Šta je novo?

Razvoj Beogradskog univerziteta - Ideje, mogucnosti, potrebe, planovi.

Ненаде, одлична је вест да ће напокон наставити радове на новој згради Биолошког факултета у Ботаничкој башти. Иначе, неколико лабораторија у којима раде научни сарадници са овог факса је распоређено у оним неугледним кућерцима по ободу баште, а мислим да је сама идеја о факултету на овом месту прворазредна.

До сада је подигнут костур зграде до ограде у Таковској и причало се да је разлог обустављања радова био тај што је зграда почела да се ради под патронатом ЈУЛ-а и Мире Марковић. Е, сад, ако је то тачно, била би то једна од ретких добрих идеја од професорке с цветом у коси.
 
Sjajna fora s bioloskim fakultetom u basti.

Preseljenje tehnickih fakulteta na NBG mi nikako nije jasno - jedino ako je cilj da se onda unovce zgrade tehnickih fakulteta na i oko Bulevara, pa da zgrada tehnickih fakulteta postane hotel ili tako nesto (po meni bi to bio skandal). "Kampus" tehnickih fakulteta de fakto vec postoji - ETF, gradjevinski i arhitektonski su vec u jednoj zgradi, masinski je iza coska, TMF je na par minuta peske, tu je i institut za fiziku...ako je izgovor da fali prostor, pa mislim da na masinskom ne fali (koliko ljudi uopste upisuje taj fakultet? pre par godina je na ispit izaslo nesto tipa 30tak kandidata, TMF isto upisuje malo ljudi, itd.), ako fali na drugim fakultetima zar nije lakse izgraditi po neku novu zgradu blizini (npr. mesto bulevarskih udzerica preko puta)?

Nadam se da nece biti nikakve selidbe u blok 39.
 
Hazard, ETF već godinama plaća svim okolnim fakultetima iznajmljianje prostorija za održavanje ispita, i zato se i polaže i vikendom u čudnim terminima.. polagao sam ispite na svim okolnim fakultetima osim Pravnog. Čak i na višoj poslovnoj..

Teorijski je moguće menjati rasporede fakulteta ili recimo dodeliti ETFu neke prostorije u okviru Mašinca, ali to može da sprovede samo čvrsta ruka odozgo. Niko neće dobrovoljno da se odrekne onog što ima, možda zvrji prazno, ali može da donese pare, može da zatreba..

S druge strane, logično mi je da se neki fakulteti izmeste iz centra da bi se smanjila gužva i da bi bili bliže domovima, ali opet, gde god da staviš fakultete potrebna je opako jaka pokrivenost GSPom. Blok 39 je zasad nema, ali realno ne bi bio preveliki problem provući tramvaj do tamo, obzirom da za to fali možda kilometar, zavisi gde bi bila okretnica..
 
Tema izmestanja fakulteta zavredjuje poseban prostor , a ne ovde, ako tamo nastavite diskusiju napisacu sta mislim o tome, a fakutet u Botanickoj basti je dobra stvar, ali bi jos bolja bilo izmestanje baste na vece i bolje mesto, cime bi Beograd dobio jos jedan lep park , sa vise ulaza i besplatan za sve, a jos vecu Botanicku bastu na drugom mestu, odavno imam u vidu jedno takvo mesto, ali ono je povezano sa jednim pitanjem o kome smo raspravljali na jednoj drugoj temi.
 
Ima smisla praviti novu botaničku baštu, ali ova koja već tu je toliko stara i značajna da bi bilo suludo ne srediti je.. odnosno, već je suludo, u gradu koji inače ima probleme s muzejima..
 
ja bih Botanicku bastu napravio na adi Kozari - rechnom ostrvu ( mada to vishe i nije, jer je kanal na nekoliko mesta zatrpan) na banatskoj obali, naspram Velikog ratnog ostrva, chime bih zatvorio zeleno srce ili prsten koji Beograd ima na uscu - Novobeogradski park - Kalemegdan na shumadijskoj strani - Botanicka basta na banatskoj obali. Eventualno bi tu moglo da se nadje mesto i za neki novi, veci zoo vrt. Blok 39 nije dovoljno velik za efektnu botanicku bastu i ja bih taj prostor iskoristio za podizanje josh jednog (eventualno dva objekta) za izmestanje etf-a ili arhitektonskog fakulteta (ili gradjevinskog, svejedno) sa vuka, gde bi ostao prostor za malu zelenu oazu na nbg-ju, koji gubi sve vishe i vishe svog zelenila na ustrb praznih trznih centara i parking prostora.

A kombinacija FDU i josh jedan fakultet bi, da ima pametnih ljudi u gradskoj vlasti kao sto ih svakako nema, bila idealni povod da se u tom bloku nadje prostora za neki mali objekat studentskog pozorista, koji bi sluzio kao vannastavna aktivnost i poligon za muvanje studentima, a verujem da bi to moglo biti zabavno i ljudima celog novog beograda ako bi teme predstava bile pristupachne i moderne
 
medjutim":2m108hcs je napisao(la):
Hazard, ETF već godinama plaća svim okolnim fakultetima iznajmljianje prostorija za održavanje ispita, i zato se i polaže i vikendom u čudnim terminima.. polagao sam ispite na svim okolnim fakultetima osim Pravnog. Čak i na višoj poslovnoj..

Teorijski je moguće menjati rasporede fakulteta ili recimo dodeliti ETFu neke prostorije u okviru Mašinca, ali to može da sprovede samo čvrsta ruka odozgo. Niko neće dobrovoljno da se odrekne onog što ima, možda zvrji prazno, ali može da donese pare, može da zatreba..

S druge strane, logično mi je da se neki fakulteti izmeste iz centra da bi se smanjila gužva i da bi bili bliže domovima, ali opet, gde god da staviš fakultete potrebna je opako jaka pokrivenost GSPom. Blok 39 je zasad nema, ali realno ne bi bio preveliki problem provući tramvaj do tamo, obzirom da za to fali možda kilometar, zavisi gde bi bila okretnica..
I tako cemo mi, umesto da se bavimo organizacijom i funckionisanjem fakulteta, da zakljucimo da je lakse da im svima sagradimo nove zgrade? Drzavnim parama? Nije mi bliska ta logika.

Sto se tice guzve: izmestanjem fakulteta tesko da ce se guzva smanjiti, jer su to vrlo atraktivne lokacije (na kojima su fakulteti) koji ce se onda popuniti nekim novim sadrzajima koji ce, takodje, generisati guzvu. Jedino ako bi zgrade fakulteta zamenili poljanom...ili nekim parkom. Drugim recima, jednu guzvu selis (u recimo blok 39), a drugu "dozivas" na prethodnu lokaciju. Inace, organizacija univerziteta je nesto o cemu mozemo diskutovati do sutra, ja npr. ne vidim razlog zbog cega bi tehnicke nauke bile rastrkane na sebi zasebne svetove (a to su nasi fakulteti; ostrva), zasto to ne bi bio jedan tehnicki fakultet (kao na mnogim mestima u svetu) ili bar zaseban tehnicki univerzitet sa mnogo vecom integracijom fakulteta, zasto je razbijen PMF, itd. ali necu dalje o tome ovde.

Sto se tice nove botanicke baste, u principu bi to bilo vrlo lepo, ali prvo staru treba srediti i raditi na njenoj promociji. Ako se pokaze kao unosan objekat, moze da se gradi nova.

Licno, ja bi iskombinovao botanicku bastu i zooloski vrt (stara botanicka basta treba da ostane tu gde je, ali zoo vrt mora da se seli). Nekako to ide jedno uz drugo. I to bi bilo na nekom jako velikom prostoru.
 
Bolje da ne diraju ETF , zamisli da je kupi neki selja pa da napravi staklenu nadogradnju i ko zna šta još :(
 
ta zgrada, kod Vuka, nece biti ni malo prazna ako se samo ETF iz nje iseli :lol:
 
Ja sam student na Masincu,selice se 100% ETF i arhitektonski ili i gradjevinski.

Masinski i TMF nece i ovde imaju dovoljno prostora.Zamenik Djelica je bivsi dekan Masinskog pa za njega garantujem da nece seliti.

Ja bi licno iselio etf i gradjevinski.

Sto se tice pravljenja guzve,ne mozes porediti bulevar sa novim Beogradom,a pogotovu kada tamo u blizini prodje metro(kakav god bio).

Vuk mu sada dodje Kampus za fakultete ali nesretno resen,bolje bi bilo da se napravi novi(kao sto ce u Novom Sadu da rade).Naravno stara zgrada da ostane jednom fakultetu,recimo arhitektonskom.
 
Bas sam pre nekoliko meseci pricao sa dekanom faksa ( ETF ) da li postoji plan da se fakultet preseli u neku vecu zgradu. Naime plan preseljena postoji jos odavno, ali sam fakultet nikada nije imao dovoljno para da sam isfinansira izgradnju nove zgrade. Navodno ako grad obezbedi parcelu gradnja nove zgrade bi mogla da pocne za koju godinu, ali po recima dekana Popovica u najboljem slucaju preseljenje ce se desiti za najmanje 5 godina, a najverovatnije da ce se i duze cekati.
 
Sigurno do 2021 godine po GUP-u,bas me zanima sta ce biti sa starom zgradom?
 
od srca navijam da se etf odseli odatle, kao i pretpostavljam svako ko je imao prilike da iskusi u kojim skučenim uslovima tamo funkcionišu studenti i zaposleni. ako odu, prvo bi trebalo razvaliti sve "ugradnje", spuštene plafone i improvizacije kojim su se dovijali da dobiju na prostoru, a koje su rađene bez ikakvih statičkih razmatranja u zgradi čiji krajevi tonu već duže vreme. etf je inače prošlog leta renovirao jedan od dva amfiteatra, a ovog leta renovira drugi, tako da mi ne deluje baš realna ta priča o skoroj selidbi
 
dali misliste da ima sanse da se u budcnosti kreira skroz novi kampus stil za univerzitet sve na jednom mestu, ali naravno to podrazumeva veliki kompleks,

postoje prednosti i mane ovakvog sistema. Jedna prednost su manje troskovi odrzavanje, energije, i dugorocna efikastnost. Dobra stvar u "kondezovanog" univerziteta je sto se svi objekti do maksimuma iskoriste i nikad nisu prazni (recimu sale za lekcije od 8-9 biologija 9-10 ekonomika 11-13 matematika itd). Takodje ima bolja multidisciplinarska saradjna. Da ne govorim sto se stvara jak osecaj pripadnosti i otvarajaju se mogucnosti za bolje kulturne aktivnosti kao sport ili umetnost. Mada naravno u beogradu imas tradiciju i lepa zdanja poput arhitektonskog fakultete, koje ce biti steta ne koristiti.

jedna moguca lokacija za nov kampus bi mogao biti severno od dunava ima mnogo slobodnog mesta a blizu
 
Mislim da se to moze resiti vecom spratnoscu u okvriu nekog nbg bloka mozda bas kod FDU-a
 
i dodatno ako se napravi novi veliki kampus na 3 beogradu, tamo nema nista onda moze da se za medicinski fakulted da se napravi University of Belgrade Medical Centre, za hiljade studenata da imaju bolnicu plus da mogu da uce tu doktori kao na zapadu
 
Da 45 titio nije imao neke biser ideje kampus je bio predvidjen u bulevaru KA od beogradske pa do ruyveltove uz cijelu ruzveltovu medjutim ubacili cu metropol koji u pocetku mije trebao biti hotel paonda zgrada edb itd :kafa:
 
nbg je idealan za campus pogotovo sto se najveci studentski dom nalazi jako blizu recimo bloka u kome je fdu, mada i vecine mogucih lokacija na nbg.
 
Taj sveobuhvatni kampus je trebalo da preuzme SIV. Pre nego sto su se tamo preselila ministarstva, a posto se ministrima nije bas selilo iz centra, postojala je opcija da se SIV konvertuje u veliki univerzitet gde bi se preselili fakulteti, ali se od te ideje odustalo.

Odredjene fakultete ne treba seliti iz centra, ali one koji nemaju adekvatni prostor bi definitivno trebalo preseliti u neki savremeni kampus sa bibliotekom, sportskom halom, laboratorijama itd. Prioriteti su u svakom slucaju savremene laboratije koje BU trenutno i vise nego fale.
 
Khm... povodom nove zgrade/kampusa tehničkih fakulteta moram da pomenem da je do pre neki dan u opticaju bila druga priča. Naime, Boža priča o bloku 39 kao o mestu gde će se zidati novi Centar za popularizaciju nauke (kao nema u Beogradu dve, tri kancelarije da se nađe), a o fakultetima on bi voleo da budu tu. Naime za Centar je predviđen novac od kredita, za ostalo nema pomena.

Ranije pomenuti dekan ETF je do skora pominjao kao opciju Lolinu zgradu preko puta Bulevara koja je bila u procesu pregovaranja. Šta je najcrnje? Dotična Lolina zgrada izgleda kao jedina realna opcija danas.

Blok 39 je grobno mesto nekoliko kamena temeljaca. Jedino što izgleda izvesno je da će nići još jedna "asistentska" zgrada kod crkve.
 
Jedva sm nasao ovu temu - posto verovatno znate da zgrada PMF-a na Studentskom trgu tone, najzad ce to biti i sanirano. Iz kredita EIB-a za nauku (od kojeg se npr gradi i Centar za promociju nauke) bice finansirana i sanacija PMF-a. Radovi bi trebalo da pocnu do kraja godine :vops:
 
Vrh