Šta je novo?

Open source radionica - Metro, transportni sistemi, hoćemo li?

Steva

Advanced
Učlanjen(a)
08.12.2006.
Poruke
4.269
Pohvaljen
6.974
Za godišnjicu dana postojanja BB. najavio sam mogućnost otvaranja BB Idea projekta gde bi posetioci sajta i sami mogli da učestvuju u tkz. "open source" projektu gradnje beograda (projekat otvorenog koda). Šta to znači konkretno?
Odredila bi se neka centralna tema, svako bi mogao da da svoje ideje, skice i planove kako bi se mogla rešiti ta tema. Na kraju krajeva bi se sve to lepo usaglasilo i spojilo u jedan "amaterski" projekat. Ovo svakako ne bi imalo nikakav direktan uticaj na grad, ali bi moglo da posluži kao temelj ideja koje bi budući arhitekti moglid a iskoriste za dobrobit našeg grada.
Sada postoji dosta mogućnosti za manipulisanje slikama, kartama, programi za 3d modele koji ne koštaju ništa, i preko njih može da se spremi zavidan materijal. Materijal kao što su karte, satelitske karte u visokoj rezoluciji npr.. mogu ja da sredim bez problema za svaku temu.
Forumaši mogu da predlažu teme na kojim bi mogli da radimo.

Za početak bi predložio temu "Metro i Transportni sistemi beograda", kako izgleda naše idealno rešenje organizacije saobraćaja u Beogradu? naravno uzelo bi se u obzir trenutno stanje infrastrukture, i prema njome bi se gradila naša vizija razvoja istog.

Pre no što se bacimo uopšte na to, voleo bi da čujem komentare da li imate volje da započnemo uopšte nešto ovako. Za to mogu da spremim posebnu sekciju na forumu gde bi smo ostavljali naše "radove" ;)
 
Dobra ideja Stevo
01.gif
. Učestvujem.
 
Super ideja :D Mislim da bi mnogi iz BGa mogli da nauce ponesto od nas ;)

Sad ima da spravim neku svoju viziju metroa...
 
Ideja ti je odlicna. Moja neka vizija je da se uradi citav grad u 3D modelima i potom mapira na Google Earth-u. Takav jedan projekat bi znacajno doneo nasem gradu kako u turistickom svrhu tako i u profesionalnom. Potrebno je dati nasim buducim arhitektama grada prave alate za donosenje odluka u vezi planiranja i odobravanja objekata. Koriscenjem google-ovog softvera Sketchup - ova vizije je i te kako ostvarljiva. Da ne kazdem da bi se licenciranjem i odrzavanjem jednog takvog modela moglo debelo zaradi za narednih 100 godina. Zamislite ko bi sve imao koristi od jednog takvog modela Beograda.

Sta nam je potrebno.

1. pouzdane informacije o objektima u BGD-u (visina, sirina, dubina, i po 2-3 slike)
2. 3-5 dobrovoljna studenta Arhi. fakulteta
3. inicjativa.

PS jedna zgrada moze da se uradi u Sketcup-u za od prilike 5-10 minuta.
 
Koliko ima zgrada u Beogradu ?...pa x 5-10min.

Kada bi se radio samo N.Bgd ( tu je najlakše doći do podataka ) već bi bio velik posao......ali od nečeg treba krenuti.:)
 
dragan":22sq2o8m je napisao(la):
Koliko ima zgrada u Beogradu ?...pa x 5-10min.

Kada bi se radio samo N.Bgd ( tu je najlakše doći do podataka ) već bi bio velik posao......ali od nečeg treba krenuti.:)
Mislim da ne moramo da idemo toliko daleko. Nije Beobuild projektantski biro ;) Naravno da treba u obzir uzeti neke osnovne parametre kao sto su zemljiste i isplativost, ali Ipak je ideja tu najbitnija.
 
Sinisa":3hahe0vq je napisao(la):
Ideja ti je odlicna. Moja neka vizija je da se uradi citav grad u 3D modelima i potom mapira na Google Earth-u.
Sta nam je potrebno.
1. pouzdane informacije o objektima u BGD-u (visina, sirina, dubina, i po 2-3 slike)
2. 3-5 dobrovoljna studenta Arhi. fakulteta
3. inicjativa.
PS jedna zgrada moze da se uradi u Sketcup-u za od prilike 5-10 minuta.
Ovo je Sinisa predložio,a ja samo ukazao na obim takvog posla.

Premda za jedan,interesantan blok vredi uložiti napor....hoćemo li? :)
 
@Sinišina ekipa je dobra, ali funkcioniše jedino ako se sakupi veći broj ljudi koji bi radili na tome, ipak je mapiranje bgd.a malo "teži" posao pošto grad nema čiste strukture (osim NBGD.a) ;)

Mada može i paralelno da se rade obe radionice - metro i 3d mapiranje, zasada NBGD.a
 
Mislim da je 3D modeliranje Bg-a malo preveliki zalogaj. Tu bi trebalo da radi malo veca ekipa ljudi koji to ne bi mogli da rade po sat vremena dnevno nego da se time stvarno pozabave. To opet sa druge strane zahteva novac. Isto tako je potrebno da te ljude neko koordinira. Mozda da se pocne sa necim manjim i da se vidi kako sve to funkcionise pa da se onda pristupi malo vecim projektima. Iskreno ne bi voleo da ljudi odmah sagore na pocetku i ubedace se ukoliko krenu sa necim ogromnim i vide da to ne ide. U svakom slucaju rado cu da pomognem sta god da se radi! :D
 
ja bi vrlo rado da vam pomognem. ali se bavim grafickim dizajnom. tako daostaje samo moja moralna podrska.
 
^^ možeš davati svoja mišljenja koja bi se posle uoblikovala u dela ;)
 
Stvarno super!!! I stvarno mislim da bi grad trebao malo na se ugleda na beobuild!!!
 
Vrh