Šta je novo?

Pruge i bicikli za održivi saobraćaj Subotice

Karlo del Ponte

Advanced
Učlanjen(a)
20.11.2011.
Poruke
2.839
Pohvaljen
6.898
Lokacija
Svuda po malo
Центар за регионални развој из Суботице је извршио алтернативно истраживање саобраћаја и саобраћајних решења у Суботици. Сугерисали су бициклистичке стазе дуж траса пруга у Суботичком чвору, као и градско-приградски воз.

http://www.cekor.org/pdf/Pruge i bicikli.pdf

За мене, као железничара, има ту одређених пропуста. А по питању стратегије, не свиђа ми се што су се оријентисали само на општину Суботица. Возови до Сомбора, Сенте, Кањиже, Врбаса би се такође могли сматрати градским, а значили би утолико више што оријентишу мања насеља и на Суботицу, и на друге вароши и градове. Самим тим, у шпицевима би имали бољу попуњеност у сваком од праваца. Евентуално, возови Таванкут-Бачки виногради би могли бити појачање у самом граду, односно приграду, како би се такт појачао на 30 минута.
 
To je predstavljeno i na Ko Gradi Grad konferenciji, najbolji deo toga koji se meni dopao jeste što će spojiti dva dela grada koja su potpuno razdvojena prugom - retka su mesta gde se ista može preći. Ali sam zaboravio kako će to uraditi.
 
Железнички чвор Суботица раздваја град буквално на пола. Једини стварно добар пролаз/прелаз је пролаз на средини чвора са 2+2 друмске траке, пешачким и бициклистичким пролазима са обе стране. Улица која пролази кроз тај пролаз, а која је главна саобраћајница од центра према Палићу и Хоргошу је Максима Горког. Северно одатле један километар је један врло нестандардни надвожњак, а још око 400 метара даље је прелаз са полубраницима. После нема (легалних) прелаза све до границе са Мађарском, иако се насеље протеже још километрима уз пругу. Јужно од Максима Горког није тако страшно, јер ту је углавном индустријска зона. Премда би било пожељно направити пролаз/прелаз и пут јужно од индустријске зоне ради транзита и теретног саобраћаја.

У самој студији су сугерисали да се направи пролаз или прелаз између Максима Горког и оног нестандардног прелаза према северу.
 
Vrh