Šta je novo?

Izbori 2024

Pa da, to i ja mislim. Kako ja vidim situaciju:

Ako ostane državno-partijski aparat:
- nećemo zavisiti od investitora koji sutra mogu da nas ucenjuju ili postanu međunarodno političko oružje i drže celu zemlju u šaci
- ostaće gomila parazita i partijskih kadrova i uhleba
- nastaviće se havarije i problemi uzrokovani svinjskim kadrovima i rukovanjima


Ako se privatizuje:
- isteraće se paraziti i nesposobni
- skresaće se troškovi i havarije

- postaćemo zavisni od investitora koji će sutra moći da nas ucenjuju
- verovatno će želeti da povećaju cene još više nego što bi bilo da je državno preduzeće
(jer se ionako stalno njake kako imamo najjeftiniju struju u regionu™)

Tako da obrni okreni, na**bali smo. Pitanje je samo (kao i uvek u balkanskoj politici) šta je manje zlo od ta dva.
 
Pa da, to i ja mislim. Kako ja vidim situaciju:

Ako ostane državno-partijski aparat:
- nećemo zavisiti od investitora koji sutra mogu da nas ucenjuju ili postanu međunarodno političko oružje i drže celu zemlju u šaci
- ostaće gomila parazita i partijskih kadrova i uhleba
- nastaviće se havarije i problemi uzrokovani svinjskim kadrovima i rukovanjima


Ako se privatizuje:
- isteraće se paraziti i nesposobni
- skresaće se troškovi i havarije

- postaćemo zavisni od investitora koji će sutra moći da nas ucenjuju
- verovatno će želeti da povećaju cene još više nego što bi bilo da je državno preduzeće
(jer se ionako stalno njake kako imamo najjeftiniju struju u regionu™)

Tako da obrni okreni, na**bali smo. Pitanje je samo (kao i uvek u balkanskoj politici) šta je manje zlo od ta dva.
Da vidis kad proda braci Cajnezerima a ne mrskim zapadnjacima ko sto najavljuju gledaoci balka.nimfa (da ih ne imenujem sada).
 
Спољнополитички одбор Европског парламента усвојио нацрт извештаја о Србији, у којем се тражи "хитно увођење санкција Русији и међусобно признање Србије и Косова"
 
Ne znam da li prodaja može biti dobra ili loša po nas kao građane.
Sa aspekta cene struje sigurno će biti poskupljenja velikog.

Ali sa druge strane koliko god sad kradu ne verujem da ako neko kupi EPS (Nemačka je najveći interesent za EPS i Telekom) da će moći da krade i dalje, da se daje na razna sponzorstva, da se firma koristi za zapošljavanje nesposobnih i sumnjivih kadrova, familije, švalera i švalerki i sl što je karakteristično za svako veliko državno preduzeće.
NIS je i dalje leglo lopuza i parazita.
Samo sto to bolje kriju.
 
Pa da, to i ja mislim. Kako ja vidim situaciju:

Ako ostane državno-partijski aparat:
- nećemo zavisiti od investitora koji sutra mogu da nas ucenjuju ili postanu međunarodno političko oružje i drže celu zemlju u šaci
- ostaće gomila parazita i partijskih kadrova i uhleba
- nastaviće se havarije i problemi uzrokovani svinjskim kadrovima i rukovanjima


Ako se privatizuje:
- isteraće se paraziti i nesposobni
- skresaće se troškovi i havarije

- postaćemo zavisni od investitora koji će sutra moći da nas ucenjuju
- verovatno će želeti da povećaju cene još više nego što bi bilo da je državno preduzeće
(jer se ionako stalno njake kako imamo najjeftiniju struju u regionu™)

Tako da obrni okreni, na**bali smo. Pitanje je samo (kao i uvek u balkanskoj politici) šta je manje zlo od ta dva.

Ima jedna vazna stvar. Privatnik investira samo tamo gde moze da izvuce brz profit.
Od "odrzivosti" kod privatnika nema nista.
 
Da vidis kad proda braci Cajnezerima
oh noes.jpg


Nadam se da neće njima. Bukvalno ako objavi da će njima, idem opet na ulice i proteste.
 
Poslednja izmena:
Ako se proda EPS, nema gde da trpaju clanove kojih pola ne zna sta radi a druga polovina ne radi nista. Ostaje samo Telekom za njih onda
 
Те фразе о "националној независности" ако су велике фирме под државном управом су за малу децу; најлакше је контролисати земљу са централизованим, државним власништвом капитала јер су у таквом стању грађани де факто кметови под гвозденом хијерархијом са султаном на врху (Вучић, Лукашенко, Милошевић итд.) . Само уцениш султана на власти и контролишеш целу земљу и њене ресурсе.

Независност долази од власништва капитала од стране приватних грађана; чик ти покори Швајцарску уцењујући некога из њиховог Извршног савета.

За нас би првенствено био успех да се запуши та црна рупа која нам исисава паре и примоле разна државна и приватна предузећа да плаћају паре за струју што им држава сад гледа кроз прсте. А отом потом и да се стекну услови за борбу против термоелектрана које нас уништавају. ЕПС треба приватизовати али уз услов да се њеним деоницама тргује на београдској берзи а не да буде затворено ДОО каквим би га сигурно направили.
 
Ma jesu, i dalje. Na Kosovu ih ima 5.000 koji dobijaju plate a da nikad nisu ni otišli na posao. Sa Lelekomom je slična situacija. I dan danas se ćuti o mnogim stvarima vezanim za Kosovo. I aktuelnim i onima iz prošlosti. Mnogi su se tu obogatili a još više je životarilo na račun tog spora i svega što se izdešavalo do 99' naovamo (duple firme, izostanak nadležnosti, državne pomoći, fondovi, fantom firme...) Ne treba zaboraviti ni one švercerske afere sa kamionima koji izađu iz Srbije i skine se PDV na tu robu koju nose ali nikad ne uđu na Kosovo (ne dođu do Kosovskog punkta) nego se vrate u Srbiju pa trgovci ovde prodaju tu robu bez plaćanja PDVa. Murija, naravno, nikad ''nema saznanja''. A kad ih Insajder opkoli dokazima, kažu ''javićemo vam se''. Srpska plemenska posla...

Elem, što se sudbine EPSa tiče, zlo je obrni okreni, bilo da ostane državni(partijski) bilo da ga zgrabi neki strani korporativni oktopod. Samo ostaje da se utvrdi koje zlo bi bilo najmanje.

Ali isto kao i sa nikad datim odgovorima i analizom šta je u redu da poskupi zbog Ukrajine a šta ne, verovatno ni u ovom slučaju nikad nigde nećemo dobiti konkretan a stručan odgovor. Jer i u toj struci ekonomije uvek ima tabora i plaćeništva. Pa će tako Medij 1 pod kontrolom Sponzora 1 naći stručnjaka koji će da kaže da je najbolje da se proda Kini. Medij 2 od Sponzora 2 će naći stručnjaka koji će da kaže da je najbolje da se proda Americi. A Medij 3 od Sponzora 3 će naći stručnjaka koji će da kaže da je najbolje da to ostane državno i da se Svinjčić vrati na mesto direktora.

Jer običan čovek objektivnu istinu i procenu više ne može nigde da čuje. Ni o čemu. Jer su sve politika i plaćeništva raznih vrsta. Razum i stručnost više nisu presudni, nego ko ima jače i bučnije propagandiste. U ovoj opičenoj modernoj ekonomiji, 2+2 može da bude jednako i 2, i 3, i 5, i 10 i 0... Ma šta god treba. Samo je bitno da se dovoljno para ubaci u odgovarajuće džepove i sredstva oglašavanja. I može bajo sve.
 
Poslednja izmena:
Те фразе о "националној независности" ако су велике фирме под државном управом су за малу децу; најлакше је контролисати земљу са централизованим, државним власништвом капитала јер су у таквом стању грађани де факто кметови под гвозденом хијерархијом са султаном на врху (Вучић, Лукашенко, Милошевић итд.) . Само уцениш султана на власти и контролишеш целу земљу и њене ресурсе.

Независност долази од власништва капитала од стране приватних грађана; чик ти покори Швајцарску уцењујући некога из њиховог Извршног савета.

Samo mali deo gradjana poseduje kapital. Cak i u Svajcarskoj.

Politickom voljom moguce je lako ucenjivati i vlasnike firmi, cak i korporacija.
Recimo naftne kompanije u EU u korist svoje stete obustavile su rad sa Rusijom.
 
Pre nego sto pisete o prednostim privatizacije zajednickih resursa, kao sto je EPS, procitajte nesto o veoma losim iskustvima.
Nije putanje da li ce to uzeti Kinezi ili EU.
PItanje je zasto uopste privatizovati?

Na osnovu nivoa rasprave ovdasnjih liberala pretpostavljam da ne znaju dovoljno engleski.

The failure of privatization in the energy sector and why today’s consumers are reclaiming power​

 
PItanje je zasto uopste privatizovati
Žao mi što moram da napišem ali zato što smo nesposobni za upravljanjem takvim sistemom.

I nije samo EPS u pitanju.

Srbijagas je poslovao i posluje sa gubitkom. Kako?
Sve firme u EU koje se bave gasom su u plusu samo Srbijagas u minusu? Opet kako?

Gotovo svako veliko preduzeće smo upropastili sa državnim upravljanjem jer smo se uvek vodili onim "dajte da krademo, državno je, ko ga je*e"
Nemamo uopšte svest koliko su to važni resursi (voda, struja, gas,) pa čak i telekomunikacije.

Uvek nam je lična korist ispred koristi celokupnog društva.

Slažem se da ne bi trebalo prodavati EPS ali ako ostane u državnom vlasništvu i sa ovakvim kadrovima može doći samo do još veće havarije.
 
Kapiram te skroz. 😄 Kao što se ja nerviram kad gledam svetske psihopate i pacijente šta rade celoj planeti i njenom stanovništvu zadnjih par godina, a pogotovu zadnjih par meseci. Na ove ovdašnje sam se nekako navikao pa me više ne šokira toliko. Ali kad vidim ove svetske, koji imaju moć da unište čitave ekonomije, pa i čitav svet... ne bude mi dobro.

Ali valja se informisati o svim stvarima koliko je moguće (koliko želudac i nervni sistem mogu da izdrže 😄 ) da bi čovek bio i ostao informisan. Da sutra niko ne može da mu prodaje laži i propagandu. Pogotovu što živimo u doba gde se i struka i institucije srozavaju (opet, ne samo kod nas nego i u svetu) a svaka štetočina ima svoju PR službu i plaćenike obučene da običnom narodu, smrtnicima, dobro zapakuju i uvale svakakvu priču.
 
Inače, jel se sećate vremena kad je Nelečeni obećavao da nikad neće prodati EPS, Lelekom, Železaru, aerodrom... 😁

Nadam se da ce da bude lazna vest, kao kada su nedeljama javljali da ce da uvede sankcije Rusiji cim prodju izbori.
 
Jel ima negde ceo ovaj izveštaj EP o Srbiji da se nađe? Ili ja ne znam da tražim ili ga nisu objavili još na sajtu EP🤔
 
Izgleda će ipak Ameri u EPS
Mada dosta sumnjiva kompanija sa 50+ zaposlenih, bez nekog značajnog porfolia koliko sam mogao na brzinu da izguglam.

 
Vrh