Šta je novo?

Pravljenje animiranih GIF fajlova

rastafari

Beginner
Učlanjen(a)
07.03.2011.
Poruke
37
Pohvaljen
11
most.gif


U ovom slučaju je u pitanju slika kojom se predstavlja napredak u izgradnji nekog objekta.

1. Kao prvo, za ovako nešto su potrebne fotografije koje su sve slikane sa istog mesta. Ja sam koristio fotografije koje sam slikao sa prozora svoje sobe, sa maksimalnim zumom (12x), tako da nema odstupanja u veličini i obliku objekta.

2. U Photoshop-u (korišćena CS3 Extended verzija) kliknemo na: File->Scripts->Load Files into Stack...->Browse... Obeležimo odabrane fotografije, kliknemo Open i štikliramo kvadratić u kome piše: Attempt to Automaticalliy Allign Source Images, i kliknemo OK.

3. Isečemo fotografiju opcijom Crop Tool (C) na željenu veličinu (da bi izbegli bele površine oko nekih fotografija u slučaju da je kadar na nekim fotografijama pomeren u odnosu na ostale), i namestimo željenu rezoluciju opcijom : Image->Image Size... (smanjimo rezoluciju da ne bismo dobili suveše veliki gif fajl)

4. Datum za svaku sliku dodajemo tako što napravimo tekstualni sloj (text layer) opcijom Horizontal Type Tool (T) i upišemo datum. E sad, da bi na svakoj slici pisao datum, a i da bi on na svakoj slici stajao na istom mestu, ovaj sloj (layer) kopiramo (desnim klikom na njega i opcijom Duplicate layer...) onoliko puta koliko imamo fotografija. Izaberemo jedan od tih umnoženih "layer-a", u njemu upišemo datum određene slike, obeležimo (selektujemo) taj "layer" i "layer" određene slike držeći dugme control (Ctrl), tako da nam budu obeležena ta dva "layer-a". Kliknemo desnim dugmetom miša na "layer" slike i odaberemo opciju Merge Layers. I tako za svaku sliku posebno.

5. Rasporedimo slojeve (layers), tako da budu poređani odozgo na dole od najnovije ka najstarijoj fotogtafiji (najnovija da bude na vrhu, a najstarija na dnu).

6. Još nam ostaje da od svega ovoga napravimo animirani gif. Objašnjenje za to postoji na ovom linku
http://www.wikihow.com/Create-Animated-GIFs-Using-Photoshop-CS3

Eto, da ne gnajvim više... :)
 
Hvala, baš je super :) probacu to da primenim sa Gimpom Ubuntua (Linuksovim) programom - onako početnički ali probacu
baš je super a i zabavno :) Hvala još jednom :kk:
 
Vrh