Šta je novo?

Projekat enterijera

Hellas

Novice
Učlanjen(a)
12.01.2023.
Poruke
3
Pohvaljen
2
Lokacija
Brod
Pozdrav svima. Novi sam na forumu ali iskočile su mi neke teme dok sam tražio štošta o enterijeru.

Naime prije 20tak godina kad sam kupio stan opremao sam ga na svoju ruku, i iako to po meni izgleda pristojno vidim da neke stvari ne odudaraju od onih kako su moji roditelji ih radili. Dosta toga je kako bih rekao skrkano i nije dobro planirano. Poznanik koji je u skorije vrijeme uzeo stan u NS, napravio je projekat enterijera i gledajuci to njegovo vidim kako je to sve smisleno i kako su npr samo boje svega bukvalno skladne.

Zanima me koliko može koštati projekat enterijera za kuću od bruto 273 m2 neto oko 200 m2 bez garaže oko 160 m2. Naime krećem sa grubom gradnjom sad nekad na proljeće. Kuću pravim u RS, BIH, pa ne znam jel to predstavlja neki problem, vjerujem da ne. Htio bih i projekat rasvjete, to je kako sam shvatio odvojena stvar ali bi trebala biti nekako povezana sa enterijerom?

Blog o gradnji vodim na https://www.izgradnjakuce.com/ pa tamo ima par slika kako bi eksterijer trebalo da izgleda kao i skica plana, mada vjerovatno je potreban glavni projekat kao i da dizajneru enterijera trebam objasniti kakav stil me zanima i dosta drugih detalja tipa primjera šta mi je zanimljivo?

Ne znam ni šta sve uključuje taj projekat, kako to ide kad neko napravi projekat enterijera kako uopšte nabavim sve to, šta ako nešto recimo ne postoji na tržištu?

Eto ako ima neko da me uputi na korisne tekstove, temu na forumu ili ukratko objasni ove moje neduomice.
 
Здраво Хелас и добродошао :)

Свакако да је, у данашње време, најбоље ангажовати дизајнера ентеријера јер ће самим тим посао уређења трајати краће и биће постигнут бољи ефекат.
Може и власник сам то да ради ако има времена да учи о правилима, налази комаде намештаја и има стила да све то уклопи. Небројено је таквих успешних ентеријера.
Оно што дизајнери обично траже је скица простора са прозорима и оријентациом дневног светла, боје које одговарају власнику и неки приближан стил који жели. Обично дају неке предлоге, на основу којих процене који је то стил и онда раде даље.

Није да икога рекламирам, али пратим Марину ентеријерницу на Инстаграму и свиђа ми се како ради, како уређује простор, даје савете и др. Можеш почети одатле са потрагом. И да, ради on-line тако да нема проблема ако је кућа у другом граду или држави.

Свиђа ми се екстеријер куће и распоред просторија. Срећно у изградњи. ;)
 
Није да икога рекламирам, али пратим Марину ентеријерницу на Инстаграму и свиђа ми се како ради, како уређује простор, даје савете и др. Можеш почети одатле са потрагом. И да, ради on-line тако да нема проблема ако је кућа у другом граду или држави.
Ne znam šta toliko ima da se prati na njenom instagramu. Osim njenih slika s letovanja i novogodišnjih dekoracija, nema još puno toga. Ona je, izgleda, više dekoraterka.

A što se tiče projektovanja i dizajna enterijera, Mirjana Mikulec je jako zanimljivo radila onomad kad sam pratio tu tematiku (pre 2-3 godine).
 
Da guglajući sinoć više o temi počinjem shvatati šta kako i kuda.

Није да икога рекламирам, али пратим Марину ентеријерницу на Инстаграму и свиђа ми се како ради, како уређује простор, даје савете и др. Можеш почети одатле са потрагом. И да, ради on-line тако да нема проблема ако је кућа у другом граду или држави.

Marina enterijernica - gledajući u portfolio sve mi je nekako preslikano, ne mogu reći da mi je skroz po volji mada ima zanimljivih detalja. Imam osjećaj da je to nešto gdje bi ona živjela. Nisam mislio da to treba biti toliko detaljno, mora tu biti naš štih, a ne druge osobe totalno, ovo njeno iz portfolija je kao iz kataloga, ili fazon onih stanova sa AIRBNB-a.

A što se tiče projektovanja i dizajna enterijera, Mirjana Mikulec je jako zanimljivo radila onomad kad sam pratio tu tematiku (pre 2-3 godine).

Gledao sam tu Mirjanu Mikulec nekad par epizoda i subjektivno ima kiča i nepotrebnog uljepšavanja, možda i ektravagantnosti neke koju želim da izbjegnem.

Свиђа ми се екстеријер куће и распоред просторија. Срећно у изградњи.

Hvala vam na komentaru. Raspored prostorija je racionalan i prilagođen našoj potrebi. Inače dosta vremena je uloženo u planiranje tog objekta. Još od 2012 nekad dok je kuća bila samo nerealan cilj, sa tim da je tek 2020 prelivena u ovaj oblik kakav jeste sada.

U principu glavni uzor iako ne izgleda baš toliko slično je bila ova kuća od jednog arhitekte iz Slovačke, Rudolfa Lesnaka.

Cilj je bio da kuća bude energetski efikasna, fino orijentisana prema stranama svijeta sa dosta nekih modernih rješenja, pogotovu za provinciju. Ima još nekih izmjena o kojima razmišljam, tipa umjesto ovih panela u boji drveta da tamo bude iskorišteno paljeno drvo ili na krajeva ništa, jer kuća sama po sebi nema nekih bitnih vizuelnih elemanta.
 
Ja bih podrzao tvoj/vas entuzijazam, trud i zalaganje i voleo bih da nastavite dalje.

Nije to neka nauka, a vi imate zelju da ucite i saznajete, a na kraju nista nije lepse nego kad covek odradi nesto sam.

To je moje neko razmisljanje, jer iako ne potcenjujem kao zanimanje, u poredjenju sa drugim poslovima oko kuce, enterijer je najmanja muka.

Licno sam uvek srecniji kada se edukujem i uradim sam, pa makar to bilo tek 80 posto dobro kao sto bi neki profesionalac uradio.

E, sad, ako bas neko ne ume i njegov rad bi bio tek 20 posto kvaliteta u poredjenju sa nekim kome je to struka, onda naravno treba zvati i angazovati.

Mada, ja vidim da vi imate smisla, plus i volju i entuzijazam, sto je i bitnije.

Svi smo razliciti, ali ja bih ti savetovao da racunas da ti u toj kuci treba da zivis.

I sam nekad postanem opterecen time i napravim da izgleda da je savrseno na fotografiji i onda sednem u takav stan i ne znam sta cu sa sobom. Znam i ljude sa tim stanovima koji dobiju napade panike ako im pomeris knjigu sa police ili tako neko nesto :ROFLMAO:

Meni ovi mnogi ti dizajneri enterijera rade na taj nacin. Posle ne smes da prdnes u svojoj kuci :ROFLMAO:

Kada dodjem do cilja do koga si ti vec dosao, da gradim svoju kucu, tesko da cu dati nekome da se petlja. Mozda neka savetodavna uloga, ali gugl je bolji savetnik i ima vise znanja nego svi dizajneri enterijera zajedno.

Ako vec ides na angazovanje, trazi u nekoj ozbiljnoj firmi nekog ozbiljnog coveka, mani se ovih instagramusa.

Mada, to je savet za generalno sve u zivotu.
 
Da gledajuci to sinoc i jutros zakljucih da to nece ici lako sa dizajnerom enterijera i da je poprilicno besmisleno mi sada, jos vidim da cijena ispadne skuplja nego sam projekat kuce, a tu je bilo posla samo tako. Sta je kome privlacno ili ne, je ipak subjektivna stvar.

Da pravim restoran ili neki ugostiteljski objekat pa hajde. Ovako mislim da bismo napatili dizajnera i nit bi on bio zadovoljan nama niti mi sa njim, a nije da nisam ogranicen sa budzetom.

Mislim da cu jednostavno pronaci inspiracije na pinterestu ili pokusati prilagoditi svojim potrebama ono sto nam se svidja i sto uopste bude dostupno na trzistu RS. Ako i bude promasaja zbog takvih odluka, onda nek bude, takvi smo kakvi smo.

Inace kad sam krenuo u sve ovo, nisam imao pojma o gradjevini, zadnjih dve godinea sam procitao bruku diplomskih, seminarskih i drugih radova na razne teme, iako je to naravno teorija, mogu reci da je zanimljivo stivo pogotovu meni koji dolazim sa neke tehnicke pozadine.
 
Ti postavi ovde par ideja za svaki deo enterijera, a mi cemo da glasamo, dajemo savete... 🤣🤣🤣
 
Vrh