Šta je novo?

Moravski koridor E-761 (Pojate - Preljina)

Da li eksproprijacija zemljišta ulazi u cenu izgradnje autoputa?
 
Nešto mi tu ne štima, a možda se nismo lepo razumeli. Koliko sam uspeo da nađem na Internetu, eksproprijaciju vrše Koridori Srbije u ime Vlade Srbije i mislim da to nema veze sa ponudom koju su prethodno dali Kinezi, a kasnije i Behtel-Enka. Koliko se sećam prvi memorandum sa kompanijom Behtel je potpisala Zorana Mihajlović i tada je cena izgradnje procenjena na 800 miliona Eura, ne verujem da je Behtel tada u cenu uračunao i otkup zemljišta.
 
Novac za eksproprijaciju je odvojen od novca za gradnju.

Kod mene gde živim u Beogradu se planira eksproprijacija za prvu liniju metroa i novac koji je namenjen za gradnju metroa uopšte ne ulazi u novac namenjen za eksproprijaciju, koji je posebna stavka u budžetu grada Beograda i / ili Republike Srbije.
 
Ma nema opravdanja zasto je ta cena. Raspisali izbore pa treba za autobuski cirkus, armiju botova i masinovodje Bugarskih vozova. Najlakse je neukom narodu isporuciti pricu o auto putu silnim nekim milionima i progresu. Ta informacija za 90 % stanovnika ne znaci nista.
 
Ma nema opravdanja zasto je ta cena. Raspisali izbore pa treba za autobuski cirkus, armiju botova i masinovodje Bugarskih vozova. Najlakse je neukom narodu isporuciti pricu o auto putu silnim nekim milionima i progresu. Ta informacija za 90 % stanovnika ne znaci nista.
Postoji opravdanje: namenski se fakturiše visoko nerealna cena da bi se izvukao novac iz budžeta odnosno sredstava za gradnju. Iz javnog u privatne džepove, sve legalno i po zakonu.
U tome učestvuju svi, od izvršne vlasti, stranih kompanija koje obavljaju posao, do domaćih podizvođača koji su ili direktno pod vlasništvom ljudi iz izvršne vlasti ili njihovi ortaci, kumovi, prijatelji, rodbina itd.
 
@Qaxentius nisi me razumeo, moj nastavak poruke je upravo opravdanje za sta im treba, a tvoje objasnjenje sta rade je potpuno tacno, nema drugo. Ja sam napisao da nema gradjevinskog opravdanja za toliku cenu
 
Мало математике:

Ако се у просеку даје 20 евра по квадратном метру (мада верујем да је заправо доста ниже од тога на већини деоница), укупна цена експропријације за читав моравски коридор је нешто мања од 100,000,000 евра. Наравно, негде није само земљиште, већ има и објеката, али негде је земљиште већ у државном власништву. Укупна ширина кородора је 40 метара, дужина пута 112км, па се оквирне цифре лако израчунају.
 
Koliki protok se očekuje na ovom koridoru? Realno živimo u zemlji gde zakoni i hronični lex specijaliteti omogućavaju da se krade koliko god im se ukaže prilika!
Nama ostaje da se samo nerviramo, ali je to itekako veliko trošenje energije. Ono što jeste korisno je da će ovaj koridor ipak donositi novac i ubrzati protok robe i trgovine. Jednog dana možda narod dovoljno sazri i postane svestan da su bitni nezavisni sudovi (posebno ustavni), za manje lopovluka i da se biraju politicki predstavnici koji isključivo zastupaju tu tezu…. Tad ce trošenje para biti mnogo transparentnije i kvalitetnije ))
 
Мало математике:

Ако се у просеку даје 20 евра по квадратном метру (мада верујем да је заправо доста ниже од тога на већини деоница), укупна цена експропријације за читав моравски коридор је нешто мања од 100,000,000 евра. Наравно, негде није само земљиште, већ има и објеката, али негде је земљиште већ у државном власништву. Укупна ширина кородора је 40 метара, дужина пута 112км, па се оквирне цифре лако израчунају.

Ne mozes bas tako da racunas jer u velikom broju slucajeva delovi parcela koji ostanu sa strane autoputa su beskorisni ili neisplativi za odrzavanje, te vlasnici mogu da traze da drzava otkupi celu parcelu bez seckanja. To stoji i u zakonu. Kada imas objekte na trasi ili poljoprivredne kulture npr vocnjak onda cena takodje ide gore.
 
Наравно, али циљ ми је само да одредим горњу границу трошкова експропријације. Верујем да је много чешће цена нижа од 20 евра по квадрату дуж целе трасе, као и да је доста земљишта у државном власништву.

Убеђен сам да су укупни трошкови експропријације и нижи од 100,000,000 евра, колико сам навео.
 
Vrh