Šta je novo?

Makete objekata i terena

Vocar

Intermediate
Učlanjen(a)
29.11.2007.
Poruke
364
Pohvaljen
190
Pozdrav svima. Zanima me da li neko zna na koji način mogu da se u kućnoj radinosti naprave makete terena sa realnim podacima o nadmorskoj visini i udaljenosti?

Da li je neko od vas to već probao? Bilo kakav savet, ili link bi bio više nego dobrodošao.
 
Pošto nema odgovora, probaću da postavim konkretnije pitanje, možda mi neko pomogne.
Planiram da uradim maketu izvesnog terena na osnovu podataka iz TK 1:50 000 pa me interesuje, ukoliko neko od kartografa ili maketara zna, da li je poželjno da se nadmorske visine malo "šteluju" tj. da se povećaju 1,2-1,5 put da bi se malo naglasila visina?

Ponavljam, ukoliko neko ima ideju kako bi se ovakve makete mogle praviti, preporuku, preporuku za materijale, karte, linkove ili bilo šta, bio bih mu veoma zahvalan.
 
Na forumu www.maketarskikutak.com ima ljudi koji prave diorame.

Ja sam viđao kako ljudi to rade "laminarno": slaganjem ploča isečenih po "horizontalama" (izohipsama, kao na topografskim kartama). Ploče su od nekog laganog materijala (npr stiropor) kako cela maketa ne bi dobila na težini zbog velikog broja slojeva.

Znam za radnju u Mostarskoj ulici kod Autobuske stanice u kojoj ima raznih matrijala za tu vrstu maketa.
Studenti ahitekture sigurno znaju za nju...
 
Slojni pristup je nejjednostavniji, samo treba da odlucis da li ces da pravis maketu u razmeri ili sa kako kazes "nastelovanim" visinama a to zavisi od namene. Ako samo prikazujes teren onda ima smisla stelovati visine, ako na maketu treba da postavis objekte ili puteve/zidove onda je bolje da bude u pravoj razmeri.

Zavisno od debljine materijala koji odaberes jedan sloj ce predstavljati jednu, dve, tri itd. izohipse

- Stiropor je nezgodan za secenje osim ako imas masinicu sa uzarenom zicom koja ga sece/topi ali lagan

- karton-pena je lagan ali moras veoma pazljivo da seces, narocito oble delove, ako hoces da ivice budu ciste i ostre

- obican karton je jeftin ali se pojavi njegova talasasta struktura kada se isece i retko kada to dobro izgleda

- sivi karton je dobar jer ima vise debljina, jeftin je, ali zato se veoma tesko sece od 3mm debljine na dalje

- pluta je odlican izbor za makete terena: lagana je, lako se sece samo mora bas ostrim skalperom da bi ivice ostale ciste, ima razlicite debljine, boja podseca na zemlju to jest ima prirodni smek kao drvene makete, a na sve to mozes lako stogod na nju da ubadas. :kk:


Nacrtaj teren na pausu ili obicnom papiru, stavi papir na plocu plute i odseci prvu izohipsu sa sve papirom i plutom.
Onda uzmi taj isti papir i stavi ga na drugu plocu i odseci drugu izohipsu.
I tako redom.
Na kraju zalepi ploce jedne na drugu et voilà!

sw1-cork-model4-600.jpg

b3.jpg
 
zidar":1v2hi28g je napisao(la):
- Stiropor je nezgodan za secenje osim ako imas masinicu sa uzarenom zicom koja ga sece/topi ali lagan


Sad sam se potrudio da saynam razliku između stiropora i stirodura.
Stirodur je lakši za oblikovanje sečenjem, ali je predebeo za građenje makete u slojevima. Na hrvatskom OMF-u sam našao savet: ploče koje se koriste kao podloga za laminat, debljine oko 3mm, sastav sličan stiroduru
http://www.galerijapodova.com/activ...tails/_params/produkt/GIZOP-PLOC3-120050.html

Mad, pluta mi je definitvno najbolje rešenje.
 
Pre svega, najlepše hvala na savetima, drago mi je da je neko odgovorio :) Radnju ću definitivno posetiti.

Malo mi je to sa visinama konfuzno, jer bi npr. Avala u razmeri 1:50 000 bila visoka malo iznad 1cm ( od visine mora, dakle oko 0,87 cm od kote obale Dunava. To znači da nema teoretske šanse da se prikaže Bež.kosa ili nešto slično. Navodim primere koje svi znate, nisam mislio to da radim ( mada, ko zna... ) Druga varijanta jeste da napravim preslikač ( tj. pantograf ) pa da pokušam da sa postojećim izohipsama pravim teren 2, 2,5 do 3 puta veći. Želja mi je da prikažem što verniji teren pre svega, a put pruga i sl. bi bili nacrtani van razmere. Sve u hobi varijanti, za svoju dušu, nemam nameru da pripremam opsadu Staljingrada ili slično :D

Ovo sa plutom ne izgleda loše, mada bih ja više voleo da nečim popunim "terase" tj. da realno prikažem teren. Možda bi to moglo nekom masom tipa plastelin, git ili slično?
Izlivanje gipsanih modela je inače praksa, ali cenim da su previše teški.

U svakom slučaju, počeo sam sa crtanjem izohipsi, pa šta mu Bog da.
 
I plutu u rolni, i ove ploče sam za vikend video u "Uradi sam" (a znam da plutu imaju i u "Dermi" u Kralja Petra).


Ako nije tajna, a šta to tačno praviš? :)
 
Što se mene tiče, nije tajna, ali zbog jednog "delikatnog" detalja moraću da ti odgovorim na pm :D
 
zexland":1bpj5j2g je napisao(la):
Pluta je zakon za reljefe :kk:


Je li dovoljno čvrsta da posluži kao kalup za izlivanje modelarskog gipsa npr.? Ne sviđa mi se što se pomoću plute dobijaju "samo" slojevi, tj. terase. Nije realan prikaz.
 
E za kalup ne znam, nisam probao. Mozda bi i moglo, napravi malu probu :)
Nije realan ali je interesantan, ovde imas poprilicno dobre makete (doduse ima i klirita) da vidis koje radi cuveni arhitekta Bjarke Ingels i njegov tim:

http://www.big.dk/
 
Vocar":8nnvhuku je napisao(la):
zexland":8nnvhuku je napisao(la):
Pluta je zakon za reljefe :kk:


Je li dovoljno čvrsta da posluži kao kalup za izlivanje modelarskog gipsa npr.? Ne sviđa mi se što se pomoću plute dobijaju "samo" slojevi, tj. terase. Nije realan prikaz.

Pluta je dovoljno cvrsta samo je porozna pa se plasim da slojevi ne upiju deo vode iz gipsa.

Inace mozes da probas i sa glinom, onom vajarskom, samo oblozi maketu. Dobro izgnjecis glinu da omeksa i onda prekrijes plutu, dobices izgled zemlje.

Samo se nadam da ce se glina lepo prilepiti i da nece mnogo da puca pri susenju (zavisi od debljine sloja)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=189705#p189705:5s37dyox je napisao(la):
Vocar » 05 Jun 2012 04:02 pm[/url]":5s37dyox]Pošto nema odgovora, probaću da postavim konkretnije pitanje, možda mi neko pomogne.
Planiram da uradim maketu izvesnog terena na osnovu podataka iz TK 1:50 000 pa me interesuje, ukoliko neko od kartografa ili maketara zna, da li je poželjno da se nadmorske visine malo "šteluju" tj. da se povećaju 1,2-1,5 put da bi se malo naglasila visina?

Ponavljam, ukoliko neko ima ideju kako bi se ovakve makete mogle praviti, preporuku, preporuku za materijale, karte, linkove ili bilo šta, bio bih mu veoma zahvalan.

Zasto ne probaš za početak da uradiš 3D model?
 
Opravljanje maketa u Zemunu ...
 

Prilozi

  • IMG_21092021_231212_(300_x_400_pixel).jpg
    IMG_21092021_231212_(300_x_400_pixel).jpg
    42,4 KB · Pregleda: 2.309
  • IMG_21092021_231149_(300_x_400_pixel).jpg
    IMG_21092021_231149_(300_x_400_pixel).jpg
    54,2 KB · Pregleda: 2.298
  • IMG_21092021_231227_(300_x_400_pixel).jpg
    IMG_21092021_231227_(300_x_400_pixel).jpg
    55,8 KB · Pregleda: 2.313
Vrh