Šta je novo?

Severna Koreja

tzoran1

Advanced
Učlanjen(a)
21.11.2013.
Poruke
2.912
Pohvaljen
4.805
Lokacija
negde u Beogradu
Nema bas mnogo veze sa BnV, ali je zanimljivo kojom su brzinom izgradili "nesto malo" solitera u Pjongjangu tj. za godinu dana.
Ako nije maketa (kako tvrde neki u komentarima ove vesti, i koje nije moguce sve videti jer prave paralelu sa BnV, pa to smeta moderatorima u blicu) mora se priznati da deluje sasvim pristojno.

izvor:
http://www.blic.rs/vesti/svet/spektakl- ... xb5w9#mark
 
@tzoran1 evo ti boljih sličica:

16904889_1854247818175310_1740353738335611023_o.jpg

d1dfeb19-de66-4cbd-83e0-7a4871d1c824_2.jpg

la-fg-north-korean-architcture-pictures-001.jpg

pyongyang-changjon-street.jpg

4.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

Krmače sa visokom spratnošću. Imam jednog poznanika koji radi ko učitelj u SK koji mi je pričao da skoro sve nove zgrade pa i škola u kojoj radi su praktično betonski kosturi sa priključcima za vodu i struju, grejanja nema ili ne radi, često ima šahtova za liftove ali bez lifta itd. itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471191#p471191:2g9gyswu je napisao(la):
Steva » Pon Avg 14, 2017 6:20 am[/url]":2g9gyswu]
Krmače sa visokom spratnošću. Imam jednog poznanika koji radi ko učitelj u SK koji mi je pričao da skoro sve nove zgrade pa i škola u kojoj radi su praktično betonski kosturi sa priključcima za vodu i struju, grejanja nema ili ne radi, često ima šahtova za liftove ali bez lifta itd. itd.
To kad kažeš nekim ljudima u Srbiji odma dobiješ pečat stranog plaćenika i/ili NATO lobiste.

Mada se svakako vidi razlika sadašnje SK u odnosu na onu od pre svega 5 godina, dok je bio Kim Džon Il. Un je dosta otvorio zemlju i pustio kineske proizvode i uticaj, što se najviše vidi po slikama iz Pjongjanga. Nekada su ulice bile puste, 10 vozila na minut, u vrh glave. A sada se već stvaraju i prve gužve. :D
8022499156_74cd57e4e5_b.jpg


Takođe vidim promenu i po slikama iz unutrašnjosti. Pre samo 5 godina, pored volovskih zaprega, standard su bili ZILovi i sovjetski traktori iz 50ih. Sad se već pojavljuju moderna kineska vozila i oprema. Ali svakako imaju još mnogo da rade i menjaju ako misle da budu funkcionalna i održiva zemlja i u budućnosti.

Nego, što se tiče BnV...
file.php


Zašto je našim građevincima toliko teško da naprave kolovoz i trotoar koji ne izgleda i ne oseća se kao naborani tepih u toku vožnje?
 
Pričaju radnici Jure da su Korejci divan narod.
 
Posebno oni iz Juzne Koreje koji su pod uticajem americkog i japanskog kapitala. Mozda je to razlog srece Jurinih radnika?

No, Bukira juce napisa da mu je "obezbedjenje" reklo da nije dozvoljen prolaz novoizgradjenim komunikacijama. OK vozilima ali zasto pesacima? Ceka se da neko svecano presece vrpcu i proglasi put otvorenim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471335#p471335:29bqmrmt je napisao(la):
vucko35 » 14 Aug 2017 06:23 pm[/url]":29bqmrmt]Pričaju radnici Jure da su Korejci divan narod.


Да, Корејци су диван народ, а Република Кореја је једна од најнапреднијих земаља света - у економском, културном и у сваком другом смислу. Земља у којој се образовање цени изнад свега. Не, "Јурине" фабрике на које си мислио нису у Републици Кореји, него у Рачи Крагујевачкој и у Нишу - за заштиту права њихових радника надлежни су органи Републике Србије (Немањина 11, то ти је адреса).


@tzoran1

Јако ти је ово да је Јужна Кореја "под утицајем америчког и ЈАПАНСКОГ капитала".
Ево, да знаш: у Јужној Кореји је до пре мало више од деценије било забрањено да се возе јапански аутомобили и да се гледају јапански филмови. Корејски народ је доживео страховит геноцид од Јапанаца и то памти. Фабрика КИА у почетку је монтирала Фиат 125, као Лада. Економију Јужне Кореје чак и један леви идеалиста попут Емира Кустурице помиње као пример темељне и исправне транзиције: оне која траје 40 година, и која једну од најсиромашнијих држава света трансформише у развијену земљу - СОПСТВЕНИМ капиталом.

У Јужној Кореји нема Београда на води. Урбанизам тамошњих градова припада 21. веку. Распитајте се, истражујте, не пишите напамет.
 
vucko35":3jfjucrc je napisao(la):
Pričaju radnici Jure da su Korejci divan narod.
Ne stajem nikome na stranu i ne ulazim u tu raspravu, ali moram da ti kažem Vučko da si me baš dobro nasmejao ovim komentarom. :mrgreen:
 
@Пантограф
Voleo bih da si u pravu ali... zahvaljujuci intervenciji amerikanaca 1950 godine Juzna Koreja je opstala i nije postala komunisicka tvorevina pod vlascu Kim Il Sunga. Oporavak je bio dugotrajan i tek 80 godina proslog veka pocinje ekonomski uspon. E sad ako mislis da su amerikanci usli u koreski rat zato sto vole korejce...ili su ih pustili na svoje autotrziste... Sto se tice Japanskog kapitala u pitanju je trziste. Koliko firmi u Srbiji su u vlasnistvu hrvatskog kapitala. Ma sta je cije i kako funkcionise svetska ekonomija je malo sira tema. itd itd.

"Politički događaji u Republici Koreji bili su turbulentni nakon njenog uspostavljanja 1948. Od tada do danas promijenilo se šest republika. Do 1960. zemljom je vladao autoritarni vođa Syngman Rhee. Tada je ekonomijom dominirala poljoprivreda. 1950. dogodila se zemljišna reforma kojom su američke vojne vlasti distribuirale zemljišta koja su posjedovali Japanci običnim seljacima. Tokom Druge republike koja je trajala 1960.-1961. premijer Chang Myon takođe je provodio politiku državnog kapitalizma, ali i sarađivao s Japanom.

Na vlast je 1961. došla vojna hunta na čelu s generalom Parkom Chung-heeom. U tim trenucima postavljena je podloga Čuda na rijeci Han. Prvi nacionalni 5-godišnji plan je implementiran. On se bazirao na unapređivanju poljoprivrede, rudarstva i industrije proizvodnje električne energije, razvoju hemijskih đubriva, naftne industrije, željeza, čelika, izgradnji autoputeva i luka, itd.

Južnokorejske vlasti su shvatile kako nešto treba promijeniti jer je njihova zemlja bila prenapučena pa je rješenje bilo u izvozu proizvoda i usluga. Parkov moto bio je da se radnike tretira kao članove porodice što je bio pun pogodak jer su južnokorejski radnici bili 2.5 puta produktivniji od američkih. Iako je Park sprovodio vojnu diktaturu koja je ometala civilne slobode i druga prava građana događao se ekonomski napredak. Tokom Treće republike između 1963. i 1972. zemlja je primila milione dolara od Japana zbog vlasničkih prava i od SAD-a zbog učestvovanja u Vijetnamskom ratu. Vlada je koristila strane prihode kako bi ostvarila samoodrživu ekonomiju te je pokrenula inicijativu Saemaeul koja je razvijala ruralna područja. Vladavina čvrste ruke i jeftina radna snaga bili su katalizatori rasta južnokorejske ekonomije.
Tokom Četvrte republike između 1972. i 1981. Južni Korejci su investirali u hemijsku industriju oslanjajući se na strategiju zamjene uvoznih proizvoda domaćima. Vlasti su poboljšale prava i plate radnika iako su neki proizvodi bili nepotrebni. Vlada je ulagala u tešku industriju što je rezultiralo rastom elektroničke i čelične industrije. Teške industrije su bile locirane na jugu zemlje. Fabrike u Seulu činile su 25% fabričkih proizvoda 1978. Tokom 1970-ih problem je bio nejednakost dohotka između industrijskih i poljoprivrednih sektora. Na predsjednika Parka je izvršen atentat 1979. Petu republiku (1981.-1987.) predvodiće Parkov saradnik Chun Doo-hwan.

Tokom osamdesetih vlada je prihvatila konzervativnu monetarnu politiku i čvrste fiskalne mjere kako bi kontrolisala inflaciju. Snadbijevanje novcem je smanjeno za polovinu. Seul je čak zamrznuo proračun na kratko. Vladine intervencije u ekonomiju su se smanjile kao i ograničenja na uvoz i strane investicije. To je bio pravi pogodak jer je ekonomija postala konkurentnija. Kako bi smanjio nejednakosti između ruralnog i urbanog sektora, Seul je proširio investicije u javne projekte kao što su ceste i druge saobraćajnice istovremenoo unapređujući mehanizaciju farmi. Te su mjere donesene ranih osamdesetih te su zajedno s poboljšanjima u svjetskoj ekonomiji doprinijele da južnokorejska ekonomija ponovo napreduje kasnih 1980-ih. Zemlja je ostvarila ekonomski rast od 9.2% između 1982. i 1987. i 12.5% između 1986. i 1988. Rast BDP-a je iznosio oko 10% između 1963. i 1990." List EKONOMIST
Sve ostalo je istorija da ne gusim.
 
И, шта смо научили из овога, осим што је потврђено све што сам претходно написао? Да стабилна ауторитарна држава у далекоисточним приликама, као на Тајвану, или у Кини (али и у нпр. Шпанији), даје добре резултате у економији. То смо већ знали. Али, Јужна Кореја је данас демократска држава - суштина је шта долази на крају процеса. И Јужна Кореја производи све, и њени брендови, у најлукративнијим областима, међу најјачима су у свету. А, за разлику од блискоисточног Београда на води, јужнокорејских урбаних пројеката не би се постидели ни најцивилизованији градови Европе: https://en.wikipedia.org/wiki/Cheonggyecheon


Узгред, рат против дебиловог деде у Кореји водиле су Уједињене нације, а не САД.
 
Debilov deda ne bi preziveo da se nisu umesali Kinezi i direktno se sukovili sa Amerikancima (ok pod zastavom UN). Da sve ne bi eskaliiralo malo je spustena lopra na 38. paraleli. Pola vama polala nama.
A sta o BnV ja mislim pise poodavno. :D
 
Da, pa? Kina tad nije bila u UN. Moglo joj se. Kakve to veze ima? Danas Kina i Južna Koreja lepo sarađuju; Kina je najveći trgovinski partner Južne Koreje.

Kamo sreće da s tim zemljama što više sarađujemo, i da od njih učimo.
 
Ali takodje i sa Severnom Korejom i samo je to razlog sto Tramp ne krece u novu avanturu.
Slazem se da ima sta da se nauci i od Korejaca.
OK prekidam .
 
@Igor
Zašto nema veze sa Beogradom na vodi? Lepo se vidi kakvi režimi fingiraju istorijske događaje od gradnje nešto (ružnih) zgrada u njihovim prestonicama. To tačno pokazuje na kom smo nivou, a isto može da se nasluti i iz činjenice da nam je draža Severna Koreja od Južne.
Rep civilizacije.

@tzoran1
I, u kojoj bi Koreji ti radije živeo?
 
Ни у једној. Једу псе !!!
А чињеница је да се Република Кореја на крају захваљујући свом руководству (паметна политика у свери економије и нису толико крадуцкали :D ) и страним инвестицијама далеко више развила. 27.560 $ БНД по становнику за 2016. год.
 
Prebaceni su postovi u vezi Severne Koreje u novu temu
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kIhJ7CLygcs[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=b616aM1srz0[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IEeWEWkNsCU[/youtube]

Obratite pažnju na zadnji video, češki tramvaji imaju vrata sa obe strane.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471361#p471361:3n6pbc2o je napisao(la):
Пантограф » 14 Aug 2017 07:54 pm[/url]":3n6pbc2o]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471335#p471335:3n6pbc2o je napisao(la):
vucko35 » 14 Aug 2017 06:23 pm[/url]":3n6pbc2o]Pričaju radnici Jure da su Korejci divan narod.


Да, Корејци су диван народ, а Република Кореја је једна од најнапреднијих земаља света - у економском, културном и у сваком другом смислу. Земља у којој се образовање цени изнад свега. Не, "Јурине" фабрике на које си мислио нису у Републици Кореји, него у Рачи Крагујевачкој и у Нишу - за заштиту права њихових радника надлежни су органи Републике Србије (Немањина 11, то ти је адреса).


@tzoran1

Јако ти је ово да је Јужна Кореја "под утицајем америчког и ЈАПАНСКОГ капитала".
Ево, да знаш: у Јужној Кореји је до пре мало више од деценије било забрањено да се возе јапански аутомобили и да се гледају јапански филмови. Корејски народ је доживео страховит геноцид од Јапанаца и то памти. Фабрика КИА у почетку је монтирала Фиат 125, као Лада. Економију Јужне Кореје чак и један леви идеалиста попут Емира Кустурице помиње као пример темељне и исправне транзиције: оне која траје 40 година, и која једну од најсиромашнијих држава света трансформише у развијену земљу - СОПСТВЕНИМ капиталом.

У Јужној Кореји нема Београда на води. Урбанизам тамошњих градова припада 21. веку. Распитајте се, истражујте, не пишите напамет.
Prijatelju moj,nemoj da mi popuješ nisam debil,znam šta je Koreja i ko suu.

Kao komercijalista bio sam u Juri u Rači kad su otvorili fabriku,i lično sam video kako Kim Džong udara za vrat radnika,jer mu je prišao da ga pita nešto dok je ovaj razgovarao sa nekim.
A tu praksu iz radne ''etike'' su doneli iz J.Koreje.Pogledaj malo snimke kako oni rešavaju proteste radnika...Da u J.Koreji.
A moj nadimenjak Vučko štiti takve.
offtopic--Radnik na OMV Benz.stanici mi kaže da im uplaćuju 25000 din,a da oni vraćaju šefovima 3000 din.na ruke.
Živela Srbija
 
@Pantograf
Узгред, рат против дебиловог деде у Кореји водиле су Уједињене нације, а не САД.
[/quote]
Ovo je izjava godine.Pa šta su Un,nego instrument legitimacije USA ''interesa''?Pogotovo od 1950-2000 god.Kad se Rusija oporavila i Kina ojačala,i kad su počeli da ih blokiraju u UN,sad ubijaju po svetu po odobrenju US Kongresa
 
Mlate Koreanci samo tako...Secam se vesti da je neki iz Samsunga prebio nasu zenu jer mu je rekla da ne sme on na nju da se dere. Takva im kultura, da cutis i da se klanjas. Kreteni.
 
Na nišanu Lazanskog: Momčilo Milinović i Milan Mišić

Momčilo Milinović je bio komentator ovogodišnje Parade pobede u Moskvi i po njemu su Rusi izmislili maltene sve na svetu. Prvi su se setili da umreže dva sistema, prvi su napravili vozila za arktičko ratovanje, imaju rakete sa po 50 bojevih glava...

Vidim i ovde ide u fantazije. Sirija ima fabriku SCUDova, Severna Koreja potencijalna četvrta svetska sila, Yugo podmornice čudo neviđeno...
A i Ložanski ga naravno prati u stopu. Doduše ovde je još bio i razuman koliko ume da lupeta u nekim drugim prilikama.

I ono što ljudi uporno zaboravljaju - ne živi se od nuklearnih raketa. Džaba raketa ako narod u 2017. godini živi uz volovske zaprege i sveće.
 
Ето, кад се гађамо ауторитетима, да ја извадим из џепа сина Емира:
Samo su Južna Koreja, koja je izvela tranziciju pod striktnom kontrolom jake države, i u novijim danima Kina, uspele da se pretvore iz planiranih u tržišne ekonomije – zahvaljujući dobroj jakoj državi.
Линк: http://www.intermagazin.rs/emir-kusturi ... simensima/

Колико год да мислим да често лупета, овде је сасвим у праву. Ја бих додао Тајван и Сингапур - модел успеха је исти - али, то су све Кинези.

@Вучко35
Јужнокорејски синдикати су изузетно снажни, једна од већих сила у држави, а, ако мислиш на традиционално првомајско макљање, треба да знаш да је то ритуал, са студентима у главној улози. Иначе, водећи сеулски универзитет је најважнија институција у Јужној Кореји, и његово мишљење има тежину као кад се код нас, рецимо, обрати патријарх (али онај претходни, не овај актуелни).
Да Јужнокорејце потцењује народ чији вођа је пре тачно 25 година рекао да му једнако значи мишљење Београдског универзитета и неке земљорадничке задруге, да се ми с ниподаштавањем односимо према земљи која је са нивоа подсахарске Африке доспела међу најразвијеније, док смо ми пропадали - велики је апсурд савременог доба.

@tzoran1
Ni u jednoj! Jedu pse!!

@11030
Mlate Koreanci samo tako...Secam se vesti da je neki iz Samsunga prebio nasu zenu jer mu je rekla da ne sme on na nju da se dere. Takva im kultura, da cutis i da se klanjas. Kreteni.

Људи, ви Далеки исток поимате на нивоу европских колонијалиста са почетка 20. века. То је њихова аргументација. Превазилази се на два начина: читањем и путовањем.
Читајте и путујте. Предлажем да почнете са Кином, јер не треба виза, немало ћете се изненадити - то гарантујем. Из Шангаја се већ боље види и Сеул. И дете дебил у Пјонгјангу.
 
Pričao sam malo sa ljudima koji su živeli i žive u tom kraju sveta (Južna Koreja, Kina, Japan).
Trenutno jeste veoma opasno, ali što se tiče rata, on je moguć jedino ukoliko se potpuno nenamerno i krajnjom nepažnjom nekome nešto omakne. Ukratko, i jedni i drugi tvrde pazar i pokušavaju da dobiju nešto, tako da ćemo za koji dan vrlo verovatno čuti "umirujuće" vesti. Sami Ameri su priznali da se sekundarnim kanalima vode pregovori sa S. Korejom, pri čemu ulogu igraju američke "neupadljive" diplomate i diplomatsko predstavništvo Severne Koreje u Ujedinjenim Nacijama.
Situacija nije bitno drugačija u odnosu na onu od pre desetak godina, kada su i jedni i drugi plašili mečku rešetom.
X faktor je činjenica da i Severnu Koreju i SAD vode dva ekscentrika, ali oni su po svemu sudeći dobrano pod kontrolom. Verovatno se ide na to da Severna Koreja suspenduje nuklearni/raketni program, a da SAD/Japan/Južna Koreja uvedu moratorijum na zajedničke manevre.

Zašto je rat, kako ja volim da kažem, "lose-lose" situacija.

1. Čak i da Severnokorejci nemaju raketni program, poseduju veliki broj malih podmornica, za koje se već godinama unazad veruje da su adaptirane za "doom`s day" misije, odnosno, samoubilačke nuklearne udare.

2. Na svega nekoliko kilometara od Seula se nalazi izuzetno veliki broj dobro bunkerisanih topova velikog dometa. Kako je reč o "klasičnoj" konvencionalnoj artiljeriji, sofisticirani antiraketni sistemi ne mogu tu mnogo toga da učine, a takođe bi i avijaciji bilo potrebno dosta vremena da ih ugrozi.

3. U vezi sa prethodnim: u slučaju rata, Seul bi bio sravnjen sa zemljom u roku od nekoliko sati. Mada bi verovatno u konačnom zbiru alijansa SAD-Južna Koreja-Japan(-Australija) odnela prevagu, Južna Koreja bi takođe veoma gadno stradala, a ne bi mnogo bolje prošao ni Japan. Malo li je reći koliko bi to poremetilo svetsku ekonomiju?

4. Misterija je kako bi se postavile Rusija i naročito Kina.
 
Lično mislim da je ovo za samoubilačke podmornice prenaduvano. Naravno znam da ti samo prenosiš šta si čuo, ali kažem, pričaju ljudi svašta. Kao što se priča kako u Los Anđelesu sedi hiljade SK specijalaca koji samo čekaju znak pa da počnu da izvode diverzantske operacije i obogalje celu zapadnu obalu za samo par sati.

SK ima razne podmornice ali su uglavnom zastarele. I pritom je većina van upotrebe. Ameri nemaju problem da otkrivaju i prate čak i najsofisticiranije Ruske podmornice, tako da bi tek ove SK starudije locirali i sprečili samo tako. Dalje, SK ima nuklearne tehnologije ali nije isto staviti nuklearnu bojevu glavu u raketu i staviti je u podmornicu. Ne samo što košta, ne samo što je nepraktično, nego i što nemaju oni toliko materijala.

No, ono što SK čini gotovo neosvojivom jeste upravo bezbroj bunkera i artiljerije koji stoje ukopani već decenijama. I naravno milioni ljudi koji bi bili spremni da se bore dokle god treba. I to je jedino što SK ima, a što odvraća Amerikance. Mornarica im je bedna, vazduhoplovstvo još bednije.

Pored toga, glavni razlozi što ih Ameri ne napadaju je to što znaju da bi u slučaju rata SK odma udarila po Japanu i Jugu. Što bi bio problem ne samo Americi, nego celom svetu. Drugi razlog što ne napadaju jeste Kina, kojoj možda jeste muka od SK kurobecanja (što su potvrdile i depeše i insajderi WikiLeaksa pre par godina) ali joj je draže da ima besnu psiho čivavu na svojoj granici nego Američke baze. I treći razlog koji se često previdi, je to što bi u slučaju rata došlo do ogromnog slivanja izbeglica u Južnu Koreju. Sad, znam da sam napisao gore da bi se milioni borili za SK do smrti. I bi. Ali bi istovremeno i mnogi kidnuli kad bi mogli. A sve te ljude bi morala da primi JK, što bi bilo veliko ekonomsko opterećenje.

Tako da sve u svemu, glavni razlog što se održava ova pat pozicija jeste to što niko ne sme na Kinu i što nikome nije do rata. Sem možda nekim usijanim glavama u SK.

Što se Rusije tiče, i njoj svakako više odgovara besna psiho čivava na granicama ali se vidi da se po pitanju svega ostalog distanciraju od SK što je moguće više. Jedina njihova saradnja u poslednjih 15 godina ogleda se u tome što Rusija uvozi radnike-robove iz SK da rade teške poslove u Sibiru i što ih brane u UN i pred Amerima. Ali to je to. Ovi su toliko besni i zadrti, a i bedni, da čak ni Putin ne želi da se petlja s njima kad ne mora. :D

Nažalost teško da će se to područje skoro smiriti jer sad Ameri i Kinezi (a delom i Rusi) ulaze u trku ko će da bude dominantniji u Pacifiku. I onda im taman dobro dođu SK, odnosno JK i Japan, kao proxy države preko kojih će da projektuju moć i šalju poruke. Sve isto kao za vreme hladnog rata. Samo što može da bude problem kad proxy čivava u svom ludilu i kurobecanju umisli da je rotvajler pa napravi svinjariju mimo gazde u Pekingu na koju Ameri neće iskulirati.
 
Vrlo moguće. To za podmornice mi je ispričao kolega, koji je bio godinama u Južnoj Koreji, tako da treba imati u vidu da postoji mogućnost da je čuo neku tamošnju propagandu (da, u JK veoma izmišljaju najfantastičnije stvari). Sad... koliki su tehnološki raspad, tu bih malo zadržao rezerve: Ameri su do pre par meseci govorili da SK ne može do 2020. da razvije ni raketni program, pa eto, nekako se domogoše pacovskim kanalima krštenih raketnih motora.
Sve u svemu, rat nije izvestan.

P.S: mada, posle činjenice da se najsuroviji robovlasnički kapitalizam zadržao nakon Svetske ekonomske krize, želim im da se svi pokrkaju do zadnjeg američkog, kineskog i ruskog vojnika, jer u suštini te tri države rade iste stvari. :mrgreen:
Crnog humora nije na odmet.
 
Vrh