Šta je novo?

Pošumljavanje Beograda

louderick

Intermediate
Učlanjen(a)
12.01.2010.
Poruke
360
Pohvaljen
517
Posto vidimo da je opsezna akcija posumljavanja Beograda u toku, da li moze neko da nadje i postuje mape planova i delova grada koji ce biti obuhvaceni ovom akcijom?
 
Nazalost nema tacnih planova.Samo navode pomalo gde ce sledece posumljavati.

Problem je sto gradski sekretarijat za zastitu zivotne sredine nema sajt na kome bi postavljao takve stvari.
 
Konkretno pitanje
Koliko nas košta do sada jedna posadjena sadnica za pošumljavanje BGDa
Bilo je nedavno nekih afera u NSu :bash:

Inače podržavam akciju maksimalno
ako objave poziv za pomoć od novih i starih ,,Gorana,, - što da ne - odazvacu se
Kad neki naši krajevi Srbije mogu da se ponose zelenim šumama koje sam i ja sadio,
biće mi drago to isto da ima i u BGDu :)
 
Cuo sam da ce posumljavati cak i deo Kosutnjaka, deo ka Lipovickoj sumi... Ovo danas u Sremcici sto su posumljavali, mozda je to ka Lipovackoj sumi.....
 
Како мислиш део Кошутњака према Липовичкој шуми? Њих раздваја 10 километара.
 
^^ Nisi dobro procitao Arnorian, kaze u sremcici, mozda ka lipovackoj sumi.
 
Разумео сам "део Кошутњака према Липовичкој шуми", па сам помислио да је нека грешка.
 
Koji deo Kosutnjaka, jel se zna? Vec deluje poprilicno posumljeno :kafa:
 
Recimo u Zvezdarskoj sumi su sadili sa juzne strane sume pored puta ka vrhu sume.Dakle sve uz pesacke staze gde je proredjeno drvece.

Nisam strucan i ne mogu reci,ali mi izgleda da drvece debljine mog prsta posadjeno u ovo doba na mestima gde ne pada sunceva svetlost zbog krosnjih drugog,ogromnog drveca nema bas neke sanse.
 
Zasadjeno 8.000 stabala u Sremccici kod Beograda

BEOGRAD, 2. decembra 2011. (Beta) - U Sremčici kod Beograda danas je zasađeno 8.000 stabala belog jasena na površini od pet i po hektara, saopštio je beogradski Sekretarijat za zaštitu životne sredine.

Akcija pošumljavanja Sremčice izvedena je u saradnji sa Srbijašumama u okviru projekta "Pošumi Beograd".

"Ovom akcijom nastavljena je primena Strategije pošumljavanja Beograda, jednog od najvažnijih projekata sekretarijata koji je Skupština Beograda usvojila u junu 2011. godine. Strategijom je predviđeno da se u narednih 20 godina pošumi 50.000 hektara beogradske teritorije", piše u saopštenju.

Prve sadnice zasadili su gradski sekretar za zaštitu životne sredine Goran Trivan i direktor Šumskog gazdinstva Beograd Vladan Živanović.

Strategija pošumljavanja Beograda izrađena je 2009. godine, a cilj je povećanje pošumljenosti Beograda sa 11 odsto na 35 odsto, kao i poboljšanje kvaliteta vazduha i smanjenje efekata staklene bašte i buke.

Povećanje stepena pošumljenosti Beograda utiče na bolju zaštitu zemljišta i voda i omogućava veći potencijal za proizvodnju biomase, navodi se u saopštenju sekretarijata.
 
I slicica :)

1479886_sadnja_belog_jasena_v.jpg
 
Bas lepe vesti! Inace ovaj momak iza Trivana, sa kamerom, je moj drug koji radi Zelenu emisiju na Studio B... :D
 
A da li ce pošumiti staru zatvorenu gradsku deponiju u Batajnici ?

U okolii nema ni š od šume
mada bi bilo doboro osmisliti sadržaj uz pošumljavanje kako bi prostor postao koristan svima :)
kao što je novo izletište , tereni za neki sport ili manifestacije sl.

Čudi me od ovoliko ljudi na BB da niko nije predložio da se od
gradskog ,,jalovog - praznog zemljišta ,, napravi vredan i koristan prostor
 
Тачно је то за сремски део једино место које би услово могло да се назове шумом у том крају је ово

Одлично би било када би се посадили дрвореди дуж дренажних канала.
 
Batajnicka deponija je tamo iza ciglane? Nego, da li je istina da je Altina izgradjena na bivsoj deponiji? Ili su u pitanju Plavi Horizonti?

Hvala!
 
Da, zatvorena deponija je iza jedine preostale ciglane ostale su srušene i urušene ,

Vodeni ,,bazeni,, nastali kopanjem ilovače za ciglane dobrim delom su zatrpani
Interesantno bi bilo da neko izvede računicu
cene otkupa takog ,,iskopanog,, zemljišta
cenu za odlaganje šuta sa raznih gradičišta kojim su popunjene rupe
cenu vrednosti poravnatog zemljišta u industriskoj zoni

Možda postoji isto takva interesntna računica za zatvorenu deponiju pa zato nece da je pošume :rolleyes:
 
Zna li neko gde su tacno sadili u Sremcici posto se oko nje nalaze tri sume? Ja mislim da je ka Lipovici ali nisam siguran.
 
STF wrote
Истовремено, на Миријеву се сече читава шума ради изградње нових транзиционих шестоспратница а нико од вас ни да бекне. Али добро.

Evo jedno malo Beeeee . . . pa da vidimo ima li ko slicicu i volje :)
 
Ima li neko informaciju dokle se stiglo sa akcijom pošumljavanja?
 
Stiglo se do djepa, ko je kolko drmno, drmno je i ceka se nova prilika....
u stvrarnosti mnoga mesta koja treba da se pošume
i dalje ce biti i ostati razlog za nova i nova drpanja....
 
мој фаворит за пошумљавање је храст лужњак, са њим не може да се погреши. Замислите да је пре пар деценија уместо глупаве одлуке да се сади топола сађен храст. Ево храста на Цветном тргу који је са своја два века у цвету младости.

1.jpg

2.jpg
 
Predivan hrast :)
ali trebao bi da znaš da ne ide svako drvo na svaku ,,podlogu,,
Ljudi u šumuarstvu jesu stručni i izabrali su najbolje
manji je problem koje je vrsta drveta , daleko veci problem je sto je veliki novac izdvojen za pošumljavanje Bgda
a nigde nema tih novih pošumljenih površina (a i novca) osim par placeva koj su služili u te ko bajagi promotivne svrhe
 
И те како је битно шта се сади да је на Ади донесена права длука да се сади храст неке будуће генерациеј би биле захвалне јер би имале прави парк овако ће њихов посао бити да секу тополу.
 
Vrh