Šta je novo?

Pomoć sređivanja OpenStreetMap-a

stalker314

Novice
Učlanjen(a)
11.10.2020.
Poruke
16
Pohvaljen
79
Zdravo svima ispred OpenStreetMap zajednice Srbije :sesir: ,

Staviću ovu temu u "radionicu" jer mi ima najviše smisla. Ukratko, OpenStreetMap (OSM) je javna besplatna svetska karta koju svako može da menja i uređuje. Da, svako, čak i svako od nas i uopšte nije teško! Zapravo, vaši sugrađani su je toliko dobro sredili da je daleko preciznija od Google-a, makar u Beogradu i makar što se tiče infrastrukture (nije dobra za žute strane, tj. prodavnice i sl.). Možda ste je koristili i ako niste čuli za nju, pošto je koriste Facebook, Microsoft, Apple, a od sledeće godine i TomTom. Ako ste ikada gledali teme oko auto-puteva ovde na forumu, možda ste je primetili jer je to jedina mapa koja prikazuje i autoputeve u izgradnji! :shock: Jedina karta koja je imala Miloš Veliki 20 minuta posle zvaničnog puštanja 8) . Slučajevi upotrebe su ogromni jer je sve dostupno i besplatno. Evo možda je glupost, ali pomenuću da smo pre oko 2 godine prošli za sve ulice kroz Beograd i dodali im etimološke odrednice ka Vikipediji i onda smo mogli da izračunamo odnos broja ulica koje su dobile ime po ženama i po muškarcima. Mape su čudo, a još bolje je kada i vi možete da imate reč 8) Sajt OSM zajednice Srbije je ovde i tu možete da vidite šta je sve rađeno po Beogradu i Srbiji, a ima bogme dosta (poslednje što smo uradili je da smo u velikoj akciji sredili sve pošte po Srbiji i uneli sve stanice i linije javnog prevoza po Beogradu).

Ovo pišem sve na ovom forumu jer sam primetio ovde mnogo dobrih, pametnih ljudi, kojima nije teško da izađu, slikaju, snime, spremnih da doprinesu na razne načine zajednici, a OSM je jedan od logičnih projekata gde ova sila ljudi sa ovog foruma može nemerljivo da pomogne! Bukvalno kada bi 10% ljudi koji čitaju i pišu na ovom forumu (a to je ogromna brojka) odlučilo da odvoji pola sata nedeljno, za godinu dana bismo imali ucrtanu svaku česmu, svaku stazu i bogazu u Srbiji! A crtanje karte je dosta zanimljiv hobi, svašta se vidi i nauči.

Evo ja ću da ispišem zanimljive Android aplikacije koje koriste OSM, a koje vam mogu biti uvod u ovaj svet:

  • OsmAnd - sjajan za hiking, biking, nema bolje karte za divljinu. Dosta je neintuitivna u početku jer ima previše opcija, ali to joj je i prednost jer se može podesiti da zadovolji vaše najčudnije potrebe!
    MagicEarth - po meni najbolja aplikacija za navigaciju po gradu, jako brza
    OrganicMaps - neki kompromis između ove dve, može da se koristi za sve podjednako, vredi pogledati

Ako želite da poboljšate OSM, makar to bila i vaša zgrada ili lokalni parkić, dovoljno je da napravite nalog na OSM-u i da nešto izmenite sa "edit" dugme u gornjem levom uglu na sajtu (treba vam desktop mašina). Ako niste sigurni kako i šta da menjate, evo par ideja:

  • StreetComplete - lagana Android aplikacija kojom odgovarate na prosta pitanja ("koja je podloga puta", "da li je ovde osvetljeno", "da li ovde ima korpa za otpatke"...) i kojom sa 2% mozga možete da unapređujete OSM dok se šetate u kraju
    * Sređivanje zgrada na opštini Mladenovac - nedavno je OSM zajednica Srbije pokrenula "radnu akciju" dodavanja SVIH zgrada u opštini Mladenovac. Detalje možete videti ovde, ima tamo i kratak video za početnike koji objašnjava kako da krenete, a ova akcija nam je sad u najvećem fokusu. Za 10-tak dana smo sredili preko 10% teritorije, uključujući i centar koji je bio najteži, ali kada bi se uključilo još par ljudi odavde, pokidali bismo ceo Mladenovac pre kraja januara :D.

Eto, to je ukratko ono što sam hteo da kažem, da vas upoznam sa OSM-om (zagrebao sam vrh ledenog brega), da započnem ovaj thread, pa bih ga koristio i kasnije za neke nove akcije! Ako imate vremena da malo izdvojite da učestvujete da budete deo kreiranja najboljih mapa na svetu, bilo za Mladenovac, bilo za sve drugo, možete da odgovorite ovde, rado će neko iz zajednice ili ja da odgovori na sva pitanja. Postoji i Telegram grupa, ima i forum, a možete me i cimnuti ovde na PM - tu sam za sva pitanja, nema glupih pitanja!
 
Vrh