Šta je novo?

Izdavanje / iznajmljivanje nekretnina (stana, parking mesta...) iskustva i saveti

Ajde mi objasni kako od kamate možeš da plaćaš rent. Ako si npr. stavila 200k eura u banku i to s NKS od 4,5% što je 3,89% EKS to znači da godišnje dobiješ ispod 4000 eura. To znači 350e mesečno. ŠTA s tim parama u BGu možeš da iznajmiš?! Osim malo veće studentske sobe?
A s 200k kupuješ odmah glanc novi stan u Lastavicama! I to 60kvm. ODMAH

Na 200k ti je ta kamata x2
 
Na 200k ti je ta kamata x2
Možda u snovima?! Misliš na 200k eura da ti banka daje kamatu od 9% NKS ili skoro 8% EKS?! Ma kako da ne.
Te "specijalne pogodnosti za veće iznose od 50k" su između 0,1-0,2% u odnosu na oglašenu.
Ako ne veruješ pozovi bilo koju banku i reci da imaš 200k eura. Sada ako dobiješ i 4,5% NKS za eure budi srećan!!
 
Ajde mi objasni kako od kamate možeš da plaćaš rent. Ako si npr. stavila 200k eura u banku i to s NKS od 4,5% što je 3,89% EKS to znači da godišnje dobiješ ispod 4000 eura. To znači 350e mesečno. ŠTA s tim parama u BGu možeš da iznajmiš?! Osim malo veće studentske sobe?
A s 200k kupuješ odmah glanc novi stan u Lastavicama! I to 60kvm. ODMAH!
250 EUR plaćamo stan u Mirijevu, 40 kvadrata, renoviran pre devet godina. Imaš dosta stanodavaca koji su imali jako loša iskustva sa stanarima, pa se nakon toga odlučuju da izdaju isključivo pouzdanim ljudima za simboličnu sumu novca. Ovaj stan godinama nije izdavan upravo iz tih razloga, čak mislim da niko u njega nije ni ulazio. Nakon boravka prethodnog stanara morali su da ga generalno renoviraju.

Nije ti dobra ta računica. Ako staviš na štednju 100.000 EUR, od toga imaš blizu 4.000 EUR godišnje kamate. Tako je bilo do pre par meseci. Komotno od toga plaćaš pristojan stan na nekoj prosečnoj lokaciji. U širem centru ga nećeš naći sigurno za taj novac, ali zato hoćeš na Mirijevu, Karaburmi, Miljakovcu, Petlovom brdu i sl.

Meni se Mirijevo ne dopada zbog mnogo čega, ali za 20 minuta sam u centru, sve sa izlaskom iz stana. Autom možda za 10 minuta. 20 minuta joginga do Vukovog spomenika💪.
 
Možda u snovima?! Misliš na 200k eura da ti banka daje kamatu od 9% NKS ili skoro 8% EKS?! Ma kako da ne.
Te "specijalne pogodnosti za veće iznose od 50k" su između 0,1-0,2% u odnosu na oglašenu.
Ako ne veruješ pozovi bilo koju banku i reci da imaš 200k eura. Sada ako dobiješ i 4,5% NKS za eure budi srećan!!

Skroz si omašio u računici, izračunaj ponovo.
 
Možda u snovima?! Misliš na 200k eura da ti banka daje kamatu od 9% NKS ili skoro 8% EKS?! Ma kako da ne.
Te "specijalne pogodnosti za veće iznose od 50k" su između 0,1-0,2% u odnosu na oglašenu.
Ako ne veruješ pozovi bilo koju banku i reci da imaš 200k eura. Sada ako dobiješ i 4,5% NKS za eure budi srećan!!

Na ovo sam mislio, ali shvatam kako si ti shvatio:

Nije ti dobra ta računica. Ako staviš na štednju 100.000 EUR, od toga imaš blizu 4.000 EUR godišnje kamate. Tako je bilo do pre par meseci. Komotno od toga plaćaš pristojan stan na nekoj prosečnoj lokaciji. U širem centru ga nećeš naći sigurno za taj novac, ali zato hoćeš na Mirijevu, Karaburmi, Miljakovcu, Petlovom brdu i sl.
 
250 EUR plaćamo stan u Mirijevu, 40 kvadrata, renoviran pre devet godina. Imaš dosta stanodavaca koji su imali jako loša iskustva sa stanarima, pa se nakon toga odlučuju da izdaju isključivo pouzdanim ljudima za simboličnu sumu novca. Ovaj stan godinama nije izdavan upravo iz tih razloga, čak mislim da niko u njega nije ni ulazio. Nakon boravka prethodnog stanara morali su da ga generalno renoviraju.

Nije ti dobra ta računica. Ako staviš na štednju 100.000 EUR, od toga imaš blizu 4.000 EUR godišnje kamate. Tako je bilo do pre par meseci. Komotno od toga plaćaš pristojan stan na nekoj prosečnoj lokaciji. U širem centru ga nećeš naći sigurno za taj novac, ali zato hoćeš na Mirijevu, Karaburmi, Miljakovcu, Petlovom brdu i sl.

Meni se Mirijevo ne dopada zbog mnogo čega, ali za 20 minuta sam u centru, sve sa izlaskom iz stana. Autom možda za 10 minuta. 20 minuta joginga do Vukovog spomenika💪.
To su drugi uslovi ako ti dobijaš stan ispod cene samo zato što si pouzdana. Ali na centralnim lokacijama za 250e nema ništa. Garaže su 100-150e. Ako toliko plaćaš onda uživaj i štekaj pare...
 
To su drugi uslovi ako ti dobijaš stan ispod cene samo zato što si pouzdana. Ali na centralnim lokacijama za 250e nema ništa. Garaže su 100-150e. Ako toliko plaćaš onda uživaj i štekaj pare...

Mislim da je bilo na facebook-u dosta oglasa za stanove na Mirijevu koji se izdaju za taj novac. Znam da nije neka lokacija, ali stvarno nemam nameru da plaćam kvadrat po ceni koja je sada aktuelna.

Žena od našeg stanodavca drži firmu koja prodaje građevinski materijal. Kaže da preko 30 godina nije bilo ovako slabe prodaje. Izgradilo se mnogo, samo u komšiluku ima nekoliko desetina zgrada koje su u nekoj završnoj fazi gradnje. Skoro niko ne započinje novu gradnju.
 
Mislim da je bilo na facebook-u dosta oglasa za stanove na Mirijevu koji se izdaju za taj novac. Znam da nije neka lokacija, ali stvarno nemam nameru da plaćam kvadrat po ceni koja je sada aktuelna.

Žena od našeg stanodavca drži firmu koja prodaje građevinski materijal. Kaže da preko 30 godina nije bilo ovako slabe prodaje. Izgradilo se mnogo, samo u komšiluku ima nekoliko desetina zgrada koje su u nekoj završnoj fazi gradnje. Skoro niko ne započinje novu gradnju.
Niko ne započinje? Pa pogledaj Novi Beograd. Počinje min 5 mega projekata i to ni jedan ispod 200 stanova. Najnoviji T10 Residences. Koliko se na Mirjevu gradi ne znam ali znam da se na NBGu baš gradi.
 
Pale su kamate na štednju
Procredit je do 1.feb nudio 4.2nks (3,6eks) koliko znam za 12mes za >5000e
a Addiko slično nešto za 3mes.
Sad je Procredit 2.97eks a Addiko neki bedak.
Ko je oročio, oročio.
 
Niko ne započinje? Pa pogledaj Novi Beograd. Počinje min 5 mega projekata i to ni jedan ispod 200 stanova. Najnoviji T10 Residences. Koliko se na Mirjevu gradi ne znam ali znam da se na NBGu baš gradi.
Samo prenosim šta mi je rekao njen muž. Tim rečima, 30 godina unazad nije bila slabija prodaja građevinskog materijala. Možda njena firma ne snabdeva luksuznu gradnju. Konkretno, ovaj bračni par nije u problemu zbog toga, jer imaju više svojih nekretnina, a njen suprug ima i solidnu inostranu penziju. Ta firma za prodaju građevinskog materijala im dođe samo kao neka dopuna prihoda.
 
Žena od našeg stanodavca drži firmu koja prodaje građevinski materijal. Kaže da preko 30 godina nije bilo ovako slabe prodaje. Izgradilo se mnogo, samo u komšiluku ima nekoliko desetina zgrada koje su u nekoj završnoj fazi gradnje. Skoro niko ne započinje novu gradnju.
Svako sa ocima moze proci gradom i videti koliko ta izjava nema veze s mozgom.
 
Svako sa ocima moze proci gradom i videti koliko ta izjava nema veze s mozgom.
Valjda bolje od tebe zna žena koja je vlasnik firme za prodaju građevinskog materijala duže od 30 godina.

Gradi li se šta po livadama na Novom Beogradu, stvarno ne znam jer tamo retko i zalazim.

Na potezu od Mirijeva 4 prema Olimpu i Zvezdarskoj šumi apsolutno nema nijedne nove započete novogradnje, ima koliko hoćeš zgrada koje su u nekoj završnoj fazi.
 
Valjda bolje od tebe zna žena koja je vlasnik firme za prodaju građevinskog materijala duže od 30 godina.

Gradi li se šta po livadama na Novom Beogradu, stvarno ne znam jer tamo retko i zalazim.

Na potezu od Mirijeva 4 prema Olimpu i Zvezdarskoj šumi apsolutno nema nijedne nove započete novogradnje, ima koliko hoćeš zgrada koje su u nekoj završnoj fazi.
Moze da bude i vlasnik 250 godina, imamo oci, a i secanje na neke od tih prethodnih 30 godina. I u zgrade u zavrsnoj fazi valjda ide neki materijal.
 
Zanimljivo, livade na NBG al zato Mirijevo nikad jače :)

@Hristiana
U kojoj banci ste oročili evre i po kom eks?
 
Većita tema
Biti podstanar ili kupiti stan

Zrelost i samostalan način života sa sobom nosi mnogo odgovornosti, a ne izostavlja ni rešavanje stambenog pitanja. Pre ili kasnije bivamo suočeni sa jednom od najvećih dilema, a to je – kupovina stana ili podstanarski život. Tržište nekretnina je sklono konstantnim promenama, a cene iznajmljivanja prate rast kvadrata, zbog čega čega nismo sigurni koje rešenje je najidealnije za naš budžet. Nije nimalo jednostavno doneti ovu važnu životnu odluku, stoga ne treba reagovati ishitreno, već uzeti u obzir sve faktore.

Obe opcije imaju svoje prednosti i mane, zato je važno sagledati sopstvene potrebe, želje i mogućnosti, kako bismo doneli najbolju moguću odluku.

Finansije i kreditna sposobnost​

Budžet je odlučujući faktor u celokupnom procesu i naše trenutno finansijsko stanje utiče na konačnu odluku o kupovini ili iznajmljivanju stana. Ukoliko ne posedujete ušteđevinu, jedina šansa da kupite nekretninu jeste kredit u banci. Podizanje kredita jeste veliki zalogaj i podrazumeva dugoročnu obavezu i stabilna mesečna primanja. Pre nego što se odlučite na ovaj korak, stavite na papir vaše mesečne prihode i rashode i napravite finansijski plan za naredni period. Budući da plaćanje rate kredita nije moguće bez stabilnog zaposlenja, veliki broj se ipak odlučuje na iznajmljivanje stana. Ako dođe do nepredviđenih okolnosti, uvek možete da pronađete povoljniji stan ili se privremeno preselite kod prijatelja ili porodice.

Investicija za ceo život​

Kupovina nekretnine jedan je od najpopularnijih oblika ulaganja čime ćete trajno obezbediti vas i članove vaše porodice. Tržište je bogato najrazličitijim ponuda, stoga ćete bez poteškoća odabrati ono što najviše odgovara vašim potrebama. Najpoželjnije lokacije su svakako glavni gradovi a stanovi čija prodaja konstantno raste, privlače veliki broj mladih parova koji iz različitih razloga migriraju. Želja za boljim zaposlenjem i kvalitetnijim obrazovanjem navodi mlade da svoj dom pronađu u gradovima, zato je novogradnja u razvijenim centrima uvek dobra odluka. Ako nekada poželite da napustite grad i preselite se u mirniju sredinu, uvek možete iznajmiti vaš stan ili ga prodati po dobroj ceni.

Održavanje nekretnine​

Život u stanu ili kući nosi sa sobom mnogo troškova, kako redovnih, tako i onih koje ne možemo da predvidimo. Pored plaćanja mesečnih računa ili troškova kirije ukoliko ste podstanar, tu su i različiti troškovi održavanja i ulaganja. Kada posedujete svoju nekretninu, očekuju vas troškovi administracije i razne takse, kao i troškovi usled eventualnih popravki ili renoviranja. Podstanari su ipak nešto više pošteđeni kada je u pitanju održavanje nekretnine, jer je stanodavac u obavezi da popravlja inventar i ulaže u svoj prostor, zatim brine o okruženju i zgradi u kojoj se stan nalazi.

Dom po vašoj meri​

Boravak u prostoru koji je prilagođen vašim potrebama i opremljen u skladu sa vašim ukusom sasvim sigurno utiče na kvalitet života i doprinosi zdravijem okruženju. Kada ste vlasnik nekretnine, ruke su vam odrešene i imate mogućnost da opremite stan onako kako vi želite, da ekperimentišete sa bojama, materijalima i konstantno menjate enterijer. Podstanari pak nemaju tu vrstu luksuza i svedeni su na ono što ih dočeka ulaskom u stan. Čak i ukoliko požele da renoviraju i opreme prostor po svojoj želji, ulagaće novac u nešto što nije u njihovom vlasništvu. Nikada ne znate kada stanodavac može da otkaže zakup i prinudi vas da potražite drugi stan.

Fleksibilnost​

Jedna od prednosti podstanarskog načina života jeste mogućnost da u svakom trenutku možete da promenite lokaciju stanovanju. Novi poslovni angažman zbog koga morate da se preselite u drugo mesto, neće predstavljati problem kada ne posedujete svoju nekretninu. U kratkom roku ćete pronaći ono što odgovara vašoj trenutnoj situaciji i u skladu sa vašim budžetom iznajmiti željeni stan. Stvari se odvijaju malo komplikovanije i sporije kada kao vlasnik stana morate da se preselite u drugi grad. Očekuje vas proces prodaje nekretnine i mnoštvo propratnih procedura, za koje nikada niste sigurni koliko dugo će da traju.

Kako biste doneli najispravniju odluku u vezi sa rešavanjem stambenog pitanja, razmotrite dobro vaše finansijske mogućnosti, stil života i prioritete. Pažljivo pristupite
istraživanju tržišta i raspitajte se najpovoljnijim opcijama stambenih kredita. Uzmite u obzir sve navedene faktore i preduzmite potrebne korake kako biste poboljšali kvalitet života i konačno organizovali vaš životni prostor.

Izvor https://francteh.hr/business/biti-podstanar-ili-kupiti-stan-sta-se-vise-isplati/
 
Vrh