Šta je novo?

Nenad Bogdanović 1954-2007

Ja sam licno veoma postovao Gradonacelnika, i bio mi je nekako drag, kao covek koji je Beogradjanin, izrazito obrazovan i uspesan , sa uspesnom karijerom iza sebe. Delovao mi je izrazito sposobno i odlucno za razliku od 2/3 sadasnjih ministara u Vladi.
Ali ipak mislim da je imao velikih propusta oko malih ali prioritetnih stvari. Cigani ispod gazele pre svega, zaustavljanje i rusenje nadogradjenih skalamerija, kartonjeri na ulicama. To su neke stvari koje se u startu resavaju, on je to propustio. Po mom misljenju prvo treba uljuditi grad, postaviti neka pravila ponasanja i uvesti u tome disciplinu a tek onda poceti sa ostalim infrastrukturnim projektima.
To je moja velika zamerka ovoj vlasti u BG-u, ali to je samo moje misljenje.
 
chicago007":1clruc7e je napisao(la):
napunio je takodje beogradske rafove hrvatskom i slovenackom robom,
Nisam znao da je Gradonačelnik Beograda zapravo i uticajni akcionar lanaca supermarketa pa da može da puni rafove robom koju on želi da vidi.Možda je čovek odgovoran i za cunami u Indoneziji, šta znaš... :rolleyes:

U svakom slučaju, mislim da je potrebna ozbiljnija analiza njegovog učinka od te tvoje.Postoji granica šta jedan gradonačelnik u Beogradu može da uradi,baš zbog korupcije u gradskoj vlasti.

Ja lično mislim da se dosta trudio i da mu je bilo stalo do našeg rada,za razliku od većine ljudi koji su bili pre njega na tom mestu.

Neka mu je večna slava i hvala.
 
N_PxY84oXPGuPprzGvcckVUgL6ZaKvljDor7v.jpg
 
Почаст инжењеру са душом уметника
Поводом годишњице од смрти Ненада Богдановића, бившег градоначелника, породица, пријатељи и сарадници окупили су се на комеморацији у Скупштини града, а парастос у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу служио је епископ хвостански Атанасије Ракита

komemoracija-bogdanovic2.jpg

Комеморативни скуп у Скупштини града (Фото Л. Адровић)

Комеморацијом у Скупштини града, и парастосом у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу јуче је обележена годишњица од смрти Ненада Богдановића, бившег градоначелника. У достојанственој атмосфери Старог двора приказан је кратки документарни филм о животу и раду првог градоначелника који је на изборима биран непосредно, гласовима грађана.

У препуној сали градске скупштине, Горица Мојовић, његова дугогодишња сарадница, нагласила је да је Богдановић запуштени Београд, какав је био почетком овог века, претворио у град светлости и будућности.

– Живети у Београду значи живети са сећањем на градоначелника Богдановића. Пролазити обновљеним улицама, радовати се обновљеним фасадама, возити се новим возилима градског саобраћаја, гледати спортске и уметничке спектакле у Београдској арени, паркирати аутомобиле у гаражи испод Старог двора, уживати у представама обновљених београдских позоришта, шетати Београдском тврђавом, гледати зграде у које се уселило хиљаде нових станара, проводити узбудљиво време на Ади Циганлији, све су то идеје и резултати његовог преданог рада. Ненад Богдановић био је инжењер са душом уметника – рекла је Мојовићева и додала да су јој Зоран Ђинђић и Ненад Богдановић путокази, али и „да верује да су они то исто за све људе који мисле добро граду и земљи у којој живе”.

Да неће срести човека у политици који је био толико вредан, а скроман истакао је Драган Ђилас, градоначелник, и обећао да ће следити његове визије.

– Као инжењери, обојица смо политику схватили као посао, добро смо се разумели и жао ми је што нисмо имали времена да ту сарадњу наставимо. Сада, када покушавам да приближно добро као он обављам посао градоначелника, схватам колико је то тешко и зашто Ненад није желео превише да се експонира.Уместо њега говорила су његова дела – рекао је Ђилас.

На комеморативном скупу у Скупштини града осим чланова уже породице, били су и Небојша Брадић, министар културе, високи функционери Демократске странке Драгољуб Мићуновић, Нада Колунџија, Јелена Тривун, Марко Ђуришић, Гордана Чомић, Жељко Ожеговић, Ружица Ђинђић, његови сарадници Радмила Хрустановић, Бојан Станојевић, Андреја Младеновић, Томислав Богетић и многи други. Њима су се на Новом гробљу, где је епископ хвостански Атанасије Ракић са свештенством Српске православне цркве служио парастос, придружили бројни грађани. Владика Атанасије истакао је да је Богдановић био велики човек који је живот посветио Београду и његовим житељима.

Ненад Богдановић био је градоначелник Београда од 2004. до 2007. године. За време његовог мандата престоница је проглашена Градом будућности јужне Европе. У политику је ушао 1992. године као члан ДС-а и био је потпредседник и заменик председника ове странке.
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Pochast-inzenjeru-sa-dushom-umetnika.sr.html
 
Ostavio Beograd na dobrom putu
bogdanovic_v.jpg

Danas se navršava godinu dana smrti gradonačelnika Nenada Bogdanovića. U najboljim godinama života, u trenutku kad je teturavi brod zvani Beograd ispravio, uspravio, odredio mu pravac i zadatke, bolest ga je pokosila za samo šest meseci. Nenad Bogdanović je „izgoreo“ na poslu, kaže Radmila Hrustanović, jedna od njegovih najbližih saradnica.

- Po mnogo čemu je Nenad Bogdanović bio poseban. Prvi je dolazio na posao, najčešće poslednji odlazio. Ostajao je do kasno, čitao, analizirao, razmišljao o problemima građana koji su mu se obraćali - priseća se Radmila Hrustanović.

Bio je, kaže Hrustanović, skroman, asketa, beskrajno vredan.
- Bavio se stvarima koje su i drugi, umesto njega, mogli da urade. Teško je pravio selekciju između onoga što je njegov posao, a šta bi mogao da prepusti drugima. Nenad je „izgoreo“ na poslu - kaže Hrustanovićeva.
Tehnokrata: Nenad Bogdanović, prvi direktno izabran gradonačelnik Beograda, rođen je 12. maja 1954. godine u Beogradu. Završio je Matematičku gimnaziju, a 1978. diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu. Kasnije je magistrirao na telekomunikacijama i 20 godina se bavio upravo tim poslom. Iskustvo tehno-menadžera i rukovodioca u velikim firmama, kao što su „Pupin“ ili „Alkatel“ preneo je, posle 2000-te na „sistem od milion i po ljudi“, na Beograd. Posao je naročito počeo da se vidi posle 2004. godine, kada je Bogdanović izabran za gradonačelnika.
Kapitalni radovi: Pod njegovim rukovodstvom počeli su veliki poslovi u gradu u kome se više od 15 godina ništa nije radilo.
Rekonstruisana je Nemanjina ulica, Autokomanda, kasnije Savska. Zatvorena je finansijska konstrukcija za prvi most koji će biti sagrađen posle 35 godina, most na Savi preko Ade Ciganlije.
Uz svoje najbliže saradnike, osmislio je Unutrašnji magistralni poluprsten. Za njegovog mandata, počele su da se završvajau davno započete škole, kao što je ona u Stepojevcu, a postojeće da menjaju prozore, vrata, popravljaju fiskulturne sale.
Gradski prevoz je i više nego poboljšan. Kupljeni su novi autobusi i trolejbusi, započeta je rekonstrukcija tramvajskih šina. Počeo je posao planiranja lakog šinskog sistema. Izgrađeni su gradski stanovi u kojima se skućlo više od 3.000 mladih bračnih parova, profesora, policajaca, socijalno ugroženih građana...
- Većina onogo što se trenutno radi u Beogradu su bile Nenadove ideje - tvrdi i tadašnji gradski menadžer Bojan Stanojević.
Da je to bilo dobro, kaže Stanojević, pokazali su i građani na lokalnim izborima. Uspeh koji je DS u Beogradu postigao je najvećim delom njegova zasluga. Bogdanović je najzaslužniji što je Beograd na pravom putu da postane prava evropska metropola.

Sa Noletom poslednji put u javnosti
U trenerci, sa tamnim naočarima za vid, na Trgu Nikole Pašića, Nenad Bogdanović poslednji put pojavio se u javnosti. Bilo je to početkom aprila prošle godine, na egzibicionom meču sa Novakom Đokovićem. Iako je već tad trpeo bolove u leđima, gradonačelnik je odigrao meč i pobedio najboljeg srpskog tenisera. Đoković je tada čestitao Bogdanoviću i zatražio revanš. Na žalost, do revanša nije došlo.

Politika kao posao
bogdanovic_2.jpg

U Starom dvoru juče je održan komemorativna sednica povodom godišnjice smrti Nenada Bogdanovića, bivšeg gradonačelnika Beograda. Godišnji pomen Bogdanoviću održan je juče i na Novom groblju. Komemoraciji i pomenu su, pored članova najuže porodice, prisustvovali i njegovi prijatelji, saradnici, stranačke kolege, kao i ministar kulture Nebojša Bradić, predstavnici DS Dragoljub Mićunović, Nada Kolundžija i Aleksandar Vlahović, upravnici Narodnog pozorišta i Ateljea 212 Branko Cvejić i Svetozar Cvetković, supruga pokojnog premijera Srbije Ružica Đinđić...

O životu i radu Nenada Bogdanovića govorili su njegova nekadašnja bliska saradnica i prijateljica Gorica Mojović i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.
Ističući da je Bogdanović bio prvi direktno izabrani gradonačelnik Beograda posle Drugog svetskog rata, Mojovićeva je istakla i da je on bio jedan od najboljih gradonačelnika koje je Beograd ikada imao.
- Živeti u Beogradu znači živeti sa sećanjem na gradonačelnika Bogdanovića. Prolaziti obnovljenim ulicama, radovati se obnovljenim fasadama, voziti se novim vozilima gradskog saobraćaja, gledati sportske i umetničke spektakle u „Beogradskoj areni“, parkirati automobile u garaži ispod Starog dvora, uživati u predstavama obnovljenih beogradskih pozorišta, šetati Beogradskom tvrđavom, gledati zgrade u koje se uselilo hiljade novih stanara, provoditi uzbudljivo vreme na Adi Ciganliji, sve su to ideje i rezultati njegovog predanog rada. Citiraću jednu rečenicu koja Nenada najbolje opisuje: „Bio je inženjer sa dušom umetnika“ - rekla je Mojovićeva.
Gradonačelnik Đilas kazao je da verovatno nikada više u politici neće sresti čoveka poput Bogdanovića, „koji je toliko radio a bio toliko skroman“.
- Sa Bogdanovićem kao inženjerom, koji je politiku doživljavao kao posao, vrlo brzo sam se razumeo i zajedno smo jako puno radili. Žao mi je što nismo imali više vremena da taj rad nastavimo. Mi koji nastavljamo njegovo delo možemo samo da obećamo da ćemo nastaviti njegovu viziju - rekao je Đilas na komemorativnoj sednici.
Opelo Bogdanoviću na Novom groblju služio je vladika Atanasije Raketa sa sveštenstvom Srpske pravoslavne crkve. Vladika Atanasije rekao je da je Bogdanović bio veliki čovek koji je svoj život posvetio Beogradu i Beograđanima.
Izvor: Blic
Link: http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=58581
 
Vrh