Šta je novo?

[No title]

Matt

Advanced
Učlanjen(a)
14.11.2007.
Poruke
3.167
Pohvaljen
4
Lokacija
Batajnica
Када се ради о модернизацији, GPS систем ће највероватније прво доћи на ред, с обзиром на потребе и релативно ниску цену опремања. За сада га користи само Беобус. Могућности су многоструке: за диспечаре и путнике. Ја предлажем да се у овој радиноци нацрта мапа града са свим улицама кроз које пролазе линије ИТС, касније и са стајалиштима, те са свим значајним објектима и неким улицама које нису покривене мрежом линија. Мапа би била специјално направљена за праћење возила, а могли би да је користе доспечари, затим корисници услуга (монитори у возилима, затим преко сајта, монитори на важним станицама)
 
Vreme prolazi, a od gps-a ni traga ni glasa. Ja vec dugo ne koristim gradski saobraćaj vec pravim gužvu po gradu. Jedan od razloga što sam prestao da se vozim autobusom je to sto sam se mnogo puta načekao na stanici. Tih 20 minuta nekada izgleda kao vek. O gužvama da ne govorimo. Kada bih na svom mobilnom, pa makar to i platio, imao informaciju da mi sledeći bus dolazi za 20 minuta, a drugi za 35 mnogo bih se češće vozio autobusom. Tih 20 minuta bih mogao da prošetam po pijaci, da pogledam izloge, ili jednostavno narucim jos jedno pivo :) Još kada bih imao informaciju koliko je otprilike putnika u vozilu, ne bih vise koristio vlastiti auto. A sve ovo danas nije tehnički nikakav problem izvesti. Uz pomoc AGPS-a i gprs-a. Potrebno je da neko od telekom provajdera pokloni gsp-u neke novije telefone koje bi svaki "Miško" držao kod sebe.. Softver koji ce svaki minut slati u centar koordinate je za iole pametnije programere prost. Jedan server (svaki jači pc ce uraditi posao) dobija sve podatke od svih vozila i drži ih u bazi podataka koja moze biti besplatno "ili za pare" ponudjena svim korisnicima. Za sve ovo ne treba nikakva oprema da se kupuje, vec je potrebno samo napraviti program. Ja sam razgovarao sa nekim programerima koji kažu da je sve ovo zaista vrlo lako, ali da je problem u korumpiranosti gradskih vlasti i menadžmenta gsp-a. Naime, niko neće da ulazi u celu priču i da napravi bar demo verziju jer svi znaju da će posao dobiti brat od ovoga ili onoga iz gradske vlasti, jednog dana kada to bude imala i Albanija. A godine prolaze, a gužve su svuda, a resenje je na dohvat ruke. Po meni, gradska vlast bi trebala da raspiše konkurs za takav softver, i verujem da bi dobili fantastično rešenje za male pare. Recimo 20 000 evra je ništa za grad, a mnogo programera bi se za te pare pokidalo da uradi program!
 
Kako ni traga ni glasa kad se uveliko već sprema novi sistem naplate i praćenja...
 
Vrh