Šta je novo?

Izbori 2024

То што је народ мање мрзео НАТО 2007. неог 2022. је последица тога што су данас сазрела деца која су одрастала под бомбама, а осула се популација оних који су били отпораши 2000.
Paradoksalno je da su najveci nacosi u Srbiji oni rodjeni od 2000. do danas, sto nisu zapamtili nista u periodu 1992-2000 a kao sve znaju.

Umesto da svaka generacija bude avangardnija i progresivnija od one prethodne, desio se paradoks da su najnormalniji ljudi ovde oni rodjeni 60-ih, 70-ih i ranih 80-ih...
 
Упитно је за те генерације 60-70-80их. Ту је доста кољача из кланице 90их. Најокорелији нацисти у Србији који су убили људе су из тих генерација.
Данашње десничарење младих нараштаја је само реакција на либерални естаблишмент, слично као што смо имали левичарски полет 30их као одговор на десничарски капиталистички естаблишмент.
 
Упитно је за те генерације 60-70-80их. Ту је доста кољача из кланице 90их. Најокорелији нацисти у Србији који су убили људе су из тих генерација.
Данашње десничарење младих нараштаја је само реакција на либерални естаблишмент, слично као што смо имали левичарски полет 30их као одговор на десничарски капиталистички естаблишмент.
Mnogo su oni nesto reaktivni...
Za sve bi nasli neki razlog, samo da divljaju.
 
Данашње дивљање је на нивоу интернета и графита и ту се сва прича завршава. 90их се дивљало тако да су скинхедси ишутирали дечака на смрт у центру Београда.
 
U pravu je Došljak u ovom zadnjem postu.

Ovo naravno ne znači da treba da se tešimo ''uvek može gore''. Ne treba. Ali činjenica je i da se danas se i svašta naziva i etiketira kao desnica, a i da je širom većeg dela sveta nametnut taj neki naopak pogled po kome ispada da biti ekstremni levičar je ok, a biti makar umereni desničar je užas. To je ništa drugo nego licemerje, a i odraz graničnog ponšanja, jer se onda svet deli na dve grupe: one koji će biti obavezani da se slažu u svemu i one koji će biti proglašeni za neprijatelje ili nepoželjne. To onda dalje dovodi do izostanka diskusija, debata, preispitivanja i kombinovanja u potrazi za kompromisom i zlatnom sredinom.

Nikakav ekstrem nikad nije dobar. I ne treba gledati samo način na koji neko nešto propagira nego i šta propagira. Jednoumlje u kome se svakome ko nije ultra-levičar zabranjuje da progovori i misli drugačije, nije ništa manje zlo od jednoumlja u kome se svakome ko nije ultra-desničar zabranjuje da govori i misli drugačije. Samo je jedno upakovano u slatke oblande i laži, a drugo je otvoreno i sirovo u svom nastupu. Ali i jedno i drugo su zlo, kad su tako ekstremni. Na skali levo 100 - desno 100, treba stavove držati negde između levo 60 i desno 60 i to je manje više to.
 
Poslednja izmena:
Mislim da niko neće pomisliti da 75% podržava opoziciju.

A ja nisam nigde rekao da ti nisi u pravu. Samo upotpunjujem sliku. Da se posle u medijima i javnosti ne stvori neki utisak i narativ da je cela Srbija, sa sve celim narodom, Vučićeva imovina i igralište.
 
Pa baš zato niko nikad ni neće pomisliti da 75% podržava opoziciju.
Ja samo dopunjujem sliku, da se nekim akcidentom pre ili kasnije ne ode u priču da to što je SNS pobedio na izborima, da to znači da ga veći deo celokupne populacije podržava.

Kad se navodi statistika, ili iz nje izvlače zaključci, ključno je izneti sve podatke, da bi se imala kompletna slika. Inače bez toga sve postaje uzalud i besmisleno, jer onda svako može da uzme deo koji mu se sviđa (tzv. cherrypicking) i da konstruiše priče koje njemu odgovaraju a nisu istinite. Zato je imperativ uvek gledati i isticati celokupnu sliku i suštinu.
 
Ал мислим да нам још млађи, тј. садашњи средњошколци, иду налево:)

Уз то, мења се друштво, изгледа, значајно. Колико схватам, две девојке више не морају да крију везу од другара у разреду - за момке је мало критичније. Бар у гимназији у центру Београда.

Не може се двапут стати у исту воду, то је сигурно. Мада се покушава.
 
Истина, другачије се обликују те генеравије, много су више под утицајем глобалног него локалног, због интернета.
 
Bio sam na faksu kada je Toma pobedio Tadica, bar 80% moje grupe su bili Beogradjani i vecina je podrzala Sns i smenu vlasti. Bilo mi je jako cudno jer sam ih gledao kao urbanu ekipu i jos vise jer su moji matorci i vecina njihovih prijatelji bili za "zute" i eu pa mi je bilo jako neobicno. No vremenom sam uvideo da su iz relativno siromasnih porodica, ciji su ocevi i majke ostali bez posla ili se nisu snasli tokom tranzicije. Ljudi su za Vucica i ekipu glasali iz revolta kao reakcionari na promene iz 2000. Deca su samo nasledila frustracije i bes roditelja nazalost.
 
Шта би тачно требало да се деси да русофилија буде "права"?

- Цела нафтна / гасна индустрија поклоњена Русима
Poklonili smo rudnike Kinezima, poljoprivrednu zemlju i nacionalnu železničku stanicu Arapima, na stotine kompanija zapadnim strancima... Nemci nam za ulazak u EU traže da im predamo elektroprivredu i Telekom... Za ekonomsko-politički moćne države mi nismo partner već devojka za sve. Dok je ta devojka za sve do 2012 imala bar neke kriterijume, poslednjih 10 godina su svi ti veliki zadovoljni. Naravno da se ne uključuje u hladni rat sankcijama, kada treba da čuva bogatu i galantnu klijentelu. Takva politika nije ni do Rusije, ni Amerike, ni Kine već do našeg pre svega unutrašnjeg pada, koji je samo isplivao na površinu.
- Не уводе им се санкције, па и по нашу штету
Naravno da se ne uključuje u hladni rat sankcijama, kada treba da čuva bogatu i galantnu klijentelu. Takva politika nije ni do Rusije, ni Amerike, ni Kine već do našeg pre svega unutrašnjeg pada, koji je samo isplivao na (spoljnopolitičku) površinu. Ako bi govorili o ekonomiji i samo ekonomiji, uvođenjem sankcija Srbija bi izgubila u poljoprivredi i energetici, a ništa ne bi dobila od Zapada.
- Хулигани се ките њиховим бојама и реториком, проглашавају вазалство Русији "патриотизмом" и стварају такав наратив за омладину...
Da u nas je jako raširen pokret nečega što se pravilno naziva rusoložstvo, slično onom koje je ismejano u filmu "Tri karte za Holivud". To su ljudi kojih bi se po nivou kulture i obrazovanja stideo skoro svaki Istočnosloven da ih naziva bratom. Takvih je većina među nehuliganima. Jedino što među Zapadoložima maltene i nema huligana, iako je takođe jako rašireno.

Na žalost, za razliku od Istoka i Zapada, u Srbiji ozbiljni ljudi, sa kojima je moguća razborita diskusija za i protiv retko dobijaju medijski prostor. Iracionalnost je u začaranom krugu mediji-politika-narod.
- Држи кадрове које су активно штетни по нашу земљу и основне капацитете (ЕПС, НИС, Министарство одбране, БИА итд.)
Za Ministrstvo odbrane i BIA ne znam, i nekako očekujem da su više od jedne hladnoratovska tabora prisutna.

NIS je greh Tadića, i tu je teško nazad, ali EPS, to je u kadrovskom smislu smesa rođačkih klanova, partokratije, i izumiruće politički neutralne tehnokratije bez koje bi se sve raspalo. Svi novi problemi EPS proishode iz neobnavljanja tehnokratske baze.
Шта је потребно да би препознали русофилију овде? Па пола народа је довољно испраног мозга да мисли да се у Белорусији боље живи него у Србији
Ja živim u Belorusiji, i ako bi mi neko dao da pravim spisak šta je u Srbiji bolje nego u Belorusiji... previše težak zadatak. Recimo profesionalni sport, dok Belorusija bije Srbiju u amaterskom sportu. Zato što je to ovde u Belorusiji nema astronomskih članarina za sportske klubove. Evo, sa 38 godina moja porodica u Belorusiji ima stan u Belorusiji bez pomoći roditelja i bez kredita. O tako nečemu maltene svi moji EU/SAD/Kanada vršnjaci mogu samo da sanjaju. Javni prevoz je jako jeftin i daleko kvalitetniji nego u Srbiji. Isto i komunalne usluge. Osim Belorusije ja ne znam državu u Evropi gde se žene i deca ne plaše nepoznatih muškaraca 2 sata posle ponoći. Kako obrazovaniji među omladinom ne beže trbuhom za kruhom već obrazom za poštovanjem, greše što gledaju samo na Zapad. U stvari, tako loš odnos prema mladima i obrazovanima je nešto po čemu je Srbija izuzetak. Uzgred, uskoro ću postati tata, i mnogo znači imati kvalitetnu državnu zdravstvenu zaštitu, a što nemam ni u Srbiji ni Holandiji.

Da, setio sam se šta je bolje u Srbiji nego u Belorusiji. Više asvaltiranih ulica po selima i predgrađima. Magistralna i regionalna putna mreža u Belorusiji je znatno bolja, kao drumsko-pešačko-biciklistička infrastruktura po gradovima.

Da, setio sam se još nečega VOĆE u Srbiji i duža sezona sezonskog povrća. Ali to je do prirodnih uslova, a ne do državno-političkog sistema.

Sa druge strane postoji sistem iživljavanja na političkim protivnicima. Po pitanju slobode novinarstva, postoji ogromna razlika između slobode osnovne dve vrste novinarstva 1-novinarstvo o konkretnom 2-novinarstvo o vlasti. Prvi tip novinarstva je daleko slobodniji nego u Srbiji, dok je sa drugim daleko gora situacija nego u Srbiji. Sa nivoom kulture,obrazovanja, ozbiljnosti, radnih navika i privredne inicijative Belorusija bi lako dostigla ekonomski nivo Češke čak i bez ukidanja zapadnih sankcija, ako bi se oslobodila nekih od komunističkih repova u delu poljoprivrede i industrije. Na žalost, analizirajući belorusku opoziciju nisam uspeo da nađem program tih ekonomskih reformi.

Najgore što bi moglo da se desi Belorusiji su 1)rat loše 2) prelazak na Zapad još gore. Tada se degradiraju na nivo Ukrajine i Srbije, kolonija, partner nikom.
 
Belorusija je svojevrsna ruska kolonija. Već služi kao branik od NATOa, a samo je pitanje vremena kada će Rusi ponovo pokušati da im preuzmu neki od stubova industrije, kao što su pre pet godina pokušali sa MZKT.

O Belorusiji sam imao visoko mišljenje nekad, čak i o Lukašenku. Ali otkako je odlepio i umislio da je faraon pre par godina, mišljenje o njemu mi je drastično opalo.

Meni su jasni ljudi koji imaju stav: sve svetske sile su manje više iste, samo je pitanje ko pada pod čije kandže.
Nisu mi jasni ljudi sa stavom: ne ne, neke svetske sile su loše, ali ima i onih dobrih, i zato je bitno prikloniti se tim ''dobrim'', čak i ako između stoji 2000km i nekoliko drugačije nastrojenih država.


Takođe bi bilo interesantno sprovesti upitnike i videti koliko ljudi ovde, pogotovu naklonjenih Rusiji, zna ko su najveći donatori Srbiji i odakle iste najviše dolaze.
 
Izuzetan tekst, opis sadasnjeg trenutka

 
Uzgred, uskoro ću postati tata, i mnogo znači imati kvalitetnu državnu zdravstvenu zaštitu, a što nemam ni u Srbiji ni Holandiji.
Da, to je sasvim tacno, ziveo sam u Holandiji.
Sve zapadnoevropske zemlje ubrzano demontiraju ostatke socijalne drzave.
Ona im vise nije potrebna jer zombifikovani proli ne sanjaju o pobudi i socijalizmu.
Sanjaju o onome sto im se kaze.
Nema nikakve oipasnosti vise za kapital.
 
Kako stoje stvari trenutno imaćemo restrikcije struje na zimu. Bravo mi.
Pa bilo je i pitanje vremena. Prvo što su izbegli restrikcije prošle zime, zbog izbora, pa napravili dugove samo tako. Drugo, što su svinjski kadrovi urnisali nekoliko ključnih elemenata energetskog sistema. I treće, što je zaista cela planeta u energetskom i ekonomskom haosu (hvala globalizaciji i kapitalizmu i modernoj ekonomiji - kad padne drvo u šumi u Sibiru, ne znamo da li ga neko čuje, ali znamo da će da poskupi struja širom sveta, jeeej!!!)

Inače, za to vreme, Nelečeni nas iz Ohrida ubeđuje da smo najjači u regionu i da ćemo imati dovoljno svega ne samo za sebe nego i za deljenje okolo:

Vučić je, na pitanjen kako detaljno izgleda njegov predlog, rekao novinarima da Srbija ima najviše hrane i dobro je da može da pomogne svima u regionu, da budu sigurni da im neće nedostajati osnovne životne namirnice, kao što su žitarice, brašno, ulje, šećer.

"Svega ima Srbija u dovoljnim količinama i to ne samo za sebe", dodao je on.


Dalje nisam mogao da čitam
 
Da, ali u odnosu na broj izašlih glasača, jer neko će pomisliti da 75% podržava opoziciju.
Mislim da je onaj odnos snaga sa izbora 2007, 2008 i 2012 aktuelan i danas.
Tj pozicija i opozicija imaju oko 25% birača a da je 50% belih listića, onih koji ne glasaju i ne izlaze na izbore.
S tim što SNS sa ucenjenima iz javnog sektora dođe na 35%.
Sve preko toga je pumpanje
 
Vrh