Šta je novo?

Moj prvi stambeni projekat - brainstorming, generisanje ideja

dejanbg88

Higher intermediate
Učlanjen(a)
05.09.2023.
Poruke
1.340
Pohvaljen
1.256
Zdravo!

Već izvesno vreme ulazim u jednu za mene potpuno novu priču.

O čemu se radi:

Već izvesno vreme sa 4 partnera dogovaram ulazak u stanogradnju. Moj matični posao je IT, tačnije vlasnik sam IT kompanije i svet arhitekture i gradnje posmatram kroz oči ljubitelja/entuzijaste. To jeste, do sada nisam imao iskustva sa gradnjom iz prve ruke sa strane nekog ko je u tom poslu.

Napominjem da ne planiram da prestanem da se bavim matičnim poslom. Ovo je jednostavno dodatni posao u koji planiram, zajedno sa ostala 4 partnera da investiram jedan deo slobodnog kapitala. Moj prvenstveni motiv je da ispunim sebi jednu veliku želju i da ostavim nešto u legat društvu, ako to možemo tako nazvati.

2 od moja 4 partnera su privrednici koji imaju iskustva u građevinskom biznisu, a druga 2 su iz potpuno drugog sveta. Jedan je ekološki aktivista, a drugi je umetnik (obojica su stranci kojima se Srbija dopada na više načina).

Ono što će biti jako zanimljivo ljudima na forumu je zapravo u kakav tip projekata želimo da uđemo. Kao što sam rekao, voleo bih da ovaj projekt bude svojevrsni legat, nešto što ostaje iza mene. Prema tome, to neće biti projekat samo da bi se obrnuo neki novac i uzeo neki profit, već nešto što će biti ponos i nama koji gradimo i ljudima koji budu živeli tu.

Ideja je da projekat bude u biti stambeni objekat, ali što je više moguće energetski samoodrživ, uz oslanjanje na prirodne materijale, reciklirane materijale, reciklažu otpadnih voda... (zbog toga što je između ostalog jedan od suinvestitora ekološki aktivista), i pored toga jako nam je bitno da arhitektonaki projekat bude nešto potpuno drugačije (što je želja i jednog od suinvestitora koji je umetnik - vajar).

U narednom kvartalu plan je da obilazimo lokacije i da vidimo šta je to u šta bismo mogli da uđemo. Specikacije lokacije nisu jednostavno, zato što želimo da to objekat koji je okružen u neposrednoj blizini sa drugim objektima (makar 100 m treba da bude udaljenost od najbliže zgrade sa sve 4 strane).

Pored neometanog pogleda iz stanova, ovakva konfiguracija parcele omogući će nam da realizujemo i još jednu bitnu stvar, a to je da izgradimo funkcionalan prostor ispred zgrade u nekoliko tematskih celina.

Želimo da se na tržištu konačno pojavi novogradnja sa lepim i velikim dvorištem u kojem će klinci moći da odrastaju na sličan način kao što smo i mi, naravno uz dobru organizaciju prostora i jasne tematske celine.

Plan je da tematske celine budu organizovane u 4 zone kako bi maksimizovali kvalitet provedenog vremena ispred zgrade:

Zona 1: odmor i relaksacija (bez buke, deo dvorišta u kojem će ljudi uživaju u tišini)
Zona 2: igralište za najmlađe
Zona 3: tereni za timske sportove (tereni za košarku, mali fudbal, padel...)
Zona 4: deo za kućne ljubimce

Svaka od ovih zona bila bi odvojena celina, dok bi između njih bio prostor nalik parku sa dekorativnom vegetacijom, drvećem i ostalim (ideja je da vizuelno i funkcionalno svaka zona bude jasno definisana i bez mogućnosti da korišćenje jedne ometa drugu - npr. da se buka iz zone za timske sportove ne prenosi u zonu za mir i relaksaciju).

Kao što sam već spomenuo u biti ideje je izgradnja samoodrživog eco-friendly stambenog objekta, tako da su između ostalog neke naše ideje koje bi trebalo da budu zadovoljene da bi to bilo to što želimo i sledeće stvari:

- Zgrada treba da ima sistem za sakupljanje kišnice koja bi se potom koristila kao sanitarna voda (za wc i za zalivanje travnjaka/cveća ispred zgrade).

- Zgrada treba da ima sistem za prečišćavanje otpadnih voda iz stanova kako bi se ta voda koristila za zalivanje travnjaka/cveća, ili kao sanitarna voda.

- Krov zgrade i fasada treba da budu opremljenj solarnim panelima pomoću kojih bi se proizvodila energija za zajedničke potrebe (rasveta u hodnicima, lift i sve ostalo što se napaja strujom).

- Centralno odlaganje otpada sa sistemom za reciklažu, što bi zahtevalo da se stanari striktno pridržavaju sortiranja otpada

- Punjači za elektro bicikle/trotinete koji bi se napajali putem solarnig panela na krovu i fasadi objektia (praktično besplatna struja koju bi mogli da koriste svi)

Ideja nam je i da jedan deo projekta prate i banke kroz projektno finansiranje, kako ne bi zarobljavali previše sopstvenog kapitala, ali i kako bi dali dodatno poverenje kupcima.

Gledamo i istražujemo lokacije u širem centru grada, na Novom Beogradu, pa čak i na periferiji, imajući u vidu trendove da ljudi sve više žele da žive van grada + Expo i novo naselje koje će svakako bi van grada.

Neka naša ciljna grupa su ekološki osvešćene porodice i pojedinci između 25 i 45 godina, kojima nije samo bitno da kupe stan, već žele da objekat u kojem će živeti bude u skladu sa njihovim životnim vrednostima, koje su vezane za zdraviju i ekološki prihvatljiviju životnu sredinu.

To su neke od ideja koje imamo na pameti trenutno, a cilj ove teme je generisanje ideja i prosto brainstorming na ovu temu.

Moja lična želja posle 1000 i kusur poruka na ovom forumu je da ovo bude prvi (ili jedan od prvih) projekata za koji neće biti loših (hejt) komentara i koji će generisani pozitivno raspoloženje, kako kod ljudi koji bi želeli tu da kupe stan, kao i kod onih koji će samo komentarisati. Ako to ostvarimo jedan od ciljeva će biti zadovoljen.

Kada kupimo lokaciju, pribavimo sve dozvole i krenemo u izgradnju, svako sa foruma ko bude želeo biće dobrodošao da se upoznamo.

Eto, to sam hteo da podelim sa vama, pa ko želi da u ovoj vrlo rano idejnoj fazi učestvuje i da svoju ideju, neka piše.
 
Одлична идеја, само не заборави по узору на Јапан изградњу по два гаражна паркинг места за сваки стан ( у Јапану кад купујеш стан не можеш да га купиш ако не купиш два гаражна места, без обзира на то да ли имаш два или један ауто или га уопште немаш).
Такође, да кровови не буду скроз равни, већ бар мало накривљени да се на њима зими не би таложио снег.
 
Одлична идеја, само не заборави по узору на Јапан изградњу по два гаражна паркинг места за сваки стан ( у Јапану кад купујеш стан не можеш да га купиш ако не купиш два гаражна места, без обзира на то да ли имаш два или један ауто или га уопште немаш).
Odlična ideja za 2 parking mesta. 1 parking mesto bi svakao bilo obavezno, ali videćemo kako će to ići na kraju. Do kraja Q3/2024 cela priča je i dalje u fazi rane ideje, tako da ovo što si napisao ubacujem u listu korisnih ideja.

Želja nam je da u pristupnim saobraćajnicama ne postoje ovi standardno problemi kakve viđamo po svim novim naseljima (automobili i sa leve i sa desne strane...).

Takođe, želimo da napravimo i zonu kratkog zadržavanja, gde bi mogla da se zaustave vozila kurirske službe, taxi, dostavljači hrane...

Neizostavan bi bio i parking za posetioce sa rampom kako bi to sve moglo da funkcioniše.
Такође, да кровови не буду скроз равни, већ бар мало накривљени да се на њима зими не би таложио снег.
Ovo je takođe dobra ideja za razmišljanje. Opcija u igri je i grejač za krov koji bi otapao sneg koji bi se dalje korsitio kao sanitarna voda.

Istu priču planiramo da implementiramo i na terasama, sistem podnog grejanja koji bi održavao temperaturu iznad 0 kako bi se sneg otapao i pretvarao u sanitarnu vodu koja bi potom bila korišćena u zgradi, bilo za zalivanje travnjaka, bilo za wc šolje u stanovima.

To su neke inovativne stvari o kojima razmišljamo uzimajući u obzir koncept samoodrživog stambenog objekta.
 
Такође, приликом одабира локација за градњу препоручио бих ти да размотриш наредне две локације. И једна и друга су градско грађевинско земљиште са поприличном површином где има места за све што си планирао.

1. Борча, земљиште оивичено Зрењанинским путем и улицама Карловачке митрополије, Братства и јединства:
borcagradjevinskozemljiste.PNG

2. Галеника, земљиште између Гарден центра "Гардениа" и станова за припаднике служби безбедности:
galenikazemljiste.PNG
 
Jeste normalni vi?

Da ne objasnjavam dalje, svakom je sve vec jasno, samo da pitam, jeste normalni? Covek dokazani lazov, bukvalno crno na belo postoje dokazi da sve sto pise laze.

I sad ce ovde da se prave cirkus teme i da se bavimo njegovim nepostojecim fantazijama?

Boze me sacuvaj.
 
Такође, приликом одабира локација за градњу препоручио бих ти да размотриш наредне две локације.
Obe lokacije su na listi! Ima još lokacija koje razmatramo, pa čak i neke malo dalje, iako bi onda i sam projekat morao da pretrpi neke izmene, jer recimo na Kosmaju ili podavalskim naseljima ne možeš da gradiš objekat P+6, već bi to moralo da bude naselje u stilu kuća u nizu, kakve se već grade tamo.

Ono što smatram da će biti velika promena u posmatranju periferije jeste EXPO i novo naselje koje će se tu zidati. Mislim da će posle EXPO-a potražnja ka ozbiljnijim stambenim novogradnjama na periferiji porasti, obzirom da trenutno u tim rubnim delovima grada teško da bi prošao neki cenovno jači stambeni kompleks.
 
Krovovi obavezno da budu ravni da bi na njih mogli da slecu leteci taxiji.
Kao što rekoh obe opcije su u igri, i ravni i kosi krov i obe opcije imaju svoje prednosti i mane. Na primer kod kosog krova ne bi postojala mogućnost za proizvodnju sanitrarne vode, dok je kod ravnog krova taj sistem dosta lakše implementirati
 
Ekološki aktivista, vajar i IT-evac se skupili sa idejom da naprave zgradu...
Petorica nas je. Pored nas trojice tu su i 2 privrednika koja su vec imali iskustvo u gradjevinarstvu. Ono sto nas povezuje jeste cilj da napravimo nesto unikatno. Ovo je jedna od onih situacija kada mozes da kazes zivot pise romane. Upravo u toj razlicitosti i razlicitom bekgrandu koji ima svako od nas i lezi bit projekta u koji cemo uci.

Jedva cekam dan kada se bude otvorila tema u "Projekti u izgradnji" i kada cemo zajedno moci da pratimo izgradnju ovog projekta, jer ja zelim na temi da ostanem sve dok zgrada ne bude gotova.
 
Лепа замисао. Доста тога зависи од саме локације.
Slažem se. Da smo u nekoj zemlji tipa Benelux i Skandinavija, i naselja tipa Borča, Sremčica, Batajnica i tako to bi lokacijski bili apsolutno dobra priča za takav objekat. A u našoj situaciji moramo evaluirati šta i kako jer još uvek ljudi ne razmišljaju o životu u recimo Borči ili Ovči u premium objektu sa sadržajima, već se ta naselja evaluiraju pre svega kao jeftinija opcija za sticanje krova nad glavom.

Što će se opet iz mog ugla promeniti posle Expoa.
 
Јурите онда Сурчин и Ледине док нису подивљале цене. Срећно.
Hvala na podršci!

Pozivam i druge članove da se priključe diskusiji, radoznao sam da čujem i druge ideje, ne samo što se tiče lokacije, već i u vezi drugih elemenata samog projekta, obzirom da nam je cilj da napravimo samoodržuvu eco friendy stambenu zgradu, sa zajedničkim dvorištem koje bi bilo izgrađeno po nekim načelima koja više nisu u trendu, a koja bi omogućila kvalitetniji boravak na otvorenom i na neki način pojačala taj efekat zajednice.
 
Prirodna trava je procenjena, treba kositi, zalivati, lako se uništi, a realno ničemu i ne služi. Predlažem veštačku travu, a kišnicu preusmeriti da zaliva eco frendly baštu sa organskim povrćem. U oluke ugraditi mini turbine da prave struju za napajanje e trotineta.
 
Prirodna trava je procenjena, treba kositi, zalivati, lako se uništi, a realno ničemu i ne služi.
Nisam siguran kako bi se trava u stilu fudbalskog stadiona uklopila u nasu viziju ekoloskog naselja. Ali hvala na predlogu.
kišnicu preusmeriti da zaliva eco frendly baštu sa organskim povrćem.
Ovo je simpatican predlog, ali nisam siguran da li bi mogao da se realizuje bez full time uposljavanja osobe koja bi se brinula o basti sa povrcem.
U oluke ugraditi mini turbine da prave struju za napajanje e trotineta.
Ovo mi se cini kao ok predlog, ali moram videti da li je moguce tehnicki realizovati to.
 
Meni je ova ideja baš zanimljiva i podržavam je skroz.
Kad bi imao takvog investitora koji vodi računa o svemu što je ovde iznešeno baš bi mi bio izazov i potrudio bi se da projektujem što bolju i zanimljivu zgradu.
 
Koliko para ste spremni da date za zemljište moze tamo uz ekspo surcin bojcinska šuma samo nije dozvoljena velika spratnost
 
Koliko para ste spremni da date za zemljište
Bilo bi idealno da se zadrzimo na 7 cifara u EUR. 8 cifara bi vec bilo nategnuto iako nas je petorica solidno solventnih. Za lokacije uz EXPO mislim da nemamo dovoljno jaka ledja ;) to jeste to ce se prodavati jacim igracima.
 
Treba voditi racuna i o ceni, do 10.000e po m2 bi bilo idealno, ako mozete da se uklopite.
 
Vrh