Šta je novo?

Izbori 2024

Ono sto me posebno zanima je da li si ti bio na tom Kosovu o kome neprestano pricas, pa da toliko pises o nekim fantomskim siptarskim hordama koje se mnoze dole i samo cekaju da navale do Subotice (ili Dorcola, ako se dogovore sa Madjarima)... ili se o svemu tome informises od raznih SrbinInfo, Seselja, Miroljuba Petrovica, Bokana...
Bio sam 5 ili 6 puta na severu KiM, južno od Ibra nisam bio. Zadnji put sam tamo putovao pre 2 meseca. Policajac na Jarinju me nije ni pitao da li imam onu potvrdu o Koroni koju je uveo Kurti, vidi se da je i tim ljudima muka što nose šiptarsku zastavu na uniformi, svi su oni do 2013/14 radili za srpski MUP, ali su ih Vučić i njegova (anti)Srpska Ljista onda ucenili da će ostati bez hleba ako ne pređu da rade za šiptarski "mup" u Prištini.

Ne mogu da osuđujem te ljude što se njegovoj veleizdaji povinuju, nebi imali čime da hrane decu da su odbili. Osuđujem sve patriotske stranke u opoziciji zato što na ove izbore nisu izašli ujedinjeni, sada bi o ovome što ja govorim pričalo najmanje 80 poslanika u skupštini, to bi cela Srbija koja prati prenos skupštine mogla da čuje. Naravno,i sada će ih biti tridesetak u skupštini, ali non-stop će im kao i do 2020. gasiti mikrofone, deliti opomene i novčane kazne. To bi teško mogli da im rade kada bi ih u sali bilo 80 ili 100. Briselska opozicija sigurno neće za govornicom napadati izdaju KiM, niti će se solidarisati sa patriotskim poslanicima koji će trpeti režimsko šikaniranje po poslovniku koji je DS doneo, a SNS zadržao do danas, iako su ga žestoko kritikovali dok su bili opozicija.
 
Poslednja izmena:
Dobro, i sta su rekli ti ljudi na Severu, ko im vise ometa zivot i ekonomiju? Povremeni ispadi Kurtija sa ROSU, ili razni Veselinovici i Radojcici i slicni mafijasi? (i srpske i siptarske varijante)

A za njih tamo nemam sumnje da bi vecina ratovala do smrti pa makar Srbija nestala. I mogu to da postujem. Iako ne delim njihov stav, postujem principe, postujem sam cin drzanja do principa. Samo, koliko ljudi u ostatku Srbije zeli isto to? Koliko ljudi u ostatku Srbije zeli povratak u 90te?

Sto se "patriotskih stranki" tice, ja ne mogu pouzdano da znam i tvrdim ciji su zaista Obradovic i Djurdjevicka i sta su njihovi ciljevi. Ali kako ti ne budi makar malo sumnje to sto svi pricaju za njih da su Vucicevi pioni? Ili da se odrzavaju ovde samo da bi Vucic i SNS naspram njih delovali kao gospoda?

Zasto si tako zadrt u tim nekim stavovima?

Ja sam do sad naletao na brojne ljude koji gaje, ili nostalgiju prema SRJ i Slobi, ili iskonsku mrznju prema svemu zapadnjackom (ali ne toliko jaku da ne koriste njegove proizvode i tehnologije ili da ne salju decu da tamo rade) ili su prosto cvrsto reseni da Srbija mora po svaku cenu da se vrati na KiM pa makar posle bili zbrisani ili postali izopstena beda. Nije to nista novo, takvih intenzivnih stavova i rezona je bilo dosta 2000ih i 2010ih. Ali me iznenadjuje da neko u 2022. i dalje toliko srcano veruje u sve to. I ne samo to, nego price u rangu Miroljub Petrovic - region koji ceka da pocepa Srbiju, siptari koji se mnoze po Nisu, Srbija namerno razoruzana, Tadic potpisao Kumanovsk sporazum (mislim tako ispada), svi protiv nas ali mi cemo istrajati, nas i Rusa 300 miliona, bicemo rupa u kontinentu, ne treba nam svet, inat ili smrt, i slicno... Ja ne znam, bukvalno kao da slusam RTS Dnevnik ranih 90ih.
 
Poslednja izmena:
Dobro, i sta su rekli ti ljudi na Severu, ko im vise ometa zivot i ekonomiju? Povremeni ispadi Kurtija sa ROSU, ili razni Veselinovici i Radojcici i slicni mafijasi? (i srpske i siptarske varijante)
Neću da branim režimske mafijaše, ali ovde nije suština ko je za Srbe gori, oni ili Šiptari. Suština je da pre Briselskog Sporazuma ROSU nije mogao da pređe reku Ibar, sve i da je hteo. Videli smo kako su se proveli kada su pokušali da uđu na sever 2011. godine, a kako ulaze od naše "pobede 5:0" pre 9 godina do danas. Naprednjački kriminalci haraju i ostatkom Srbije, ali (za sada) još uvek ne haraju šiptarski teroristi. Međutim, upitno je šta će od Srbije uopšte ostati ako Vučić nastavi da pobeđuje 5:0.
 
Ja mislim da ce u 999 od 1000 mogucih scenarija, od Srbije ostati isto ono sto je ostalo od 1999. do danas.

Onaj 1 izuzetak je ako ponovo krenemo mimo sveta pa zaratimo sa celim kontinentom. Tacnije, dva kontinenta i nekoliko svetskih sila. U tom slucaju mozda izgubimo jos nesto.
 
Ja mislim da ce u 999 od 1000 mogucih scenarija, od Srbije ostati isto ono sto je ostalo od 1999. do danas.

Onaj 1 izuzetak je ako ponovo krenemo mimo sveta pa zaratimo sa celim kontinentom. Tacnije, dva kontinenta i nekoliko svetskih sila. U tom slucaju mozda izgubimo jos nesto.
Srbija je i pre i posle 1999. imala svoju policiju, svoje sudstvo, svoje opštine, svoje državne institucije, kako u 4 opštine severa KiM, tako i u većim enklavama južno od Ibra. Tu se apsolutno ništa na terenu nije menjalo, sve do Vučićeve i Dačićeve velike pobede 5:0 koju su izvojevali 19.04.2013. godine.

Nema tu više ni celog kontinenta, više evropskih zemalja nije priznalo secesiju KiM, a neizvesno je ko će pobediti na izborima u Francuskoj. Ni sa jednom zemljom mi ne bismo zaratili ni devedesetih, da nas nisu napali. Mogu nas napasti ponovo, mada nisam siguran koliko je to moguće u svetskom poretku koji je sve više multipolaran, za razliku od devedesetih kada su svetom dominirali samo naši geopolitički neprijatelji angloamerikanci.

Za opstanak Srbije je trenutno od spoljnog faktora još opasniji Vučićev režim, koji je daleko najservilniji prema zapadu od svih režima koje smo imali zadnjih 30 godina. SNS je već na ovim parlamentarnim izborima prilično opao, toliko da cela njihova koalicija nema apsolutnu većinu mandata u skupštini. Misliš li da Vučić bošnjačkim manjinskim partijama neće ponuditi rušenje Dodika i autonomiju tzv. "sandžaka", u zamenu za podršku parlamentarnoj većini? Možda im je to već i obećao, daleko od očiju javnosti. Ili šiptarskim partijama koje ovaj put nisu prešle manjinski cenzus jer su išle podeljene, možda i njima posle sledećih izbora ponudi autonomiju "Preševske Doline", u zamenu za njihovu postizbornu podršku? Sve,sve i sve će rasprodati, samo da se održi na vlasti, po cenu da Srbije više ne bude posle njega.
 
1) Za T-55 sam ti napisao gde su, i pokazao slike. Nisu u sluzbi, uskladisteni su sirom Srbije. Neki jesu prodavani napolju ali radi se o par desetina. VS jedva opsluzuje i ovih 250-300 M-84ki i T-72ki koje sada ima, a kamoli da drzi jos dodatnih 500 ili 1000 T-55ica. Deo T-55ica je u rezervi ako ikad zatreba, i to je to. Dovoljno.

Da li je moguce, tako malo? U JNA sam bio u kasarni u Skoplju 1988., samo u njoj je bilo preko 100 tenkova.

Sto se tice priznanja Kosova, postoji jednostavno pitanje: "Sta nudite zauzvrat osim obecanja?"
Naravno da ne bude nsta kada kontrolisu nas politicki sistem.
Ima i onih jadnika koji veruju da "samo treba da priznamo KOsovo" pa ce sve da prosveta.
Tako kolonijalizam ne funkcionise.
Posle svakog ispunjenog zahteva dolaze novi.
Uostalom, ako je dobro biti kolonija, sto sugeriraju nasi gradjanisti i naprednjaci, zasto su se toliki narodi borili da se oslobode.
Znam odgovor.
Gradjanistiu i naprednjaci veruju da to sto imamo belu kozu automatski znaci bolje uslove kod gazde.
Prikriveni rasizam.
 
Da li je moguce, tako malo? U JNA sam bio u kasarni u Skoplju 1988., samo u njoj je bilo preko 100 tenkova.
Koliko znam, kasarna Marsal Tito u Skoplju je bila najveca u celoj SFRJ.

Sto se tice brojnosti, u vecitom balansiranju izmedju kvantiteta i kvaliteta, u zadnjih 30 godina skala se vise pomerila ka kvalitetu. Vrlo je bitno sta ljudi umeju da urade, a ne samo koliko masina imaju. To vidimo sad u jednom drugom tekucem sukobu. VS i MO su vise puta tokom godina, od 2010 naovamo, govorili da kopnene tehnike imaju dovoljno, ali ljudstvo i obuka su ti koji fale.
Uostalom, ako je dobro biti kolonija, sto sugeriraju nasi gradjanisti i naprednjaci, zasto su se toliki narodi borili da se oslobode.
Pa eno, skoro 30 zemalja je deo Evropske unije i osim pokvarenih Engleskih politicara, ne videh da neka zemlja ili vecinski deo neke nacije zeli da izadje iz te unije. Cak je i za Englesku uvek bilo upitno koliko je ljudi iz naroda zaista zelelo i glasalo za izlazak, jer su rezultati bili blizu pola-pola.

Preko dvadeset godina slusam kako zapad nista ne valja (u smislu bezati sto dalje od njega), kako EU samo sto se ne raspadne, Amerika propada sledeceg meseca, a Rusija i Kina postaju nove obecane zemlje.
Pa ipak, EU danas posle toliko godina i dalje ni blizu raspada, iz nje niko vise ne izlazi, Amerika eno je i dalje stoji i jos uvek drzi i siri uticaj u svetu a svi koji su ikad surovali sa Rusijom i Kinom gledaju kako da ih otkace i okrenu se tom trulom, groznom zapadu.

@Užice
Kao sto si sam rekao, nista se nije drasticno promenilo od 1999. i ja mislim da se isto tako nece drasticni promeniti ni narednih 23 godine. Za dalji period ne znam, to niko ne zna.
 
Poslednja izmena:
USER=18614]@Užice[/USER]
Kao sto si sam rekao, nista se nije drasticno promenilo od 1999. i ja mislim da se isto tako nece drasticni promeniti ni narednih 23 godine. Za dalji period ne znam, to niko ne zna.
Nismo se razumeli. Rekao sam da se na severu KiM ništa drastično nije promenilo od 1999. do 2013. kada ga je Vučić faktički izručio Šiptarima. Pre briselske veleizdaje, te 4 opštine su bile pod punim suverenitetom Republike Srbije koliko i Beograd, a donekle čak i velike enklave poput Štrpca.
 
Mi (kao narod ove zemlje) stvarno ne možemo bez podela. Po meni to i nije problem. Čak je i poželjno. Ono što me nervira i plaši ujedno to je jedna ostrašćenost, prikrivena mržnja, bez tolerencije, bez uvažavanja drugačijeg mišljenja, da ne kažem (a da ne budem optužen za fanatizam) prosto ne postoji ono "ljubi bližnjeg svog".
Voleo bih da se malo smire strasti, malo ublaže te krajnosti o katastrofama, sudbinskim pitanjima, istorijskim izborima i slično. Mi smo sad u riziku (naša vlast prevashodno) oko rata u Ukarajini, ali ko nije. Čemu prenemaganja političara (posebno onog na najvišem mestu) o teškoći našeg položaja, bla, bla. Pa što se kandidujete gospodo da vodite ovu zemlju? Jesmo li Vas mi bili po ušima? Ako niste u stanju da se uhvatite u koštac sa izazovima sklonite se brate. Pustite normalne, pragmatične, racionalne ljude da se ukljuće u rešavanje kriznih situacija, izazova ili rizika koji su nam stalno nad glavom.
Ali naravno da se neće skloniti. Tako da je moja priča verovatno utopija, ali eto...Neće škoditi.
 
Većina glasača će odlučivati o spoljnoj politici. Proruski blok nema većinu, a pronatovski blokčić ima još manje. Kompromiserski i pragmaticni blok sedenja na nekoliko stolica ima 2/3 glasova i takva politika će se voditi, od situacije do situacije, od jednog do drugog pritiska.
 
Ovo je zaista velika stvar, da li medju stanovnistvom dolazi do otreznjenja od iracionalnog evrofanatizma?
Da li konacno shvatamo da moramo sami, da sami treba da izgradimo svoju zemlju.
Da li je znanje o tome koliko je EU izvukla resursa od nas u prethodnim godinama preovladalo?
Da li je konacno jasno da treba da budemo neutralni.

BLIC: Први пут у историји недвосмислена већина грађана Србије је против уласка наше земље у Европску унију, показују истраживања агенције Ипсос.
 
Ma kakvo otrežnjenje, to je samo posledica Covida na mentalno zdravlje nacije.
 
Odlično, polako postajemo SuVeReNa ruska gubernija.

Biti protiv EU ne znaci biti za to da budemo deo Rusije.
Srbija treba da bude Srbija.

Vazno je da umru snovi o mocnom Amerikancu/Rusu/Svabi../Seiku koji ce doci i izvaditi nas iz g...na.
Kada umre san, pocinje stvarnost, pocinje borba.
 
Ova "anketa" samo najavljuje neku od buducih programskih platformi SNS-a. A zapravo samo ozvanicenje onoga sto svesrdno sabotiraju godinama.
 
Апроксимација степена суверености (S) може да се поједностави на једначину првог степена која би отприлике овако изгледала:

S = K/(1+C),

при чему је С - степен корупције (С >= 0, 0 је кад нема корупције а може да иде до у недоглед), К је неки коефицијент (рецимо нека буде 100 тако да је степен суверености 100 кад нема корупције што би био и максимални степен док би минимални био 0).

У овој једначин нема однос према ЕУ јер је то занемарљиво у односу на утицај корупције, а искрено и не знам како би утицало. Исто као и овај утицај сви остали утицаји су занемарљиви док се корупција не сведе на неки разуман ниво и тек тад би ова једначина требала да добије још коефицијената.

Дакле ко се бори за суверенст за сад треба само да размишља о корупцији, јер при оволиком нивоу корупције можемо припадати ЕУ или не, исто тако и НАТО-у, неком Руско-Белоруском блоку, Балканском блоку или бити у клубу пријатеља Кине или не, тотално је небитно, сви ће они свакако наћи полугу утицаја и довести до бесмислености причу о суверениту.
 
Ulazak u EU podrazumeva ozbiljnu reformu sudstva i pravosudja, a to je za svaku vlast u Srbiji gore od pakta sa crnim djavolom. Pa i za neke koji nisu na vlasti, ali imaju ozbilje namere da to ugrabe.
Mastaj. Madjarska, Slovacka i Poljska su vrlo korumpirane zemlje, a nalaze se u EU.
EU nema primedbi na nasu korupciju jer vrhunske firme iz EU ovde lepo peru pare.
(
У 2020. години, просечна субвенција инвеститорима је, по запосленом, достигла око 30.000 евра, пише Нова економија.
)
EU ne iskljucuje korupciju i korupcija ne iskljucuje EU.

Recimo stranke koje [ropovedaju evrofanatizam (bivsi G17+, DS ), dok su bile na valsti bile su korumpirane.
DS je cak stvorio sistem korupcije, na celu sa G. Vesicem, koji sada koristi SNS.

Hajde mi da se prvo resimo korupcije.
Mastanje o EU je ono sto sam vec pisao, izgovor za sopstvenu lenjost i nesposobnost. Kao slinavo dete, cekamo da neko dodje i obrise nam nos.
 
Poslednja izmena:
Mastaj. Madjarska, Slovacka i Poljska su vrlo korumpirane zemlje, a nalaze se u EU.
EU nema primedbi na nasu korupciju jer vrhunske firme iz EU ovde lepo peru pare.
(
У 2020. години, просечна субвенција инвеститорима је, по запосленом, достигла око 30.000 евра, пише Нова економија.
)
EU ne iskljucuje korupciju i korupcija ne iskljucuje EU.

Recimo stranke koje [ropovedaju evrofanatizam (bivsi G17+, DS ), dok su bile na valsti bile su korumpirane.
DS je cak stvorio sistem korupcije, na celu sa G. Vesicem, koji sada koristi SNS.

Hajde mi da se prvo resimo korupcije.
Mastanje o EU je ono sto sam vec pisao, izgovor za sopstvenu lenjost i nesposobnost. Kao slinavo dete, cekamo da neko dodje i obrise nam nos.
x1ciftqm0z951.jpg


EU-members-1024x712.png

Словачка, Мађарска и Пољска су биле корумпиране и пре ЕУ а биле би још корумпираније ван ње. Притом, корупцију воде "суверенистички" популисти на власти попут Вучићевог савезника Орбана који су стално у сукобу са ЕУ јер су корумпирани деспоти у покушају. Исто тако су и наши "суверенисти" који се "сагињати неће" вазда били и остали највећи мафијаши и криминалци који субвенцијама нашим парама купују економску стабилност будући да иначе нико не би дошао да послује у легло мафијашлука и политичарског интервенционизма.

Ти и твоји идеолошки савезници (слобисти) сте отров који парадира као лек за бољку коју изазивате.
 
Mastanje o EU je ono sto sam vec pisao, izgovor za sopstvenu lenjost i nesposobnost. Kao slinavo dete, cekamo da neko dodje i obrise nam nos.


Naprotiv, tek kao clanici EU ceka nas pravi veliki posao, ovako smo vecito deset praznih mesta iza pomenute Madjarske i Slovcke u svacemu, pa i iza Hrvatske.
 
Zbog Putinove odluke da pokrene otvoreno osvajački rat u Evropi EU i SAD nemaju više nikakve namere da nam dozvole sedenje na više stolica. Kina i Indija možda mogu da budu neutralne... Srbijica nema tu privilegiju.
Jedini ko bi odobravao nastavak pro-Ruske neutralnosti je sam Vladimir Vladimirovič.

Postoje sada različiti nivoi koliko će nas EU i Ameri kazniti kada zvanično izaberemo nastavak pro-Ruske neutralnosti.

Minimum je zvanični gubitak statusa kandidata zemlje za EU članstvo i uz to gubitak svih ECB i EBRD i EIF investicija.

Ona ide gubitak svih subvencija. Pa bescarinske trgovine. Pa beli Šengen.

Do ovde negde ide samo ono što je gubitak privilegija koje Srbija ima.

Već u ovoj tačci se može govoriti o potpunom prekidu svih stranih investicija i odlasku radnih mesta. I braći Kinezima smo najinteresantniji kao bescarinski ulaz na EU tržište. Već ovde je moguć odlazak stranih kompanija koje se bave uslužnim delatnostima zbog povećanog geopolitičkog rizika daljih investicija u Srbiju. Bye bye IT jobs.

Iduće mere su zavrtanje ruke Grčkoj i Španiji da priznaju Kosovo kako bi se oni ugurali u NATO ekspresno. Povećanje broja NATO snaga u BiH kao uvod u veću centralizaciju iste, sa NATO kao ciljem.

Ako probamo da previše režimo zbog gornjih mera onda kreću direktne sankcije EU i SAD. Prvo protiv glavnih naprednih tajkuna i njihovih firmi pa protiv cele države.

U hipotetičkom slučaju novih sankcija više se ni Kinezima ne isplati da ovde kopaju zlato i prave gume jer ne mogu ništa da doteraju u Srbiju ili da izvezu. Iako to ne bi više bio embargo UN, za razliku od 1991 naša privreda je toliko tanka da bi i slabije sankcije imale jači uticaj.
 
Vrh