Šta je novo?

Kompresori za

jlaki

Advanced
Učlanjen(a)
07.03.2007.
Poruke
2.751
Pohvaljen
650
Lokacija
Beograd
U okviru konferencije #PRilika jedan fenomenalan čovek je održao predavanje o nacističkim simbolima koji su svugde po gradu, a na koje mi kao da smo navikli, te ih ne primećujemo. Izjavio je takođe da bi se PR prestonice povećao za 70% da ovakvih grafita nema.

Ovo je problem o kome moji drugari aktivisti ili ne razmišljamo već dugo. Kako efikasno čistiti Beograd. Kroz neke organizacije, zidovi su se krečili, što nije najsrećnije rešenje.

Znam da sam video radnike nekoliko puta da rade sa nekom ovakvom spravom: http://www.gradimo.hr/clanak/pokretni-kompresori-u-pjeskarenju-i-ciscenju/24435
Kontam da je to preskupo pošto služi i za peskarenje.

Ono što sam hteo da pitam jeste da, ako neko od vas ima iskustva sa time, pojasni priču o kompresorima.

Da li postoje neki jeftini kompresori koji bi jakim pritiskom vode uspešno skidali grafite? Vode, jer ne bismo imali novaca za farbe, hemikalije itd.

Koji bi bio najjeftiniji način za pokretanje ovakve akcije?
 
Mora se dobro ramisliti jer nepravilnim postupkom moze se nanijeti vise stete nego koristi .Kakva ce se tehnika koristiti za sredjivanje odredjene fasade zavisi od mnogo faktora .Moravac nam moze detaljnije objasniti postupak . :kafa:
 
Bilo je par akcija "krečenja" tih grafita, ali je to sve slabog daha...
 
Ja sam na ovom forumu već pričao o toj akciji koju bi moja firma pokrenula

Moja firma koristi aquila td 302 sa odličnim karakteristikama.
aaquila.png


Grad Beograd raspisuje tender svake godine za čišćenje grafita sa centralnih gradskih ulica, ali bukvalno je nemoguće sve očistiti koliko se brzo ponovo našara.
pored grafita, tu je i problem plakata i postera koji se lepe na svakom ćošku, banderi, izlogu...

Nulta tolerancija prema grafitima je nešto što Beograd mora da pokrene, a to košta...za početak
 
direktor":3j5qckmm je napisao(la):
Mora se dobro ramisliti jer nepravilnim postupkom moze se nanijeti vise stete nego koristi .Kakva ce se tehnika koristiti za sredjivanje odredjene fasade zavisi od mnogo faktora .Moravac nam moze detaljnije objasniti postupak . :kafa:

Najbitnija stvar koja je mora da se zna je ta da grafit je nemoguće ukloniti samo vodom ukoliko na fasadu predhodno nije naneta antigrafitna zaštita. Može mašina da pravi i pritisak od 1500 bara, ali efekat sigurno neće biti isti kao i kada se na grafit nanese hemija.

Još jedan mit. Ne postoji hemija koja će da ukloni grafit sa svih fasada. Svaka fasada traži poseban tretman, pa su zbog toga na pojedinim fasadama uočljivi tragovi senki ili tragovi peskarenja.

Mi koristimo hemiju za uklanjanje grafita koja očisti u startu cca 80-90 % grafita, isperemo toplom vodom. Nakon toga nanesemo hemiju (jaka baza) koja uklanja senke (ostatke) grafita, isperemo toplom vodom, pa onda nanesemo treću hemiju na bazi limunske kiseline koja služi kao neutralizator i to ponovo isperemo vodom. To je postupak koji upražnjavamo u većini slučajeva kada je grafit na poroznoj fasadi.
Na pikovanoj fasadi upražnjavamo peskiranje grafita, ispiranje vodom pod pritiskom, ako je potrebno sredsvom za pranje fasada.

NA svaku fasadu koju smo očistili, a to se meri hiljadama m2, u sigurno 80% smo postavili antigrafitnu zaštitu koja se pokazala delotvorna.
Novonastali grafit se samo ispere toplom vodom pod blagim pritiskom.
 
Raspisuju tender!!!

Treba da angažuju neku firmu ili da otvore ogranak Gradske čistoće koji će čistiti grafite bez prestanka. Po prijavama građana, pravi se lista prioriteta i dnevno čisti određeni broj grafita. Tako bi trebalo biti.

Nije mi palo na pamet da je to toliko komplikovano raditi. Izgleda kao da nestručna grupa ljudi ne može raditi tako nešto, zar ne?
 
Pa evo cad nemilice ciste zvake na terazijama ispred meka mozda kupe i aparate za fasade .Moravac Koliko kosta i od cega zavisi cjena uklanjanja grafita za stanare zgrade.Predpostavljam od povrsine?
 
Da, cena se odredjuje po kvadraturi, vrsti radova, vrste fasade i na kraju količine radova, zato je varijabilna.
Cene se kreću od 3,5 eur do 15 eur /m2
Najjeftinije je peskarenje većih površina na običnim betonskim fasadama
Najskuplje uklanjanje grafita sa hemijom iz pikovane fasade ili kulira (pogotovo ako je pravljen silikonom, i ko ga izmisli :rant: ) na malim površinama (recimo 1-5 m2)
 
Po tebi od cega bi trebalo raditi prizemlja fasada za trajnost osim mermera ,granita ,puca .Zivo me interesuje kako se ponasa stiropor/stirodur fasada . :)
 
За фасаде у градовима је добро било шта сем демит фасада, тј. свих оних које морају да се крече. Оне су огроман издатак и требало би да се крече сваких 3 године. Или барем да их крече у "масну" фарбу, која би се могла прати под притиском. Класична демит кречена фасада не сме ни да се пере, има да оде сва у сливник, све до стиродура.

Значи:
-камен,
-опека,
-керамика,
-стакло,
-алуминијум,
-бетон.
 
Može i demit fasada, naravno uz odredjene preduslove i procene o ekonomskoj računici.

Na svežu, bolje rečeno, novoizradjenu, fasadu se stavlja dvokomponentna antigrafitna trajna zaštita (trajanje 10+ godina) koja pravi zaštitni film mikronske debljine. Na njemu, boja (sprej, flomaster) ne može da opstane, jednostavno boja ne prijanja uz fasadu. Grafit koji se tu napravi se ukloni toplom vodom (u nekim slučajevima je dovoljno sundjer i voda) i uopšte se ne primećuje mesto da je tu bio grafit.
Jedina mana mu je cena. Litar te zaštite je cca 250 eur, a može da se pokrije do 50 m2
Ipak je jeftinije prekrečiti.
Spektrofotometar u ruke i da se izabere odgovarajući ton, a ne kao na dosta fasada u gradu ima po nekoliko nijansi različite boje
 
Vrh