Šta je novo?

Izbori 2024

Nije to bio pravi parlament.
Zna ce cija je bila zadnja, kao i u svakoj orijentalnoj despotiji.

Nisu bili ni blizu ovakvih gradova:

Medieval-old-street-in-Rothenburg-ob-der-Tauber-in-a-beautiful-summer-day-Germany-Image-min.jpg


Inace, u te tvoje pricice o ultranaprednim orijentalnim ''gradovima'' niko van Srbije ne veruje ni 1%.
Kao što rekoh, gradovi u Srbiji nisu bili orijentalni. Novo Brdo je u 14. veku bilo veličine današnjeg Čačka, a ovo gradsko jezgro čiju sliku si postavio je sagrađeno pre nekih 300-400 godina. To je novi vek, a ne srednji vek.
 
Ali bogami nisu izgledali kao tipicni evropski srednjovekovni grad.

Samo crkva i par kuca/zgrada unutar nekih zidina. Eventualno neki polutrg i to je to.
Teško da je 80.000 ljudi moglo živeti u crkvi i par kuća unutar zidina. Ras, Prizren, Niš i Skoplje su u 14. veku bili u prvih 20 evropskih gradova po veličini, a rudarsko-trgovački centar Novo Brdo treći. Tadašnji London sa 40.000 stanovnika je za njega bio selo. I da, Srbiju u vreme Dušanovog carstva nije morila Crna Kuga, koja je baš u to vreme zbrisala polovinu stanovništva Zapadne Evrope, zato što su higijenski uslovi bili kudikamo bolji.
 
tvrdjava-novo-brdo-3-283144.jpeg


Probaj iu ovo da spakujes 80000 ljudi, pa mi javi ako ti uspe.
Nije ti to celo Novo Brdo, samo ostaci gornjeg grada. Ljudi su živeli i u donjem gradu i izvan zidina, ali Novo Brdo je teško stradalo kada su ga Turci dva puta opsedali 1439. i 1455. godine. Posle druge opsade je bilo spaljeno do temelja i raseljeno. Nikada se nije obnovilo u svom starom sjaju, danas je to selo od par stotina stanovnika. Ni drugi stari srpski gradovi nisu prošli mnogo bolje u tom periodu.

Usput, znaš li da je Angkor Vat u Kambodži pre 1000 godina imao oko milion stanovnika? Da li misliš da je milion ljudi moglo da stane i u ovo?
 

Prilozi

  • Angkor_War.jpg
    Angkor_War.jpg
    373,7 KB · Pregleda: 104
Poslednja izmena:
Vratimo se populizmu. Populista ima raznih. Recimo Orban. Nije agresivan, nema osvajackih ambicija, kao Erdogan, ne ratuje, nije hulja kao nas Vodja.
Ili Tramp. Nije zpaocinjao ratove, dok je formalni, senilin nepopulista i demokrata koji danas vlada u USA zapoceo je 2014. zajedno sa Obamom rat sa Rusijom, koji danas moze dovesti do totalnog unistenja ljudske rase.
 
GIK, Rezultati izbora za odbornike u Beogradu, 2022. Pre konačne odluke suda o žalbama.

Preliminarni rezultati izbora za odbornike u Beogradu 2022 - FQ-lEI9XIAY3CHO.jpeg
 
Dobro, to bi bilo to. Celo iskustvo sad možemo svečano obeležiti jednom vrlo prigodnom i opuštajućom pesmom, koja uz upečatljiv refren usput ima i prigodan uvod:

Nightwish - Yours Is An Empty Hope

 
Poslednja izmena:
Након ових поновљених избора на неколико места у БГ, где је при драстичном мањем интересовању народа што је и било очекивано, једино СНС успео да освоји приближан број гласова чак нешто и већи, апсолутно је јасно колика је моћ "мотивације" СНС машинерије својих гласача да изађу на иборе базиране на капиларним гласовима.
Зато, услов број један који би целокупна опозиција морала да постави за излазак на било које будуће изборе требало да буде стога забрана и контрола злоупотребе државних институција и предузећа и свих осталих незаконитости у систему скупљања и спровођења капиларних гласова. Претпостављам да постоји законски оквир за скупљање ових гласова, али те могућности су прилично лимитиране и ефакат им је сигуно значајно мањи без уцена запослених у јавним предузећима. Сумњива је и цела логистика скупљања података и звања телефоном ради провере и "мотивисања" изласка на гласачко место, да ли се ту користе државни ресурси типа података из МУП-а и слично.
 
Skrenuću sada sa teme, te molim Igora da ne uklanja moj komentar, jer smatram obavezom da potisnem pogrešna mišljenja o temi koja mi je jako bliska.

Samo da kažem, kao istoričar koji se specijalizovao za srpski srednji vek, niti je Novo Brdo bilo "treći najveći grad u Evropi" (to je teška budalaština koja se vrti po medijima, pričao sam o toj temi baš sa profesorom Filozofskog), niti su srpski gradovi zaostajali za drugim evropskim, kako sugeriše ovaj autošovinista, kačeći slike nekakvih nemačkih gradića.

Iako ne možemo da rekostruišemo potpuno izgled naših gradova, pronađeno je dovoljno dokaza nedavno u Rudniku i drugim gradovima. Dvospratna kuća sa ukrašenim zidovima, vodovodi itd.. Uz to, postojanje zakonskih celina kakav je Zakonik Novog Brda (pronađen 60ih godina na aukciji starina u Beču) pokazuje da naši gradovi, iako u zoni uticaja vizantijske kulture, vremenom sustižu evropske primere. Tokom Despotovine pojavljuju se i esnafske organizacije kod nas, srpski mladići odlaze u Dubrovnik da izuče zanate itd. Uz to, gradovi Zete - Kotor, Budva, Bar su, sa svojim komunalnim uređejem deo srpske kulture, istorije i naroda. Uostalom, to je bilo i očekivano, s'obzirom da smo proizvodili 1/6 evropskoh srebra u doba koja je bilo najtraženije u Evropi. Tako da te mantre da smo najgori, najzaostaliji i sl. autošovinistička bulažnjenja prodaj nekome drugom. Isto važi za i bajke o Novom Brdu kao trećem najvećem gradu Evrope.
 
Poslednja izmena:
Skrenuću sada sa teme, te molim Igora da ne uklanja moj komentar, jer smatram obavezom da potisnem pogrešna mišljenja o temi koja mi je jako bliska.

Samo da kažem, kao istoričar koji se specijalizovao za srpski srednji vek, niti je Novo Brdo bilo "treći najveći grad u Evropi" (to je teška budalaština koja se vrti po medijima, pričao sam o toj temi baš sa profesorom Filozofskog), niti su srpski gradovi zaostajali za drugim evropskim, kako sugeriše ovaj autošovinista, kačeći slike nekakvih nemačkih gradića.

Iako ne možemo da rekostruišemo potpuno izgled naših gradova, pronađeno je dovoljno dokaza nedavno u Rudniku i drugim gradovima. Dvospratna kuća sa ukrašenim zidovima, vodovodi itd.. Uz to, postojanje zakonskih celina kakav je Zakonik Novog Brda (pronađen 60ih godina na aukciji starina u Beču) pokazuje da naši gradovi, iako u zoni uticaja vizantijske kulture, vremenom sustižu evropske primere. Tokom Despotovine pojavljuju se i esnafske organizacije kod nas, srpski mladići odlaze u Dubrovnik da izuče zanate itd. Uz to, gradovi Zete - Kotor, Budva, Bar su, sa svojim komunalnim uređejem deo srpske kulture, istorije i naroda. Uostalom, to je bilo i očekivano, s'obzirom da smo proizvodili 1/6 evropskoh srebra u doba koja je bilo najtraženije u Evropi. Tako da te mantre da smo najgori, najzaostaliji i sl. autošovinistička bulažnjenja prodaj nekome drugom. Isto važi za i bajke o Novom Brdu kao trećem najvećem gradu Evrope.
Kako god, Srbija (kao i ostatak Balkana) je i u srednjem veku bila ''The Other'' u odnosu na Evropu, za razliku od obliznje Dubrovacke Republike ili Kraljevine Ugarske recimo.

A sto se ''napredne Vizantije'' i ''zaostale Evrope'' tice, nema sanse da su evropski gradovi: Dubrovnik, Kotor, Zadar, Split, Djenova, madjarski gradovi.... bili zaostaliji od: bugarskih, vlaskih ili onih na teritoriji danasnje Albanije.

P.S. sto se tice debilnog termina na A koji je izmislio olos cirjakovic, namerno cu to biti da se razlikujem od vas naci-onanista. ;)
 
Poslednja izmena:
Još nema "konačnih rezultata", jer postoje žalbe kod suda. Zato nema i formiranja Skupštine i izbora Gradonačelnika.

Kada se formiraju svi organi, onda će možda biti prihvaćen predlog Vučića da se razmotre novi izbori za 6 meseci. Možda će se glasati, javno ili tajno, o novim izborima i pitanje je koliko će odbornika glasati "za".

Ako nap. bude samo 45 "za", a 65 "protiv" novih izbora, onda možda i neće biti raspisani. Nisu svi u opoziciji oduševljeni da ponovo idu na izbore, pogotovu oni oko 3%.
 
Čovek bar ne glumi da je državnik kao što glume Vučić i Dačić. Otvoreno govori ono za šta jeste, nema laži,nema prevare, bez obzira što bi to bila katastrofa za sve nas. Govori isto što je govorio i pre izbora, za razliku od ovih prevaranata koji su pre izbora govorili da sankcije neće uvoditi, a imam utisak da je sad već pitanje dana kada će to uraditi.

Ali kada kaže "naše strateško opredeljenje za EU", to može da govori samo u ime svoje političke stranke i u ime režima koji nas vodi u EU bez alternative. Prema najnovijem istraživanju prozapadne i prorežimske agencije IPSOS, po prvi put je većina građana Srbije apsolutno protiv ulaska u EU, čak i bez pominjanja Kosova i Metohije u anketi.

Hajde da još malo testiramo iskrenost NDVMBGD: ako ikada dođe do situacije da ste jezičak na vagi da se formira vlada SNS-a koja će nastaviti put ka EU, ili da vladu formira opozicija koja je protiv EU, koju biste od te dve strane podržali? Mislim da već znam odgovor na to pitanje, ali me zanima da li ste spremni da i na njega iskreno odgovorite?
 
Poslednja izmena:
Ali kada kaže "naše strateško opredeljenje za EU", to može da govori samo u ime svoje političke stranke i u ime režima koji nas vodi u EU bez alternative. Prema najnovijem istraživanju prozapadne i prorežimske agencije IPSOS, po prvi put je većina građana Srbije apsolutno protiv ulaska u EU, čak i bez pominjanja Kosova i Metohije u anketi.

Jasno je da je uloga Dobrice V. da deluje suprotno zeljama vecine iako se zalaze za demokratiju.
Koalicija Moramo i Sava Manojlovic aktivno su jesenas ugusili narodni bunt protiv iskopavanja litijuma, za racun svojih vlasnika.
Radi se o necuvenoj hipokriziji, veoma slicno AV-u, glavnom sluzbeniku Ambasade kod nas.
 
Jasno je da je uloga Dobrice V. da deluje suprotno zeljama vecine iako se zalaze za demokratiju.
Koalicija Moramo i Sava Manojlovic aktivno su jesenas ugusili narodni bunt protiv iskopavanja litijuma, za racun svojih vlasnika.
Radi se o necuvenoj hipokriziji, veoma slicno AV-u, glavnom sluzbeniku Ambasade kod nas.
Ne znam da li je Veselinović službenik ambasade, samo primećujem da se u većini politike slaže sa vlašću. Naravno, beogradska komunalna politika je drugo.

Čiji je Vučić službenik, zna svako ko je pročitao davno objavljene depeše Vikiliksa. Da li se u njima spominje i Veselinović, ne znam.
 
Vrh