Šta je novo?

Izbori 2024

"Čini se da je na pomolu novo prekomponovanje političke scene, a razgovor o ponavljanju izbora u Beogradu zvuči samo kao izgovor, dok je primarni cilj da polako počnemo da se navikavamo na novi dvojac."
"Vladu će verovatno napraviti SNS, SSP i manjine, i u njoj će biti puno „nestranačkih ličnosti“."

Đilasa neko neka podseti kako je Milan Panić prošao.
 
А пропо све ове руско-украјинско-нато саге могу рећи да себе сматрам русофилним еврофилом и еврофилним амерофилом. Нисам у потпуности за ону причу "битни су само интереси а не пријатељства", већ више да треба пријатељства прилагодити мало интересима и интересе мало прилагодити пријатељствима, и онда се водити интересима. Хоћу рећи, пријатељства треба да буду битна али не и нека мантра или да пређу у залуђености. Другим речима ако видиш да пријатељ хоће да скочи у провалију свакако ћеш покушати да га спречиш ако можеш, али сигурно нећеш скочити са њим.
 
слажем се само ми није јасно шта подразумева "не треба да се водимо страхом од запада"? Не треба да се водимо илузијом о западу као неком добронамерном фактору али не треба ни да ризикујемо слабљење сопствене нације и економије због терања ината истом. Ако можемо да нешто радимо, радимо. Ако постоје реалне негативне последице које би искусили ако нешто урадимо мимо њихове воље онда то не радимо јер нам је национални интерес главни. То је мање више и мађарски/кинески/израелски модел.

На крају крајева, то ради и Русија - не знам да су они иједном кршили своје националне интересе зарад наших. Сво "савезништво" са њихове стране постоји само када нам се поклопе интереси. Ако ишта, запад је показао већу суицидалност одбраном својих савезника него Русија. Сами себе су ојадили овим санкцијама да би одбранили суверенитет Украјине док Русија ништа слично није урадила када је Азарбејџан кренуо да анексира делове Јерменије. Још су шуровали са Турцима који то спонзоришу упркос "православном савезништву" са Јерменима.

Немам ни трунчицу сумње да би и нас оставили на цедилу да им одговара. Због тога је свако инсистирање на суицидалном подржавању Руса идиотски а русофили у Србији који то заговарају се очигледно деле на издајничке манипулаторе и наивне манипулисане који још верују да је неуспела опсада престонице Украјине била "борба против нацистичке идеологије"

Bravo. Ovo je savršeno precizan opis situacije i to je svakome ko uopšte želi da bude realan oduvek bilo jasno. Postoje mnogi načini da se čuvaju tradicionalne kulturne bliskosti koji ne uključuju izbor da se ide protiv sopstvenih fundamentalnih interesa. Kao što sam već rekao upravo zbog toga, patriota je samo onaj ko predlaže poteze koji stvarno jesu korisni u realnosti kakva ona zaista jeste, a ne u onoj realnosti koju neko samo zamišlja a koja inače ne postoji. Oni kojima je jedina briga da im retorika zvuči što "patriotskije" svet ili ne razumeju ili ih nije ni briga šta je za naciju najbolje.

Treba dodati i da je sam naziv grupe "Patriotske stranke" već čista demagogija jer prećutno i bez dokaza podmeće da su druge stranke koje se tako ne zovu nešto suprotno, tj da nisu "patriotske" ili bar to nisu dovoljno. Pa umesto da priznaju da se od njih jedino politički razlikuju, pa da onda u ravnopravnom i javnom sukobu argumenata budu prisiljene da DOKAŽU koja je politika bolja za naciju i više patriotska, ovako im nije problem da implicitno sugerišu da su oni patriote već po definiciji i nazivu, a druge stranke onda valjda mrze Srbiju!? To je retorička manipulacija neinformisanima, a ne legitimna politička borba.

Po istom pricipu međutim treba ocenjivati i "opoziciju". Ima onih koji kritikuju vlast ali njihovi praktični potezi na neki neobičan način uvek ispadaju takvi da vlastima pomažu, a ne odmažu. Pri tome ne mislim na Đilasa, da se ne bi pogrešno razumelo, jer je sada on na tapetu kampanje razbijanja mogućnosti da opozicija sarađuje čak i samo tehnički, na pitanju oko koga se svi tobože slažu.
 
Ваљало би видети резултате и по самим бирачким местима, пошто у Вождовац нпр. спадају и Бели поток и остала села по Авали, у Земун спада и Батајница са Бусијама и тд.

To jesu rezultati po biračkim mestima. Na X osi je zvanični broj biračkog mesta. Još detaljniji podaci od tih ne postoje. Ono što nam fali je grupisanje biračkih mesta u veće prostorne celine od njih, jer bi se tek tu razlikovalo koja grupa biračkih mesta pripada selima po obodu grada, a koja većim i urbanijim koncentracijama. Zato sam pričao o potrebi postojanja mape biračkih mesta, pošto tek onda postaju moguće razne analize.
 
Poslednja izmena:
Inače, najefikasniji način argumentovane političke rasprave sa "Patriotskom grupacijom" stranaka je optužiti ih da nisu dovoljno patriotske. To ih, prvo, tera da opišu kako to oni konkretno zamišljaju da Srbija može funkcionisati i biti uspešna kao ostrvo u neprijateljskom okruženju ako se preterano oslanja na Rusiju (čak ni sumnjivi kamioni ne mogu da prođu, i to u zemlju izvan konfilkta, da ne spominjemo šta bi bilo ako stvarno budemo u iole većem sukobu interesa, dakle ne samo rata), i drugo, to precizno gađa baš njihove glasače i njihove motive da glasaju za takve stranke.
 
На тему конкретне политичке сцене у Србији, потенцијални спој бивших демократа са напредњацима би био јако интересантан јер мислим да би имао 3 главна ефекта:

- Слабљење СПС-а који вештачки преживљава захваљујући паразитирању на СНС-у, ако им Вучић окрене леђа чека их дуго путовање у ноћ
- Јачање младих политичких странака које су за разлику од националистичко-социјалистичког СПС-а јасније поцепани на националистичку десницу и социјалистичку левицу
- Осипање људи из и гласова за СНС/СПС/Демократа у ово ново, десно и лево крило у зависности од опредељења (не очекујем да би спој демократа и напредњака резултовао чистим сабирањем подршке већ би један део гласача / чланова нашао нове опције)

То би фактички значило да се у Србији ствара политичка сцена налик немачкој - са утицајним чистим десним и левим крилом и широком неолибералном коалицијом у средини која балансира између та два. То би и одговарало Вучићевом настојању да глуми Меркел која је и сама јахала скоро 2 деценије на власти и мењала политику како ветар дува а инсистирајући на стабилности
 
- Слабљење СПС-а
laughing-giggle.gif
 
Evo sns trojke. Sad sam pustio Vucka ali pravog. Ako ih ker ne pojede niko nece
 
,,Imajući u vidu da su debitanti - pre svega pokret Ekološki ustanak koji je njihova udarna igla - rezultat koji su ostvarili na parlamentarnim a pogotovo beogradskim izborima (oko 10%), može se smatrati uspehom. S druge strane, sagledavajući ogroman politički kapital koji su stekli u uspešno realizovanim ekološkim akcijama i dodajući tome činjenicu da su jedina politička snaga pred kojom su Vučić i Brnabić ustuknuli, možemo govoriti da je uspeh mogao biti i veći da u kampanji nije prevladao politički amaterizam.

Iz neobjašnjivih razloga oni su zatomili jasnoću, prodornost svojih poruka i harizmu svog autentičnog lidera Aleksandra Jovanovića Ćute, iz Ekološkog ustanka. Umesto da "autorizuju" (brendiraju) ovog zaje*******anog, neprijatnog i strogog Če Gevaru balkanskog eko pokreta, od koga srbijanske vlasti najviše cvikaju, oni su ga skrajnuli i utopili u bledu, beskrvnu, akademsku kampanju nesuđene predsednice dr Biljane Stojković i kandidata za gradonačelnika Dobrice Veselinovića, autentičnih izdanaka samodovoljnog šminkeraja beogradskog "kruga Dvojke" i fenseraja Sava-male oličenog u pokretu "Ne davimo Beograd"."


index.hr

 
На тему конкретне политичке сцене у Србији, потенцијални спој бивших демократа са напредњацима би био јако интересантан јер мислим да би имао 3 главна ефекта:

- Слабљење СПС-а који вештачки преживљава захваљујући паразитирању на СНС-у, ако им Вучић окрене леђа чека их дуго путовање у ноћ
- Јачање младих политичких странака које су за разлику од националистичко-социјалистичког СПС-а јасније поцепани на националистичку десницу и социјалистичку левицу
- Осипање људи из и гласова за СНС/СПС/Демократа у ово ново, десно и лево крило у зависности од опредељења (не очекујем да би спој демократа и напредњака резултовао чистим сабирањем подршке већ би један део гласача / чланова нашао нове опције)

То би фактички значило да се у Србији ствара политичка сцена налик немачкој - са утицајним чистим десним и левим крилом и широком неолибералном коалицијом у средини која балансира између та два. То би и одговарало Вучићевом настојању да глуми Меркел која је и сама јахала скоро 2 деценије на власти и мењала политику како ветар дува а инсистирајући на стабилности

Zaboravio si da istaknes da potencijalna koalicija nije zelja SNS i SPS nego izvesne Ambasade.
Ovakvi politicki projekti obicno zavrsavaju neuspehom.
 
,,Imajući u vidu da su debitanti - pre svega pokret Ekološki ustanak koji je njihova udarna igla - rezultat koji su ostvarili na parlamentarnim a pogotovo beogradskim izborima (oko 10%), može se smatrati uspehom. S druge strane, sagledavajući ogroman politički kapital koji su stekli u uspešno realizovanim ekološkim akcijama i dodajući tome činjenicu da su jedina politička snaga pred kojom su Vučić i Brnabić ustuknuli, možemo govoriti da je uspeh mogao biti i veći da u kampanji nije prevladao politički amaterizam.

Iz neobjašnjivih razloga oni su zatomili jasnoću, prodornost svojih poruka i harizmu svog autentičnog lidera Aleksandra Jovanovića Ćute, iz Ekološkog ustanka. Umesto da "autorizuju" (brendiraju) ovog zaje*******anog, neprijatnog i strogog Če Gevaru balkanskog eko pokreta, od koga srbijanske vlasti najviše cvikaju, oni su ga skrajnuli i utopili u bledu, beskrvnu, akademsku kampanju nesuđene predsednice dr Biljane Stojković i kandidata za gradonačelnika Dobrice Veselinovića, autentičnih izdanaka samodovoljnog šminkeraja beogradskog "kruga Dvojke" i fenseraja Sava-male oličenog u pokretu "Ne davimo Beograd"."

index.hr

bravo!
 
Pasic, ciji mi spomenik imamo je bio klasican lopov. Kao i vecina nasih politicara i vladara.
To je slicno kao i danas.
Njegovi sin u toku I sv rata trgovao je s Nemcima (svercovao platinu).
Takvi su ljudi koje kod nas narod podrzava, ceni i voli.

/Чујте_Срби!_Чувајте_се_себе
О НИКОЛИ ПАШИЋУ


Међу вашим политичарима које сам упознао било је људи који су могли да буду велики државници да су заиста били родољуби без рачуна, предани општем добру и храбри. Најбољи пример за то је Никола Пашић. Тај човек је, јавно признајем, много учинио за вашу земљу. Сигурно је један од оних ваших државаника који су највише учинили. Међутим, он је то учинио зато што су му се лични интереси поклапали са интересима земље. Да су му интереси били супротни, он би своју велику интелигенцију - у великом делу саткану од лукавства и спонтане интуиције - користио против вас. Погледајте, син обичних и сиромашних сељака оставља једно од највећих богатстава у овој земљи. Елем, човек који се преда само општој ствари, а Пашић је током целог живота био само политичар, и коме је на памети само та општа ствар не богати се, напротив - он жртвује и оно што је могао имати. Борба за неку идеју, идеал кошта. Знам нешто о томе. Одбрана вас коштала ме је свега што сам имао: богатства, положаја, будућности. Рећи ћете ми да је жена Пашићу донела мираз. Шта је, међутим, тај мираз у поређењу са оним што је он оставио после смрти? Сламчица и ништа више. Да је Пашић заиста био велик и поштен човек, како би неки хтели да га представе, после њега би нашли само женин мираз, а било би чудно да и он буде потпун јер су Пашић и, поготово, његови живели на високој нози, а дугови сина, које је отац плаћао, сигурно су надмашили мираз госпође Пашић. Уз то, заиста велики човек се гнуша дружења са покварењацима. Он у свом окружењу тражи људе који су му морално слични, значи поштене и несебичне људе попут себе. А Пашићево окружење?! Људи сиромашна духа, али корумпирани. Профитери и мутиводе којима је дозвољавао да се богате под условом да служе његовим интересима.
 
Poslednja izmena:
Smesno je paliti se na bilo kog politicara ili vladara iz istorije. Najbolje sto mogu da dobiju je da su bili dobri za doba u kom su ziveli i da su bili napredni u poredjenju sa tim kakvi su drugi vladari bili u to doba.

Van toga, treba da sluze za mimove i smesne klipove 🤣

 

"Kako se glasalo 3. aprila na šest biračkih mesta gde se ponavljaju izbori" :
 
Da li postoji ikakav dokaz solidarnog ponašanja opozicionih lista na tim ponovljenim izborima? Da li je iko čuo da postoji lokalna podrška za listu "ajmo ljudi"?
 
Smesno je paliti se na bilo kog politicara ili vladara iz istorije. Najbolje sto mogu da dobiju je da su bili dobri za doba u kom su ziveli i da su bili napredni u poredjenju sa tim kakvi su drugi vladari bili u to doba.

Van toga, treba da sluze za mimove i smesne klipove 🤣

I bas zato i treba izlaziti na izbore, treba se angazovati i informisati o drustveno-politickim desavanjima (napomena, angazovanje ne mora da bude stranacki rad i clanstvo, moze da bude i apelovanje na ljude oko sebe) i treba ih redovno menjati.

A ne glasati po emocijama, po srcu, po rodnoj pripadnosti, po lepoti, po poreklu, po neproverenim informacijama...

I iskljucivati emocije kada stvari ne idu kako je planirano. Ok, zlo nije smenjeno sa vlasti. Ali to zlo je gradjeno 10 godina. I sada mu je smanjen uticaj i moc. Smenicemo ga sledeci put. I to je to. Pa necu sad da sexem vene sto smo SNSu mandate sa 188 smanjili na "samo" 120. Pa dobro, jbg i to je nesto. Sledeci put cu opet da glasam protiv njih pa cemo da smanjimo jos.

To je moja filozofija. Mislim fantasticno je sto ima ljudi koji vole da se valjaju u defetizmu i fantasticno je sto ima ljudi kojima je svejedno jer ovde ne zive. Ali ja zivim ovde, to je moj izbor, i nemam nameru da idem negde drugde. I dok zivim ovde, ne zelim da zivim u gangrenoznom korumpiranom brlogu i da gledam kako nas sve jede. Glasacu i radicu tako da drzim razne psihopate i kleptomane u nekom ogranicenju ili bar balansu (jer ih iskoreniti ne mozes). I jasno mi je da to traje ceo zivot.

Mislim prosto kao sto ceo zivot peremo zube i telo od raznih gamadi, i ne dovodimo to u pitanje... tako isto mora i drustvo i politika da se ceo zivot prociscavaju od gamadi. Pa makar ih samo drzali u balansu. Ali sustina je da je to proces bez kraja. Nije to bajka pa kao pobedilo dobro i to je to za vjek i vjekova. Ne znam otkud ljudima ovde toliko poistovecivanje politike sa bajkama, i ta neka ocekivanja epskih pobeda i era blagostanja. Ne, to traje i traje.

A bogami, u poredjenju sa onim sta trpe neki drugi narodi po svetu, i sta su drugi radili decenijama da bi sacuvali svoja drustva... izaci i zaokruziti papir je macji kasalj.
 
Poslednja izmena:
To je zato što ljudi vole laka rešenja, jednostavne situacije, crno-bele likove, "sada ili nikada", jake emocije, da bude sve jasno, odmah gotovo, da nema sivog, nejasnog, prelaznih pojava, nepoznatog, umerenog, postepene gradacije i postepenog pretvaranja jednog u drugo. Mentalna lenjost. Boli ih glava kad misle, osećaju bolove kad imaju dileme, pa žele da sa tom glavoboljom što pre završe i odu u provod.
 
I iskljucivati emocije kada stvari ne idu kako je planirano. Ok, zlo nije smenjeno sa vlasti. Ali to zlo je gradjeno 10 godina. I sada mu je smanjen uticaj i moc. Smenicemo ga sledeci put. I to je to. Pa necu sad da sexem vene sto smo SNSu mandate sa 188 smanjili na "samo" 120. Pa dobro, jbg i to je nesto. Sledeci put cu opet da glasam protiv njih pa cemo da smanjimo jos.

To je moja filozofija. Mislim fantasticno je sto ima ljudi koji vole da se valjaju u defetizmu i fantasticno je sto ima ljudi kojima je svejedno jer ovde ne zive. Ali ja zivim ovde, to je moj izbor, i
Divim ti se. Ti u stvari sa filozofskim mirom koji nadilazi nase svakodnevno bitisanje kazes: "Svejedno da li ce SNS vladati jos 4 ili mozda 8 godina, kad tad cemo ih smeniti"
 
I bas zato i treba izlaziti na izbore, treba se angazovati i informisati o drustveno-politickim desavanjima (napomena, angazovanje ne mora da bude stranacki rad i clanstvo, moze da bude i apelovanje na ljude oko sebe) i treba ih redovno menjati.

A ne glasati po emocijama, po srcu, po rodnoj pripadnosti, po lepoti, po poreklu, po neproverenim informacijama...

I iskljucivati emocije kada stvari ne idu kako je planirano. Ok, zlo nije smenjeno sa vlasti. Ali to zlo je gradjeno 10 godina. I sada mu je smanjen uticaj i moc. Smenicemo ga sledeci put. I to je to. Pa necu sad da sexem vene sto smo SNSu mandate sa 188 smanjili na "samo" 120. Pa dobro, jbg i to je nesto. Sledeci put cu opet da glasam protiv njih pa cemo da smanjimo jos.

To je moja filozofija. Mislim fantasticno je sto ima ljudi koji vole da se valjaju u defetizmu i fantasticno je sto ima ljudi kojima je svejedno jer ovde ne zive. Ali ja zivim ovde, to je moj izbor, i nemam nameru da idem negde drugde. I dok zivim ovde, ne zelim da zivim u gangrenoznom korumpiranom brlogu i da gledam kako nas sve jede. Glasacu i radicu tako da drzim razne psihopate i kleptomane u nekom ogranicenju ili bar balansu (jer ih iskoreniti ne mozes). I jasno mi je da to traje ceo zivot.

Mislim prosto kao sto ceo zivot peremo zube i telo od raznih gamadi, i ne dovodimo to u pitanje... tako isto mora i drustvo i politika da se ceo zivot prociscavaju od gamadi. Pa makar ih samo drzali u balansu. Ali sustina je da je to proces bez kraja. Nije to bajka pa kao pobedilo dobro i to je to za vjek i vjekova. Ne znam otkud ljudima ovde toliko poistovecivanje politike sa bajkama, i ta neka ocekivanja epskih pobeda i era blagostanja. Ne, to traje i traje.

A bogami, u poredjenju sa onim sta trpe neki drugi narodi po svetu, i sta su drugi radili decenijama da bi sacuvali svoja drustva... izaci i zaokruziti papir je macji kasalj.
Одлично речено, да може да се овај пост закачи на врх теме било би идеално

Иначе, мени је феноменално колико су људи ок са тим што ми ево скоро 2 недеље после избора и даље ништа не знамо коначно, све се нагађа и претпоставља, коалиције се склапају и мењају након што су људи гласали, Дачић кука што му се Вучић не јавља на телефон, немамо појма ко ће са ким и свака странка има своју верзију резултата

И то је у реду свима изгледа, можда само пар лудака ево на оваквим местима прича о томе и даље
 
Vrh