Šta je novo?

Izbori 2024

Vojvođaneri su posebna priča. Često su i jako opterećeni Beogradom i Beograđanima, čak i onda kad ih niko ne dira i ne pominje. Znam iz ličnih iskustava. Mislim da je to zato što su sami puni netrpeljivosti i zamerki na račun brojnih Bosanaca i ostalih ''dođoša'' u njihovoj regiji (u čemu ih nekad i razumem, jer ni ja ne volim kad gledam Bihh i Mneee tablice u svom gradu :D ) ali ne smeju previše da laju o tome, pa im bude lakše da zabadaju nos u Beogradska posla i za sve krive Beograd i Beograđane.

Meni su kao klincu uvek svi pričali kako su Vojvođani gotivci i opušteni. Ali velika većina njih koje sam upoznao, bili su nadrndane namćorčine. Doduše možda zavisi i od okolnosti u kojima smo se upoznavali, pošto je bilo tu i pandura i vojnih lica, pa možda zato. Ali ipak... imao sam situacije i da na putovanju (izvan Srbije) budem s njima i oni sami ničim isprovocirani započnu priče o Beograđanima što im mute računicu i život. Al sam bio fin (verovatno sam bio raspoložen ☺️ ili sam se empatisao, ko zna) pa smo brzo spustili gardove i složili se u mnogim stvarima. Mislim svakako da ih ima velikih gotivaca. Ali kažem, manje nego što sam bio stekao utisak kao mlađi. Dosta njih je opterećno tim svojim statusom autonomne regije i tripuju da istorija Austrougarske na tom njihovom tlu znači da su i oni Austrougari. 😄 No dobro, da ne idem sad dalje u to. Ali jeste na primer fascinantno kako Srbija južno od Beograda isto dobija ''hejt'' od Vojvođana (pošto od Austrije do Beograda, svako misli za one južno od sebe da su Balkanci) a retko kad im ostatak Srbije uzvraća. Uglavnom i jedni i drugi vole da se okome na Beograđane. :LOL: Tako je najlakše jbg.
Ipak protivljenja vlasti uvek ima vise u Beogradu i sva ta vladajuca Ekipa je uvek iz Boegrada.
Pa da, hoće to kad čovek ima veći pristup sredstvima informisanja i volju da ih nađe. I kad zna da ima još nešto od sveta izvan Budve, Temišvara i Soluna.
I da, mi ovde nemamo svoje Jutke, Palme, Sime cige, Keramičare, Krmčiće i slične. Jbg...

P.S.
Vesić je folirantčina kome su pri rođenju svi ''krediti'' uloženi u mozak, a zato je sve drugo ostalo na nuli. Izuzetno lukav i pametan, al zato nula od čoveka u svakom drugom polju. Slično je donekle i sa Vučićem, samo što Vesić nijednoj osobi u Srbiji ne može da bude šarmantan, dok Vučić nekima i može. Nije baš sve uložio u podmuklost i lukavost, nešto je otišlo i na socijalne veštine i rad na sebi.
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa tobom sve sem zadnje rečenice. To što je Vesić lajavac i netaktičan znači samo da je manje podmukao i lukav od predsednika nam, a te Vučićeve socijalne veštine i manipulacija, izvrtanje činjenica, namerno prikrivanje, relativizacije je sastavni deo (i samo ide u prilog većoj) podmuklosti i lukavštini...

Tako da je opasniji Vučić i definitivno je zbog svoje veće inteligencije u sklopu ostalih karakteristika ličnosti i veća nula od čoveka...

A ovo za Vojvođane, nek je i stereotip, lepo si rekao...

Sve me je nerviralo u Novom Sadu, i gužva i arhitekturni haos i džeparoši po busevima (nikad u BG da neko odžepari za 36 godina, a tamo su našla dva majmuna, a 7 dana nisam spojio u njihovom gradu, i to ne dođoši nego dvojica sa autentičnim vojvođ. akcentom mi se unose u facu, "nemoj da te raspalim cvikerašu" jer sam ih "lažno" optužio, a ja gledam prstiće jefnog od njih u mom džepu od jakne, dobro mu ih nisam pokidao... Drugi ga pokriva iza... Zvučali su kao teški pederaši, Voždovčanina bi da džepare... Ja samo krenuo da ponavljam njihove prozivke i uvrede, karikirajući akcenat da čuju koliko mi glupo zvuče i koliko ih se ne plašim... Ali nisu ukapirali odmah da ih imitiram... Ništa im novo nisam rekao, neku svoju uvredu uputio i kad su shvatili da sam BG, oni se primirili i izašli na sledećoj stanici... Nego sam bio umoran tih dana, nisam uspevao ni da se naspavam kao čovek u tom njihovom gradu, stvarno mi je puno toga falilo...

I gradski prevoz mora da se plati, neće šofer da otvori srednja i zadnja, ulaz samo na prednja i to im u priličnoj meri uspelo tamo za razliku od BG, gde to zaživi 2 cela dana i sve se vrati na staro...

Neko bi rekao na žalost u BG nije uspelo, ali baš me briga... Svaki dan sam patio za Beogradom u svakom smislu... Ovde je svako prihvaćen odakle god da je... Ne zanima nikog... Tamo sam 80% ljudi zvučao grubo dok im ne objasnim da kao što oni imaju svoj akcenat i ja imam svoj. (I da ne umem da se kreveljim bez potrebe celog dana da bih stvorio privid kulture i finoće) Navikli su oni na Bosance, ali ne i na Beograđane... Ljudi iz Bosne su mi uglavnom svi sastavljali nameštaj, sanitarije i tsl., ni jedan Novosađanin... Manuelci, fizikalci su im valjda dobrodošli iz uvoza, dok ne uzimaju visoke pozicije, nema problema... Naravno bilo je i ok ljudi, i onih kojima se poklapa kako zvuče sa onim što zaista jesu, fini, kulturni... Ali bilo je i dosta probisveta...
 
Meni stereotipi ne smetaju uvek, prvo jer ih i sam imam. Drugo, jer smatram da u većini njih ima neke istine. I treće, zato što mislim da u nekim situacijama i za neke ljude, mogu da posluže i kao dobronamerna kritika ili skretanje pažnje na nešto što treba popraviti. Polandball je jedan dobar primer toga, samo na međunarodnom nivou.

Nego mi smeta kad neko zna da greši u nečemu a opet nastavlja. Ili kad laje na pogrešno drvo, i zna to, i opet tera s time. Ili kad neguje svoju zatucanost i zadrtost. Par primera:

Smeta im Vlada a prde po Beogradu u koji je smeštena. Umesto da uzmu internet ili imenik u ruke pa da vide kako da upute prigovor tim dobrim ljudima tamo. Ili pak da naprave protest, ako ništa drugo ne radi.
Smeta im narod (ili deo naroda) a niko neće da uloži trud da makar skrene pažnju svojoj okolini na neke stvari i motiviše ih za promene. Ili recimo neke aktivizme i akcije.
Smeta im stanje u zemlji al neće da izađu na izbore. Ili smeta im Vučić, al neće da glasaju za njega.
Smeta mu gej parada, rasturi Beograd. Smeta mu protivnički fudbalski tim (faking fudbal, ej...) rasturi Beograd. Smeta mu Kosovo, rasturi Beograd. JBT...
Kad sam bio na faksu, kolega iz Požarevca čim čuje da živim oduvek u centru Beograda, odmah zaključuje i kaže kako su meni svi problemi u životu rešeni a ja živim kao kralj. Nema veze što je on tad trošio XY hiljada mesečno na svoj gel za kosu, na fensi tike, fensi farmerke, fensi sveske, torbe, jakne, aksesoare, izlaske u skupe klubove... a ja išao u običnim farmerkama iz Pazara sa pijace i majici od 1000 din... I što i ja i moji i dan danas sve obavljamo i teglimo peške ili prevozom. Ne, on je tad rešio da sam ja buržuj iz Beograda. I da živim na njegovoj grbači.
Neko je ubeđen da Vlada ili Skupština rade protiv njega jer ima Beograđane, a neće da pogleda sastav tih institucija, koliko je Beograđana a koliko ljudi iz drugih mesta.
Vojvođanin kivan na Beograd jer se tu kroji državna politika, ali se ne bavi time ko tačno tu kroji, a ko samo živi tu. Ne osvrće se na to da se ja o budžetu, raspodeli para i sredstava i radu institucija pitam taman koliko i Zoran Radojčić. :LOL: A često čak i zna to. Nego jbg, treba mu neko da mu bude kriv.

Tako neki primeri...

I opet kažem, razumem kada to potiče od ljudi iz bestragija koji prosto ne znaju za bolje (recimo, kao onaj paćenik što sanja Vučića ili oni što prvi put videše pokretne stepenice 2011). Ali kad vidim sredovečne i mlade ljude kako isto tako čuvaju i neguju tu zadrtost i isključivost, i ubeđuju nešto nekoga iako znaju da greše ili laju na pogrešno drvo, e to me revoltira.
 

Crkvena mafija u sprezi sa KGB nastavlja da uništava državu.
 
Sve to sa crkvom je foliranje.....
Nema kod nas iskrenog rusofilstva ni evrofilstva.
Sve je laz, prevara i foliranje.

Realnost su mladi koji se ovih dana registruju za novih 100E.
Slusam kako se hvale da im je "Vucic dao".
I oni i njihove porodice su presrecni.
A cene samo rastu. I to u evrima.
 
Meni stereotipi ne smetaju uvek, prvo jer ih i sam imam. Drugo, jer smatram da u većini njih ima neke istine. I treće, zato što mislim da u nekim situacijama i za neke ljude, mogu da posluže i kao dobronamerna kritika ili skretanje pažnje na nešto što treba popraviti. Polandball je jedan dobar primer toga, samo na međunarodnom nivou.
što sanja Vučića ili oni što prvi put videše pokretne stepenice 2011). Ali kad vidim sredovečne i mlade ljude kako isto tako čuvaju i neguju tu zadrtost i isključivost, i ubeđuju nešto nekoga iako znaju da greše ili laju na pogrešno drvo, e to me revoltira.

Vojvođaneri su posebna priča. Često su i jako opterećeni Beogradom i Beograđanima, čak i onda kad ih niko ne dira i ne pominje. Znam iz ličnih iskustava. Mislim da je to zato što su sami puni netrpeljivosti i zamerki na račun brojnih Bosanaca i ostalih ''dođoša'' u njihovoj regiji (u čemu ih nekad i razumem, jer ni ja ne volim kad gledam Bihh i Mneee tablice u svom gradu :D ) ali ne smeju previše da laju o tome, pa im bude lakše da zabadaju nos u Beogradska posla i za sve krive Beograd i Beograđane.
Ipak, ipak treba priznati da vecina drzavnog aparata zivi u Beogardu.
Televizija je u Beogradu.
Pink je u Beogradu.
Zeks je iz Beograda, kao i Vucic. Pa Dinkic koji je bio kao neki urbani lik, borac protiv sistema devedesetih. A zatim lopov.
Sve to ludilo dolazi iz Beograda? Zar ne?
Kako taj Beograd, ako je toliko bolji nije nista uticao na te ljude.
Zasto je Vesic ostao tako pokvaren?

Moram da kazem da je Ana Brnabic za mene simbol tog "beogradskog funkcionera".
Urbana, ali glupa.
Nekonvencionalna, ali nemoralna.
U centru zbivanja, ali nekompetentna.
Poreklom van Srbije, ali ima najgore crte naseg mentaliteta.
 
Zeks je iz Beograda, kao i Vucic. Pa Dinkic koji je bio kao neki urbani lik, borac protiv sistema devedesetih. A zatim lopov.
Sve to ludilo dolazi iz Beograda? Zar ne?
Kako taj Beograd, ako je toliko bolji nije nista uticao na te ljude.
Zasto je Vesic ostao tako pokvaren?
Znači, večeras smo naučili da zlo dolazi iz Beograda, da 100 Beograđana predstavlja svih 1,8 miliona i da je Beograd nešto poput inkubatora zla.
Te onaj ko nije bio pokvaren, postaće pokvaren u njemu. A onaj koji je već bio, u Beogradu će postati još gori.

Sjajno.
 
Znači, večeras smo naučili da zlo dolazi iz Beograda, da 100 Beograđana predstavlja svih 1,8 miliona i da je Beograd nešto poput inkubatora zla.
Te onaj ko nije bio pokvaren, postaće pokvaren u njemu. A onaj koji je već bio, u Beogradu će postati još gori.

Sjajno.
nije bas tako.
Ali gde je taj kulturni kapacitet Beograda da promeni Srbiju ili barem te ljude?
Nema ga. Nema tih boljih ipostenijih ljudi.
 
Toliko uzaludnog truda da se opovrgne stara izreka - riba od glave smrdi..

A pošto Srbija mnogo smrdi u svim mogućim aspektima- od politike, obrazovanja, do zdravstva i kulture, i pošto se zna gde joj je glava, sasvim je logično da će unutrašnjost biti kivna na tu glavu. Ima tu i iracionalnosti, ali stvar je ipak prosta- da se u Srbiji živi dobro, ne bi ljudi bili kivni na Beograd.

Naprosto, u ovih 100 godina Beograd kao glavni grad nije pokazao da je sposoban da napravi normalnu i funkcionalnu državu, od brojnih kojima je bio glavni grad.

Zašto bi recimo Niš ili Kruševac trebalo da budu zadovoljni? Je l' Beograd, čim je osvojio Skoplje, počeo da pravi južnu prestonicu tamo, a Niš zanemario. Gradio onakvu glavnu železničku stanicu, pozorište, javne zgrade itd, nažalost dosta toga je stradalo u zemljotresu.. Sad niti imamo razvijen Niš, niti imamo Skoplje. Kragujevac isto tako zanemaren čim je glavni grad postao Beograd.
Beograđani i dan danas pate za hrvatskim primorjem.. Gradili vikendice i odmarališta tamo, bilo je bljak više razvijati naše banje i planine.. Sad opet ostadosmo i bez mora i tamošnjih nekretnina, a Beograđanima ipak i dalje mrsko da se bave malo po Srbiji, ucrvljali se od dosade što zbog korone nisu mogli da zamoče 10 dana noge u moru.

Aj da ne budem strog, ulaže se sad malo i u banje i planine, pa se prave nove Kaluđerice po Zlatiboru itd, u skladu sa ukusom dobrog dela Beograđana..

Kuka se na ponašanje Vojvođana.. 1918. Vojvodina je imala najgušću železničku mrežu u Evropi, sad se čupaju pruge koje od tada nisu obnavljane. Ministarka iz Beograda najavljuje ukidanje pruge između Vršca i Zrenjanina, ej? Austrougari izgradili prugu do Kovina. Planiran most preko Dunava, nastavak na moravsku prugu.. Pa Beograd 100 godina nije mogao taj most da napravi, sad se još čupa i ta pruga do Kovina.

Koliko je mostova srušeno u Beogradu 1999? Nijedan, osim onog na obilaznici, ali to već i nije Beograd. Koliko je mostova srušeno u Novom Sadu- sva 3..Od bombardovanja je Beograd dobio 2 nova mosta i rekonstruisane ostale, a Novi Sad je tek pre dve godine došao na stanje iz 1999. sa 3 mosta.. Kamoli da je kao drugi najveći grad dobio neki novi..

Itd, itd.. Prosto, Beograđani, kao stanovnici glavnog grada moraju nažalost da nose teret odluka koje se u Beogradu donose, uglavnom su loše, a tiču se cele Srbije.

Mali je to teret, ipak, za to što se u Beogradu mnogo bolje živi nego u ostatku Srbije.

I nemojte samo opet o onih "45-50% bdp-a koji se u Beogradu stvara".. Već sam davno objasnio da su u taj famozni procenat uračunati doprinosi ogromnog broja srpskih firmi koje se nalaze po celoj zemlji, ali su im sedišta i administracija u Beogradu.. Osim programiranja, kafića, tržnih centara, menadžerisanja, banki, mnogobrojne administracije i medijskog mulja- stvarno ne znam šta se to u Beogradu proizvodi.

Malo skromnosti zato ne bi bilo na odmet.
 
Evo ga budući MC2... Pun lonac frustracija i besa, a nigde da se pametno uloži, pa hajde malo da se glumi patriotizam laprdanjem po Beogradu...
A pošto Srbija mnogo smrdi u svim mogućim aspektima- od politike, obrazovanja, do zdravstva i kulture, i pošto se zna gde joj je glava, sasvim je logično da će unutrašnjost biti kivna na tu glavu. Ima tu i iracionalnosti, ali stvar je ipak prosta- da se u Srbiji živi dobro, ne bi ljudi bili kivni na Beograd.
Tebra, ljudi u Srbiji su kivni na sebe, a kamoli na drugi grad... U zemlji gde čovek želi svom komšiji najgore, a mrzi susedno selo iz ko zna kog tribalnog razloga, zašto tebe čudi da neko mrzi i najveći grad svoje zemlje? I još bitnije - na osnovu čega daješ težinu i kredibilitet takvim debilitetima od ljudi? Pokušavanje da se razume mržnja nekog debila iz Brusa prema Beogradu je kao pokušavanje da se razume zašto američki redneck iz vuko'bina Alabame mrzi Evropljane. Pa mrzi, jer mu stalno treba neka zanimacija. Koga boli tookie zašto mrzi... Da li ti zaista misliš da bilo koga iole razumnog i obrazovanog, ne samo u Beogradu, nego i širom Srbije, zanima da prokljuvi otkud i zašto mržnja u nekome ko hvali Vučića kad bude rodna godina a proklinje Đitlera i CIAu kad padne grad ili bude suša? Idi bre... :LOL:
Naprosto, u ovih 100 godina Beograd kao glavni grad nije pokazao da je sposoban da napravi normalnu i funkcionalnu državu, od brojnih kojima je bio glavni grad.
Nije dužnost Beograda da vam pravi državu. Celo društvo mora da učestvuje u tome. Nije dužnost Beograda da glasa umesto vas. To moraju svi. Nije dužnost Beograda da vas brani od Butki, Palmi, Sima Ciga, Krmčića, dok im vi šaljete ćerke na overu, sinove na vrbovanje i darove na konzumaciju da bi vas zaposlili. Mnogi ljudi u ruralnim delovima Srbije sami sebe drže ušuškane u plemenski mentalitet i poredak, a onda se čude kada ih te njihove poglavice iznevere i iskoriste. I ljute na Beograđane.

A ako mislite da bi neki drugi grad bio bolji kao prestonica, slobodno pokrenite akciju da mu se pronađe zamena. Molim vas. Iskreno vas molim. Samo da vas ne slušam više.
Daćemo vam rado i Vesića, i Grčića, i Glavaša i još mnoge druge. Samo ih vodite. 😄
Beograđani i dan danas pate za hrvatskim primorjem..
A svi ostali za crnogorskim... :D
Kuka se na ponašanje Vojvođana.. 1918. Vojvodina je imala najgušću železničku mrežu u Evropi, sad se čupaju pruge koje od tada nisu obnavljane. Ministarka iz Beograda najavljuje ukidanje pruge između Vršca i Zrenjanina, ej? Austrougari izgradili prugu do Kovina. Planiran most preko Dunava, nastavak na moravsku prugu.. Pa Beograd 100 godina nije mogao taj most da napravi, sad se još čupa i ta pruga do Kovina.
Što ih ne zaustavite? Ne znate gde se nalazi Vlada, ili šta...? Dobro, nema veze, u krajnjem slučaju uvek možete da polupate Beograd i napravite milion evra štete. 👌😄
Koliko je mostova srušeno u Beogradu 1999?
Jedan. Jel ti krivo?
Itd, itd.. Prosto, Beograđani, kao stanovnici glavnog grada moraju nažalost da nose teret odluka koje se u Beogradu donose, uglavnom su loše, a tiču se cele Srbije.
Ne moram ja ništa da nosim. I ja i svi koji žive ovde neko duže vreme, plaćamo brojne cene i nosimo razne terete. Čak i previše. Nosimo čak i neke koje su stvorili upravo ljudi koji mrze Beograd i na njemu se iživljavaju i štete mu, na razne načine. Ali trpimo to. I to i svakakve predrasude i laži o nama i našem gradu. Ali ne znači da ćemo da trpimo išta preko toga. A sve koji ne mogu da prestanu da razmišljaju o Beograđanima, uvek mogu da ponesem na nečemu drugom.
Mali je to teret, ipak, za to što se u Beogradu mnogo bolje živi nego u ostatku Srbije.
Da. Kao što rekoh na temi o energetici - nije mi dobro kad vidim koliko nam je dobro. Prosečna cena kvadrata 3.100 evra. Prosečna plata 700. Hleb 1 evro. Pljeskavica već uveliko 2,5. Ali kapiram ja vašu logiku. Vama nije bitno što se i prosečan Beograđanin upinje da sastavi mesec, pogotovu od početka ove ekonomski i politički proklete godine (zbog debilčina koji vladaju, i ovde i u svetu, i zagorčavaju svima živote). Vas najviše bode što Beograđanin ima više nego vi. Iako je to opet mizerija i tuga, iako je to opet življenje od prvog do prvog. Ali vi to ne vidite. Vi samo vidite one koji imaju više od vas, i tražite neki skriveni razlog zašto je to tako. Opet - tribalizam.
I nemojte samo opet o onih "45-50% bdp-a koji se u Beogradu stvara".. Već sam davno objasnio da su u taj famozni procenat uračunati doprinosi ogromnog broja srpskih firmi koje se nalaze po celoj zemlji, ali su im sedišta i administracija u Beogradu.. Osim programiranja, kafića, tržnih centara, menadžerisanja, banki, mnogobrojne administracije i medijskog mulja- stvarno ne znam šta se to u Beogradu proizvodi.
Naravno da hoću :cool:
Malo skromnosti zato ne bi bilo na odmet.
Za tango je potrebno dvoje. Prvo da drugi u Srbiji sjašu malo sa Beograđana, pa će i Beograđani prestati da uzvraćaju paljbu. Nema alternative, oko ovakvih stvari ne pravim kompromise, ne menjam stavove a svake opaske upućene meni ili mom gradu momentalno vraćam nazad istom merom. Hvala lepo.
 
Poslednja izmena:
Neću se baviti ovim tvojim prozivkama i nekim pokušajima vređanja, to niti je moj nivo diskusije, niti vaspitanja.
Reći ću ti samo da se ja bavim činjenicama, a ne praznim naklapanjima.

Sve što sam u prethodnom postu naveo jesu baš to- gole istorijske činjenice, koje nekoga mogu da vređaju ili ne, ali to su činjenice. Ti nisi bio u stanju to da pročitaš i obradiš, nego mi kao odgovaraš na nešto na šta sam ja sam već odgovorio- poput broja srušenih mostova i onda kao nešto ironišeš.

Mene ćeš zaobići sa tim džiberskim pokušajima "spuštanja", ja na ovom forumu poštujem sagovornike i trudim se da vodim argumentovane i kvalitetne diskusije.

Da, ponavljam- Beograd i ljudi koji u njemu stoluju za ovih 100 godina nisu pokazali da su u stranju da vode države kojima se odatle vladalo. Da, dužnost glavnog grada, kao oličenja najboljeg što ta država ima, je da stvara funkcionalnu državu i da razvija sve krajeve ravnomerno.

Kao što su i Beč i Budimpešta razvijali Vojvodinu, pa je pre 100 godina imala to što sam nabrojao, a pod upravom Beograda je dobila šipak.

I zato vas ne vole u Novom Sadu, jer smo mi u Vojvodini bili pod boljom upravom pa znamo kako može. Istorijska činjenica i pamćenje onoga što je bilo do 1918. godine- od te već pomenute železnice, pa do katastra.

Da, živi se bolje u Beogradu, uglavnom na grbači ostatka zemlje. Nažalost, nema više Jugoslavije, živelo bi se još bolje, ali ima i iz ove Srbijice još što šta da se iscrpi, poput tih firmi koje se prebacuju u Beograd da bi se još više potkradalo za bg potrebe i kupovao mir, da se vi ne biste bunili i rušili vlast. I zato iz ostatka zemlje dolaze u Beograd, vide ljudi da provinciju niko ne zarezuje, pa ako ne mogu preko daj bar u Bg da dođu.

A taj jadnik iz Brusa, kojeg spominješ, ili iz Lebana, može iz Beograda da se nada nekom motanju kablova u najboljem slučaju..

I Zadruzi na tv-u uveče. To je sve što će da dobije iz kulturne i svake druge prestonice Srbije..
 
Neću se baviti ovim tvojim prozivkama i nekim pokušajima vređanja, to niti je moj nivo diskusije, niti vaspitanja.
Reći ću ti samo da se ja bavim činjenicama, a ne praznim naklapanjima.

Sve što sam u prethodnom postu naveo jesu baš to- gole istorijske činjenice, koje nekoga mogu da vređaju ili ne, ali to su činjenice. Ti nisi bio u stanju to da pročitaš i obradiš, nego mi kao odgovaraš na nešto na šta sam ja sam već odgovorio- poput broja srušenih mostova i onda kao nešto ironišeš.
Da, ti se baviš činjenicama. I merenjem ko je veći patriota na osnovu broja srušenih mostova i pretrpljene štete.
To što si odvalio ovde sa mostovima je nešto najjadnije u svim dosadašnjim lokal patriotskim prepucavanjima koje sam video. A video sam ih jako puno. To što si ti odvalio, da se po broju izgubljenih mostova meri ko je bio veći patriota 99', to je kao kada bi majka Milice Rakić i majke onih poginulih vojnika na Straževici uzele da se nadgornjavaju koja je veći patriota na osnovu pretrpljenog gubitka. Gadi mi se to sto sam pročitao. To je esencija plemenskog mentaliteta koji opstaje i gaji se ovde, i jedan od glavnih razloga zašto će ovaj narod uvek živeti mizerno. I materijalno i duhovno i psihički.
Da, ponavljam- Beograd i ljudi koji u njemu stoluju za ovih 100 godina nisu pokazali da su u stranju da vode države kojima se odatle vladalo. Da, dužnost glavnog grada, kao oličenja najboljeg što ta država ima, je da stvara funkcionalnu državu i da razvija sve krajeve ravnomerno.
Pošto me mrzi da ti crtam razliku između prestonice, institucija u prestonici, i građana prestonice, samo ću ti ponoviti: slobodno izmestite prestonicu iz Beograda i sa sobom vodite sve Vesiće, Grčiće, Glavaše... (y)

Samo ja tu već naslućujem jedan problem. :unsure: Vojvođaneri će hteti da prestonica bude Novi Sad. Šumadija će hteti da bude neki Kruševac, Kragujevac... Istočna Srbija će hteti da to bude Niš. I tu opet dolazimo do stare srpske problematike - 300 glava, 500 ćudi, 700 mišljenja i 1000 predloga. 😆 Ali u redu je, ostaviću vama da to rešite. 😁
A pod upravom Beograda je dobila šipak.

I zato vas ne vole u Novom Sadu
Srce mi se kida. ☹️ A i više od toga.
jer smo mi u Vojvodini bili pod boljom upravom pa znamo kako može. Istorijska činjenica i pamćenje onoga što je bilo do 1918. godine- od te već pomenute železnice, pa do katastra.
Spojite se s Mađarskom, biće vam bolje. U Mađarskoj će vas ceniti i poštovati.
Da, živi se bolje u Beogradu, uglavnom na grbači ostatka zemlje.
O mukice moje... ☹️
A taj jadnik iz Brusa, kojeg spominješ, ili iz Lebana, može iz Beograda da se nada nekom motanju kablova u najboljem slučaju..
U Brusu u najboljem slučaju može da se nada čuvanju bilborda i podvođenju ćerke. :ROFLMAO:
I Zadruzi na tv-u uveče. To je sve što će da dobije iz kulturne i svake druge prestonice Srbije..
Uvek ima RTS, koji iako ima i dosta bemislenog sadržaja, još uvek obiluje obrazovanjem. I to na domaćem jeziku, razumljivom svima. A ima i prevedene strane dokumentarne.
Ali jbg, treba pomeriti taj prst i pritisnuti taj daljinski te promeniti kanal na TV uređaju. Mnogo posla bato. Previše. Lakše je ostati na Pinku i Krepiju i tešiti se kako je super (taj što gleda) jer ako ništa drugo, bar je bolji od ovih u Zadruzi. A i taj internet i knjige... Ko će sad da pali browser, pa da kuca Google, Wikipedia, Youtube dokumentarce, National Geographic... ko će da ide do biblioteke. Ko će da daje pare da kupi neki nedeljnik... Mnogo bre. Lakše je uz Pink, Krepi i Deformer. A i kažem, slađe. Jer se dobija taj opijat da ''nisam ja najgori'' i ''uvek ima neko gori od mene''.


Za kraj, da li ste znali...?

Pink, Krepi, Deformer i sve te abominacije, svo to Beogradsko zlo... to bi sve propalo kad ih ostatak Srbije ne bi konzumirao i podržavao svega nedelju dana. Znam, ko bi rekao da je tako jednostavno! :D Ali zapravo jeste. I zapravo mislim da mnoge Srbende i znaju to duboko u sebi. Ali kao što rekoh, takve stvari su opijat za njih. I zašto da se odriču nečega što ih za trivijalnu cenu čini da se osećaju bolje, a i uz to im stalno daje povoda da krivce i odgovorne za svoje živote traže u drugima. I tako se opet vraćamo na - plemenski mentalitet. ;)
 
Poslednja izmena:
Toliko uzaludnog truda da se opovrgne stara izreka - riba od glave smrdi..

A pošto Srbija mnogo smrdi u svim mogućim aspektima- od politike, obrazovanja, do zdravstva i kulture, i pošto se zna gde joj je glava, sasvim je logično da će unutrašnjost biti kivna na tu glavu. Ima tu i iracionalnosti, ali stvar je ipak prosta- da se u Srbiji živi dobro, ne bi ljudi bili kivni na Beograd.

Naprosto, u ovih 100 godina Beograd kao glavni grad nije pokazao da je sposoban da napravi normalnu i funkcionalnu državu, od brojnih kojima je bio glavni grad.

Zašto bi recimo Niš ili Kruševac trebalo da budu zadovoljni? Je l' Beograd, čim je osvojio Skoplje, počeo da pravi južnu prestonicu tamo, a Niš zanemario. Gradio onakvu glavnu železničku stanicu, pozorište, javne zgrade itd, nažalost dosta toga je stradalo u zemljotresu.. Sad niti imamo razvijen Niš, niti imamo Skoplje. Kragujevac isto tako zanemaren čim je glavni grad postao Beograd.
Beograđani i dan danas pate za hrvatskim primorjem.. Gradili vikendice i odmarališta tamo, bilo je bljak više razvijati naše banje i planine.. Sad opet ostadosmo i bez mora i tamošnjih nekretnina, a Beograđanima ipak i dalje mrsko da se bave malo po Srbiji, ucrvljali se od dosade što zbog korone nisu mogli da zamoče 10 dana noge u moru.

Aj da ne budem strog, ulaže se sad malo i u banje i planine, pa se prave nove Kaluđerice po Zlatiboru itd, u skladu sa ukusom dobrog dela Beograđana..

Kuka se na ponašanje Vojvođana.. 1918. Vojvodina je imala najgušću železničku mrežu u Evropi, sad se čupaju pruge koje od tada nisu obnavljane. Ministarka iz Beograda najavljuje ukidanje pruge između Vršca i Zrenjanina, ej? Austrougari izgradili prugu do Kovina. Planiran most preko Dunava, nastavak na moravsku prugu.. Pa Beograd 100 godina nije mogao taj most da napravi, sad se još čupa i ta pruga do Kovina.

Koliko je mostova srušeno u Beogradu 1999? Nijedan, osim onog na obilaznici, ali to već i nije Beograd. Koliko je mostova srušeno u Novom Sadu- sva 3..Od bombardovanja je Beograd dobio 2 nova mosta i rekonstruisane ostale, a Novi Sad je tek pre dve godine došao na stanje iz 1999. sa 3 mosta.. Kamoli da je kao drugi najveći grad dobio neki novi..

Itd, itd.. Prosto, Beograđani, kao stanovnici glavnog grada moraju nažalost da nose teret odluka koje se u Beogradu donose, uglavnom su loše, a tiču se cele Srbije.

Mali je to teret, ipak, za to što se u Beogradu mnogo bolje živi nego u ostatku Srbije.

I nemojte samo opet o onih "45-50% bdp-a koji se u Beogradu stvara".. Već sam davno objasnio da su u taj famozni procenat uračunati doprinosi ogromnog broja srpskih firmi koje se nalaze po celoj zemlji, ali su im sedišta i administracija u Beogradu.. Osim programiranja, kafića, tržnih centara, menadžerisanja, banki, mnogobrojne administracije i medijskog mulja- stvarno ne znam šta se to u Beogradu proizvodi.

Malo skromnosti zato ne bi bilo na odmet.

Svaka cast! Rekao si sve sto sam ja hteo i to mnogo bolje od mene.

Gde se budici kadrovi ksoluju, gde se prviput sretnu s korupcijom i nepotizmom, pa na Beogradskom univerzitetu (n aostalim univerzitetima jos i vise).
Srbija ima permanntnu krizu upravljanja. Beogard ne zna kako da upravlja sammim sobom, a kamoli Srbijom .
To stanje rasapada to bezbrizno stanje u kome je kruna svega tih 10 dana na moru, a ostatak godine temeljno statusno proseravanje, to je sustina Beogradskog duha.
Nikada nije bilo bolje.
Ne znam zasto je to tako, ali mi imamo hronicnu krizu upravljanja.

@Vox91
Ipak neke ispravke.
Ugarska je razvijala zelznicku mrezu u Vojvodini jer je odatle izvlacila zito i ostalo. Nije njihova zelja bila da razviju Vojvodinu.
Ni danasnju Vojvodinu ne treba idealizovati. Znam situciju na Novosadskom univerzitetu, veruj mi ovakakav, kakav je BU jr Oxford za njih. Ogromna je korupcija u NS-u. SLicno znam i stanje u Somboru uil Subotici. KOripcija je ogroman ne samo medu Srbima, nego i medju Bunjevcima, Madjarima i ostalima.

Postoji jedna jako dobra knjiga: "Kroz jedno mucno stoljece" od Hrvoja Magazinovica

Opisuje kako u Austrougarskoj nije bilo korupcije. Ali odmah 1918. u najrazvijenijim delovima Hrvatske pocinje zetsoka korupcija medju ljudima kojima to ranije nije padalo na pamet. Zasto? Zato sto su videli da moze, da to prolazi.
Hrvati, kao i Srbi pripadaju tom istom plemenu.
Kako rece jedan moj rodjak iz CRO "Krademo kad god mozemo, ali nas EU inspekcije nekada sabotiraju"

Mislim da narod koji zivi u Srbiji zeli i hoce korupciju.
U narodu je iskonska pokvarenost koja mu ej mozda bila nekada potrebna jer se nalazio na putu ratova i vojski.
Odgovornost beogradske elite je u tome sto nije promenila to stanje za 100 godina.
Elita je morala da uvidi da se od pokvarenosti ne pravi drzava.

Kako bih opisao tu pkvarenost? Kad komsija ispljune pikavac na stepenise i uz osmeh mi kaze: "Neka cist ko ih j.."
 
Poslednja izmena:
Nego dajte vi neki predlog kako da izadjemo iz ovih g?
Neki minimalni korak uprkos tome sto je politicka klasa nas neprijatelj i u sluzbi okupatora.
 
I nemojte samo opet o onih "45-50% bdp-a koji se u Beogradu stvara".. Već sam davno objasnio da su u taj famozni procenat uračunati doprinosi ogromnog broja srpskih firmi koje se nalaze po celoj zemlji, ali su im sedišta i administracija u Beogradu.. Osim programiranja, kafića, tržnih centara, menadžerisanja, banki, mnogobrojne administracije i medijskog mulja- stvarno ne znam šta se to u Beogradu proizvodi.

Ovo nije baš tačno, lično znam desetine frilensera koji prijavljuju firme u unutrašnjosti zbog dosta manjih poreza, easy money za lokalne šerife!

Inače postoji nešto što se zove regionalni razvoj, državni budžet se nesrazmerno u većoj meri koristi za ruralne sredine nego što bi proporcionalno broju stanovnika i naplaćenom porezu trebalo i ja prvi podržavam to! Primer su putevi koje finansira država do nekih zabačenih mesta, jer lokalna vlast nema love za to ili npr funkcionisanje pošte do zabačenih sela, nema nikakve ekonomske logike da se pali kombi i pređe npr 25 km X2 da bi se nekome uručio paket za 200 dinara!

Lično bih još više sredstava prebacio u ta područja, tako se čuva naše stanovništvo tu!
 
Ljubo, ne bi oni mogli da se dogovore gde uopšte smestiti novu srpsku prestonicu kada bi smo ovu sadašnju poništili i izmestili. Podžapale bi se Srbende koji grad bi imao najveće i legitimno pravo da bude sledeća prestonica, jer bi svako hteo nešto svoje. Prvi bi se podžapali ova dvojica ovde, a onda tek i ostatak Srbije. Razumeš, za njih nije cilj bolji život celokupne Srbije, nego gori život Beograđana. Nije poenta u tome unaprediti sve, nego unazaditi komšiju. I osvetiti se. I imati dežurnog krivca i izgovor za sve.

Zato ne treba traćiti dalje vreme na njih i te gluposti. Neka se uvaljaju u svojim mržnjama, depresijama, frustracijama i zavistima.
 
Poslednja izmena:
Ja sam skroz za to i da se izmesti, da se smanji pritisak na BG i poboljša regionalni razvoj, pogotovo u pograničnim delovima!

Poznata je ekonomska činjenica da se u gušće naseljenim oblastima bolje živi, nije isto kad 20 000 duša bloka 70 koji je na približno jednom kvadratnom kilometru, finansira lokalne sadržaje ili kad na nekom drugom km2 te neke sadržaje finansira 200 ljudi.
 
Ovo nije baš tačno, lično znam desetine frilensera koji prijavljuju firme u unutrašnjosti zbog dosta manjih poreza, easy money za lokalne šerife!

Inače postoji nešto što se zove regionalni razvoj, državni budžet se nesrazmerno u većoj meri koristi za ruralne sredine nego što bi proporcionalno broju stanovnika i naplaćenom porezu trebalo i ja prvi podržavam to! Primer su putevi koje finansira država do nekih zabačenih mesta, jer lokalna vlast nema love za to ili npr funkcionisanje pošte do zabačenih sela, nema nikakve ekonomske logike da se pali kombi i pređe npr 25 km X2 da bi se nekome uručio paket za 200 dinara!

Lično bih još više sredstava prebacio u ta područja, tako se čuva naše stanovništvo tu!

Ја не бих ни оволико слао јер цео тај систем "регионалног развоја" представља механизам за извлачење пара из места која расту јер ту људи желе да живе у места која нестају јер људи не желе. И онда после кукамо на инфраструктуру у Београду и што нам пропада мост преко ког дневно пређе 50.000 људи а паре за његову обнову су уложене у асфалтирање пута између градића у коме живи 10.000 и и градића где живи 5.000 људи.

Паре треба улагати тамо где је најисплативије и где ће развој земље бити најбржи, не трошити их зарад удовољавања ичијим комплексима и зависти. На крају крајева, потпуна је заблуда да би људи остајали у својим малим местима да је Београд мање развијен, само би у већој мери бежали из земље. Овако је за значајан број људи Београд алтернатива одласку у Европу јер је много ближи европском просеку од доброг дела Балкана.

И да, у данашње време су најисплативији сектори угоститељство, ИКТ, финансије, менаџмент, трговина и наука.
 
Da...i onda se pitamo zašto postajemo manjina u nekim područjima!

Sve ima svoje zašto i kako, veliki centri će svakako u apsolutnom smislu dobijati više i brze se razvijati jednostavno zbog broja ljudi, samo što ljudi u unutrašnjosti vide taj bolji život, a ne vide da taj most koji spaja njihove obale malog grada oni kao lokalna sredina nikad ne bi mogli da finansiraju i da su u relativnom, proporcionalnom smislu, dobili više nego stanovnik BG npr. Naravno da osećaju nedostatak npr što ne mogu da imaju i funkcionalno pozorište i srednje škole i fakultet i ne znam ti ja šta, jednostavno moraš da imaš određenu snagu (veličinu), da bi mogao to da finansiraš.
 
Ljubo, ne bi oni mogli da se dogovore gde uopšte smestiti novu srpsku prestonicu kada bi smo ovu sadašnju poništili i izmestili. Podžapale bi se Srbende koji grad bi imao najveće i legitimno pravo da bude sledeća prestonica, jer bi svako hteo nešto svoje. Prvi bi se podžapali ova dvojica ovde, a onda tek i ostatak Srbije. Razumeš, za njih nije cilj bolji život celokupne Srbije, nego gori život Beograđana. Nije poenta u tome unaprediti sve, nego unazaditi komšiju. I osvetiti se. I imati dežurnog krivca i izgovor za sve.

Zato ne treba traćiti dalje vreme na njih i te gluposti. Neka se uvaljaju u svojim mržnjama, depresijama, frustracijama i zavistima.
Sto ne u Kragujevac?
 
Ја не бих ни оволико слао јер цео тај систем "регионалног развоја" представља механизам за извлачење пара из места која расту јер ту људи желе да живе у места која нестају јер људи не желе. И онда после кукамо на инфраструктуру у Београду и што нам пропада мост преко ког дневно пређе 50.000 људи а паре за његову обнову су уложене у асфалтирање пута између градића у коме живи 10.000 и и градића где живи 5.000 људи.

Паре треба улагати тамо где је најисплативије и где ће развој земље бити најбржи, не трошити их зарад удовољавања ичијим комплексима и зависти. На крају крајева, потпуна је заблуда да би људи остајали у својим малим местима да је Београд мање развијен, само би у већој мери бежали из земље. Овако је за значајан број људи Београд алтернатива одласку у Европу јер је много ближи европском просеку од доброг дела Балкана.

И да, у данашње време су најисплативији сектори угоститељство, ИКТ, финансије, менаџмент, трговина и наука.
U drugom pasusu si u pravu.
Upravo zato treba znacajno smanjiti finansiranje Beograda i usmeriti novac u nekoliko regionalnih centara.
Novac se u Beogardu ionako ukrade (videti temu o "Rekonstrukciji bulevara".
NAselja na vise od 400m visine treba osloboditi poreza na imovinu.

I utrecem pasisu si u pravu, ali to je zapravo tuzno.
 
Problem finansiranja nerazvijenih sredina postoji i u najrazvijenijim zmeljama.
Recimo u Holandiji drzava subvencionise neke zeleznicke linije na manje razvijenom istoku Achterhoek.
 
Ravnomeran regionalni razvoj je moguc taman koliko i komunizam, date svakom istu platu, samo je problem sto ce vrlo brzo ta firma/drzava da propadne. Beograd, Novi Sad, u manjoj meri Nis i Kragujevac mogu da imaju ozbiljne fabrike, ostatak Srbije treba da se fokusira na usluge, turizam i trgovinu, uz lokalno manje proizvodne pogone kablova, tekstila i slicnih nisko produktivnih poslova. Jer je takva trzisna logika, potrebna je odredjena koncentracija populacije koja moze da pokrije dovoljno obrazovanih i strucnih kadrova za visoko produktivne fabrike, elektromotora, automobila, racunara i slicno, Krusevac ne bi mogao ni u snu da ima fabriku sa 100 masinskih inzenjera, osim da putuju iz Beograda svako jutro. Uz umerenu pomoc drzave, oko kulturnih, zdravstvenih i obrazovnih ustanova ali i infrastrukture, svaki deo drzave moze da bude pristojno mesto za zivot, ali treba i biti realan.
 
Svi imaaju nekiregioalni razvoj i presipanje.
Poznat je slucaj Italije.
 
Vrh