Šta je novo?

Most Nikola Tesla

Gorstak89

Higher intermediate
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Poruke
1.726
Pohvaljen
1.198
Lokacija
Krnjača
Ovu ideju vec neko duze vreme drzim u svojoj glavi pa reko hajd' da je podelim sa vama.

Citao sam o ideji da se na Velikom ratnom ostrvu postavi spomenik Nikoli Tesli. Taj spomenik bi bio ona njegova cuvena kula sa strujom. A onda sam razmisljao o nekoj guzvi u saobracaju, posmatrao Pancevca i Brankov most i dosao do ideje za nekim ovakvim resenjem u vidu novog mosta:

mostnikolatesla.jpg


Nemojte mi zameriti, ovo je samo jedna jako gruba ideja, dakle 3 mosta do ratnog ostrva i veliki kruzni tok. U sredini kruznog toga jedan "pilon"
wardenclyffe_tower.jpg


Naravno, pilon treba da bude savrseno bezbedan :) Nocu bi bio divna atrakcija, visina po zelji :)

Uz sve ovo, mogli bi tramvaji sa okretnice Beko da se nadovezu do Zemuna, ili neki LRT.. a od velikog ratno ostrva moze da se napravi setaliste, gsp bi mogao da ima jedno stajaliste negde u kruznom toku.
Zutom linijom su dodati neki eventualni putevi u "trecem" beogradu. Pristupni putevi bi zahtevali malo vece petlje kad su u pitanju Beko i YUBC ali je izvodljivo. Koliko para? MNOGO :D

Sam dizajn mosta, nesto zanimljivo, ne mora da bude skupo. Uz malo dekorativnog osvetljenja svaki most moze biti dovoljno lep.
 
Postoji tema o Velikom Ratnom ostrvu na kojoj su ljudi izlagali razne ideje, a jedan od glavnih argumenata protiv bilo kakve izgradnje je unistavanje ekosistema ostrva i okoline.
Da ovaj argument nije legitiman postavilo bi se pitanje svrhe i troskova izgradnje ovih mostova i tornja.
 
Kao sto rekoh, o tornju se vec pricalo u medijima, kao spomenik coveku koga toliko hvalimo :)
A grad na 3 strane reke treba da ima i mostove. nista vise, eto, ideja podeljena sa vama. Ako nista drugo, meni je lakse :)
Problem eko sistema postoji.. ali grad je grad.
 
Pa i eko sistem je grad vec ce pisalo omostu u temi o zelenilu veliko ratno ostrvo
 
Постојала је идеја да се мост до Борче и Котежа изгради у наставку Цвијићеве улице, и да негде код Луке Београд пређе преко Дунава. Идеја колико хоћеш, а реализација...

У сваком случају ја сам присталица идеје да се Велико ратно острво не дира или да интервенција на њему буде минимална. Ако се већ нешто ради, да буде у складу са тим еко-системом - или Зоолошки врт, или парк-шума. 'Навлачење' толиког саобраћаја на острво верујем да би потпуно нарушило његов мир па и штетило том екосистему.
 
Nekako se zaboravlja da je to ipak u srcu budućeg Beograda? Ok, lepo je to, ekosistem... Ali i grad treba da bude funkcionalan. Ovo bi povezalo sva tri dela grada, park bi ostao dole. A da je gradu potrebno više parkova, apsolutno se slažem. Sad skoro sam naišao na neke lampe koje mogu mesečno ili godišnje da uklone onu ugljen dioksida iz vazduha. Bilo bi korisno da se to uvede kod nas, pa čak i da budemo pioniri u tome.
 
Vrh