Šta je novo?

Stambeni Krediti (subvencionisani, komercijalni...) i Povrat PDV-a

Tesko da ce ti i jedna banka dati kredit ako nemas stalna primanja.
Znam za OTP da daju kredit na osnovu hipoteke na drugoj nekretnini, al postoji mogucnost da ti dodano traze ucesce.
Ako uzimas stan od na primer 200.000 , vrednost drugog stana koji dajes pod hipoteku mora da bude vecea od 60.000, ili ti 30% vrednosti stana kog kupujes, al opet kazem mogu da ti traze i dodatno ucesce jer oni tako procene.
 
Npr zelim da kupim stan od 100.000, a stan koji bir dao na hipoterku vredi oko 70.000. Dajem pored toga I ucesce od npr 30.000
 

Probaj kod njih, mada ti je moj savet da sastavis mail i bukvalno svim bankama posaljes, pa da vidis ko ce ti sta odgovoriti.
 
To je varijanta kad nemas ucesce pa stavis hypotek na drugu nekretninu. Ja imam ucesce ali nemam trenutno platu :D

Mozda je najbolje da pitam licno po bankama, jer na mail retko ko i odgovori
 
Pozdrav, da li neko zna koja banka trenutno daje ok uslove za stambene kredite? Videla sam da OTP nudi fiksnu kamatu od 5,03% do 20 godina, sto mi trenutno u ovoj ludnici deluje najkorektnije.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: mzo
Intesa 5.1% na 15god.
Da li neko zna koja banka za opterecenje plate uzima trenutnu ratu, a ne ratu iz prognoze (3% + trenutni euribor) za 1. Jan 2025 ?
 
Pozdrav, da li neko zna koja banka trenutno daje ok uslove za stambene kredite? Videla sam da OTP nudi fiksnu kamatu od 5,03% do 20 godina, sto mi trenutno u ovoj ludnici deluje najkorektnije.
Ja sam pre jedno 4 meseca usao u proceduru. Gledao sam samo promenljive, jer mi se cini da je sad maximum i da ce to vremenom pasti a i fiksne su bile dosta velike ~6%. Ako i ne padne NBS ce verovatno uvek neke moratorijume uvoditi da to bude oko 5% (ipak sigurno preko 200k ljudi je zaduzemo u Evrima i za razliku od Svajcaraca gde je mali broj ljudi bio zaduzen, u interesu drzave je da te kredite u EUR drzi donekle u nekoj normali). Varijabilne su bile oko 3%+/-3M ili 6M euribor. Na kraju sam uzeo u Erste promenljivu 2.8%+6M euribor (do kraja 2024 to je 1.1%+6M koji je trenutno oko 4%). Uglavnom banke uvek imaju neke akcije pa to koja je "najbolja" se menja u to vreme za nas su bili ok Erste, NLB, Intesa i OTP, vrlo slicni uslovi kod svih, a odlucili smo se za Erste jer je zgrada isto projektno finansirana od Erste pa je i procedura dobavljanja papira laksa.
 
Ja sam trenutno u sličnoj situaciji i rečeno mi je da žena (ja sam kupac) mora da overi izjavu kod notara (postoji neki ceo proces) u kojoj se slaže da stan bude posebna svojina supruga, umesto zajedničke svojine, da bih ja mogao da tražim povraćaj PDV-a.
Ovo se obicno radi ukoliko zelite da ostavite supruzniku pravo na povracaj PDV za neki buduci stan.
Proverena informacija iz PU za Novi Beograd je da oni za povrat PDV gledaju samo ko je naveden u ugovoru kao kupac (ne gledaju da li je to u katastru zavedeno kao zajednicka imovina) i kupac moze ostvariti povrat na 40kvm ukoliko ispunjava uslove tj nije imao stan na svoje ime, ili nije bio suvlasnistvu ili zajednickoj svojini.
Za razliku od toga, za godisnji porez, LPA gleda da li je stan u zajednickoj svojini i svako od supruznika placa po 50%, ako se oboje vodite na toj adresi svako ce dobiti i po 50% popusta.
 
Vrh