Šta je novo?

Izbori 2024

Ne znam o kakvom se mozaiku ovde priča (glup sam i neobrazovan) ali znam samo da diktatori i apsolutističke vlasti nikada ne mogu biti u istom mozaiku sa liberalnim kapitalističkim uređenjima. Toliko bar znam. A neki izgleda ni to nisu naučili. Što je zapravo baš tužno.

Uz to što si totalno promašio smisao onoga što rekoh, onako iz glave, kao potpuni laik političko-socioloških tema (Gidensa sam čitao pre 20 godina zato što sa morao, dosta)...

Pinoče, fašističke države, neke zemlje zaliva. Misliš da su Kina i Rusija sa ekonomskim modelom danas sličnije Severnoj Koreji? :ROFLMAO: Mogao bih i Margaret Tačer tu da stavim opušteno, ne bih pogrešio...
 
Šta god je pisac hteo da kaže...

A i ne mogu sada dugačko da kucam, niti da čitam manifeste logoreje, upravo stižem na protest, ne sedim kući kukajući, smarajući druge svojom melanholijom i čekajući čudo sa neba. I lupetajući kako su svi isti a onda kenjajući po ljudima koji ne vole ni ekstrem A ni B, nego zdravi balans između.

Ali ne brini, odužiću ti se kad tad. Pozdrav
 
Screenshot_2023-05-27-18-16-58-303-edit_com.android.chrome.jpg
 
Не мислим на протесте него на фокус кампање. Не можеш у фокус кампање да ставиш теме које се тичу Београда и да очекујеш гласове из провинције а онда када СНС у неком малом месту добије 70% говорити како тамо живе неки полуљуди, крезуба Србија и слично. Људе изван Београда линије метроа, Београд на води, Трг Републике, фонтана једноставно не занимају, то су чисто локалне теме. Колико људи из Београда је заинтересовано за, рецимо, ГУП Новог Сада или за реконструкцију неког булавара у Нишу? 0,1%. Ок, иде се логиком да се узме Београд па да се тако ослаби. Опозиција узме Београд и шта онда? Није Београд острво, све и када га узме у великој мери ће опет зависити од одлука са вишег нивоа, републике. Није Милошевић 5. октобра пао зато што је пре тога изгубио Београд него зато што је 2000. и ономе у Горњој Горевници пао мрак на очи и одлучио да онако више не иде и не може.
Vidim da su protesti protiv Rio Tinta bili uspešni u pogođenim mestima, a da je blokada u Beogradu bila čisto iz inata, da nije bilo uticaja.

Ne znam otkud odjednom najezda depresivnih ljudi ovde 👁️👄👁️ Ako vam se ne sviđaju protesti, okej, niko vas ne tera na njih. Ali pustite ljude da protestuju i da pokušaju da se izbore za bolje sutra. Šta ovde odmah melanholija i depra. Bukvalno samo komšiji da crkne krava.
 
Vidim da su protesti protiv Rio Tinta bili uspešni u pogođenim mestima, a da je blokada u Beogradu bila čisto iz inata, da nije bilo uticaja.

Ne znam otkud odjednom najezda depresivnih ljudi ovde 👁️👄👁️ Ako vam se ne sviđaju protesti, okej, niko vas ne tera na njih. Ali pustite ljude da protestuju i da pokušaju da se izbore za bolje sutra. Šta ovde odmah melanholija i depra. Bukvalno samo komšiji da crkne krava.
Не разумем откуд овакав закључак. Протеста против Рио Тинта било је у више градова у Србији, наравно да је у Београду био најмасовнији јер је милионски град, логично. И нешто је урађено, бар је одгођено до даљњег ако ништа друго. То је била тема која се тицала свих нас. Не разумем заиста откуд та инсинуација да ми сметају тренутни протести. Буквално сам јуче писао како их апсолутно подржавам и како желим да трају што дуже и буду још масовнији.
 
Šta god je pisac hteo da kaže...

A i ne mogu sada dugačko da kucam, niti da čitam manifeste logoreje, upravo stižem na protest, ne sedim kući kukajući, smarajući druge svojom melanholijom i čekajući čudo sa neba. I lupetajući kako su svi isti a onda kenjajući po ljudima koji ne vole ni ekstrem A ni B, nego zdravi balans između.

Ali ne brini, odužiću ti se kad tad. Pozdrav

Samo hvataj crveni centar, nemoj da razočaraš. ;)

A za to oduživanje, ja ću kao i uvek, blago desno. ;)
4p.jpg
 
Не мислим на протесте него на фокус кампање. Не можеш у фокус кампање да ставиш теме које се тичу Београда и да очекујеш гласове из провинције а онда када СНС у неком малом месту добије 70% говорити како тамо живе неки полуљуди, крезуба Србија и слично. Људе изван Београда линије метроа, Београд на води, Трг Републике, фонтана једноставно не занимају, то су чисто локалне теме. Колико људи из Београда је заинтересовано за, рецимо, ГУП Новог Сада или за реконструкцију неког булавара у Нишу? 0,1%. Ок, иде се логиком да се узме Београд па да се тако ослаби. Опозиција узме Београд и шта онда? Није Београд острво, све и када га узме у великој мери ће опет зависити од одлука са вишег нивоа, републике. Није Милошевић 5. октобра пао зато што је пре тога изгубио Београд него зато што је 2000. и ономе у Горњој Горевници пао мрак на очи и одлучио да онако више не иде и не може.
Не разумем откуд овакав закључак. Протеста против Рио Тинта било је у више градова у Србији, наравно да је у Београду био најмасовнији јер је милионски град, логично. И нешто је урађено, бар је одгођено до даљњег ако ништа друго. То је била тема која се тицала свих нас. Не разумем заиста откуд та инсинуација да ми сметају тренутни протести. Буквално сам јуче писао како их апсолутно подржавам и како желим да трају што дуже и буду још масовнији.

Mislim da badava pričaš. Jednostavno postoji to nerazumevanje kruga dvojke ne samo prema Srbiji, već i prema periferiji. Konstantno se maše poente, ne razume se napisano, a padne i poneki klip gdz televizije namontiran baš onako kako treba nekome da oblikuje mišljenje. Bukvalno se sličnim metodama bavi i SNS, postaju ono protiv čega se "bore". Milsim da je DzigiBau u pravu, da će jedino rešenje biti nasilno. Plašim se, kada AV ode, doći će neki "elitista" koji će samo brinuti da li će na Vračaru postojati park za pse. Napraviće se velika albanija, odnosi sa Madjarskom će splasnuti, Vojvodina će se otcepiti, ostaće Beogradski pašaluk od milion ljudi, milion sa kojima niko neće želeti da saradjuje dok se ne ugasi skroz.
 
Poslednja izmena:
Mislim da badava pričaš. Jednostavno postoji to nerazumevanje kruga dvojke ne samo prema Srbiji, već i prema periferiji. Konstantno se maše poente, ne razume se napisano, a padne i poneki klip gdz televizije namontiran baš onako kako treba nekome da oblikuje mišljenje. Bukvalno se sličnim metodama bavi i SNS, postaju ono protiv čega se "bore". Plašim se, kada AV ode, doći će neki "elitista" koji će samo brinuti da li će na Vračaru postojati park za pse. Napraviće se velika albanija, odnosi sa Madjarskom će splasnuti, Vojvodina će se otcepiti, ostaće Beogradski pašaluk od milion ljudi, milion sa kojima niko neće želeti da saradjuje dok se ne ugasi skroz.
Не бих био толики песимиста и предвиђао толико црно али да, нажалост, код великог броја људи примећујем то неразумевање и незаинтересованост. Феномен који не разумем ни дан данас су "крајеви" Београда, подела на "крајеве", људе који мисле да је део града у којем живе замена за личност, људе који цртају неке замишљене границе "правог Београда" и онога што "јесте Београд" али "није Београд". Неће Војводина нигде, те приче су бабарога, идеје о оцепљењу подржава 3% људи у Војводини. Парадоксално, међу тих 3% је највише Срба, тј бивших Срба који су у неком тренутку одличили да постану Војвођани у смислу националне припадности. Од Мађара не треба озбиљно страховати, много, много веће проблеме имамо на југу.
 
Šok scena

1) Blato u Beogradu
2) Beogradžani protestuju
3) Beogradžani gaze u vodu i blato
_IMG_000000_000000.jpg
 
Не бих био толики песимиста и предвиђао толико црно али да, нажалост, код великог броја људи примећујем то неразумевање и незаинтересованост. Феномен који не разумем ни дан данас су "крајеви" Београда, подела на "крајеве", људе који мисле да је део града у којем живе замена за личност, људе који цртају неке замишљене границе "правог Београда" и онога што "јесте Београд" али "није Београд". Неће Војводина нигде, те приче су бабарога, идеје о оцепљењу подржава 3% људи у Војводини. Парадоксално, међу тих 3% је највише Срба, тј бивших Срба који су у неком тренутку одличили да постану Војвођани у смислу националне припадности. Од Мађара не треба озбиљно страховати, много, много веће проблеме имамо на југу.
Ne bih tako lako pričao o Vojvodini. Postoje mesta gde ciljano neće da pričaju Srpski, već isključivo Madjarski. Senta, Ada, Crvenka, Subotica je podeljena... Nisam bio u svim mestima ali u principu ti severni delovi Banata i Bačke. Mala su to mesta ali... od dima nastane vatra. Jug... Oni Kopaonik smatraju svojim, Medvedju, Blace, Rašku, Pazar, Sjenicu. U Pirotu ih sad ima. Budu li zauzeli Niš i Leskovac ode ceo jug, a već ih u Nišu ima dosta.

Ti "krajevi" su tek posebna priča, slika i prilika celokupnog nerazumevanja. Izgleda da film "Samo Sloga Srbina Spasava" nećemo gledati u skorijoj budućnosti. Isto kao i kod Vojvodine, dobar deo tih čine ljudi koji su se pre neku generaciju doselili u Beograd. Nije badava rečeno "Nema ništa gore od neprilagodjenih došljaka i profesionalnih Beogradjana". Gledam sada uporedo proteste N1 i Pink, na N1 Beograd, Srbija, Beograd, a na pinku Srbija, Srbija, Srbija, vidi se da namerno potenciraju tu reč. Ne shvatam kako opozicija ne kapira zašto rade to što rade. Nagutao sam se fervexa i kafetina da lakše podnesem i bolest i prenos.
 
Postoji teorija (igara) i za to, ali nikad nisam pisao o tome i ne želim ni sada da širim. Apsolutna vlast je bolja za završavanje poslova, pod uslovom da je diktator dobronameran (želi iskreno sve najbolje zemlji, ima znanje, mogućnosti, nema opozicije). Ako nije, sve suprotno...
То се приписује Аристотелу који је разликовао једновлашће (монархију), власт мањине (олигархију) и демократију (политеју). Конкретна терминологија се разликује од извора до извора, али суштина остаје. Најбоља диктатура боља је од најбоље демократије. Најгора демократија боља је од најгоре диктатуре.

Kamo sreće da umesto umesto Zadruge i Velikog brata imamo malo časova osnovne statističke analize, ništa regresije, serije, operaciona istraživanja, samo najosnovnije, modus, sredina...
Ništa dogmatski ekonomski sistemi i to, naučili bi da više mislimo svojom glavom, pa bi se onda i druge stvari poklopile vremenom...
Потписујем крвљу.

Када је реч о (де)београдизацији опозиционог деловања, разумем зашто ту има опречних гледишта. Основна премиса је да су средства и капапцитети опозиције ограничени.

Ако опозиција одлучи да се дебеоградизује, остаје питање „исплативости” таквог „улагања”, нарочито гледано у кратком року. Узмите у обзир могућност да се због лоше координације, процене или чега већ не постигне ништа значајно у унутрашњости, а да због мањег фокуса и пажње опозиција изгуби Београд, што није немогуће, јер је то гласачко тело осетљивије на поруке опозиције. Ово је јенда од оних дилема да ли да унапређујем своје снаге или покривам своје слабости...
 
I veceras opet samo dzoging,malo do parkica pa cemo posle na veceru .Uskoro krecu aranzmani za Grcku,itd..ovoga se za mesec dana niko nece ni secati..Sns i Vucic ce i dalje nastaviti da jasu i to bi bilo to..
 
Ne bih tako lako pričao o Vojvodini. Postoje mesta gde ciljano neće da pričaju Srpski, već isključivo Madjarski. Senta, Ada, Crvenka, Subotica je podeljena... Nisam bio u svim mestima ali u principu ti severni delovi Banata i Bačke. Mala su to mesta ali... od dima nastane vatra. Jug... Oni Kopaonik smatraju svojim, Medvedju, Blace, Rašku, Pazar, Sjenicu. U Pirotu ih sad ima. Budu li zauzeli Niš i Leskovac ode ceo jug, a već ih u Nišu ima dosta.

Ti "krajevi" su tek posebna priča, slika i prilika celokupnog nerazumevanja. Izgleda da film "Samo Sloga Srbina Spasava" nećemo gledati u skorijoj budućnosti. Isto kao i kod Vojvodine, dobar deo tih čine ljudi koji su se pre neku generaciju doselili u Beograd. Nije badava rečeno "Nema ništa gore od neprilagodjenih došljaka i profesionalnih Beogradjana". Gledam sada uporedo proteste N1 i Pink, na N1 Beograd, Srbija, Beograd, a na pinku Srbija, Srbija, Srbija, vidi se da namerno potenciraju tu reč. Ne shvatam kako opozicija ne kapira zašto rade to što rade. Nagutao sam se fervexa i kafetina da lakše podnesem i bolest i prenos.
Зависи како где, у принципу Мађари већински настањују север Бачке, у урбанијим срединама су се интегрисали у друштво, не асимиловали него интегрисали, што се сеоских средина тиче постоје села која су 95% мађарска и где људи причају мађарски а са српским јако слабо долазе у додир јер се ретко крећу изван свог села. Све у свему, ми са њима овде немамо проблема ни тензија и надам се да ће тако и да остане. Сам Пастор је одбацио идеје о неком облику мађарске територијалне аутономије на северу као нереалне и штетне и иде се на персоналну аутономију што у великом делу и имају, одавно, двојезичне табле, школовање на матерњем језику од основне школе до факултета, медији, културне установе итд. На југу је баш критично, шокирао сам се када сам прочитао да је Ниш изгубио 10.000 становника. Ако један Ниш губи становништво шта очекивати од мањих општина и села на југу.
 
Kako sam pogrešio kada sam napisao u 22h u krevet. Večeras ipak u 20h
 
Vrh