Šta je novo?

Milion evra (?!) će koštati rekonstrukcija dela Pionirskog parka

442doBGD

Higher intermediate
Učlanjen(a)
28.03.2008.
Poruke
506
Pohvaljen
4
Rekonstrukcija Pionirskog parka počinje u maju
Muzički paviljon za koncerte

Autor: R. Marković

Pionirski park, nekadašnja Dvorska bašta, do kraja ove godine trebalo bi da dobije novo ruho. Projekat rekonstrukcije i sanacije ove zelene oaze, smeštene u samom centru grada, Šumarski fakultet uradio je još pre tri godine.

Investitor radova biće Sekretarijat za komunalne i stambene poslove, a JKP Zelenilo Beograd, kako nam je potvrdio direktor tog preduzeća Radovan Draškić, trebalo bi u maju da počne sa radovima.

- Predviđena je kompletna rekonstrukcija parka, pešačkih staza, hidrantske mreže, javne rasvete, dečjeg igrališta i revitalizacija zelenila. Ukupna investicija koštaće oko 100 miliona dinara, koji će biti izdvojeni iz gradskog budžeta - rekao je za Danas Radovan Draškić. S obzirom na to da je Pionirski park uvršćen u zaštićena prirodna dobra, oko rekonstrukcije bila je potrebna saglasnost i Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada i Zavoda za zaštitu prirode Srbije, što je i dobijeno.

U Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove kažu da ovom rekonstrukcijom neće biti obuhvaćena cela površina parka, koja iznosi oko tri hektara, već samo zelena površina između Andrićevog venca, Ulice kneza Miloša, Bulevara kralja Aleksandra i partera ispred Skupštine grada.

- U ovom delu osim manjih intervencija na mobilijaru i popravka u tekućem održavanju duži niz godina nije bilo značajnijih radova na njegovoj obnovi i osavremenjivanju. Dok je deo parka „između dva dvora“ obnovljen 2004-2005. godine, parter iznad podzemne garaže urađen je po završetku izgradnje garaže - navode u Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove.

Nakon rekonstrukcije parka, staze će biti popločane kamenim pločama, stare klupe zameniće nove, spomenici će biti revitalizovani, fontana i česme sanirane, dečje igralište dobiće nove rekvizite koji će biti postavljeni na savremenoj gumenoj podlozi. U centralnom delu, blizu fontane biće postavljen muzički paviljon sa metalnom konstrukcijom, gde će moći da se održavaju koncerti. Postojeća osmatračnica na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Ulice kneza Miloša, kao prepoznatljiv detalj parka, ovim projektom rekonstrukcije u potpunosti je zadržana, uz zamenu i dopunu stena kao i popravku i farbanje bravarije na vratima i prozoru. Zelene površine biće revitalizovane, određen broj stabala, koji je oštećen zameniće nove dekorativne vrste drveća i četinara, a biće posađeni i brojni cvetnjaci. Pored stabala koja su zbog svoje starosti i posebnosti pod zaštitom države predviđeno je postavljanje pločica sa nazivom vrste drveta. U okviru radova sanacije i adaptacije Pionirskog parka biće urađen i sistem automatskog zalivanja i izvršena zamena stubova javne rasvete i ugradnja dekorativne rasvete.

Bašta Starog dvora

Pionirski park do 1944. bio je opasan visokim zidom i služio je kao bašta Starog dvora. Uklanjanjem zida, park je predat na javno korišćenje i dobio ime Pionirski park. Na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Ulice kneza Miloša nalaze se spomen-ploče sa likom i imenom svih srpskih vojskovođa iz Prvog svetskog rata. Zdanje Novog dvora je bilo građeno kao rezidencija kraljevske porodice. Prema projektu arhitekte Stojana Titelbaha gradnja je započeta 1912. godine, a završena je tek posle Prvog svetskog rata. U Novom dvoru je boravio kralj Aleksandar Prvi Karađorđević. Od 1934. do 1948. godine tu se nalazio Muzej kneza Pavla, odnosno Narodni muzej. Danas je to zgrada u kojoj je kabinet predsednika Republike.

Izvor: http://www.danas.rs/danasrs/srbija/beograd/muzicki_paviljon_za_koncerte.39.html?news_id=184778
Podržavam ulepšavanje Beograda, kao i ovog parka... ali da li je moguće da će rekonstrukcija da košta MILION EVRA??? Jel će da pozlate klupe možda? Kao što sam članak kaže, reč je samo o obnovi jednog dela parka jer je ostatak već sređen (prostor između starog i novog dvora, iznad garaže).

Samo da podsetim da je pre nekoliko godina taj isti park (u sklopu nekog većeg projekta upravljanja parkovima) dat Delta Holding-u na održavanje i upravljanje, čak mislim da je negde stajala (stoji?) ploča gde se to ističe.
 
nevezano za temu

osmatračnica na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Ulice kneza Miloša, kao prepoznatljiv detalj parka
ovaj prepoznatljiv detalj parka bi mnogo više dolazio do izražaja da nema onog trulog kioska na ćošku. stvarno bih želeo da stegnem ruku onome kome je palo na pamet da baš na taj ćošak gde je osmatračnica stavi limenu kanturinu, iako jedna ista takva kanturina stoji 200m dijagonalno odatle preko puta češke ambasade :kk:
 
Plasim se sto se tice rekonstrukcije,jer kad kazu sumarski fakultet misle na Cedomira Markovica,a on je dr za Secenje Drveca...
 
Ja se samo plašim da ga ne rekonstruišu kao što sad rekonstruišu bulevar.
 
Sad kada pogledah vest 2007 godine uradjena studija,znaci markovic sigurno a i draskic trubi.Sigurno ce da uhebu nesto,vredelo bi pobrojati drvece da vidimo koliko ce se unakaziti uredjivanjem taj park.
 
Užas - unakaziće ga. Verovatno će ga okupati u štampanom betonu kao što su uradili sa parkom ispred Doma armije. Inače, klupe, ali pre svega kante i znakove sa obaveštenjima koje su postavili u parku su genijalno i kvalitetno urađeni. Bojim se da će sve to unakaziti. mislim da je šumarski radio studiju za renoviranje Finansijskog parka (koji su ogradili nekom grozomornom betonskom ogradom) - ne znam ko je radio projekat za Manjež (koji su isto upropastili), ali je izvođač bio Biodekor.
 
Kanda bih rekao da me ovo vise i ne interesuje, ne zelim da ovi grobari imaju vise ikakve veze sa sredjivanjem grada. Ako je ikako moguce zamolio bi ih da to prepuste nekoj drugoj vladi. Dovoljno su nam unakazili grad, da vise nista nemoraju da zapocinju.
Ne podrzavam nista sto misle da srede i .
 
Projekat rekonstrukcije i sanacije ove zelene oaze, smeštene u samom centru grada, Šumarski fakultet uradio je još pre tri godine.

Pa dobro, jel' bas sve projekte ozelenjavanja dobija samo Sumarski fakultet? Sta se desilo sa starim dobrim konkursima, gde se daju uslovi, pa se napravi komisija koja izabere najbolje radove koji se posle izloze i daju na uvid ljudima da vide, daju komentare itd... Iskreno, nije mi bas jasno kako grad uspeva da izbegne javnost projekta. Na kraju krajeva, moja najvece zamerka za to sto se desilo na Bulevaru je sto sam u novinama procitao 3 nedelje pred pocetak radova sta ce da se desi, pa su tek onda retroaktivno poceli u medijima da daju rendere i planove kako ce to sve fantasticno da izgleda (i to samo zbog pritiska javnosti, doduse uzalud)... Jel tome moze da se stane na put ili jednostavno zakon omogucuje ovu opciju?
 
Nije Sumarski fakultet vec gospodin Cedomir Markovic sa sumarskog fakulteta. ;)
 
Ovaj park treba da se sredjuje, jer je u ocajnom stanju, jedino sto sam potpuno izgubio poverenje u Sumarski fakultet.

AMBASADOR Stampani beton je daleko lepse resenje od behatona, problem je sto su do sada ugradjivali najjeftiniji kalup sa naravno najsocijalnijim bojama. Sablona za stampani beton ima preko 20, a boja svih mogucih. Takodje, staze kroz parkove treba da rade DIZAJNERI a ne MLADJI REFERENTI u Zelenilu..... :rant:
 
442doBGD":3saqu5cj je napisao(la):
Podržavam ulepšavanje Beograda, kao i ovog parka... ali da li je moguće da će rekonstrukcija da košta MILION EVRA??? Jel će da pozlate klupe možda? Kao što sam članak kaže, reč je samo o obnovi jednog dela parka jer je ostatak već sređen (prostor između starog i novog dvora, iznad garaže).
Milion jura ce da kosta nas koji placamo, a koliko ce od toga da zavrsi u samom parku zavisi od kolicine ugradnog procenta. Kako to do sada niste skapirali :laugh:

Ja bih neizmerno voleo da Pionirski park bude poplocan kamenim stazama, oivicen nekom lepom modernom ogradom i opremljen savremenim mobilijarom i osvetlenjem. No strahujem da ce se ova rekonstrukcija svesti na secu dela vegetacije i stavljanje behatona ili tzv. stampanog betona.
 
Eto napokon rezultata , svi se divimo :blah: :blah: :blah:
neciji bide
za 100 miliona

izgled ispovracano go**o ,
neka skine i nosi svojoj mami, a nama da vrati eeeej 100 miliona :rant: :shok: :rant:
ono staro i dotrajalo bilo je lepše bolje

Imena na sunce, Radovan Draškić, dalje....
 
ovo je stvarno skandal. da li je ovo propraceno uopste od strane medija?
 
Dobar nagovestaj kako bi ovaj park mogao da izgleda u buducnosti je skoro ''ulepsana'' fontana u neoserbian stilu! :bash:
 
^^upravo! Kada sam video tu "ulepsanu" fontanu zgrozio sam se. Podsetila me je na staklenac na trgu sve sa jezivim mermerom i led svetlima koja se uopste ne uklapaju u celokupnu sliku. Lepo bi bilo da vidimo 1) izgled projekta 2) imena zasluzna za taj projekat i naravno da postoji 3) javna rasprava.

Badava, ovo je ipak Srbistan...
 
Ma kakvi rasprava.... pa na kraju društvena odgovornost..... :laugh: :lool: :laugh:

Neka vrati pare, :rant: :shok: :rant: p a r e :rant: :shok:

za primer drugima da se više ne mogu Beograđani praviti magarcima :rant: :shok: :rant:

vratiti pare u Beogradski buđet,
uostalom koliko je nas dobilo rešenje za popis stvari zato što smo popustili da izmirimo neku obavezu
pa smo morali kako umemo i znamo da odmah platimo
E.. pa ovo je isto propust umesto lepo uvalili nam ružno i to od 100 milona . neka vrati pare ili nek mu se popiše imovina,
kakva rasprava , dokle da budemo magarci kojekakvih provizijaša :rant: :shok: :rant:
 
^^^

Brkas stvari druze, 100 miliona koji su pominju su bile predvidjeni za rekonstrukciju celog parka (u tekstu pise dela parka, posto se plato ispred Skupstine grada i prostor izmedju dva dvora racuna takodje kao Pionirski park).... Dakle, tih famoznih milion evra je bilo predvidjeno za sve radove - staze, sistem za zalivanje trave, novu travu, nove klupe, novo osvetljenje, muzicki paviljon, sanaciju skulptura, decje igraliste itd.

Ona ruzna fontana je kostala daleko manje...
 
Daleko manje ali dovoljno da se napravi javno kupatilo i od ostatka kupi dzip ili stan, po zelji naravno!
Prvom prilikom radim malu nuzdu u fontani!
 
Бојим се да би је ти обавио ту, без обзира шта да је урађено. Како ти само падне на памет тако нешто?
 
Homer je naravno u pravu Ali ako se uzme u obzir da se rekonstrukcija ostatka parka za koju je rok prosao vec poodavno vise i ne pominje, kao i to u kakvoj drazhesno transparentnoj zemlji zivimo, plasim se da smo mozda upravo otkrili kako izgleda javno kupatilo do milion evra...
 
videh nekoliko radnika danas kako nesto ceprkaju u blizini fontane.
 
@Homer Jay
Johnest_Hon je upravo rekao kako ta fontana nagovestava na sta ce liciti buduce uredjenje parka, znaci jasno nam je da je milion misljen za ceo (ili veliki deo) parka.
 
sizif":7u3gtmhf je napisao(la):
Бојим се да би је ти обавио ту, без обзира шта да је урађено. Како ти само падне на памет тако нешто?
Pa uvek se zalimo da su nam javni toaleti u ocajnom stanju, eto ovaj je bas fin! :laugh:
Zapravo, aludirao sam na brojno uriniranje nadleznih po spomenicima i nasledju Beograda.
Ima godinu dana sigurno kako se pominje ta cifra za Pionirski park ali ocigledno nista.
Mozda je tako i bolje, draze su mi stare ispucale staze i mobilijar od neobehatonsko prosvetljenog nacina uredjenja parkova!
 
Johnest_Hon":2d1a6u0c je napisao(la):
sizif":2d1a6u0c je napisao(la):
Бојим се да би је ти обавио ту, без обзира шта да је урађено. Како ти само падне на памет тако нешто?
Pa uvek se zalimo da su nam javni toaleti u ocajnom stanju, eto ovaj je bas fin! :laugh:
Zapravo, aludirao sam na brojno uriniranje nadleznih po spomenicima i nasledju Beograda.
Ima godinu dana sigurno kako se pominje ta cifra za Pionirski park ali ocigledno nista.
Mozda je tako i bolje, draze su mi stare ispucale staze i mobilijar od neobehatonsko prosvetljenog nacina uredjenja parkova!
CItash mi misli! :kk:
 
Vrh