Šta je novo?

Železnice - infrastruktura

Kapiram da je to Srbija voz trazio ali sta znam, ako se kupuje novi model onda mi je logicnije da se kupi sa novom maskom, tj za iste pare da imam najsavremeniji proizvod a ne masku staru 10 godina.
 
Pa Spatio, dobijaš novu masku samo je dizajn stariji..
Razumem na šta misliš, ali veruj mi, ovo je i sa strane birokratije, održavanja i unifikacije najbolje rešenje i ujednom najracionalnije

Meni lično je ovaj dizajn prednje stene najlepši od svih dosadašnjih dizajna od strane Stadler-a..🙂
 
Piše da je Stadler flirt 4, zar on nema onu novu masku kao onaj što su naručili slovenci?

Ударио Лукашенко санкције на маске. Словеначки се правио у Белорусији... :ROFLMAO:

Kapiram da je to Srbija voz trazio ali sta znam, ako se kupuje novi model onda mi je logicnije da se kupi sa novom maskom, tj za iste pare da imam najsavremeniji proizvod a ne masku staru 10 godina.

Реално, бацају паре за стару маску, а у апотеци имају нове стерилисане некоришћене за 10 динара...:ROFLMAO:
 
Zanima me kojim su vozovima mislili za Budimpeštu? Kiss? Gledah sad Stadlerov sajt, imaju neki Smile. Lepo izgleda, ali je on kao high speed do 250km/h, što ne bi imalo smisla jer ni mi, a ni Mađari(160 km/h) nemamo pruge za te brzine.
 
За Будимпешту ће највероватније гарнитура са вагонима и локомотивом.
 
Koje nemamo jer ako ih naručimo sledeće godine, stići će tek godinu, dve nakon završetka pruge... Isti fijasko kao sa Sokolom kada su na brzinu preplatili gotove vozove samo da bi nešto vozilo po novoj pruzi. To što ponavljaju istu glupost samo pokazuje da nisu samo glupi, već neviđeno mnogo glupi.
 
Koje nemamo jer ako ih naručimo sledeće godine, stići će tek godinu, dve nakon završetka pruge... Isti fijasko kao sa Sokolom kada su na brzinu preplatili gotove vozove samo da bi nešto vozilo po novoj pruzi. To što ponavljaju istu glupost samo pokazuje da nisu samo glupi, već neviđeno mnogo glupi.
Ne bih se složio sa tobom, modernizacija vagona i nabavka lokomotiva je planirana za ovu godinu sa namerom da stignu do otvaranja pruga. Građevinski radovi su najavljeni da će se završiti u 2025toj, ali nakon toga sledi period testiranja itd, ne bih očekivao da se vozimo novom prugom do Budimpešte pre decembra 2025te. Do Subotice će biti verovatno na leto te godine.
 
Na linku ima još slika radova u stanici Subotica.
Čemu pasarela 10 metara od podvožnjaka???
To je privremena pasarela za prelaz pešaka tokom radova na nadvožnjaku, zato što se radovi obavljaju pri aktivnom saobraćaju što znači da za 20 dana kada se zatvori potpuno saobraćaj kod nadvožnjaka jedini put za pešake kuda će moći preći je ta pasarela, a vozovi će i dalje prolaziti preko nadvožnjaka, zato su pasarelu i podigli.
 
Voz iz Beograda u 6.52 za Novi Sad otkazan, jer se Flirt pokvario.
 
347582193_983300869362433_4828522054686697453_n.jpg

Nije da sam baš skroz oduševljen šemom, ali ovo je zaista veliki korak napred za Železnicu. Mnogo bolje i interesantnije od svega što su do sada izbacili kao predlog.
Naročito je dobro što je uz Er Srbiju ovo još jedan dokaz da boje zastave mogu da se upotrebe na bolji način, a ne da se voz imitira zastavu zemlje. Setite se ovih isprdaka od dizajna. Ovo dole je za neke patriotizam, za mene je recimo najodvratnije skrnavljenje zastave.

118298872_3150540361711351_4481534203605829772_n.jpg


lokomotiva-830x0.jpg

 
Gde može još iz BGD da se ide vozom a da je normalna brzina? BG-VA, BG-NS, to znam, gde još?
 
Gde može još iz BGD da se ide vozom a da je normalna brzina? BG-VA, BG-NS, to znam, gde još?

Рума.

Шабац и Лозница, на жалост само једном дневно.

Шид, Сремска Митровица у повратном смеру (ка тамо је од Руме до Митровице 50, од Митровице до Шида 30 км/ч, а у повратку је Шид - Рума 100 км/ч).
 
Ako mene pitaš, pravac za Niš..
Za 5 ipo sati (verovatno i više) upoznaćeš raznorazne ljude, uživati u pogledu i super se zabaviti uz ponavljanje rečenice "Ovo ima samo kod nas".
Putovao na relaciji Aleksinac-Niš, nikada mi nije bilo dosadno, uvek neko za priču i uvek neko smešno dešavanje, uz naravno policajca koji te na glavnoj u Nišu uvek legitimiše iako te već zna, ali on to jednostavno mora da uradi..:LOL:
Šalim se, nije to za svakog..:p

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

za mene je recimo najodvratnije skrnavljenje zastave.

118298872_3150540361711351_4481534203605829772_n.jpg


Uffff pa šta ja tek mogu da napišem na temu ove nove kolor šeme na seriji 710.
Što je najgore, nikakav patriotski efekat nije postignut, svi se sprdaju sa njim, a u narodu je prozvan "Šarenko".

Starija kolor šema je možda bila jednostavna, ali je bila jako lepa uklopljena i činila je DMV elegantnim.
Inače ona je bila samo podloga preko koje je išao dodatak.
Svi naši "Švedi" su pripadali kompaniji "Lanstagen" koja je imala takvu šemu, na ovu standardnu plavo belu su išle i tri boje preko na određenim delovima.
Te tri boje su predstavljale zanemenitosti tog dela Švedske, bio je jedan cvet, jedna riba i životinjka, mislim da je to bila vidra.

Uostalom to možete videti i na ovoj fotografiji.
123533904_3468523019890709_2959301628746191501_n.jpg


Na DMV 710-006 (EX SJ 1337) su se zbog očajne Revizije pojavile ove bivše nijanse boje.

Njih možete da lako uočite ovde (zelena).
710-006 (64).JPG


Kao i sa bočne strane (kod natpisa 710-006 i logo ŽS-a)
710-006 (111).JPG


No, nisu samo boje ostale iz Švedske, već i dosta inventara poput ovog uputstva za rukovanje displeja.
710-006 (193).jpg


Da, da i da! Serija 710 je imala displeje (unutrašnje i spoljašnje), skoro svi naši Švedi su ih imali, ali oni su uklonjeni gotovo kod svih po dolasku u "Šinvoz", zašto pojma nemam.

Ovako je to izgledalo sa displejem u Švedskoj ( više za ilustraciju s obzirom da 1336 nije završila kod nas).
74612509_2603196263096771_8768303144988835840_n.jpg


Jedini preživeli spoljašnji displej kod nas je bio onaj na 710-001, nikada nije profunkcionisao pa je više tu bio kao ukras, ta 001 je baš bila posebna.:)
710-001 (9).jpg


Da se vratim na početak, nedostatak pre svega ukusa,a i očigledan politički uticaj kako da se dizajniraju kolor šeme nas je doveo do trenutne situacije.
Po meni mogli su uzeti za 710 staru boju, a da iskoriste zastavu za isto što su Šveđani koristili one tri boje.
Ili još bolje, mogli smo mi uzeti 3 motiva iz Istočne Srbije i da ih stavimo sa bočne strane kao severna braća pa da budemo i ponosni na izgleda garnitura.
Nikad neću prežaliti što su jednostavno nabacili zastavu na te vozove i sada nikako izgledaju, da ne kažem ružno.
Takođe nije zadržana

Kad sam već spomenu displeje na 710, 710-001 će kada jednog lepog dana izađe iz "Želvoza" dobiti displej sa bočne strane.
Tako bi trebalo biti i za ostale koje odu tamo, inače ugrađeni su u potpunosti na ist način kao i na Hrvatskim (ista tehnologija bolje rečeno) samo je font drugačiji, podseća na "Novatronic" displeje sa buseva.
 
Gde može još iz BGD da se ide vozom a da je normalna brzina? BG-VA, BG-NS, to znam, gde još?
BG-VA, BG-UE (leti sa dnevnim vozom za Bar je sasvim okej i podnošljivo), BG-Vršac, BG-NS, BG-Sremska Mitrovica (blizu je i ima šta da se vidi).
To je otp to, možeš i do Sombora da ideš ima okej veza sa presedanjem u NS, ali je dug put
 
Vrh