Šta je novo?

Izbori 2024

Nisam sedeo nijedan jedini dan kod kuce 🤣

Ja sam spustio na 20 posto, ali jbg.
 
Teoretski je moguće, u praksi se nikad ne bi desilo.
A opet je bolje nego ovaj sadašnji sistem koji vodi Srbiju ka tome da će izbori imati 30% izlaznosti i u kome šenuti penzioneri (čast izuzecima) koji glasaju ko mašine, i katatonični mladi koji ne glasaju (čast izuzecima) kroje sudbinu celokupnom preostalom društvu.

Kako ne bi? Pa evo u našem konkretnom slučaju to bi značilo pobedu u prvom krugu, mesto u drugom. Imaće tih nekih svojih 47,8 % + nevažeći, biše preko 50.

A pitanje je da li bi i dobio u drugom krugu, jer će svi koji nisu za njega glasali, glasati i za crnog đavola u drugom.
 
I evo pitanje. Ako dodje do drugog kruga, ali Misa Vacic je usao u drugi krug sa Vucicem, da li biste isto zastupali da teoriju da se mora izaci i glasati protiv Vucica?
 
Kako ne bi? Pa evo u našem konkretnom slučaju to bi značilo pobedu u prvom krugu, mesto u drugom. Imaće tih nekih svojih 47,8 % + nevažeći, biše preko 50.

A pitanje je da li bi i dobio u drugom krugu, jer će svi koji nisu za njega glasali, glasati i za crnog đavola u drugom.
U Srbiji je višestranački sistem, a otkako je uveden, nije se desilo da samo jedna stranka izađe na izbore. Čak se nije desilo ni da samo vladajuća stranka i pro-vladine stranke budu jedine opcije na izborima. Na svim izborima koje smo imali do sad, imali smo: 1) više stranaka 2) više opcija, kako vladinu i provladinu, tako i prave opozicionare. Dakle nikad se nije desilo da na izborima budu opcije samo SPS i JUL, samo DS i DOS, ili samo SNS i neki od njegovih isprdaka. Uvek, ali uvek, je bio dijapazon vladinih i provladinih stranaka, i dijapazon pravih opozicionara.
Tako da ne razumem baš šta hoćeš da kažeš.
 
I evo pitanje. Ako dodje do drugog kruga, ali Misa Vacic je usao u drugi krug sa Vucicem, da li biste isto zastupali da teoriju da se mora izaci i glasati protiv Vucica?
Izađ' ti na prvi krug pa ćemo posle o drugom krugu kad dođe momenat.

Mada ja jesam nekoliko puta napisao na ovoj temi da ću uvek glasati protiv Vučića i SNS, što znači da ću uvek glasati i protiv nekoga ko je njegov prikriveni pion. Odnosno, ako budem pred izborom Vučić ili Vacić, neću glasati.
Ali to nije situacija u ovom prvom krugu. I ta situacija se i može sprečiti, kada bi 3 miliona ćutologa diglo dupe i glasalo za bilo koga ko nikad neće biti u koaliciji sa SNSom, i time smanjili njegov monopol.


Kad treba da se diže 100 evra iz banke, eto ih 1.100.000 da se prijave ko od šale. Zamalo pukne server kolike najezde budu u prva dva dana.
A kad treba da se glasa i odlučuje o sudbini društva, veliku većinu bi mrzelo čak i da im je glasačko mesto u prizemlju zgrade.
 
Poslednja izmena:
Nismo se razumeli, govorio sam teoretski o tvom predlogu da svi moraju da izađu, a posle dao i konkretan primer, dakle konkretni izbori u nedelju. Ako neko izadje npr na predsednicke i precrta listić, pola tog glasa ide Vučiću (jer on već ima svojih recimo 48% od izašlih) i pomaže mu da ostvari pobedu u prvom krugu. Da nema tih precrtanih, išlo bi se u drugi krug gde bi bilo mnogo čupavije. Eto realan primer koji ide baš Gebelsu na korist.

P.S. Doduše da priznam, znam da tako funkcioniše za parlamentarne gde ima cenzusa, nisam siguran da li važi i za predsedničke. 5 minuta dnevno u udarnom terminu za ekonomsko, statističko, pa i političko opismenjavanje ne bi škodilo.
 
Ujedinjena Srbija bi vrv mogla da osvoji vise da je stvarno ujedinjena... Narodna stranka i Vuk Jeremic su skoro pa bili nevidljivi u kampanji... i sad kao mudro cute... ako prodje sve ok, super... ako ne - bice kriv Djilas :D

Mada, generalno, Ponos i nije bio najsrecniji izbor.
 
Poslednja izmena:
Nismo se razumeli, govorio sam teoretski o tvom predlogu da svi moraju da izađu, a posle dao i konkretan primer, dakle konkretni izbori u nedelju. Ako neko izadje npr na predsednicke i precrta listić, pola tog glasa ide Vučiću (jer on već ima svojih recimo 48% od izašlih) i pomaže mu da ostvari pobedu u prvom krugu. Da nema tih precrtanih, išlo bi se u drugi krug gde bi bilo mnogo čupavije. Eto realan primer koji ide baš Gebelsu na korist.
A kolike su šanse za to? : / Pitam ozbiljno.
P.S. Doduše da priznam, znam da tako funkcioniše za parlamentarne gde ima cenzusa, nisam siguran da li važi i za predsedničke. 5 minuta dnevno u udarnom terminu za ekonomsko, statističko, pa i političko opismenjavanje ne bi škodilo.
E upravo o tome sam maločas i govorio Bekiju i upravo zato sam se i potrudio da istaknem da ne treba da se ide u krajnost gde se politički, pravni i ekonomski sistemi kroje tako debilozno da samo 2% ljudi može da ih razume a samo 1% da njima upravlja i barata. Vidiš koliko je sve to imbecilno zakomplikovano, i koliko čak ni ljudi koji prođu kroz Sociologiju i Ustav u srednjoj školi, ne dobiju kompletnu sliku o svemu tome. Al baš zato i treba svaka odrasla osoba iznad 20 godina da se potrudi da razume makar osnove, pa čak i ako joj promaknu tako neke začkolice ili posebni scenariji. Za početak, razumeti da je bolji oligopol nego monopol. I da je svakom političmaru prvo do vlasti i svog dupeta, te da kad u SkupSlini ima dve griupe ajkule i dupeta, a samo jedan prestol, bolje je da se oni tamo mlate oko tog prestola nego da sisaju krv nama.

Većina vladajućih taloga i moćnika širom sveta voli da društvo i njegovi sistemi i stubovi budu što komplikovaniji. Baš zato da bi bilo što manje pojedinaca, običnih smrtnika, koji bi uviđali kako stvari (ne)funkcionišu i kako ih promeniti u korist većine i običnog naroda. Zato čovek i treba sam da se informiše i rezonuje, pa makar i ne naučio sve, da bar ne bude još jedna inertna masa mesa koju nosi vodena struja. Učiš dok si živ. I boriš se protiv takvih spodoba dok si živ. Nema kraja. To je večita borba.
 
Poslednja izmena:
A kolike su šanse za to? : / Pitam ozbiljno.

Po Ipsosu nikakve na predsedničkim, već ima 58.2%, čak je donja granica poverenja 54.7%. Kladže daju 1.01 na pobedu u prvom krugu.

Parlament je nešto drugo. Tu je ispod 50%, a imaće apsolutnu većinu baš zbog tih 2-3% nevažečih npr. Mislim svakako sa SPS ima većinu, ovako će biti samodovoljni.
 
Granice u kladionici Meridian za BG izbore:
SNS - 47,7%
SPS - 6,5%
NADA - 3,5%
Ujedininjeni za Srbiju - 21,2%
Moramo - 6,6%
Ajmo ljudi - 2,75%
Dveri/POKS - 2,1%
SRS - 1,8%
Suverenisti - 2,65%
Zavetnici - 2,9%

Za parlamentarne:
SNS - 51,5%
SPS - 7,55%
NADA - 3,05%
Ujedininjeni za Srbiju - 15,1%
Moramo - 4,7%
Ajmo ljudi - 1,4%
Dveri/POKS - 2,05%
SRS - 1,48%
Suverenisti - 2,85%
Zavetnici - 3,1%
 
Ove razocarane neglasace lako prepoznas po tome kako cmizdre iskljucivo na opoziciju i sto su izbori blizi, redovno sve glasnije grakcu kako je opozicija raspala, zeli da nas cipuje ili ukida nam srbstvo, mnogo su nesto ruzni...
U sustini, samo se svodi na pranje svoje nazovi savesti pred ostalima na internetu jer su zapravo grupa koja i odrzava sefa na vlasti. Posle ce da umuknu malo, pa ce da potvrdno klimaju glavom u svakoj sledecoj diskusiji koja se bavi temom raspada ove drzave, ali zato kada se priblize sledeci izbori - eto njih opet sa glasnim usklicima zudnje za isusom i jednorozima kojih nemamo al glasali bi...
 
Granice u kladionici Meridian za BG izbore:
SNS - 47,7%
SPS - 6,5%
NADA - 3,5%
Ujedininjeni za Srbiju - 21,2%
Moramo - 6,6%
Ajmo ljudi - 2,75%
Dveri/POKS - 2,1%
SRS - 1,8%
Suverenisti - 2,65%
Zavetnici - 2,9%

Za parlamentarne:
SNS - 51,5%
SPS - 7,55%
NADA - 3,05%
Ujedininjeni za Srbiju - 15,1%
Moramo - 4,7%
Ajmo ljudi - 1,4%
Dveri/POKS - 2,05%
SRS - 1,48%
Suverenisti - 2,85%
Zavetnici - 3,1%
Ја бирам да верујем да је ово период великог политичког прочишћења у Србији где изборна центрифуга баца старе и разне нове реакционарне странкице на периферију и испод цензуса.

Надам се да ће се у овој деценији ујединити нова еколошка левица са једне стране, нова слободарска десница са друге и полако кренути да потискују ове старе шарлатане (СРС, СПС, НДС) на сметлиште историје где им је и место
 
Za parlamentarne:
SNS - 51,5%
SPS - 7,55%
NADA - 3,05%
Ujedininjeni za Srbiju - 15,1%
Moramo - 4,7%
Ajmo ljudi - 1,4%
Dveri/POKS - 2,05%
SRS - 1,48%
Suverenisti - 2,85%
Zavetnici - 3,1%

To je to i po mojim izvorima. Lično u kladionicu nisam ušao, ali razmišljam da bacim paricu na NADU i SPS, sporta radi. Donje granice 4% i 7.7%. Sve ostalo u granicama poverenja.
 
Po Ipsosu nikakve na predsedničkim, već ima 58.2%, čak je donja granica poverenja 54.7%. Kladže daju 1.01 na pobedu u prvom krugu.

Parlament je nešto drugo. Tu je ispod 50%, a imaće apsolutnu većinu baš zbog tih 2-3% nevažečih npr. Mislim svakako sa SPS ima većinu, ovako će biti samodovoljni.
Da su US / Dveri / DJB / DSS i Moramo imali zajednickog kandidata za predsednika, verovatno bi drugacija prica bila... Ovako, Ponos deluje da nema nit' harizmu niti nekog slifa da privuce vece narodne mase... plus medijska i infrastrukturna masinerija koja stoji iza SNS koja bi uspela verovatno da i moja baba Ljubica dobije barem 30% glasova, ne daju previse nade za optimizam onih koji bi da Vucicu u nedelju vide ledja...

Na parlamentarnim slicna prica... deluje da je samo dilema da li ce SNS imati apsolutnu vecinu ili ce to morati skupo da plate Dacicu koji je izgleda rodjen pod nekom ultra srecnom zvezdom i kako god se okrene on je uvek u odlicnom polozaju... :) zato je i na vlasti skoro pa 30 godina...

U Beogradu bi mozda moglo da se zakuva malo, ukoliko Moramo bude iznenadjenje izbora i dobije nekih 15-16%... Realno, mislim da je i tu Vladeta Jankovic los izbor US... jer niti ce da okupi sve glasace gradjanskih partija, niti ce da privuce ove koji su malko desno kao njegova prethodna stranka DSS jer su oni uglavnom vec opredeljeni...

Sve u svemu, sve me ovo neodoljivo podseca na igre Milosevica i Seselja... Milosevic stalno vlast, a Seselj kao njegova stalna pretnja - vecito opozicija... Tako i sada, samo drugi igraci... ;)
 
Posto je gotovo, po opoziciji i treba sada udariti najjace, da ne bi imali opet istu situaciju na sledecim izborima.
Kad bi svi ne-naprednjaci postupali tako, sledećih izbora ne bi ni bilo. Jer smo i ovako na putu da postanemo Balkanska Belorusija ili mini Turska u službi Evrope.
Ono što se ovde pokušava je da se vladajući talog i politička scena makar malo prodrmaju i okrnje, to jest da im se svakim izborima moć i uticaj mic po mic smanje za malo. I da više ne bude hegemonija jedne sekte. Ne samo u SkupSlini i Vladi, nego i u drugim sferama društva gde nešto od nekoga zavisi.
Jer kao što napisah par strana ranije (al džaba, jer nema ko da čita, svi bi da ih drugi čitaju a niko da čita druge) SNS mašinerija se nije gradila i zabila pipke u ovu zemlju preko noći, pa zato ni ne može da padne preko noći. Iako bi mnogi voleli i misle da to tako ide.

Ovo sad je prilika da se naprdnom talogu kome je prošao vrhunac (jak je i dalje, ali nije kao pre) zada još jedan udarac pre nego što nas sve kolektivno pretvore u mini Belorusiju. A čekanje idealne opozicije, idealnih prilika i idealnog trenutka za idealne grandiozne promene... u jednoj Srbiji... je ravno čekanju Isusa.
A i neizlaženje samo po sebi je ravno glasanju za SNS. Tako da...
 
I evo pitanje. Ako dodje do drugog kruga, ali Misa Vacic je usao u drugi krug sa Vucicem, da li biste isto zastupali da teoriju da se mora izaci i glasati protiv Vucica?
Ne. Kao što nisam glasao u drugom krugu za Šešelja protiv Lilića i Milutinovića 1997.

A moje pitanje je: Zašto postoji taj nacionalni sport držanja iznad provalije za tanku grančicu preslabog argumenta? Zašto trošiš uopšte svoje umne moći da smisliš tu konstrukciju sa Mišom Vacićem?
 
Zato sto su za mene svi kao Misa Vacic. Ako vi ne biste za Misu, sta je problem da ja necu da izadjem?
 
Beki ne brini, sledećeg puta neće biti izbor između Vučića i Vacića.
Jer neće ni biti sledećeg puta. Biće kao u Belorusiji ili Turskoj.
 
Ma, nije problem, sloboda.
Jedino što vuče na mazohizam, pomalo. Ali i to je OK.

Opet, ja sam praktično na svakim izborima dosad glasao protiv nekoga - a ne za nekoga - tako da mi je taj princip 'svi su Miša Vacić' stran. Znam šta manje volim, to je sugurno.
Napisao sam duzi post pre nekih pola sata, ali ili nisam kliknuo send ili je obrisan 🤣 Ne mogu opet, svakako.
 
Pozvao bih sve da glasaju u nedelju, ako ne za nekog, onda za princip smenjivosti.

Glasajte za onoga za koga mislite ili verujete da je iskrena opozicija. Princip smenjivosti i kao poluga kontrole svake vlasti je krucijalan.

Oni koji su već izabrali da izađu - pokušajte da doprete do porodice, prijatelja, njihovih porodica, do kumova, kolega, saradnika, komšija.
 
Poslednja izmena:
Veliki pozdrav iz gradskog štaba Moramo/Ne Davimo Beograd. Ono što mogu reći i što sam rekao bezbroj puta zadnjih 2 meseca od kada sam ovde je da izađete na izbore i da znate za koga ne glasate, a da glasate za koga god hoćete.

277778561_2184398935052831_2772450743840668040_n.jpg



 
Vrh