Šta je novo?

Kako uknjižiti terasu?

ikoalosaurus

Novice
Učlanjen(a)
13.05.2020.
Poruke
17
Pohvaljen
2
Blizu sam realizacije kupovine jednog starog stana-dupleksa koji bi trebalo komplet da se renovira. Stan je uknjizen na 80 kvadrata ali ima dodatnu veliku terasu od 20 kvadrata koja nije uknjizena a koja pripada stanu i u koju se izlazi samo iskljucivo preko tog stana. Zgrada je na Vracaru s kraja 80ih/pocetka 90ih, dakle drzavna gradnja. Proverio sam u katastru, 1/1 je i uknjizeno je na 80 kvadrata. To bi mi bila prva nekretnina u zivotu, pa bih na neki nacin voleo da bude 100% sve cisto pa i ta terasa da bude uknjizena. Vlasnik nema projektnu dokumentaciju jer je stan nasledio, ali mi kaze da je puno stanova iz tog vremena tako "dobilo" terasu. Ako bih hteo da je uknjizim, kako i kome da se obratim? Da li to uopste neko radi i da li ima smisla raditi? Hvala unapred na odgovoru!
 
Мислим да то чак ни не може - стан је тотално чист, једноставно је уведено да се тераса урачунава и књижи јако скоро
 
Мислим да то чак ни не може - стан је тотално чист, једноставно је уведено да се тераса урачунава и књижи јако скоро
Kad kazes stan je totalno cist mislis na ovo sto sam napisao gore iznad? I za to sto kazes da je uvedeno knjizenje terase skoro da li se to odnosi i na starogradnju (kao nesto sto moze naknadno) ili samo na novogradnju?
 
@ikoalosaurus
Ako je problem terasa, odeš do Arhiva Beograda kod opštine NBG, i tamo zatražiš uvid u dokumentaciju za tvoju zgradu. Ako tamo nema ucrtane terase, onda pitaj prilikom uknjižbe ili još bolje prilikom kupovine stana šta i kako sa terasom, da ne ispadne na kraju da platiš i terasu, a onda ti iz nekog razloga kažu da moraš da je srušiš jer nije legalno ili nešto tako slično, pošto nije zavedena i ona.​
 
Zgrada je na Vracaru s kraja 80ih/pocetka 90ih, dakle drzavna gradnja.

Ukoliko je tada završena i terasa, dakle sastavni je deo zgrade od završetka izgradnje, u papirima je navedena kao deo stana, nema razloga za brigu...

To je bio slučaj i sa mojim stanom na Voždovcu pre nego što sam ga prodao prošle godine... Zgrada je izgrađena 1990., uknjižena je bila kvadratura stana + terasa ali iz svih papira se vidi da je to pripadajuća terasa tog stana pa je nebitno što nije uknjižena, nema bojazni da će da je sruše ;)
 
@ikoalosaurus
Ako je problem terasa, odeš do Arhiva Beograda kod opštine NBG, i tamo zatražiš uvid u dokumentaciju za tvoju zgradu. Ako tamo nema ucrtane terase, onda pitaj prilikom uknjižbe ili još bolje prilikom kupovine stana šta i kako sa terasom, da ne ispadne na kraju da platiš i terasu, a onda ti iz nekog razloga kažu da moraš da je srušiš jer nije legalno ili nešto tako slično, pošto nije zavedena i ona.​
Nista nije naknadno budzeno, vidi da se da je terasa izgradjena kad i zgrada jer je stan dupleks/potkrovlje a terasa izbocena i fakticki gornja povrsina stana ispod. Rado cu otici do arhiva na NBG, pretpostavljam da mogu kao fizicko lice da dobijem uvid u projektnu dokumentaciju zgrade bez ikakvih drugih "requirementa" ?
 
Ukoliko je tada završena i terasa, dakle sastavni je deo zgrade od završetka izgradnje, u papirima je navedena kao deo stana, nema razloga za brigu...

To je bio slučaj i sa mojim stanom na Voždovcu pre nego što sam ga prodao prošle godine... Zgrada je izgrađena 1990., uknjižena je bila kvadratura stana + terasa ali iz svih papira se vidi da je to pripadajuća terasa tog stana pa je nebitno što nije uknjižena, nema bojazni da će da je sruše ;)
Ovo je isto oko 90e godine izgradjeno, i sve je u izvornom stanju, znaci u papirima dokumentacije zgrade bi se ona morala videti?
 
Nista nije naknadno budzeno, vidi da se da je terasa izgradjena kad i zgrada jer je stan dupleks/potkrovlje a terasa izbocena i fakticki gornja povrsina stana ispod. Rado cu otici do arhiva na NBG, pretpostavljam da mogu kao fizicko lice da dobijem uvid u projektnu dokumentaciju zgrade bez ikakvih drugih "requirementa" ?
Naravno da možeš da ideš kao fizičko lice, a jedini dodatni zahtev je da platiš uvid u dokumentaciju. Ako imaš i neko stručno lice da ide sa tobom, to bi bilo super.
 
Ovo je isto oko 90e godine izgradjeno, i sve je u izvornom stanju, znaci u papirima dokumentacije zgrade bi se ona morala videti?

Kažeš državni stan, verovatno prodavac ima neko rešenje o otkupu ili u ugovor o kupoprodaji i tu je na osnovu uredne tehničke dokumentacije (projekat, građevinska i upotrebna dozvola, koju zgrada iz opisa koji si dao mora da ima) svakako navedena i pripadjuća terasa i kvadrutura... I nema potrebe da bilo gde ideš i da bilo šta radiš, jer je iz tvog opisa koji si dao apsolutno sve regularno...
 
Prodavac je nasledio stan, tek treba da dodje iz inostranstva da se vidimo, pretpostavljam da nesto od dokumentacije ime, za sada komuniciram samo sa agencijom. Ja vidim njegovo ime u katastru da je 1/1 privatna svojina i da nema nikakvih tuzbi ili zabelezbi, i vidim da je za nacin utvrdjivanja korisne povrsine stavljeno "iz zemljisne knjige" i zavedeno je 79 kvadrata, dakle terasa se ne pominje. Nije mi tesko da odem do arhiva i trazim uvid, jer bih ipak na neki nacin voleo da budem siguran da je sve u redu sa terasom, ali mi znaci ovo sto mi i ti kazes da mnoge zgrade tako funkcionisu.
 
То се назива "проходан кров" - дакле апсолутно не мораш да се бринеш, јер је интегрални део зграде
 
Mali apdejt, dosao sam do projektne dokumentacije stana iz arhiva. Vidi se ucrtana terasa od 21 kvadrat u specifikaciji stana i druga od 11 kvadrata, koja je 90ih godina pretvorena u sobu zajedno sa drugim spratom koji je izgradjen pa je stan pretvoren u dupleks. Na slici je to Stan 14 u Lameli 3, tada jednosoban.
Kako bih mogao, kada bih hteo teorijski, da uknjizim ovu terasu? Da li placam tu kvadraturu terase nekome ili placam samo veci porez na stan?
 
Moze da se uradi al placaces veci porez na imovinu. Ako ti ta cena odgovara tom zadovoljstvu, samo napred. U suprotnom mozes da sacekas do perioda kad budes hteo da prodajes stan, tad ces moci da izvuces koji procenat vise na uknjizenu kvadraturu.
 
Moze da se uradi al placaces veci porez na imovinu. Ako ti ta cena odgovara tom zadovoljstvu, samo napred. U suprotnom mozes da sacekas do perioda kad budes hteo da prodajes stan, tad ces moci da izvuces koji procenat vise na uknjizenu kvadraturu.
znas li mozda kolika je razlika u ceni poreza na imovinu u Beogradu za 100 u odnosu na 80 kvadrata?
 
Sad pogledah rešenje za porez, ipak se porez na imovinu ne plaća na terasu čak i kad je uknjižena, tj. oporeziva kvadratura se upisuje bez terase. E sad, možda tu ima nekih fora sa različitim tipovima terasa i slično. Znam da je ranije važilo da se neke terase ne knjiže uopšte, a neke se knjiže u odnosu 1:3 a podrumi su se knjižili 1:2, dok se danas sve što je legalno knjiži 1:1.
 
Vrh