Šta je novo?

Podrumi zgrada i atomska sklonista

BOKI SMOKI

Advanced
Učlanjen(a)
23.03.2009.
Poruke
2.015
Pohvaljen
19
Lokacija
Pancevo
Nacuo sam da u beogradu postoje podrumi sa vise nivoa, dali je to istina i koliko nivoa najvise imaju.Cak mi je brat od tetke rekao da u Mirijevu ima podrum sa deset nivoa, sto je po meni cista budalastina ali ajde.I ako ima, da li se oni mogu pametno iskoristiti za nesto.
Ovo sve vazi i za atomska sklonista.

evo jednog teksta vezanog za atomsko skloniste u Novom Beogradu.

Nedovoljno mentalno razvijene osobe u atomskom skloništu »
28. Februar. 2009 | (15:12 -> 15:13), Izvor : Beta,
Na Novom Beogradu, opštini sa najvećim brojem stanovnika u Srbiji, postoji samo jedan dnevni boravak za mentalno nedovoljno razvijene osobe i to u betonskom atomskom skloništu na kraju novobeogradskih blokova, bez dnevnog svetla i sa slabim grejanjem.

Atomsko sklonište je Društvu za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama opštine Novi Beograd dodeljeno 2002. godine, kao privremeno rešenje, a aktivnosti u dnevnom boravku finansiraju roditelji i Ministarstvo za rad i socijalnu politiku, na osnovu projekata koje je potrebno podnositi na svakih devet meseci.

Sklonište su posetili ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić i predsednik opštine Novi Beograd Nenad Milenković.

"Ovde imamo lošu i dobru vest. Loša vest su uslovi u kojima deca borave i ne mogu kao državni činovnik biti zadovoljan time što nismo uspeli da obezbedimo odgovarajući prostor. Nastojaćemo da u saradnji sa opštinom Novi Beograd u što kraćem roku obezbedimo takav smeštaj", rekao je Ljajić novinarima u atomskom skloništu.

Dodao je da je dobra vest je to što postoji Društvo koje radi u skladu sa reformama u sistemu socijalne zaštite, jer je cilj ministarstva da što manje dece bude u domovima i institucijama, a nažalost, i što manje dece u atomskim skloništima.

"Ministarstvo rada i socijalne politike pomaže aktivnosti ovakvih društava, tokom prošle godine smo za projekte novobeogradskog društva izdvojili 960.000 dinara", rekao je Ljajić.

Milenković je rekao da "entuzijazam ljudi u Društvu inspiriše", i dodao da je problem potrebno "rešiti sistemski", ali da opština Novi Beograd "ne raspolaže sa mnogo odgovarajućih prostora, jer je u pitanju uglavnom privatno vlasništvo".

"Postoje neki objekti koji samo zahtevaju uređivanje i nadam se da ćemo u narednom periodu moći nešto da uradimo i jedan od takvih prostora prilagodimo namenama", istakao je Milenković.

Predsednica Društva Slavica Živković rekla je da je dnevnim aktivnostima društva obuhvaćeno 54 dece, a da je u dnevni boravak upisano 21 dete i da se roditelji volonterski trude da održe organizaciju.

"Pronalaženje odgovarajućeg prostora bi rešilo problem, jer svi imamo pravo na to, i naša deca na odgovarajući smeštaj i mi na normalan život. Mi nismo od onih srećnih roditelja koji će svojoj decu školovati i onda biti bezbrižni da će deca o njima brinuti, nego moramo da mislimo na to da ćemo o njima morati da brinemo čitavog života", rekla je Slavica Živanović.

Dodala je da roditelji traže "ulazak u budžet", kako ne bi razmišljali šta da rade od projekta do projekta i kako se jednog dana ne bi dogodilo da zatvore sklonište jer im projekt nije prošao.

"Roditelji izdvajaju novac za rad društva, jer su sredstva od ministarstva namenjena samo za honorare stručnjaka. Ne bežimo od plaćanja, nego samo želimo odgovarajuće uslove i da ne strepimo šta će sutra biti", rekla je Slavica Živanović.

Navela je da Novi Beograd, gde je registrovano 1.200 osoba sa smetnjama u razvoju, nema nikakava institucionalni oblik rada sa nedovoljno mentalno razvijenim osobama posle škole, jer "oni kada završe specijalnu školu, nemaju gde", i istakla da u opštini postoji veliki broj takve dece koji nije institucionalno zbrinut.

"Trudimo se i nećemo prestati dok ne vidimo našu decu u uslovima koji im pripadaju", rekla je Slavica Živanović.

U stručnom timu Društva radi 12 ljudi, koji planiraju program, a u atomskom skloništu deca borave od ponedeljka do petka od 9 do 16 sati i od 17 do 19 sati, kada se organizuju radionice.

Deca su ministru Ljajiću ispekla pitu, koju je on probao, a u dnevnom boravku bave se i izradom predmeta od gline, šivenjem, igraju kompjuterske igre, uče slepo kucanje, a u jednoj prostoriji smeštene su sprave za fizičke vežbe.


izvor: studiob.rs
 
Vrh