Šta je novo?

Koji 3d Software?

Bki

Beginner
Učlanjen(a)
05.12.2010.
Poruke
52
Pohvaljen
79
Pozdrav!
Nov sam na forumu, kao sto se vidi :)
Nadam se da sam na dobrom mestu postavio temu, posto je bilo ili ovde ili u relax sekciju.

Imam jedno pitanje za sve Vas koji se vec bavite uveliko modelovanjem arhitekture. A to je, koji program je najbolji za to?
Naime, meni treba program, u kom cu da od vec postojeceg nacrta (blueprint) napravim 3D model. Nebitno da li je kuca sa jednim spratom ili zgrada od 4 spratova.
Nacrt je uradjen u AutoCAD-u. Iz njega trebam da izvucem nacrt u nekom formatu i da ga ubacim u neki od programa za modelovanje.
Znam da je ACAD za to, ali ne znam koliko je dobar krajnji rezultat. Potrebno mi je da je finalni render sto realisticniji.

Imam neko znanje u koriscenju Maya3D. Tu i tamo sam citao po netu da navodno Maya nije bas naklonjena modeliranju arhitekture, i da je 3D MAX bolji, a sa druge strane kazu da sve sto MAX moze, moze i Maya, pa i vise.
Ja izmedju ta dva svakako biram Maya, posto vec imam nesto iskustva sa tim programom.

Meni pravljenje poligonalnog pravougaonika i "utiskanje" prozora i vrata u isti ne igra ulogu, posto model mora da sadrzi unutrasnje prostorije. Hocu reci, nije mi bitno da napravim samo spoljasnji izgled, vec da sardzi i unutrasnje prostorije.

Sta Vi koristite za tako nesto?

Svaki saveti su dobrodosli, i nadam se da ce te mi pomoci :)
A radove cu vremenom rado podeliti sa Vama ovde.
 
pozdrav Bki, ja licno koristim max, ja mislim iako nikad nisam koristio maya da zbog toga sto su oboje od autodeska da imaju slican user interface...

samo ubaci u max autocad crteze (ponekad moras da ih save-iras u stariju verziju zavisi od maxa) onda samo rasporedi planove po etazama i elevacije po bokovima da u prozorima imas jasne crteze da pratis

Ako imas dalje pitanja samo pitaj, ja duze vremena koristim max...
 
Super. Hvala na savetu.
Drago mi je da koristis Max, tako da imam sa kim da diskutujem. Nadam se da ima jos ljudi.
Jesu veoma slicni Max i Maya. Ja sam Maya-u koristio jos kad je bila verzija u toku 6.5, tako da verujem da se dosta promenilo od tada (na bolje naravno). Tad je jos Maya bila pod krovom Alias-a, i bas je tada bila prica da ce da ih otkupi Autodesk, pa se secam da su poneki bili skepticni i pomalo protiv toga, tipa, ima da nam zas*ru mayu i da od nje naprave Max, ali vidim da je sve ok ispalo :)

Znam da je Maya sto se realisticnosti rendera tice stvarno na zavidnom nivou, pa sam zato mislio da je najbolje nju da koristim, samo je bilo pitanje sta ljudi koriste za arhitekturu. Video sam da ima AutoCAD Architecture, ali ne znam nista o njemu. Inace, sam CAD nisam nikada koristio, i kad otvorim ovaj blueprint fajl (*.dwg), samo me zbuni kolicina stvari, linija, crteza u njemu.

Sto se finalnih slika tice, i samog izgleda odradjene konstrukcije, zadovoljilo bi me za pocetak rezultat tipa Trosarina Shopping Mall:
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=1119

Nije skroz realisticno, ali za moje potrebe (za sada) sasvim lepe odradjene slike krajnjeg proizvoda.
Da li neko zna u cemu je radjen dotican model?
 
ArchiCad + Artlantis + Photoshop


ili naravno Sketchup
 
podrzavam ^ imaj u obzir da sam video kod coveka koji profesionalno se bavi renderima da je najbitnija stvar, fotoshop i dobre fotografije mesta gde treba da bude zgrada.... nego sam render.
 
To mi je sve poznato, i bez photoshop-a znam da ne vredi pominjati. To se u principu podrazumeva kod mene.
Evo recimo gore navedeni primer...

autocad + 3DS Max + Vray + Photoshop

Za sta se tacno koristi AutoCad?
Ako sam dobro razumeo, samo za crtanje objekta, bez modelovanja, dok se modelovanje objekta obavlja u 3DS?

Ja sam nacrt, iliti blue print, imam odradjen vec u AutoCAD-u. Drugar je to odradio, i od mene se tako reci trazi da po tom nacrtu odradim 3D model. Znaci, u mom slucaju, preskacem koriscenje AutoCad-a?
 
da autocad zamenjuje lenji i olovku :p naci samo ubaci u max onda uradi model ond rendaj u vray/mental ray (Standard sa maxom) i posle sredi u photoshopu
 
mada autocad moze dosta pomoci i kod samog modelovanja, to jest, skratiti vreme rada u max-u poprilicno.
Ja npr. iz 2d autocad crteza, dizem trecu dimenziju u samom cad-u, odnosno pravim grubi 3d model, a onda u maxu radim materijale i vray.....
 
Bki":3g9h8t3q je napisao(la):
To mi je sve poznato, i bez photoshop-a znam da ne vredi pominjati. To se u principu podrazumeva kod mene.
Evo recimo gore navedeni primer...

autocad + 3DS Max + Vray + Photoshop
Ovo ti je u sustini i najbolja dobitna kombinacija :)

Kod mene ide

CAD + Sketchup + Vray + Photoshop

Ili samo

Pro/ENGINEER 4 + Photoshop

Zavisi sta se radi :)
 
Hvala na dosadasnjoj pomoci.

Ja sam nabacio AutoCAD, i mogu reci da se nimalo ne snalazim u njemu. Ali apsolutno.
Sreca, drugar koji mi je poslao projekat, poslao mi je i po spratovima, par pdf fajla.
To sam crop-ovao u PS-u, i napravio tiff, koji je dalje sluzio za referencu, kao blueprint.
Sve sam to manje vise u "edukativne svrhe", da vidim kako ce da ide.

Ubacio sam to u Maya-u, i prilicno je jednostavno i glatko tece. Digao sam pola donjeg sprata na kuci, nisam imao vremena za vise.
Bas cu ovih dana da se igram, kada budem mogao, pa cu okaciti ovde grub render.
Radio sam tehniku, od poligonalne kocke napravio zid, pa na svakom prevoju i svakim vratima/prozoru extrude metodom razvlacio dalje zidove.

Da li neko moze da posavetuje, kada odradim ceo zid oko kuce, kako da spojim dva kraja zida, koji su se "sreli"?
Secam se da treba da prebacim u vertex, ali ne mogu da se setim tacno kako ide. Znam da nesto selektujem jedan vertex pa biram drugi sa kojim zelim da se spoji, ali da me ubijete, ne mogu da se setim. :D

Elem, ako neko ima neki dobar tutorial, neka podeli. Ja sam do sada nasao 2-3, i to je to. Slabo ih ima iz arch viz-a.

Pozdrav!
 
ja imam najbolju kombinaciju
samo budeš strpljiv i sačekaš da Zex odradi sve što treba jer od njega boljeg nema, ja pokušao al moji modeli prema njegoim su kao čika gliša prema pikasovim delima, i onda sma sebi rekao, "šta se trpaš de ti nije mesto pusti ljude koji to znaju da rade nek urade kako treba" , a ja sam im velika moralna podrška.
to je nabolja kombinacija
:vops: :vops: :vops:
 
Treba mi mala pomoc oko Vray-a.
Vec sam postovao na drugom forumu, ali ajde i vas da pitam, ne moze da skodi.

Imam sobu, izduzenu, i ima 2 prozora sa jedne strane samo, ali poveca.
Stavio sam svetlo na oba prozora, ukljucen GI, ali drugi kraj sobe je prilicno taman.
Koja su resenja da se to popravi?
Da li moram da pravim prozor i sa te druge strane, ili moze na neki drugi nacin?

Takodje, za odsjaj sunca u sobi, da li je pametno da napravim sunce (vray target light), ili da se to postigne na neki drugi nacin?

Da, samo da napomenem da je u pitanju Vray i Maya kombinacija!

Pozdrav!
 
Vrh