Šta je novo?

Projekat Glavne pošte arhitekte M. Korunovića

Za ovakav objekat Prokop mi je nekako.... nedostojna lokacija.
I dalje tipujem da Staklenac na trgu... mada naravno pojma nemam kakav je oblik zgrade i da li ima ikakve mogućnost da se ovoliki objekat tamo uklopi...

Da li neko ima više podataka o samom projektu? Gabariti? Osnova?
 
Kanda bi ovde bilo mesta... e sad, rušio bi se celi blok, što je ogromna šteta... ne znam, samo glasno razmišljam...
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    610,8 KB · Pregleda: 13.868
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748269#p748269:3rgcmfcb je napisao(la):
Садко » Pon Jun 15, 2020 7:46 pm[/url]":3rgcmfcb]Анахрона идеја коју не могу да подржим, једно је обновити стара здања порушена од стране бомби нациста и савезника, друго је у 2020. зидати зграду по пројекту старом преко 100 година.

Donekle se slažem, s tim što se naravno ne bi zidalo u potpunosti po projektu starom preko 100 godina, nego bi fasada bila po originalnom projektu, a unutrašnjost bi bila prilagođena nameni (koju ne znamo) i prilagođena standardima današnjice.

recimo, u scenariju, da se zaravni blok oko Staklenca, čisto hipotetički pričamo, bilo kakav objekat zidan u modernom stilu em bi odudarao od okruženja, em bi imao mali milion kritičara (od zavidnih pripadnika struke do običnih ljudi koji funkcionišu po sistemu "dopada mi se ili ne"). Kad sve sabereš i oduzmeš. bolje ništa da ne radiš. Šta god uradiš, poklopiće te sa svih strana.

E sad - alternativa bi bila objekat sa anahronom i lepom fasadom, modernim unutrašnjim uređenjem prilagođenim nameni, projekat koji nije tek tako neko izmislio kao oni u Skoplju što rade, nego projekat koji ima svoju istoriju i priču, ima jasno definisan arhitektonski stil kojem pripada, pri tome je nacionalni stil u glavnom gradu - pa što da ne? Ako si dovoljno hrabar da uglaviš neko moderno čudovište na takvo mesto u centru grada, zašto ne bi bio dovoljno hrabar da za trenutak iskočiš iz modernosti i odaš omaž istoriji arhitekture našeg grada?

Meni ovo nije problem, pod uslovom kada b to bio pojedinačan slučaj i kada se ne bi preterivalo, kao što uradiše ovi u Skoplju.

A što se namene tiče - pa pričali smo o operi... eto ideje... više bih voleo da nam je opera u ovom obliku nego sva u staklu i metalu.

Sve se svodi na to da li bi takav koncept izdržao test vremena odnosno šta bi se nekome za 100 godina bilo oku ugodnije - ovakav objekat ili neka moderna varijanta? Mi danas smo tu irelevantni...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=747836#p747836:3pj0qt77 je napisao(la):
Vox91 » 14 Jun 2020 12:39 pm[/url]":3pj0qt77]Je l' to u Beogradu pre Drugog svetskog rata postojao neki fetiš prema poštama, pa smo zato pravili projekte i sazidali dva objekta dostojna Jelisejskih polja?

Mislim, nismo imali palatu pravde, čestit muzej do 1936, sirota Narodna biblioteka nam je bila smeštena u bivšoj fabrici kartona, ali smo zato imali dve palate za poštu.

Uz to je objekat Glavne pošte smešten pored Skupštine, Dvora i najveće crkve u gradu..

Verovatno su oni tada, kao i danas, bili uspešno preduzeće, tu je i štedionica, ali neke stvari mi tu nisu logične.

http://beogradskonasledje.rs/wp-content ... _misic.pdf
strana 6.

Komunikacije su od uvek bile stub države i društva.
Država se uvećala, povećao se i poštanski (i telegrafski i telefonski) saobraćaj sa svetom, bili su potrebni veći kapaciteti i mislilo se i na potrebe u budućnosti.

Zidan je i Generalštab ("Kamena palata") i zgrade za generale, i VGI na tvrđavi, Kovnica u Topčideru, i Hram sv. Save....
Izgrađeni su i fakulteti, bolnice, nije da nije.
Moglo je da se nađe para i za muzeje i za Narodnu biblioteku, ali nije bilo - volje. I o tome treba voditi računa kada se priča o brizi za kulturu u to vreme.
A fasade su ipak samo spoljašni elementi objekta i obično daju pogrešnu sliku o životu u vremenu kada su nastale...
 
Urušeni Generalštab ćemo ostaviti još 20 godina da stoji urušen, jer je izgrađen po socijalističkim arhitektonskim nazorima, ali ćemo zato da gradimo objekte po nerealizovanim projektima od pre 100 godina, jer su u kvazi vizantijskom stilu. Klasičan primer ideološki baziranog vrednosnog sistema primenjen u arhitekturi.
 
Тако је, зато што смо имали 70 година идеолошке архитектуре режима који је одбијао да обнови читав Београд изграђен у претходном периоду на архитектонски примерен начин (чак ни фасаде да одржава!) већ рушио старо и силовао страну архитектуру која се уклапала са њиховом идеологијом колико год то наружило нашу престоницу и од европског градића направило совјетско-балкански хибрид.

И шта ћеш сад?
 
Искрено бих најрадије да се Генералштаб "реконструише" онако како су они "реконструисали" Пошту оштећену у бомбардовању тиме што ће га потпуно променити и уништити све што га је чинило архитектонски вредним, тако да се уопште не види којој ери и архитектонском правцу је оригинално припадао. И нек стоји тако наредних 70 година а свако ко предложи да се достојанствено обнови буде дочекан на нож јер је то "кичерај" и "архитектура прошлог миленијума".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=753030#p753030:2p2rtl6k je napisao(la):
Kailan » 01 Jul 2020 09:17 am[/url]":2p2rtl6k]Тако је, зато што смо имали 70 година идеолошке архитектуре режима који је одбијао да обнови читав Београд изграђен у претходном периоду на архитектонски примерен начин (чак ни фасаде да одржава!) већ рушио старо и силовао страну архитектуру која се уклапала са њиховом идеологијом колико год то наружило нашу престоницу и од европског градића направило совјетско-балкански хибрид.
Ovo uopšte nije tačno, Beograd je nastavio da se gradi kao evropski grad i posle rata.

Kakav SSSR, kakvi bakrači, niđe veze.
 
Београд је имао јако кратак период соцреализма, и након тога је наставио да се гради као и сваки други град.

Ели је такође и чињеница да је стари део града препуштен потпуном неодржавању и небриги све до осамдесетих година.
 
Да, то је тачно. До Бакочевића, све се улагало у периферију, скоро ништа у центар. У принципу, томе је узрок солидно сиромаштво, чије постојање, због носталгије, добром делу људи није лако да признају.
 
Шири центар града је силован после Другог светског рата. Изем ти ту архитектуру која се тркала да нешто насади где му није место.
 
Nazalost Mikie tako je bilo. Ubacili solitere i gliste u staru predratnu urbanu matricu.
 
Приметио сам једну нелогичност у називу соцреализам која је са наше стране погрешно интерпретирана. Веорватно као утицај западне литературе.

Дакле, оно што ми зовемо соцреализам руси, који су творци тог стила, зову Стаљински Ампир, Стаљински јер је настао у време Стаљина и био је подржаван истим, а Ампир, франкофонорусификовано од Empire заправо реч иде о идеју Стаљина да покаже моћ комунистичке империје. Стил је био некаквим дериватом неокласичне архитектуре са елемнтима готске архитектуре и артдекоа (зна се да је Емпајер Стејт Билдинг био дирекна инспирација Стаљину за седам стаљиновки* изграђеним у Москви).

Ја немам намеру да мењам свет овом изјавом, али желим да донесем до аудиторијума и мало другачији поглед на ствари.

Да меко пређем на тему: стаљински ампир је био, по мени, успео покушај да се изгради споствени оригинални стил. Тада, вероватно да је доживљавао пуно критике (а можда и не :) Међутим данас, таква здања су изузетно привлачна туристима.
У том смислу, обнављање Коруновићевих пројеката (наравно, са савременим технологијама) никако не може да буде лоша ствар, и за генерације које долазе после нас, биђе драгоцени поклон.

Модерне зграде ће се градити, и ту нема дилеме, практичну страну и цену нико не можед а занемари. међутим овај тон правити лепо чини нацију великом јер оставља не само својој држави већ и читавом свету вреден споменике.

*Још један израз који се мало разликује од оног који руси користе. Наиме, израз стаљиновка се користе за стамбене зграде изграђене у време Стаљина и које чак и за "ниже чинове" имају декоративне украсе на фасадама, видоке плафоне и грађене су солидно од квалитетнијих материјала. То што ми зовемо Стаљиновка они зову Стаљинскије висотки (Стаљински Небодери)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=758991#p758991:epx034nu je napisao(la):
Igor » 22 Jul 2020 04:53 am[/url]":epx034nu]Kosovska
posta-20200721-175717.jpg

Prelepo.
 
Miticeva rupa? I unutra trznjak, na foru Lafajet, GUM ili Galerija Vitore Emanuelo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=758991#p758991:176ehd71 je napisao(la):
Igor » Сре Јул 22, 2020 3:53 am[/url]":176ehd71]Kosovska
posta-20200721-175717.jpg
Увек ми је криво што су овај и слични бисери завучени и скрајнути те не долазе до изражаја. Штета што ова зграда није на супротном ћошку са Таковском.
 
Vrh