Šta je novo?

Izbori 2024

Sa Albanijom se većinom trguje šleperima preko Kosmeta, ali nama je najbitnija veza sa S.Makedonijom jer povezuje Solun i Budimpeštu. Tu nema čekanja na granicama jer se carini na mestu isporuke robe.
IMG_20220527_131948.jpg

@B.Rodrigez,
ti si pravi BOT, botina gubitničke opozicije i zato kontaminiraš svaku temu političarenjem. Pojima nemaš o temi OB, pišeš gluposti i već sam ti dao ovu mapu gde je naznačeno da je nama bitna samo saradnja sa S.Makedonijom, a da svi ostali nisu toliko ni bitni, osim Republike Srpske sa kojom ionako imamo Specijalne odnose po Dejtonu.
 
Dragane, lepo je što si naučio da crtaš linije u Paintu ali razumi, nikog ozbiljnog ne interesuju tvoje bojanke i crteži. Javi se za jedno 10ak godina pa da pričamo kao odrasli.
Pa to, što opet idemo glavom u ledinu. Ti bi kao neko ko se gnuša vezivanja za Rusije i Kine a alergičan si na sve vezano za SFRJ i Nesvrstane i na teranje inata celom kontinentu, trebalo da vidiš malo širu sliku u ovome. I kako ponovo idemo mimo celog kontinenta i mislimo da smo mnogo važni i moćni.
Управо, и што више буду камиони пролазили преко Македоније то ће Косово бити у већој самоизолацији и већа рупа.
Putna mreža na zapadu Makedonije i istoku Albanije nije još dorasla tim potrebama.
Што би сметало ЕУ ово? Једини који су тренутно у том савезу осим нас су Албанија и Македонија а они не могу ни да крену у разговоре са ЕУ, камоли да нас престигну. Босна и Косово* тек.

Црна Гора је једини изузетак али је огромно питање када ће доћи до проширивања ЕУ због француске блокаде, па и њихових проблема који постају све озбиљнији.
Iz istog razloga zašto im smeta ''''''humanitarni'''''' Ruski centar u Nišu. Iako načelno nema nikakve veze ni sa politikom ni sa ekonomijom. Iz istog razloga što im je smetao Huaweiovski 1984 projekat stavljanja cele Srbije pod kamere i nadzor i AI za prepoznavanje lica. Iako načelno nema veze sa politikom, bar ne direktno. Srbija već dobija dovoljno macola od EU što uvek sve tera po svome. Ne moramo još i ovu da prizivamo. Ne moramo stalno, ali staaaalno mi nešto da idemo kontra celog kontinenta.

A proširenja će biti očas posla ako dovoljno moćnih glava tamo odluči i poželi. Kažem, ako. Ne znači da predviđam skoro širenje, ali ne znači ni da odbacujem mogućnost da ih ubrzaju u svemu tome. Kao što sad ulažu napore da i Makedoniju što brže ubace u EU.

Što se tiče zadnjih pasusa tvog posta, pojma blagog nemam šta si hteo da kažeš, jer opet mi deluješ kao da protivurečiš sam sebi. Čas voliš EU, čas ne voliš, čas je vreme da prestanemo da idemo mimo svih, čas je vreme da budemo sami za sebe, čas ne valja vezivanje za izolovane i odbačene sirotinje, čas valja... Iskreno, ne znam više kako da tumačim sve ovo.
 
Poslednja izmena:
Индиректно, ОБ нам помаже и у односима са трећим земљама јер се смањују препреке (као што је неко већ навео). Па транспорт робе преко српско-македонске границе иде лакше што лакшава сву трговину северно и јужно од нас као и нашу са југом. У будућности је могуће да се овим олакша и трговина са Италијом која нам је значајан трговински партнер. Такође се драстично увећава тржиште што привлачи инвеститоре.
Lepo je sto predano sluzis Vodju.

OB je nametnuta inicijativa. Neka vrsta imni EU za sirotinju, za balkanske podljude, kako nas i Albance vide na civilozovanom Zapadu.
Saradnja sa Albanijom i ukidanje carina vec, ali vec j edovela je do unistenja nase ratarske proizvodnje na jugu Srbije putem nelojalen konkurencije iz Albanije.

OB je projek koji odgovara samo albanskim interesima.
To je put izdaje!
To je put Vucica!
 
OB je nametnuta inicijativa.
Saradnja sa Albanijom i ukidanje carina . .
Ukudanje carina?! . . gde si to pročitao?

A, naravno da Inicijativa OB nije nametnuta, niti je to neki savez ili unija, već je jedan broj Sporazuma koji mogu da se pročitaju na linku. Naučite šta je ta Inicijativa, a ne da pišete gluposti kao onaj bot "Rodrigez".
Mnogi govore o "Inicijativi Otvoreni Balkan", neki su "za", a neki nisu, ali mnogi i ne znaju šta je ta Inicijativa tri države. Zato sam na odgovarajućoj temi dao link naše Privredne komore gde su istorijat, vesti i svi do sada sklopljeni Sporazumi.

https://forum.beobuild.rs/threads/balkan-ekonomija-razvoj-i-evrointegracije.871/post-957791
 
Miki,

ako nemaš ništa pametno da napišeš, nije obavezno da lupaš gluposti.

To je pravi primer "političkog primitivizma" večitih gubitnika na izborima.

Bolje da si nešto naučio iz mojih postava, ali ti si bot propale opozicije.
 
Ја се не кандидујем ни на једним изборима за разлику од тебе.
 
Ево да се насмејем на духовитост: "хахахахахах"
Да не досађујемо људима овде...
 
Da ne pričam koliko je slepački da se pravi ovakav savez, koji će sigurno da zasmeta Evropi pre ili kasnije. I ne samo to, nego računajte da kad Makedonija i Crna Gora uđu u EU - a ući će otom potom - da će oni da izađu iz cele te priče i pod pritiskom se neće više petljati u to. I šta ćemo onda?

Ovo je čisto politički projekat, koji će biti kratkog daha i mizernih rezultata. A završiće se tako što će neki ili svi drugi članovi ove zajednice ući u druge ortakluke, a nas otkačiti. I kao i uvek u istoriji, ostaćemo, zajedno sa Bosnom izgubljenom u prostoru i vremenu, sami za sebe, izolovani i uskraćeni beneficija koje drugi oko nas koriste i praktikuju. Živi bili pa videli.
Pazi ja sam recimo otvoren ka ovom projektu, ne podrzavam ga niti sam protiv, ali mislim da nece skoro da niko udje iz regiona u Eu, ako ikada udje. Ovo nije privremeni zastoj u prosirenju Eu, trenutno je kod njih egzistencijalna kriza, sa jedne strane Francuska i druge mocne zapadne zemlje koje zele centralizovaniju briselsku upravu gde ce oni da budu malo vise jednaki jer imaju vise novca i "drugu postavu" Poljsku, Cesku, i ostatak istoka, koje ce da uzivaju ekonomske koristi clanstva ali sa smanjenom ili potpunom ukinutom politickom moci i uticajem. Otvorena podrska Amerike Otvorenom Balkanu mi jos vise to potvrdjuje, a Eu je samo americki privezak sto se vidi i u ovom ratu i ako Amerikanci kazu da je OB dobar Eu nece imati nista protiv. Plus ce da ispadne da pomazu resavanju problema u regionu jer su "zemlje Zapadnog Balkana same preuzele stvar u svoje ruke". Mi mozemo da postanemo regionalni hegemon, zbog ekonomske snage u poredjenju sa ostalima iz komsiluka i same velicine, sto moze da ima dosta pozitivnih efekata po nasu privredu gde vec imamo veliki suficit, jer ostale zemlje prakticno i nemaju industriju. Vremenom mogu da se zalece i brojne ratne rane sa Albancima, muslimanima i ostalima, ako to bude iole licilo na ranu Eu, iako sirotinjsku varijantu. U svakom slucaju ili to ili svako da ide samostalno, ali clanstvo u Eu nam nije ni na vidiku sledecih deset i vise godina, Eu ni ne razmislja o tome, osim nekoliko lazljivih i slatkorecivih Eu komesara koji pricaju bajke jer im to omogucava da primaju platu.
 
Šta je ova Inicijativa OB može da se nauči iz ovih dokumenata koji mogu da se pročitaju na sajtu Privredne komore Srbiju u dnu stranice.

IMG_20220527_154656.png
 
"Lavrov u Srbiju dolazi 3 dana pre nemačkog kancelara Šolca"

Bilo bi dobro ako budemo posrednici izmedju Rusije i Nemačke.
 
Mani se ti seljačkog poredjenja, Rusija i Nemačka imaju zajedničke interese. A mi možemo bar da prenesemo neke poruke ili stavove.
 
"бар да пренесемо неке поруке или ставове" Гузимо се у туђа посла, као да нас није коштало вековима... Само нама магарцима требамо да се доказујемо како смо битни, а сви нас заобилазе...
 
Pa to, što opet idemo glavom u ledinu. Ti bi kao neko ko se gnuša vezivanja za Rusije i Kine a alergičan si na sve vezano za SFRJ i Nesvrstane i na teranje inata celom kontinentu, trebalo da vidiš malo širu sliku u ovome. I kako ponovo idemo mimo celog kontinenta i mislimo da smo mnogo važni i moćni.

Па хајде, објасни како идемо мимо целог континента? Нисам чуо још ниједан аргумент од тебе о томе. Немачка је сама гурала регионално повезивање и новац за то а Француска предлагала да се тако нешто уради као "међукорак" ка чланству у ЕУ. Како је против наших или европских интереса економска сарадња будућих чланица, економско јачање и смиривање политичких тензија?

Иначе не знам где сам ја рекао да се гнушам Покрета Несврстаних, Кине, Русије итд. ? Апсолутно подржавам сваку слободно трговину за нас, чак сам и пре за нешто налик ЕФТА споразуму са ЕУ тренутно где би могли да задржимо споразуме о слободној трговини са трећим земљама.
Putna mreža na zapadu Makedonije i istoku Albanije nije još dorasla tim potrebama.

Па?
Iz istog razloga zašto im smeta ''''''humanitarni'''''' Ruski centar u Nišu. Iako načelno nema nikakve veze ni sa politikom ni sa ekonomijom. Iz istog razloga što im je smetao Huaweiovski 1984 projekat stavljanja cele Srbije pod kamere i nadzor i AI za prepoznavanje lica. Iako načelno nema veze sa politikom, bar ne direktno. Srbija već dobija dovoljno macola od EU što uvek sve tera po svome. Ne moramo još i ovu da prizivamo. Ne moramo stalno, ali staaaalno mi nešto da idemo kontra celog kontinenta.

Опет, зашто би ово било "контра" целог континента? Је л' ЦЕФТА "контра" целог континента?
A proširenja će biti očas posla ako dovoljno moćnih glava tamo odluči i poželi. Kažem, ako. Ne znači da predviđam skoro širenje, ali ne znači ni da odbacujem mogućnost da ih ubrzaju u svemu tome. Kao što sad ulažu napore da i Makedoniju što brže ubace u EU.

Предвиђају људи и нама задњих 30 година "скоро чланство у ЕУ" па од тога нема ништа. Ако се све утицајне чланице ЕУ сложе да се проширују нама ће напуштање Отвореног Балкана бити најмањи проблем.

Što se tiče zadnjih pasusa tvog posta, pojma blagog nemam šta si hteo da kažeš, jer opet mi deluješ kao da protivurečiš sam sebi. Čas voliš EU, čas ne voliš, čas je vreme da prestanemo da idemo mimo svih, čas je vreme da budemo sami za sebe, čas ne valja vezivanje za izolovane i odbačene sirotinje, čas valja... Iskreno, ne znam više kako da tumačim sve ovo.

Опет, како ми овим "идемо против ЕУ, остајемо сами за себе, везујемо се" итд.? Мој став је прилично једноставан, треба увек да бирамо оно што је нама у економском и геополитичком интересу као народу. Ту нема ништа од противречности, па макар и било често ходање по жици. Ово је квалитетан пројекат да као регион станемо јаче на ноге и самим тим будемо ближе ЕУ а уједно и да ми остваримо своје националне интересе у региону. Идеално би било да се то дешава у оквиру ЕУ и Шенгена али пошто западне државе то не желе да допусте (на челу са Француском) ово је одличан међукорак.

Црна Гора је одличан пример државе која је покушала да напредује искључиво тако што ће радити шта Брисел / Вашингтон желе и изолујући се до екстрема од својих суседа (одбијање респиратора кад су људи умирали!). И шта су постигли? Дужничко ропство и катастрофалне економске резултате. А они су нам културно најближи свиђало се то људима или не.
 
Ovaj put bi bili samo posrednici, ako do toga uopšte dodje. To nema nikakve veze sa predhodnim vekovima.
Ми не можемо да будемо посредник и то знају и Русија и САД и Кина, и сви знамо зашто. Ми нисмо, нити можемо да будемо неутрална територија.
Најбоље је да се правимо глупи, као што често и јесмо.
 
Вараш се ако мислиш да смо руска губернија.
 
Ukudanje carina?! . . gde si to pročitao?
 
Црна Гора је одличан пример државе која је покушала да напредује искључиво тако што ће радити шта Брисел / Вашингтон желе и изолујући се до екстрема од својих суседа (одбијање респиратора кад су људи умирали!). И шта су постигли? Дужничко ропство и катастрофалне економске резултате. А они су нам културно најближи свиђало се то људима или не.
tu si u pravu
 
Vrh