Šta je novo?

Služenje vojnog roka

Bgradjanin

Beginner
Učlanjen(a)
28.01.2016.
Poruke
36
Pohvaljen
111
Ovih dana viđam na tv-u spot koji poziva mlade da se prijave u vojni odsek itd radi evidencije. Takođe je aktuelna predizborna kampanja gde se neke stranke zalažu za uvođenje redovnog služenja vojnog roka.

Ja sam vojsku odslužio pre više od 10 god i smatram da je neka obaveza pa makar samo i u vidu osnovne obuke neophodna, ako ne samo zbog opšte bezbednosti onda zbog stasavanja ali i upoznavanja načina života u različitim sredinama u Srbiji itd.
 
Ja sam podijeljen na tu temu, ne jer bi opet bilo izivljavanja i glupiranja puno, a da jer je korisno ako se radi ko u drugim Evropskim drzavama
 
Ako nemaš posao, ne studiraš, ne izdržavaš porodicu onda treba da se ode u vojsku (samo obuka, par meseci). Ako ti se svidi - zaposli se tamo.
 
Prva pomoć, obuka za vanredne situacije (zemljotresi, požari) i sl. - apsolutno da.
Oružje - ne ako mene pitate (a niko me ni ne pita :D)
 
Као неко ко је за пар година избегао то, мислим да треба овако и да остане. Кога занима и ко жели нека иде, ко има друге амбиције не треба да губи време на то. И да избије неки рат не видим неку наду за ову банану у којој живимо, били би односно бићемо свакако прегажени брзо.
 
Nisu trebali da ukidaju civilno sluzenje...trebali su da skrate na 6 meseci jer je drzava imala bas dosta koristi od toga - besplatna radna snaga.

Ja sam licno "odsluzio" u Posti i na kraju su mi cak nudili i posao...ali naravno nisam prihvatio, neko bi mozda i prihvatio zasto da ne :)
 
Vojska se moze "pohadjati" i na modernije i primerenije nacine.
Vecinu toga sto se tamo uci, moze se uciti i od kuce, pa polagati u nekoj od (preostalih) kasarni.
Postoje stvari zbog kojih bi odredjena obuka trebalo da se vrsi i u kasarni, ali to bi trebao biti jedan vremenski skroman, a sadrzajno intezivan kurs.
Nakon toga, "zavrsni ispit" sa obaveznim 'terenom'
Obuka koja bi se obavljala u kasarni bi bila u mestu stanovanja, te bi se pohadjala 06-15h, a nakon toga svako svojoj kuci.
Zavrsni ispit, vezba, bi bila obavezno na terenu udaljenom od mesta prebivalista.

Price o ne postojanju potrebe za vojskom su price koje su podmetnute od strane onih koji ne zele dobro ovoj zemlji.
Da vojska nije potrebna, ne bi je imala Svajcarska koja je vojno neutralna zemlja.

P.S
Svedoci smo zadnjih meseci pojacanih aktivnosti na morskim i kopnenim granicama sirom evrope i gle cuda iako "su nama objasnili" da nam je vojska na granicama nepotrebna, te ce policija kontrolisati granicnu liniju, danas mnogi vracaju vojne jedinice na granice.

P.S. 2
Prica o pregazenosti koju je Somi303 spomenuo je defetizam, serviran od onih koji psiholoskim ratom zavrsavaju ono sto su zapoceli '99.
No, ako relano sagledate stvari, zakljucicete da je pored sile, i pored sofisticiranosti ucinak na vojnotaktickom planu bio prilicno slab, da ne upotrebim ozbiljniju rec.
I danas mi je osmeh na licu kad pomislim da skupa raketa leti na drvenu maketu tenka u kome gori 'smederevac', ili na radarsku stanicu iz koje zraci mikrotalasna pecnica ;) :D

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Србија '99 и Србија 2016 нису исте државе, не знам шта ти није јасно. Нема ко да се супростави агресору јер су нам њихову људи подметнути.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Nije poenta samo u agresoru. Kada je vanredna situacija (poplave, zemljotresi...) jedna četa guštera je svrsishodnija nego 1000 ljudi koji dođu autobusima i koje organizuje neki civil.
 
Somi303":2cj78huh je napisao(la):
Србија '99 и Србија 2016 нису исте државе, не знам шта ти није јасно. Нема ко да се супростави агресору јер су нам њихову људи подметнути.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
Podmetnuti su nam njihovi ljudi?

Somi, u ovoj zemlji ima makar 2 miliona vojno sposobnih muskaraca i zena. Ti muskarci i zene danas ne znaju metak u cev da stave, da naprave zaklon, a ne znaju ni najbanalnije krvarenje da zaustave i previju ranu.
Kad padne 10cm snega, nesposobni su da uzmu metlu i lopatu i da ociste stazu siroku pola metra.

Uz duzno postovanje izuzecicima, ali tipican danasnji mladic poloce 2l piva i provede pola dana u kladionici, a drugu polovinu dana ispred 'sport kluba'
Mrsko mu je i ribu da startuje, te smislja izgovor tipa "sve su sponzoruse"
Ja od takvih i ne ocekujem da brane zemlju, sve i kad bi nam na celu drzave bio vaskrsli pokojni Milos ili Kralj Petar I Karadljordjevic...
astrodule":2cj78huh je napisao(la):
Nije poenta samo u agresoru. Kada je vanredna situacija (poplave, zemljotresi...) jedna četa guštera je svrsishodnija nego 1000 ljudi koji dođu autobusima i koje organizuje neki civil.
Apsolutno tacno

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Srbija ima neslavnu istoriju slanja mladih ljudi na ratiste sa kojeg se mnogi nisu vratili. Zbog toga bi po pitanju vracanja vojnog roka trebali da se pitaju mladi, vojnosposobni muskarci, a ne stariji od 35 ili zene.
Drugo, za razliku od Svajcarske ili Austrije, Srbija bi trenutno finansijski tesko podnela uvodjenje obaveznog vojnog roka, uslovi bi bili gori nego ikad.
Ono sto bi drzava mogla da ucini je da uvede kurseve za radno sposobne (svih generacija i polova) za dalje obrazovanje i orijentaciju na radnom trzistu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=373795#p373795:pzrm7zij je napisao(la):
laki72 » 29 Feb 2016 01:52 am[/url]":pzrm7zij]
Somi, u ovoj zemlji ima makar 2 miliona vojno sposobnih muskaraca i zena. Ti muskarci i zene danas ne znaju metak u cev da stave, da naprave zaklon, a ne znaju ni najbanalnije krvarenje da zaustave i previju ranu.
Kad padne 10cm snega, nesposobni su da uzmu metlu i lopatu i da ociste stazu siroku pola metra.

Uz duzno postovanje izuzecicima, ali tipican danasnji mladic poloce 2l piva i provede pola dana u kladionici, a drugu polovinu dana ispred 'sport kluba'
Mrsko mu je i ribu da startuje, te smislja izgovor tipa "sve su sponzoruse"
Ja od takvih i ne ocekujem da brane zemlju, sve i kad bi nam na celu drzave bio vaskrsli pokojni Milos ili Kralj Petar I Karadljordjevic...
Uz duzno postovanje Laki, sve ovo sto si naveo (sa izuzetkom metka) - nema veze s vojskom. Daleko siri drustveno-vremenski kontekst je u pitanju.
Inteligentan si covek, nemoj postati Cvarkov ili Torbica kojima su svi mladi id***.

Sto se tice vojske, sve ostalo navedeno moze da se nauci za nekoliko nedelja obuke za vanredne situacije.
Za oruzje neka postoje profesionalci, ima ih dosta.
 
ja bi uveo vojsku samo iz jednog razloga:
veći deo muškaraca danas izgledaju ovako:
2013-autumn-men-s-clothing-fashion-floral-font-b-print-b-font-long-sleeve-slim-shirt.jpg

fashion-street-style-menmountlad-todays-favorites-nthihxjt.jpg

28e34b66d0fa3fb5f8f46567396a5d1c.jpg

b65563c722b9fb9f54f70fc5cc88c535.jpg

Say-no-to-shaving-and-instead-grow-a-hipster-beard.jpg


Provode više vremena u WC-u spremajući frizuru i bradu, nego neka devojka. Takodje oblače tako uske stvari, a noge kao čačkalice....
 
Kakve to ima veze? Devojke koje privlače takvi momci nisu tvoja interesna grupa (verovatno), a ako su gejevi, onda više devojaka za ostale.
 
Људи, не ложите се. Изгубио сам време својевремено у пешадији и то није служило ничему, а не дај Боже да је било потребе да се стварно са неким озбиљним ратује - три обучена црнца би потаманила целу чету. Војска регрута уопште није војска у данашње време.

Цивилну заштиту, са друге стране, треба обновити.
 
Licno da imam trenutno vremena otisao bih na 3 meseca, ali sam protiv da bude obavezno sluzenje.
 
Vojska nije samo tu zbog rata. Taj "ratni" deo obuke može da se redukuje, ali sve oko civilne zaštite treba mnogo pojačati.
 
Meni žao što nisam služio vojsku.
Tehničke i socijalne veštine koje se savladaju tokom vojnog roka su nezamenljive i neuporedivo korisnije od bilo čega što nam nudi naše formalno obrazovanje.

Mada se poslednjih godina dok je vladala vojna obaveza i to dosta degradiralo.
 
Meni zaista nije :)
Zali Boze 9 meseci koje sam bacio u biblioteci, usput radeci na crno da bih izdrzavao porodicu.

Za sve to vreme, jedino zaista korisno mi je bilo 3 nedelje obuke civilne zastite
 
Khmmm
Ja u onom postu objasnih kako ja to vidim.

Dakle, ne kao nekada - beskrajno ispiranje mozga, i beskrajno presipanje iz supljeg u prazno.
- Kratka i efikasna obuka u kasarni u mestu stanovanja od 06 do 15h
- nakon toga, neka vrsta 'zavrsnog ispita' dakle visednevna vezba gde bi se steceno znanje primenilo u praksi.

I primetio bih jos jednu stvar. Kada se kaze vojska, automatski se to vezuje za muskarca u uniformi naoruzanog licnim naoruzanjem.
Stereotip.
U praksi savremenog ratovanja i taktike, takvi cine 10 ili manje od 10% sastava.
Sve ostalo je nesto sto se bez problema moze iskoristiti i u civilnom zivotu, te dodje kao radno i zivotno iskustvo.

@mekbejn
Post koji si citirao je odgovor na @somi303 opasku o tome kako bi nas bilo ko 'pregazio'

Ne smatram mlade ljude losim, ali smatram da su im upronim ispiranjem mozga ubijeni i entuzijazam i patriotizam (ne onaj ulicarski, vec pravi, iskreni), da su utuceni i bezvoljni.
To je posledica odredjenih delovanja...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ја напротив мислим да су млади људи у Србији знатно већи националисти, да не кажем патриоте на стероидима, од старијих.
 
A da uzmemo izralski ili svajcarski model samo nasa drzava nema para za SDO za redovnu vojsku kerozina guma akumulatora za dovoljan broj casova naleta pilota
Nekad je inzinjerija radila vodovode po selima puteve .
Ljudi su vojsku dozivljavali kao svoju
 
"Швајцарски модел", који подразумева и да грађани држе пушке по кућама, смо у неку руку и имали до реформе краља Милана, који је укинуо Народну војску, те су радикали због тога повели грађански рат (Тимочку буну). Нека хвала.

Треба размислити о неком моделу мобилизације за хитне случајеве, некој мешавини цивилне заштите и милицијске организације, и како да се одређени део становништва у то укључи. Али, о регрутима који опслужују савремене борбене системе, или се боре против обучених терориста (види: Операција Радуша) - не треба да размишљамо. То су депласиране глупости.
 
Ako nema više služenja vojnog roka, ako mladići to doživljavaju kao nešto što mora da se izbegne po svaku cenu i ako se osećaju srećnim što su se "izvukli"... e pa onda bi trebalo zabraniti javno izvođenje "Marša na Drinu" na utakmicama, skupovima, kafanama, svadbama...preci su bili što su bili, današnje generacije su to što jesu.

Vojsku sam služio, "pravu" (mada se oni pre mene ne bi složili, oni su išli godinu i po, dve, išli su na vojne vežbe...), svima je bilo jasno da je takav model bio pogrešan i da je mnogo koštao, ali je makar društvu vratio ljude sa više životnog iskustva i trezvenijim pogledom na svet, na obaveze i na ljude oko sebe. I to nije loše.
A koliko na nedostaju čete organizovanih, disciplinovanih mladića u kondiciji, koje će da priskoče u svakom trenutku kada to zatreba, mislim da je izlišno govoriti.
 
Vrh