Šta je novo?

Mape pored projekata

jovanovm

Advanced
Učlanjen(a)
09.04.2007.
Poruke
3.694
Pohvaljen
580
Lokacija
Kradifornija
Nisam znao gde da postavim komentar, pa eto ovde, a vi, moderatori, pomerite ako hocete!

Mislim da bi bilo strasno korisno da se pored stranice na projektu stavi link ili iframe ka Google Maps lokaciji gde se doticni nalazi.
 
Video sam neku super Stevinu map sa svim znacajnim NBG gradilistima na googlemapsu
mislim da je to odavno objavljeno, ali sam ga pre neki dan slucajnu iskopao. sad nisam siguran gde je
 
sta ce biti sa ostatkom bloka 67 izmedju Bellvile i NBG pijace?
 
HenkMan":1cms6mkh je napisao(la):
sta ce biti sa ostatkom bloka 67 izmedju Bellvile i NBG pijace?
Prema GUP-u bi tu trebalo da bude komercijalna zona. Ne znam da li su prodali tu parcelu, mada me ne bi cudilo da je isto pod "Deltom".
 
a da li ce mozda da izmestaju NBg pijacu... stvarno je bezveze ovako
 
Ako mislis na Buvljak, preko njega treba da prodje UMP, tj. pristupne saobracajnice za most preko Ade. Pijacu ce verovatno izmestati jednog dana, ali kada..
 
Zar nije bilo neke price da ce buvljak da se izmesti pre pocetka Univerzijade?
 
BIlo je puno prica... Da stvarno planiraju njegovo izmestanje i da su to najavili (a to bi bilo za oko godinu i po) vec bi poceli strajkovi gladju i blokade autoputa!
 
Ova tema mi daje par ideja. Nisam građevinac niti urbanista, ovo su samo predlozi za poboljšanje sajta.

1. Znam da se trenutno snima teritorija cele Srbije iz aviona i pravi hmm, digitalni katastar. Bilo bi dobro da se na karti Beograda koja već postoji na sajtu doda deo gde bi se videlo ko je trenutno vlasnik koje parcele kao i kontakt podaci. Ovo bi svim investitorima mnogo olakšalo posao. Znam da se sve vrši preko državnih organa, ali ovo vidim kao neki blic search (kao planplus za adrese) od koga se počinje (dodatan vid izdržavanja sajta bi mogao da bude plaćen pristup gde bi bili dostupni svi kontakt podaci, dok bi svi korisnici mogli da vide samo npr. ime vlasnika).
2. Druga karta, gde bi bila istaknuta trenutna prosečna cena stanova (kupovina i izdavanje posebno) i poslovnog prostora. Delovi grada sa prosečnom cenom bi imali gotovo transparentnu žutu boju, skuplji delovi crvenu, jeftiniji zelenu. I ovde bi bilo više nivoa pristupa, a pretpostavljam da bi i agencije za promet nekretnina imale interes da se uključe dostavljanjem podataka u zamenu za reklamu.
3. Treća, gde bi, u saradnji sa vodovodom, elektrodistribucijom, kanalizacijom, putevima, gsp-om i ostalim gradskim komunalnim preduzećima, bilo prikazivano realno stanje grada (gde nema vode, struje, gde se izvode radovi na kolovozu, koje linije menjaju trasu i u kom intervalu) i gde bi građani mogli da vide stanje i eventualno prijave kvarove. Znam da postoje alternativna rešenja za sve ove probleme (najčešće telefoni), ali ipak živimo u 21. veku i normalno bi bilo da imamo i e-rešenje.
Svaka od ovih ideja bi kao nuzefekat doprinela većoj posećenosti sajta i samim tim više interesenata za reklamiranje (koje bi onda moglo da bude skuplje).

Da li je sve ovo realno i uopšte izvodljivo? Šta vi mislite?
 
@ bigvlada

Ideja je vrlo interesantna. Ali, tehnicki i logisticki se radi o jako velikom i teskom projektu, pogotovo tvoj predlog o katastarskim mapama koje bi imale detaljne informacije o svakoj parceli u gradu. mislim i sam mozes da zamislis koliko je to ogroman posao za ovako velik grad i naravno uvek postojeci problemi dostupnosti svih informacija. Ideja o tome da se napravi mapa koja bi imala 'price scale' za nekretnine je vec nesto sto je daleko izvodljivije.
Sto se tice tvog treceg predloga on u principu nije los, ali nije u trenutnom delokrugu sajta. Inace pokusava se da se izbegne situacija u kojoj bi sajt postao portal za servisne informacije, jel vec postoji dosta mesta gde se vec nalaze takve informacije na internetu. Mozda ne tako lepo sazete na jednom mestu, ali su dostupne. Svi veci projekti u gradu a ticu se niskogradnje sajt vec pokriva, izuzev dnevnih servisnih informacija( npr. pukla cev, pregoreo transformator itd.) Mislim da bi eventualno najprihvatljivija bila GSP opcija i rezimi u transportu od svega toga.

U svakom slucaju, hvala ti na konstruktivnim predlozima i redakcija ce razmotriti sve predloge sa strane koji bi poboljsali rad sajta i uzitak korinika ;)
 
Ej i ja da nesto pridodam...
ja bih da napravim jednu dobru mapu GSP, najvise zato sto takva mapa ne postoji :D

trenutna mapa je apsolutno ocajna, kliknite ovde.
:|
mislim iskreno, hajde, ja znam linije GSP prilicno dobro i NEMAM pojma sta je sta na ovoj mapi, i kako bih gde stigao... a zamislite tek strendzere... ih....

stoga:

a) ima li neko iskustva sa tim/neke savete/informacije
b) da li je moguce napraviti neki google maps mashup?

merci :)
 
^^^ Jeste, taj trip planner je nesto sto bi bilo u planu, ali mislio sam prvo da napravimo nesto sto funkcionise kao obicna mapa, a ne izgleda kao spagete :) Sto se planner tice, pogledaj Google Transit, to je po meni najbolje resenje do sada.

Znate li postoji li negde mapa stanica, ili cu morati da pogadjam po listi koju GSP daje na svom sajtu?
 
pa dobro, može da se prvo napravi prvi petogodišnji plan, :lol: pa onda da se radi po njemu

Što se tiče katastra, mislio sam da se za početak samo na postojeću mapu dodaju podaci o parcelama koje prelaze određenu površinu, a da se kasnije ide na sve manje i manje da bi se na kraju obuhvatile sve. Većim investitorima treba i više mesta, a taj period može da se iskoristi radi testiranja zainteresovanosti, korisničkog interfejsa itd...

nekretnine: meni gde biraš da li hoćeš da kupiš ili iznajmiš stan, zatim da li tražiš garsonjeru, dvosoban itd... ili po kvadraturi. Mislio sam na jednostavan sistem mapa.
ovde je primer, zamenite grupe lige šampiona sa garsonjerama, jednosobnom... itd, drugi meni bi bio za traženje po kvadraturi (0-30, 30-50 itd.) a treći i četvrti isto to samo za izdavanje.

http://www.soccerstats.com/cl_results.asp
servisne mape: nisam mislio da sajt bude servis grada, jednostavno da grafički prikaže stanje u gradu. Dole mogu da budu linkovi ka stranama javnih komunalnih preduzeća gde građani mogu da dobiju informacije ili prijave probleme. Mape bi se menjale u skladu sa novim informacijama, a stare arhivirale (još uvek nemam ideju zašto, ali sam siguran da će nekada nekome trebati za nešto).

Hajde da predstavim još plastičnije - Igrali ste nekada SimCity? Igrica koja postoji u raznim verzijama preko dvadeset godina, u njoj ste u ulozi gradonačelnika i gradite grad. E sad, jako korisna opcija je mogućnost da vidite stanje puteva, saobraćajna zagušenja, vodovod, elektrodistributivnu mrežu itd... Moja ideja je da se to isto uradi, samo za Beograd (ne mora u realnom vremenu, za početak je dovoljno menjati kartu kada ima novih informacija).

Jednostavno, mesto gde se može videti kako grad diše :D

znam da je ovde neophodan velik support od strane raznih kako gradskih službi tako i agencija za nekretnine, ali verujem da je svima u interesu da ovako nešto postoji.
 
Sto se tice GSP-a Beograd, oni bi mogli malko vise da se posvete svom sajtu. Prosto ne mogu da verujem da ne mogu da plate nekom da im uradi taj sajt kako treba. Informacije su ocajno prezentovane i pomalo konfuzne a o mapama i da ne pricam. Pored svih onih nabavki (za to im svaka cast) moze sigurno da se nadje koja parica da se plati neki tim da odradi taj posao profesionalno. Onako kako trenutno izgleda je to potpuno amaterstvo. Mogli bi malo da se ugledaju na Beobuild. :)
 
^^ pa minimalizam culi ljudi da je to sada u modi pa udarili i oni :lol:
 
За <500€ могу да добију одличан сајт, за 1000-2000€ сајт са планером... Реално гледано, то су за њих смешне паре... У крајњем случају, могу од contras-а да откупе њихове мапе и "како стићи до" софтвер и да заврше посао, ал то би вероватно била мало скупља варијанта. Ово сад је ужас. Срамота. Не може ни комплетан ред вожње да се нађе на сајту, само прва три и последња три поласка, еј... А све већ имају у електронској форми кад штампају ред вожње за станице, али авај...
 
Cela ova prica potpada pod image jedne firme. On se ne sastoji samo od stanja autobusa (u ovom slucaju konkretno kod GSB-a) vec i od npr. internet strane, odnosa sa musterijama itd. Nasi "biznismeni" toga jos uvek nisu dovoljno svesni. Medjutim ocigledan je pomak u tom pravcu. Bila je skoro neka akcija na trgu gde su GSB-ovci delili neke planove za linije i red voznje tih linija ukoliko ne gresim. To jako pozdravljam i nadam se da ce se takve akcije ponavljati i u buducnosti uz dodatni napor da se eto za pocetak ta stranica sredi kako valja. Jedan route-planner bi morali sto pre da implementiraju jer je to beogradjanima neophodno! Dzaba im i GPS pracenje svih vozila i kojekakvi monitori u autobusima ako ne postoji ono osnovno.
 
jovanovm":2savtzuz je napisao(la):
Ej i ja da nesto pridodam...
ja bih da napravim jednu dobru mapu GSP, najvise zato sto takva mapa ne postoji :D

trenutna mapa je apsolutno ocajna, kliknite ovde.
:|
mislim iskreno, hajde, ja znam linije GSP prilicno dobro i NEMAM pojma sta je sta na ovoj mapi, i kako bih gde stigao... a zamislite tek strendzere... ih....

stoga:

a) ima li neko iskustva sa tim/neke savete/informacije
b) da li je moguce napraviti neki google maps mashup?

merci :)
pre neko vreme sam radio mapu mreže za tramvajske linije, pokušao sam i za autobuske ali to je djavolji posao, evo kako je ispalo otprilike:
 
^^^ Hvala puno! Ovo je ono sta sam ja imao na umu... Koji si softver koristio? Ja sam open-source zaludjenik, pa bih probao sa Inkscape-om...

P.S. Imas li vecu verziju? dovodim neku grupu turista u grad, pa bih hteo ovo da im distribuiram (iz tvoju dozvolu) kao pomagalo... inace, to mi je i motivacija za autobusku mapu, baj d vej....
 
jovanovm":1z88zhaz je napisao(la):
^^^ Hvala puno! Ovo je ono sta sam ja imao na umu... Koji si softver koristio? Ja sam open-source zaludjenik, pa bih probao sa Inkscape-om...

P.S. Imas li vecu verziju? dovodim neku grupu turista u grad, pa bih hteo ovo da im distribuiram (iz tvoju dozvolu) kao pomagalo... inace, to mi je i motivacija za autobusku mapu, baj d vej....
ja sam ono uradio sve u powerpointu, inače i mene interesuje da li postoji specijalizovani softver za pravljenje takvih karata i slično.

Probao sam i u inscapeu ali nije ispalo tako dobro, bolje je u google layoutu ali PP je najbolji u tome zasada... :)
 
ima, postoji cela oblast softvera koji se bavi time - GIS - Geographic information system, predstavljanje svih mogućih geografskih podataka.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gis

Ima raznih paketa, mislim čak i open source projekata, mislim da bi u nekom od njih mogle da se naprave mape o kojima sam govorio gore.
 
Vrh