Šta je novo?

Izbori 2024

Oni "huligani" od juce na mitingu... bilo je dosta klinaca 2004-5 godiste koji su tu dosli da se mangupiraju a i da uzmu lovu. Ko ih je zvao pojma nemam, isto vazi verovatno i za ostatak one ekipe.
 
Jel se meni čini ili Šapke nije nešto aktivno učestvovao u onom Vučićevom cirkusu?🤔
 
Sumnjam da su ovo provokatori koji žele da umanje značaj protesta i demotivišu ljude, čudesno je kako su svi lepo izašli na tviter i guraju istim tenorom.

Tih tri minuta na dnevniku su prvi znaci pucanja medijskog sistema, garantujem da je bila masa ljudi iz unutrašnjosti koja je bila šokirana onim što je videla. Ljudi podcenjuju koliki je medijski mrak van BG.

Sve se namešta kako treba, prvo onaj fijasko od kontramitinga će se sigurno dugo prepričavati u danima pred nama, kako su ucenjeni, kako je loša organizacija bila. Imamo tu i izgovore kao bilo je malo ljudi zbog kiše, nisu smeli da dižu dronove po kiši itd. Možda je kosmička pravda htela da i juče padne kiša da situacija bude identična kao na kontramitingu, niko nije dovezen organizovanim prevozima, niko nije uzeo ni dinar za to a i pored toga se stvorilo more ljudi. Dronovi su čudesno mogli da lete, ima snimaka koji se dele po tviteru itd.

Tu dolazimo sada do ovih pukotina u sistemu kao o tome da je RTS odmah, makar i za kratko pustio snimak i to baš onaj gde su se odlično videle dupke pune ulice po kiši koja se non stop lije. To je taj kontrast koji su ljudi videli juče na dnevniku u 19:30. Tih tri minuta je večnost za ovu vlast i više nego dovoljno da po zemlji raspiri glasine i sumnju o tome koliko je SNS jak.

Puno puta je ovde ponovljeno da su protesti maraton a ne neka instant revolucija, već je pomenuto da su studentski protesti trajali mesecima, peti oktobar je bio ogroman logistički poduhvat gde su iza sebe imali opipljivu i lako dokazivu krađu izbora, bojkote po celoj zemlji itd., tu se državni aparat u pozadini već "naštelovao" na promene.

Gde će te veći dokaz da SNS država polako izmiče kontroli i da se sada u pozadini medija, državnih ustanova, sigurnosnim aparatom verovatno uveliko dešava prestrojavanje i nameštanje za neki novi sprint bez AV i njegove ekipe. I što je najlepše, ovime su ljudi sa protesta dokazali da je moguće nanesti ozbiljne pukotine sistemu bez nasilja i žrtava. Treba nastaviti ovim tempom i sistem će se urušiti sam od sebe.
 
Tu dolazimo sada do ovih pukotina u sistemu kao o tome da je RTS odmah, makar i za kratko pustio snimak i to baš onaj gde su se odlično videle dupke pune ulice po kiši koja se non stop lije. To je taj kontrast koji su ljudi videli juče na dnevniku u 19:30. Tih tri minuta je večnost za ovu vlast i više nego dovoljno da po zemlji raspiri glasine i sumnju o tome koliko je SNS jak.
7 minuta RTS-ovog dnevnika je bilo posvećeno protestu... bila su 3 priloga, na početku, sredinom i na samom kraju emisije... svi zahtevi su više puta pročitani i svi su mogli da ih čuju..

Ljudi opet pričaju nebuloze... te namerno iseckali u 3 priloga, te namerno utišali ton reporteru, sve nešto ne valja.

Baš mislim da je bilo odlično što su bila čak 3 priloga, da se gledaoci stalno podsećaju o tome, da se čuje buka i huka sa ulice, vidi masa...

Verujem da na RTS-u ima mnogo dobrih ljudi koji su zaplašeni i maltretirani i da jedva čekaju "oslobođenje".
 
Буквално ово.
Један од јачих разлога зашто влада већ више од деценије.
Јесте да је то све то највећим делом маркетинг али тим људима чак и то и те како значи.
Опет понављам, једна од кардиналних грешака појединих опозицинара је што људима лепе етикете полусвета, безубе Србије и слично као да не схватају да без гласова и тих људи никада неће моћи да буду релевантан политички фактор у држави.
Ponekad pomislim da opozicija u stvari i ne želi vlast tj ne želi Srbiju. Oni bi da dobiju Beograd, da uzimaju pare, naprave neki park za pse, a Vučić neka i dalje radi i vlada zemljom. Mislim da ih, kao i neke ovde, ostatak Srbije i ne zanima. Sa takvim stavom nikada neće dobiti izbore. Pre par strana bila polemika kako pridobiti deo njegovih glasača, da je to nemoguća misija. Nije. Isprljaš malo cipele, obidješ neka sela, "Vučić vam dao put? I ako je, ne znam što niko nije do sada. Evo ja ću Vam postaviti semafor, da se sigurnije i bolje krećete tim putevima." "Vučić Vam dao struju? I treba. Evo Ja ću Vam uvesti internet i kablovsku, moći ćete da gledate kanale koje želite i da se lakše čujete sa decom u inostranstvu (ili Beogradu)." "Vučić Vam povećao subvencije" Evo Ja ću povećati još više, nećete više prosipati mleko po ulicama, za godinu, najviše dve godine bićemo u rangu evropskih proizvodjača." "Vučić Vam otvorio fabriku i obezbedio radna mesta? Svaka mu čast. Za to je trebalo puno truda, para i subvencija. Ja ću Vam obnoviti dom zdravlja, da možete lakše ostvarivati zdravstvenu negu, obnovićemo škole, da deca imaju gde da uče" Pored svega toga vole i da čuju šta će se promeniti na državnom nivou. "Obnovićemo školstvo, nastavnici i profesori više neće biti ugnjetavani, radnici u javnim prediuzećima neće više biti uslovljavani učlanjenjem u stranku, cenićemo struku i postavljaćemo stručne ljude na rukovodstvena mesta, prilagodjavaćemo se preduzetnicima, zakoni će biti isti za sve..."

Ima načina. Pitanje je samo da li ima volje. Treba malo otići i saslušati narod, upoznati se sa njim, saznati koje su nejgove potrebe. Ima još dosta sela koja čekaju na put, koja nemaju struju. Ima dosta manjih gradova koji su se počeli kolebati (primetili ste da je većina u petak bila bez mladih, oni nisu došli autobusima, većinu su činili penzioneri i državna služba) Jeste veliki posao i veliki rad, samo je pitanje da li želimo drugu vlast za boljitak svih nas i celokupne Srbije ili čisto da se obezbedimo naredne 4 godine pa posle šta bude, ostali neka se snalaze.
 
Nego ko će na kraju da uđe u skupštinu, "NAROD"?

Svaka poruka ti je na isti kalup.

Ma ne narod nego neka nova politicka snga izrasla iz ovg protesta, a nezavisna od tekucih pol. stranaka.


@mariks
odlicno si ovo napisao. Nekom treba samo klupa na stanici, neko hoce park za pse i lift za bicikle.
Postoje osnovne i prosirene potrebe.
Beogradskoj urbanoj rulji mora da se stavi do znanja da njiihovi interesi nisu primarni.
Onaj ko to bude bio u stanju da kaze imace podrsku ostatka Srbije.


Druga stvar je rad na lokalu. Ljudi treba na proteste da idu s komsijama i stvaraju lokalne komitete Otpora.
Ako se ceka da nas Ambasada organizuje, sve ce izaci na zlo.
 
Poslednja izmena:
Takođe sumnjam da se ljudi kontrolišu i svesno pasivizuju. Ipak, za sada je dobro, nadam se da će biti još masovnije!

RTS je po prvi put obratio ozbiljniju pažnju na proteste onako kako treba čini mi se. Neko se malo ukakio i pravi odstupnicu (nije bitno ko pobedi, poješću onog ko izgubi). Za prvi protest nisam video ni jednu vest, pa onda kasnije nešto stidljivo, sad nisu mogli da ignorišu. Naravno da je i RTS pun sektaških kadrova, ali iskreno i nisam video neko baš preterano naginjanje ka sekti, osim onoga što bi se moglo okarakterisati kao domaćinsko suđenje. Ipak nije kao u vreme Slobe, ako želimo biti objektivni. Sam AV je na gostovanju kritikovao RTS, pa se onaj beskičmeni voditelj samocenzurisao.

Mnogo veći problem su mediji poput PINK-a i sličnih, portali kojih nije bilo pre 30 god. Ako bih morao da izdvojim jedan simbol svega nakaradnog, prizemnog i primitivnog u poslednjih 30 godina, to bi bio PINK. Voleo bih tamo da vidim 50K ljudi i masnokosog da tad diriguje toj masi sa svojih par mandrila. Nekako imam osećaj da bi tu mogla da se zapali varnica.

Uzgred, čitajući, čini mi se da je dosta ljudi prijavilo da su bolesni. Ja 3 dana džonjam, užasna grlobolja, nos, kašljem kao muflon, ništa temp.
 
@MC_ Ma zaista? I ta neka nova partija će da se stvori spontano, organizuje spontano, finansira spontano i spremi se recimo do septembra da izađe na izbore?

I putem spontanih "narodnih" kanala će da širi svoju reč, od usta do usta?
 
Dve najgluplje teze koje se ponavljaju po tviteru:

‘Rusimo ih sada kad nas se skupilo ovoliko’
‘Sklanjaj politicare, ovo vodi narod’

Toliko besmislene da verujem da ih sluzba pusta u etar. Ili su samo ljudi mentoli.
 
@MC_ Ma zaista? I ta neka nova partija će da se stvori spontano, organizuje spontano, finansira spontano i spremi se recimo do septembra da izađe na izbore?

I putem spontanih "narodnih" kanala će da širi svoju reč, od usta do usta?

U ovakvim situacijama cesto nastaju nove politicke partije. Tako je bilo u proslosti. Kao sto smo vec pitali, potrebni su politicari koji mogu da se obrate i simpatizerima SNS-a u provinciji, ne samo beogradjanima.
DS, Zajedno, Djilas, NS nisu svakome prihvatljivi.

Koliko kostaju ovi protesti?
 
Ti protesti su bili 24/7, a ne jednom nedeljno dva sata...
Pa nisu, bio je studentski u 12 i koalicije Zajedno u 3 popodne, osim u slučaju kordona u Kolarčevoj, dok ga nije probio patrijarh Pavle.

Bilo je dešavanja tokom dana i noći na fakultetima. Ali sada fakulteti nisu prekinuli rad, a studenti se bore za Garu u Drvaru, pa i zato, ali i usled toga što, kako Ljuba iznad napisa, okolnosti tad i sad nisu jednake, scenario protesta ne može biti isti.
 
Da sumiramo: masa ljudi će nastaviti da izlazi na proteste ali još veća masa ljudi (mislim na one koji takođe ne glasaju za SNS, koji nisu deo SNS) će nastaviti da nalazi izgovore da ne izađe i da ništa ne urade. I zato će sve ovo na kraju verovatno i propasti splasnuti, uz određene postignute rezultate i promene, ali ne i borbu isteranu do kraja.

Isto tako će masa ljudi nastaviti da bojkotuje izbore, tako da čak i da se hipotetički vladavini SNS izmaknu sve stolice, sve će proći džaba jer neće imati ko da zakonski zameni njih, ko da zakonski zaduži te stolice i mesta u Skupštini umesto njih. A sve ovo što se dešava ovde je samo prototip onoga što će se dešavati i u svetu - uvođenje sve više ljudi u potpunu apatiju, k...bolju i međusobnu zavađenost, tako da vlasti i korporacije mogu da budu sve gore i sve pohlepnije, a da nikada ne snose posledice za to.

I pošto znam šta sledi odmah da kažem, ja ću nastaviti da dajem svoj doprinos koliko mogu (ako zatreba, čak i više od mirnih protesta), kao i još neki ljudi koje znam. Ali više je nego očigledno da će masa ljudi nastaviti da traži i nalazi izgovore. Jedni će da nastave da traže i nalaze izgovore zašto da ne doprinesu masama na ulici, a drugi zašto da zakonski ne formalizuju postignute promene.

Slični trendovi se već polako nameću i u svetu, samo što su u banana državama poput Srbije više istaknuti i očigledni, jer su ovakve zemlje lakše za kontrolu i eksperimentisanja. Ali isto će pre ili kasnije biti i po svetu. Kad/gde se strasti previše uzburkaju, pojaviće se lokalne Ljiljane Smajlović da govore ljudima da ne budu besni i razmaženi jer "danas imaju više nego nekada kraljevi" (reči zapravo izgovorene na forumu, a prenete od belosvetskih hohštaplera i PR službi). Zatim (po)javiće se Svetski ekonomski forum(i) koji će da iznova ubeđuju svet da slede velika ispravljanja nepravdi i velike promene na bolje. Javiće se biznismeni, milijarderi ili njihovi portparoli koji će sramiti nižu i ono malo što ostane od srednje klase, i govoriti im da su sami krivi što nemaju više, a ne prevarantski kriminalni politički i ekomomski sistemi koji rade tako što pljačkaju siromašne da bi davali bogatima. I koji su dizajnirani tako da doživljavaju krah svakih 15 godina, baš zato da bi iz svake krize moglo da se pokrade iz naroda i prebaci u džepove moćnika, kao što je ovde bilo sa Jezdom i Dafinom. Siromašni još siromašniji, bogati još bogatiji, a ljudi u masama i s pravima glasa sve apatičniji i lenjiji.
 
Poslednja izmena:
Dve najgluplje teze koje se ponavljaju po tviteru:

‘Rusimo ih sada kad nas se skupilo ovoliko’
‘Sklanjaj politicare, ovo vodi narod’

Toliko besmislene da verujem da ih sluzba pusta u etar. Ili su samo ljudi mentoli.
A da prestanu ljudi da se nazivaju mentolima? Sad ce opet da se pocinje sa tim, a posle ce biti kme kme, izgubili smo izbore, glasali samo Zoja i Relja iz kruga dvojke za nas.

Ovi klinci izmedju 5:00 i 8:30 su srcana deca i vidi se da im je stalo, a svi su ih napljuvali i nazvali Vucicevcima, a jasno je kao dan da to nisu. Jos su i uhapseni posle


E, svaka cast ovom redaru sto je stao i pricao sa njima, to je ono sto treba da se radi i to je put.

Je li toliko tesko da se nadjemo na sredini? Da se kaze da protesti nisu savrseno organizovati i da uz bolju organizaciju sledeci put treba razmisljati i traziti nacine kako da se uradi nesto konkretnije da bi se naterali da ispune zahteve. A da se drugoj strani jasno kaze i lepo objasni da to ne znaci upadanje u skupstinu i lomljenje grada i da se objasni zasto to nije resenje.
 
Ili si klasičan lik sa slave, politički nepismen i utopijski zadojen, ili si bot. U oba slučaja radiš u korist SNS-a upravo.

Ako nemaš iskustvo u postavljanju bilo kakve strategije (za bilo šta ikad), legitimno pravo je da izneseš svoje mišljenje, forum tome i služi. Ali da radiš to 24/7 na svim temama, e pa to je već simptomatično malo.

U današnjem svetu (maltene) uopšte nije bitno ko je na vlasti. Bitno je da su mediji iole slobodni, da sistem postoji i da je vlast smenjiva. Sve ono što danas nije slučaj.

To je sve. Uvek će morati da se balansira između svetskih moćnika, a posebno u današnjoj geopolitičkoj situaciji.

Sve drugo je kako mali Perica zamišlja politiku (i društvo) i nečiji vlažni snovi.

Edit: upućeno @MC_
 
Da sumiramo: masa ljudi će nastaviti da izlazi na proteste ali još veća masa ljudi (mislim na one koji takođe ne glasaju za SNS, koji nisu deo SNS) će nastaviti da nalazi izgovore da ne izađe i da ništa ne urade. I zato će sve ovo na kraju verovatno i propasti splasnuti, uz određene postignute rezultate i promene, ali ne i borbu isteranu do kraja.

Isto tako će masa ljudi nastaviti da bojkotuje izbore, tako da čak i da se hipotetički vladavini SNS izmaknu sve stolice, sve će proći džaba jer neće imati ko da zakonski zameni njih, ko da zakonski zaduži te stolice i mesta u Skupštini umesto njih. A sve ovo što se dešava ovde je samo prototip onoga što će se dešavati i u svetu - uvođenje sve više ljudi u potpunu apatiju, k...bolju i međusobnu zavađenost, tako da vlasti i korporacije mogu da budu sve gore i sve pohlepnije, a da nikada ne snose posledice za to.

I pošto znam šta sledi odmah da kažem, ja ću nastaviti da dajem svoj doprinos koliko mogu (ako zatreba, čak i više od mirnih protesta), kao i još neki ljudi koje znam. Ali više je nego očigledno da će masa ljudi nastaviti da traži i nalazi izgovore. Jedni će da nastave da traže i nalaze izgovore zašto da ne doprinesu masama na ulici, a drugi zašto da zakonski ne formalizuju postignute promene.

Slični trendovi se već polako nameću i u svetu, samo što su u banana državama poput Srbije više istaknuti i očigledni, jer su ovakve zemlje lakše za kontrolu i eksperimentisanja. Ali isto će pre ili kasnije biti i po svetu. Kad/gde se strasti previše uzburkaju, pojaviće se lokalne Ljiljane Smajllović da govore ljudima da ne budu besnii i razmaženijž jer "danas imaju više nego nekada kraljevi" (reči zapravo izgovorene na forumu). Zatim (po)javiće se Svetski ekonomski forum(i) koji će da ih iznova ubeđuju da slede velika ispravljanja nepravdi i velike promene na bolje. Javiće se biznismeni, milijarderi ili njihovi portparoli koji će sramiti nižu i ono malo što ostane od srednje klase, i govoriti im da su sami krivi što nemaju više, a ne prevarantski kriminalni politički i ekomomski sistemi koji rade tako što pljačkaju siromašne da bi davali bogatima, i koji stoga i doživljavaju krah svakih 15 godina, baš zato da bi iz svake krize moglo da se pokrade iz naroda i prebaci u džepove moćnika, baš kao što je ovde bilo sa Jezdom i Dafinom. Siromašni još siromašniji, bogati još bogatiji, a ljudi u masama i s pravima glasa sve apatičniji i lenjiji.
Da sumiramo, ti ces po stoti put (dnevno) popljuvati ceo narod i dati im razne epitete, proglasices da ce sve propasti, ali da je za to kriv narod jer je ovakav i onakav i posvadjaces se svakom mogucom grupacijom koja postoji.
 
Da sumiramo, ti ces po stoti put (dnevno) popljuvati ceo narod i dati im razne epitete, proglasices da ce sve propasti, ali da je za to kriv narod jer je ovakav i onakav i posvadjaces se svakom mogucom grupacijom koja postoji.
Tačno tako.

A ti ćeš naći 100 razloga da izađeš na proteste, ali i 100 izgovora da ne izađeš na izbore. I svi skupa ćemo na kraju da prdnemo u čabar. Ali dobro, makar će biti dobra žurka i impresivne fotke sa događaja. Eto, i to je više nego što su nekadašnji kraljevi imali...
 
Tačno tako.

A ti ćeš naći 100 razloga da izađeš na proteste, ali i 100 izgovora da ne izađeš na izbore. I svi skupa ćemo na kraju da prdnemo u čabar. Ali dobro, makar će biti dobra žurka i impresivne fotke sa događaja. Eto, i to je više nego što su nekadašnji kraljevi imali...
Evo, sad se sa mnom svadjas.

Samo kazem:

1. Sve je ovo super

2. Mora bolja i organizacija i da se razume i druga strana nasih gradjana i saboraca na ulici da ne bi krenula masa na protestima da opada posle sledeceg petka

3. Nema nista lose u tome da se mozga i smislja kako i sta da se uradi bolje i malkice radikalnije ako treba da bi se ispunili zahtevi

4. Cilj je da se ti zahtevi ispune zbog svih nas i to je poenta nalaska nacina da ih nateramo, nije poenta da se seta sto godina i da svi dokazemo da nismo picke koje lako odustaju
 
Vrh