Šta je novo?

Izbori 2024

Ipak nema smisla kriviti npr. Solca, Merkelku ili deda Dzoa sto prosecni Srbenda vise voli naci-populizam i cvrstu ruku nego smenjivost vlasti i koliko-toliko liberalnu ideologiju.
To nema veze sa proklamovanom ideologijom. SNS je tipicna neoliberalna stranka, kad se procita njihov program.

Kako uciniti da smenjivost vlazsti bude prepoznata kao vazna stvar.
 
Bitno je da napredujemo iz godine u godinu, sa svim losim vlastima i spoljnim problemima, bice sve u redu sa nasom zemljom. Jos kad jednog dana dobijemo sposobnu i kompetentnu vlast, stvari ce lepo da izgledaju. Optimizam pomaze takodje;)
 
To nema veze sa proklamovanom ideologijom. SNS je tipicna neoliberalna stranka, kad se procita njihov program.

Kako uciniti da smenjivost vlazsti bude prepoznata kao vazna stvar.
Mислим да би први корак ка томе било увођење председничког система као у САД са ограничењем на два мандата. Овако ће Вучић кад испуца могућности за председниковање да се прешалта на премијера и јаше још и ха хај.
 
Mислим да би први корак ка томе било увођење председничког система као у САД са ограничењем на два мандата. Овако ће Вучић кад испуца могућности за председниковање да се прешалта на премијера и јаше још и ха хај.

Zar ne bi bilo dobro jace odvojiti izvrsnu i zakonodavnu vlast, tj zabrana ulaska clanova partija u vladu. Tako bi vlade bile tehnicke.
Takodje i da predsednik ne moze biti clan partije na vlasti.
Zatim skracenje pred. mandata na 2 godine.
 
Могло би и то, али владу увек бира парламент. Овако би изгласали о истом трошку и председника и владу и парламент.
 
Vladu bi mogao da bir aparlament, ali ne iz partijskih redova.
Cak iako bi de facto to bili partijski ljudi i to je neka distanca.

Smatram da bi za Srbiu bio dobar i sistem u kome bi partije postojale smao na lokalu, dok i parlament birale skupstine opstina. Slicno delegatskom sistemu u SFRJ.
Na ovaj nacin bi partije bile malo udaljenije od republicke kase.

Nema cak ni potrebe da partije postoje van lokala posto je stanovnistvo za sada politicki nepismeno i uglavnom bez ikakvih principa.
 
Ja bih voleo da je kod nas većinski izborni sistem umesto proporcionalnog, i da se biraju načelnici okruga, svaki okrug bi imao tog načelnika, a on bi proporcionalno broju stanovnika, davao jednog, dva, pet, poslanika. Ima 24 okruga, plus KiM, i da recimo od tih 24 okruga ima 101 poslanik, koje je delegirao još pre izbora kandidat za načelnika okruga. Ti načelnici okruga bili bi birani direktno, i odgovarali bi samo svojim sugrađanima. Imali bi najviše mandat od 2x4 godine, nakon čega više ne bi mogli biti birani u svom okrugu, dakle mogli bi za Predsednika ili da budu u Vladi. Vladu bi kao do sad izglasavala Skupština. Takođe Premijer ili Predsednik bi jedna osoba mogla da bude najviše 2 mandata, znači maksimalno 8 godina za obe te funkcije.

Time bi glas pojedinca mnogo više vredeo, sprečili bi se sindromi kako "lokalnih šerifa", tako i diktatora u pokušaju. Vlastodršci bi znali da im je mandat svejedno ograničen, i ne bi videli poentu ni da pokušavaju da privatizuju institucije, narod ne bi mogao da ih gleda više kao uzvišenstvo jer bi znao da oni idu relativno brzo, ne bi pio njihove priče da će im oni nešto dati, i interesovao bi se više oko društva kad zna da će sad neko drugi da bude izabran i to. Ti načelnici bi i nogama i rukama vukli za svoje okruge. Partije ne bi bile centralizovane, nego bi bilo dosta lokalnih partija, koje bi se fokusirale na svoje probleme. Ne bi prolazila spika da smo najjača helikopterska velesila u regionu, jer ljudi se ne bi primali na priču nekog koga uopšte ne glasaju, gledali bi šta može za tu njihovu kanalizaciju.

Glasanje bi bilo obavezno, a kazne drakonske. Izuzetak od kažnjavanja bi bio samo ako je neko sprečen zbog bolesti, ili nije u zemlji, naravno uz dokaz. Time se ne bi desilo da na izborima pobedi onaj ko osvoji većinu od manjine. Takođe, u školama bi građansko vaspitanje bio obavezan predmet, od prvog razreda. Kako bi se prolazili razredi, deca bi se učila od toga da sade biljke i sortiraju otpad, preko svojih prava kao pojedinca, i načinu ostvarivanja svojih prava, do tenderskih procedura i uzbunjivanja, u krajnjim razredima srednje škole. Maksimalno bih podsticao pojedinačni rad, inicijative, društveni angažman kao takav.
 
Porez se ne plaća Srbiji, nego vlasti koja upravlja Srbijom.. da sam u poziciji, i ja bih postupio kao Novak. Svu ovu bandu treba razbucati..
 
Nisu vam valjale ni one prethodne vlasti, a ne valja vam ni npr Ponos, Djilas, Jeremic itd...
Znaci da ne treba uopste placati porez Srbiji, tj treba da se ukine kao drzava.

Drugo, Novak se lepo slaze sa ovima na vlasti, ne vidim da se nesto buni.
 
Blago tebi ako ti svi oni valjaju..

Ponavljam, Novak ovoj zemlji ništa ne duguje, ništa mu nije dala, niti mu je pomogla kada mu je najviše trebalo- dok se razvijao i počinjao karijeru. Naprotiv, još su ga i spoticali na tom putu.

Da je uzeo britanski pasoš, sad bi imao titulu sera ili viteza, u svakom engleskom gradu kip od zlata, ne bi bio čerečen od strane publike i medija za svaku sitnicu i sigurno bi uživao daleko veći ugled.

Prema tome, i ovo što daje Srbiji je više nego što je zaslužila i uopšte ne kapiram mozgove koji su zapeli za porez koji bi svakako završio u nečijim džepovima i ne bi bio iskorišćen ni za šta bitno, kao što mi nemamo nikakvu vajdu od poreza koji plaćamo ovoj državi.

Šta imamo od toga? Da nemamo možda efikasno i besplatno zdravstvo, školstvo, dobru policiju, efikasan prevoz? Ništa od toga, naš porez se troši bezvezno i uzaludno, tako da nas ni milioni Novakovog poreza ne bi izvukli.

Ma ne daj ništa Novače, nemoj čak ni humanitarne akcije da praviš, nisu to zaslužili zavidni, neostvareni i pokvareni stvorovi, kakvih je puna ova jadna zemlja..
 
Takođe, u školama bi građansko vaspitanje bio obavezan predmet, od prvog razreda. Kako bi se prolazili razredi, deca bi se učila od toga da sade biljke i sortiraju otpad, preko svojih prava kao pojedinca, i načinu ostvarivanja svojih prava, do tenderskih procedura i uzbunjivanja, u krajnjim razredima srednje škole.

Gradjansko vaspitanje postoji od prvog razreda, ali nije donelo nista. Predmet i efekti od njega su besmisleni.
 
Сађење биљака и рециклажа треба да се уче на познавању природе и друштва или како се сад зове тај предмет. А министарство би могло да финансира да канте за сортирање отпада буду у свакој учионици и школском дворишту, по канта за папир, за лименке, флаше и тетрапак, и за остали отпад.
 
Građansko vaspitanje postoji kao izborni predmet, veronauka ili građansko pa izaberi, da l ćeš da se pomoliš Bogu pa da onda ideš da igraš fudbal u školskom, ili ćeš da ideš odma da igraš fudbal. Često stave da je poslednji čas, pa u principu puste decu kući.

Moja ideja je da se to uozbilji, da ima neku svrhu, znam da postoji i sad proceduralno.

Što se tiče sašenja biljaka i slično, to sam samo nabacao primere, nisam se udubljivao previše, nego suštinski šta bi bila ideja.
 
Није посао државе да васпитава децу него њихових родитеља и заједнице у којој одрастају

Посао државе у најбољем случају је да заштити васпитане особе од штетности неваспитаних
 
Ako je tako onda učiteljica nema vaspitnu ulogu nego samo obrazovnu? Saobraćajac kad dođe da drži predavanje klincima u školi, da moraju da paze kako prelaze ulicu, on čini lošu stvar, ne sme on da se meša, mora tata da im pokaže ili da žive u neznanju? Ili higijeničari kad ih uče da peru zube? Ako te kopka reč vaspitanje, evo reći ću građansko obrazovanje, pa onda neće vaspitavati decu nego obrazovati, u obrazovnoj instituciji tome namenjenoj.

Uloga države je da stvori preduslove da svaki njen pojedinac ostvari maksimalan potencijal u unapred poznatim pravilima igre. Da taj pojedinac ima sigurnost, i predvidivost, da zna da ako završi medicinu da će doći do tačke A, a ako krade u maksiju da će doći do tačke B. Mešanjem države dolazimo do toga da se onima sa medicinom daje kurs nemačkog i da se gube odavde, a onaj što je krao po maksiju, da avanzuje u skupljača kapilarnih glasova ili razbijača protesta.

Uloga države recimo nije da otvara fabrike a ispade da se samo time bavi.
 
I između monopola i oligopola. Znam da mnogima u Srbiji to zvuči prilično isto, ali meni nije, i prilično mi je bitno da se prvo zameni drugim. Ili bar donekle ublaži.



Inače, diskusije iznad su me podsetile da bi valjalo kad bismo imali neku temu o prosveti i obrazovnom sistemu.
 
Poslednja izmena:
Ako je tako onda učiteljica nema vaspitnu ulogu nego samo obrazovnu? Saobraćajac kad dođe da drži predavanje klincima u školi, da moraju da paze kako prelaze ulicu, on čini lošu stvar, ne sme on da se meša, mora tata da im pokaže ili da žive u neznanju? Ili higijeničari kad ih uče da peru zube? Ako te kopka reč vaspitanje, evo reći ću građansko obrazovanje, pa onda neće vaspitavati decu nego obrazovati, u obrazovnoj instituciji tome namenjenoj.

Uloga države je da stvori preduslove da svaki njen pojedinac ostvari maksimalan potencijal u unapred poznatim pravilima igre. Da taj pojedinac ima sigurnost, i predvidivost, da zna da ako završi medicinu da će doći do tačke A, a ako krade u maksiju da će doći do tačke B. Mešanjem države dolazimo do toga da se onima sa medicinom daje kurs nemačkog i da se gube odavde, a onaj što je krao po maksiju, da avanzuje u skupljača kapilarnih glasova ili razbijača protesta.

Uloga države recimo nije da otvara fabrike a ispade da se samo time bavi.

Држава је организација која има монопол над силом на одређеној територији, дат од стране народа као гарант заштите од домаћих и страних непријатеља, пљачкаша, убица итд. Државни апарат који то не чини нема легитимитет. Државни апарат који покушава да чини нешто више од тога излази из оквира тзв. "друштвеног уговора" и мора да користи насиље над народом како би постигао шта жели.

Имали смо огроман експеримент шта деценије државе која се провлачи у сваку пору друштва учини од једног народа и потпуно му уништи културу, потпуно атрофирајући било какав концепт друштвене части, личне одговорности и предузимљивости јер ће "држава то да уради".

Што бих ја кречио фасаду своје зграде кад ће држава то да уради од туђих пара
Што бих ја ризиковао своје паре да отварам фабрике кад ће држава то да ради од туђих пара
Што бих ја водио рачуна о смећу кад је држава крива за загађење
Што бих ја васпитао децу кад могу да их пошаљем да држава то ради и после кривим њу
Што бих ја помагао сиромашнијима када држава то треба да ради од туђих пара

И тако за све. Толико смо заглибили да је свако укидање таквих државних овлашћења "слом друштва" које сад мора да учи како да размишља и вреднује и понаша се одговорно уместо да се ослања на мама-државу. Да ни не смемо превише пуно ни превише нагло да укидамо државна овлашћења јер ће се друштво дословно урушити. И свако независно, народно организовање за побољшање друштва и нације се узима као "доказ" да се ствари погоршавају јер мора обичан човек да ради на бољитку уместо да то ради држава. Последње што нам треба је да се државна овлашћења шире у повећавају.

И тридесетогодишњем џабалебарошу је урушавање квалитета живота кад га натерају родитељи да нађе било какав посао уместо да живи на њиховог грбачи.
 
Jedan od razloga zašto ljudi ovde mnogo očekuju od države je i to što je mnogima ovde država pootimala štošta.

1) Najpre otimačine imovine posle dolaska komunista na vlast, odmah posle rata
2) Slanja na robije i Goli otok, ne samo posle rata nego i posle džapanja sa Staljinom i podelom na ''one za Tita'' i ''one za Staljina'' (Balkanci vole podele više nego leba)

3) Zatim forsiranje mnogih porodica nakon rata da dele svoj dom sa drugima, dok se ne obnovi i ne izgradi zemlja. Naravno, bilo je puno ljudi koji su se solidarisali i sarađivali ali bilo je i jako puno skotova među tim privremenim stanarima. Moj deda je taj problem rešio na svoj način i pre vremena tako što je zajedljivom skotu od žene (sa milom ćerkom koja je bila sušta suprotnost) svojim parama kupio drugi stan, da je više ne gleda i ne trpi. Inače da je čekao gangrenoznu kancerogenu državu da to sredi, završio bi ili u ludnici ili na robiji :rolleyes:

4) Dalje, čak i decenijama nakon rata, kada je već veliki deo zemlje bio obnovljen i skućen, Gangrenozna država je nastavljala da vara građane. Primera radi, priča iz prve ruke - 1970ih, osoba kupi stan od države sa stanarima unutra koji treba da budu iseljeni kada se završi neko od naselja (Mirijevo, Banjica, bm li ga...) Stanari u međuvremenu izvrše trampu sa drugom porodicom, koja je bila socijalni slučaj (čitaj - paraziti bez dana radnog staža) i oni se usele u taj stan koji je neko kupio. Kako? Ne znam. Pravno-birotehničke idiotarije, kao i sve u Srbistanu. Postanu zaštićeni stanari. Pola faking veka prođe, oni i dalje sede u tuđem stanu jer imaju status zaštićenih stanara i vlasnik ne može da ih izbaci dokle god i baba i ćerka ne krepaju. Čak ni kada više desetina puta pokušaju da ućare i propuste kiriju, i čak i kada otvoreno kažu vlasnicima da će da ih tuže i ''izlože nepotrebnim troškovima'' zato što, zamisli čuda, vlasnici neće da se odreknu svoje imovine i poklone im.

Znam još takvih primera, proverenih i iz prve ruke. Srbija je puna toga. Bila i ostala. No dobro, stavimo to na stranu i recimo da čovek treba da se okrene sebi i sam rešava svoje probleme ako već Gangrenozna država neće. Evo konkretna situacija - ja vidim bahato g***o koje je ostavilo džip parkiran posred prilaza pešačkom prelazu. Koje opcije ja imam da reagujem na to?

Prva opcija je da pozovem nadležne koji će mi reći ''aha... aha... daaa, daaa... poslaćemo patrolu''. Koja nikad neće izaći i ništa neće uraditi. Osim što će možda usput prodati moje podatke.
Druga opcija je da rešim to na svoj način, brz i efikasan, nakon koga će morati da menja gumu, brisače ili retrovizor.

Svakog dana, hiljade ljudi pokušava da reši svoje probleme kroz prvu opciju. I svakog dana nailaze na ku***bolju i korupciju. Tu se javlja ogromna količina ogorčenosti i ravnodušnosti. Jedan vid ogorčenosti je i to da stanari neće sami da plate pun iznos za renoviranje fasade. Jer kad bi stanari da zamene matora izanđala vrata novijim a lepšim i stilskim, odma se jave razni Zavodi koji ćute kada se ruše kulturna dobra na Vračaru, a prde po ovima što ne angažuju stolara da im za 5.000 evra pravi repliku vrata iz 1923. Oće, zabole ih baš. Ovi ruše spomenike i kulturna blaga, a ovamo se stopiraju ljudi koji bi da unaprede svoju zgradu.


Sad, neko bi na sve ovo mogao da kaže ''pa da, ali ako ljudi znaju da ne mogu da se oslone na državu, zašto onda i dalje očekuju toliko od nje?'' Pa prosto. Zato što nije svako spreman da rešava stvari na svoj način. Nije svako spreman da se hvata u koštac sa kriminalčinama i muljatorima i vraća im milo za drago kako zna i ume. Nije svako spreman da rizikuje da popije krivičnu prijavu i bude pretvoren u ''primer'' kad učini neku pravdu (kao gorepomenute gume i brisači). E zato se mnogi i dalje uzdaju u državu. Jer nemaju drugog izbora. A država nastavlja da praktikuje ku**bolju i pravljenje primera od normalnih ljudi a kriminalčine i otpade tetoši i pušta. I onda se tako ulazi u začarani krug.

Sve u svemu, hoću da kažem da postoje mnogi i opravdani razlozi zašto su ljudi ogorčeni na gangrenoznu državu, a isto tako postoje mnogii opravdani razlozi zašto drugi deo ljudi očekuje od države da radi i ono što treba i ono što ne treba. Tema je kompleksna i multidimenzionalna, i prostire se više decenija, pa čak i vekovima unazad.
 
Poslednja izmena:
Blago tebi ako ti svi oni valjaju..

Ponavljam, Novak ovoj zemlji ništa ne duguje, ništa mu nije dala, niti mu je pomogla kada mu je najviše trebalo- dok se razvijao i počinjao karijeru. Naprotiv, još su ga i spoticali na tom putu.

Da je uzeo britanski pasoš, sad bi imao titulu sera ili viteza, u svakom engleskom gradu kip od zlata, ne bi bio čerečen od strane publike i medija za svaku sitnicu i sigurno bi uživao daleko veći ugled.

Prema tome, i ovo što daje Srbiji je više nego što je zaslužila i uopšte ne kapiram mozgove koji su zapeli za porez koji bi svakako završio u nečijim džepovima i ne bi bio iskorišćen ni za šta bitno, kao što mi nemamo nikakvu vajdu od poreza koji plaćamo ovoj državi.

Šta imamo od toga? Da nemamo možda efikasno i besplatno zdravstvo, školstvo, dobru policiju, efikasan prevoz? Ništa od toga, naš porez se troši bezvezno i uzaludno, tako da nas ni milioni Novakovog poreza ne bi izvukli.

Ma ne daj ništa Novače, nemoj čak ni humanitarne akcije da praviš, nisu to zaslužili zavidni, neostvareni i pokvareni stvorovi, kakvih je puna ova jadna zemlja..
Ko je rekao da meni SVI oni valjaju ???

Nego, ako Novak ne placa, zasto bi iko placao porez ?
Ako niko ne placa, mozes da ukines drzavu Srbiju.
 
A ko ti od njih valja? Meni ne valja niko-ni od prethodnih, ni od sadašnjih, a ne vidim ni neku solidnu opciju za budućnost.

Novak ne mora da plaća, to koristi i boli ga uvo- ne krši nikakav zakon. Uostalom, ovde ne ostvaruje zaradu, ne živi ovde, pa prema tome ne mora ništa ovoj zemlji da vraća, niti joj šta duguje.
Mi nažalost moramo da plaćamo, jer nemamo mogućnost izbora kao Novak.. Time smo na neki način saučesnici u održavanju ovog nakaradnog sistema i vlasti. Krivi smo svi.
 
Nije mi želja da cepidlačim ni solim pamet, ali samo da skrenem pažnju na jednu stvar...
Uostalom, ovde ne ostvaruje zaradu, ne živi ovde, pa prema tome ne mora ništa ovoj zemlji da vraća, niti joj šta duguje.
Pa sad... Kako se uzme... Velike pare su ušteđene na ustupku za ove terene, a još veće pare su se namlatile od njih.
Teniski-Tereni-4.jpg

Ali dobro, kao što rekoh, niti želim da cepidlačim niti sad da predstavim Novaka kao nekog izdajnika i neprijatelja. Jer ovde sad može da se otvori ogromna i beskrajna debata i vaganje da li dobre stvari koje je uradio za Srbiju nadmašuju propuste ili - ne znam kako da nazovem - nekorektnosti koje je uradio. I na sve to može da se gleda iz više uglova.
Neki ljudi gledaju na tu njegovu izgradnju terena kao svojatanje javnog i nabijanje sadržaja gde mu mesto nije. Neki pak gledaju kao ulaganje da se nekadašnje šiblje i pičvajz na tom mestu pretvori u nešto korisno, primamljivo i profitabilno. Ja uviđam i jedno i drugo. Ali ne mogu da izignorišem da je cela stvar onako malo... grabljivački izvedena.

Lično, neke stvari kod njega volim i cenim, neke ne. Ali, kao i mnogi drugi u zemlji, kad se radi o njegovoj porodici, e tu nemam baš naročito lepe reči i mišljenje...

A da, zamerio sam mu malo i onomad kad je napravio onaj dvorac na Pavlovačkom jezeru. Kapiram ja da kad si neko i nešto, da se očekuje od tebe da malo... ulažeš u reprezentativnost i glamur. Ali mislim... tebra, ako praviš vikendicu, napravi vikendicu. Ne sportski centar - palatu...
 
Poslednja izmena:
Vrh