Šta je novo?

Prva pomoć i zaštita - saveti i iskustva (Hitna pomoć, Crveni krst Srbije)

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.650
Pohvaljen
37.331
Koliko zaista znate o prvoj pomoći i da li bi imali smelosti da nekome priteknete u pomoć ukoliko posedujete adekvatno znanje?

Pisao sam već u jednoj o tema o dešavanju na Zelenom vencu kada sam se našao u situaciji da potencijalno pružim pomoć ali sam shvatio da ne znam dovoljno pa sam se bavio mini logistikom. Nedavno sam potražio na Youtube-u klipove, pre svega od strane Crvenog krsta Srbije i malo se informisao pa želim to sa vama da podelim.

Univerzalne mere i postupci






Specifični postupci za vozače ali se mogu primenjivati i u ostalim situacijama ako je potrebno




 
Bilo bi dobro da neko od pravno potkovanih forumaša pokrije pravni aspekt pružanja prve pomoći i eventualne odgovornosti pružaoca pomoći u zavisnosti da li je prolaznik ili učesnik u recimo saobraćajnoj nezgodi.
 
U svom dosadašnjem životu, dva puta sam zvao hitnu pomoć, 2 puta vatrogasce i jednom policiju...

Hitnu pomoć sam zvao kad je prekoputa Merkatora motociklista pao sa motora i klizao se nekih 50tak metara, ali nisam imao potrebu da mu priđem u pomoć jer su prišli neki drugi ljudi, pa sam ja pozvao hitnu... Da nije bilo drugih ljudi ne bih znao kako mnogo da mu pomognem. Sem da ga uz nečiju pomoć sklonim na trotoar, ako ne može sam da se kreće...

Ja nažalost nisam imao Prvu pomoć kao predmet u školi, tako da sem onoga što sam video na filmu i u Čuvarima plaže tzv. CPR ne znam dalje ništa a i to je pitanje kako bih izveo...

Vatrogasce sam zvao zbog dva požara, u kojima na sreću nije bilo povređenih.

A policiju zbog "hit and run" situacije sa automobilom pa sam vrlo nevešto opisao auto koji se udaljio sa lica mesta... ideja zašto sam pozvao policiju je bila da opišem gde se dalje kreće u kom pravcu je otišao, a policajac je insistirao da opišem auto, koja je marka, jesam li video registarsku oznaku, a moj mozak je registrovao samo boju, plavu... 😊 Tako da nisam bio od prevelike pomoći... Ali sam naveo ulicu i smer u kojoj je ubrzao dosta oštećen auto...
 
Što se pravnog aspekta tiče, krivično je delo nepružanje pomoći i udaljavanje sa lica mesta ako si sam prozrokovao nesreću ali takođe je kažnjivo i ako primetiš da je nekom potrebna pomoć, a ne učiniš ništa što je ređi slučaj u praksi i teže dokaziva situacija...

Izlaganje opasnosti

Član 125


(1) Ko drugo lice ostavi bez pomoći u stanju ili prilikama opasnim za život ili zdravlje koje je sam pouzrokovao

Nepružanje pomoći

Član 127


(1) Ko ne pruži pomoć licu koje se nalazi u neposrednoj opasnosti za život iako je to mogao učiniti bez opasnosti za sebe ili drugog,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.


Nepružanje pomoći licu povređenom u saobraćajnoj nezgodi

Član 296


(1) Vozač motornog vozila ili drugog prevoznog sredstva koji ostavi bez pomoći lice koje je tim prevoznim sredstvom povređeno ili čiju je povredu tim sredstvom prouzrokovao,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.


Citirao sam samo osnovne oblike tih krivičnih dela, a koga zanima nešto detaljnije može po članovima lako da ih pronađe u Krivičnom zakoniku.
 
Pominje li se u zakonu neadekvatno pružanje pomoći od strane učesnika u saobraćajnoj nesreći ili prolaznika na ulici?
 

Na stranu što je članak sam po sebi tanak ali komentari su prilično zabrinjavajući, od totalnog nepoznavanja do davanja pogrešnih saveta.
 
Pominje li se u zakonu neadekvatno pružanje pomoći od strane učesnika u saobraćajnoj nesreći ili prolaznika na ulici?

Koliko ja znam ne, pominje se nepružanje pomoći, a kvalitet pružene pomoći se ne spominje...

Ceni se namera, a ako neko nije stručan ne možeš očekivati puno... Pozivanje hitne pomoći je najvažnije...
 
Ovako nešto bi zaista trebalo uvesti u srednjoškolsko obrazovanje. Ja pojma nemam, stidim se. 😳

Policiju nisam zvao često, zato sam hitnu arčio za sve pare. Policiju za neke sitnice, tipa nađen novčanik i kad su se 2 lika pobila bukvalno ispred mojih vrata. U stvari desilo se pre par godina, probudi me vrištanje malo posle ponoći, dok sam se ja opasuljio, pogledam kroz prozor, devojka u zgradi preko hoće da se baci sa prozora, bukvalno u ravni isti sprat, 20m od mene, porodično nasilje/narkomanija ispostavilo se. Kad mi srce nije iskočilo. Zvao sam ih, ispostavilo se ne bejah jedini. No kako nisam mogao da im objasnim gde je tačno (nisam znao broj bukvalno zgrade na 20m), sačekao sam ih na ulici u gaćama i papučama, stvarno su se stvorili za 3 min, a posle i više patrola, svaka čast, sve je bilo ok.

Hitnu nisam zvao često, koliko sam fizički išao tamo. Devojka od 16, 17 godina na rolerima na savskom keju, bukvalno pade par m ispred mene, prelom potkolenice, ono vidiš kako deo kosti pritiska kožu sa unutrašnje strane. Ja joj stavio jaknu pod glavu, ranac pod nogu, ona jadna plače, ovima je sa Bežanije već trebalo dosta da dođu. Lično sam video i kad je devojka sličnih godina pala ispred samog DZ u 44. bloku posle cov vakcinacije. Jednom su i meni na Adi dali injekciju, nisam mogao da se pomerim posle nekog basketa. 1h kasnije sam se lagano bajsem vratio kući.

A što se odlazaka u urgentni tiče, pa bukvalno sada ne bih mogao da ih sve prebrojim, ja bar 6, 7x, koliko i 1 moj super drugar, mi smo negativni rekorderi... 🙄
Ostali iz ekipe manje, ali nakupi se, imali smo i štake koje smo šerovali redovno...
Najgore je bilo kad su njih četvorica izletela sa starog obrenovačkog puta, isprevrtali se i zaustavili par m od reke. Veštak utvrdio 130 km/h, nije mu bilo jasno kako nisu promašili ni jednu banderu koja bi verovatno prepolovila auto. Još ludaci po ciči zimi, mesto da zovu hitnu, zovu mene sa NBG u sred noći, probudili me, dok sam ja skapirao šta se desilo, dok sam došao, pa onaj prizor, akumulator 100m od vozila i ostale stvari, kao da su se potrudili da ih pobacaju onako, a oni onako u duksevima napolju. Nikome dlaka sa glave nije falila, Bogu hvala, čudo.
 
Vrh