Šta je novo?

Izbori 2024

Zašto im sada snabdevanje gasom ne obezbedi Ujka Sem koji ih gura u rat protiv Rusije ?

Skladišta gasa u Evropskoj uniji popunjena su skoro u potpunosti, pa tankeri sa tečnim prirodnim gasom koje su evropske zemlje kupovale za svoje potrebe nemaju gde da istovare teret, zbog čega cene naglo padaju.

I šta ćemo sad?
 
Привремени поремећај тржишта, промениће се то чим крене потрошња.
 
И моје године иду ка милион, али не значи да ћу толико живети.
У самом дну текста пише да ће цена бити већа у децембру него сада, али ја бих да оформим мишљење по кликбејт наслову који мени одоговара ткд нећу ни читати текс.
 
Rusofili kadar nevera:
Od 1992. pa sve do 1997. iz Rusije je za Hrvatsku organizovano oko 160 letova sa po u proseku stotinjak tona oružja. Počeli su da stižu i MiG-ovi 21, koji su bili remontovani i stari deset do 12 godina. Za potrebe obuke hrvatskih pilota na "letećim tvrđavama" helikopterima Mi-24 stigli su i ruski instruktori koji su za šest meseci obučili sve hrvatske pilote. Posredstvom Rusa tada su Hrvatskoj prodate 54 letelice, dakle dve eskadrile MiG-ova 21, transportno-helikopterska eskadrila i 11 borbenih helikoptera Mi-24. Sve to naoružanje pristiglo je po vrlo pristojnim cenama.

S tim sto nismo samo mi ispali glupaci. Rusi su ispali i izdajnici i glupaci, zbog ovoga:
Kada je na vlast došao premijer Ivo Sanader, gotovo da je izbio međunarodni skandal jer su Rusi još tada načuli da su Hrvati dopustili Amerikancima i Izraelcima uvid u tehnologiju S-300 i, još gore, kopiranje tehničkih šema sistema. To je bilo skandalozno jer je tako omogućen uvid u sve tajne ruske vojne tehnologije, koja se pokazala nadmoćnom u odnosu na američke "Patriote".
Zainteresovao se Iran, no isporuku su sprečile SAD. Kasnije se zainteresovala i Turska, koja je ovim sistemom želela da odgovoriti na činjenicu da je Grčka preko Kipra kupila S-300. Ti poslovi nisu realizovani pa se sistemu gubi trag 2004, kada je sva oprema navodno ukrcana na brod u Rijeci i navodno otplovila u pravcu SAD.
 
Poslednja izmena:
Reći će rusofili da je to bio "pijani Jeljcin" ali onda je Putin odlikovao Mesića za "borbu protiv fašizma" 😂

Mora i Putin da je p'jan

 
Rusofili kadar nevera:


S tim sto nismo samo mi ispali glupaci. Rusi su ispali i izdajnici i glupaci, zbog ovoga:
Osim što u Rusiji tada na vlasti jeste bio ruski Vučić(Jeljcin), nije tačno da je Rusija Hrvatskoj isporućila S300: isporučila ga je baš Ukrajina, kojom je tada vladao antirus i proamerikanac Kravčuk. Ista zamena teza, kao kada neki ovdašnji evropatofili govore kako je Ukrajina osudila NATO agresiju na Srbiju 1999. jeste osudila, ali je njen predsednik tada bio Leonid Kučma iz ruske Partije Regiona, koju su majdanski pučisti zabranili 2014. A to što je Belorusija takođe osudila NATO agresiju, što je Lukašenko molio Jeljcina da pomogne Srbiji i čak doleteo pre početka agresije u Beograd rizikujući svoj život, to ne smeta raznim Ponošima, Đilasima, Zelenovićima, Grbovićima, Stojkovićima i drugim evropatofilnim "opozicionarima" da zdušno podrže Vučićevo uvođenje sankcija Belorusiji po diktatu iz EU.

Avione MiG-21 je Hrvatskoj takođe poslala Nemačka, koja ih je imala u inventaru vazduhoplovstva bivše DR Nemačke.
 
Mora i Putin da je p'jan
Pošto ti tvrdiš da je svrstavanje uz EU i NATO dobro za Srbiju, da oni nemaju ništa protiv nas, da im nije cilj da Srbiju unište, da li to onda po logici znači da su oni hronični alkoholičari koji se 30 i više godina uopšte ne trezne, s obzirom na to šta nam neprekidno rade od 1990. do danas? Režimi u Beogradu se menjaju, briselsko-vašingtonska politika prema nama se ne menja.
 
Koliko ja vidim iz priloženog i tvoj Putin a i ovi "moji" da ih tako nazovem nam rade isto i koriste nas kao monetu za potkusurivanje svojih potreba i ciljeva.
Ali i pored toga od Evrope nešto i imamo, od Rusa nemamo ništa.

Samo ne pominji da "imamo jeftin gas" jer nemamo.
Nemci koji su im uveli sankcije plaćaju jeftinije gas nego mi po "bratskoj ceni"
 
Osim što u Rusiji tada na vlasti jeste bio ruski Vučić(Jeljcin), nije tačno da je Rusija Hrvatskoj isporućila S300: isporučila ga je baš Ukrajina, kojom je tada vladao antirus i proamerikanac Kravčuk. Ista zamena teza, kao kada neki ovdašnji evropatofili govore kako je Ukrajina osudila NATO agresiju na Srbiju 1999. jeste osudila, ali je njen predsednik tada bio Leonid Kučma iz ruske Partije Regiona, koju su majdanski pučisti zabranili 2014. A to što je Belorusija takođe osudila NATO agresiju, što je Lukašenko molio Jeljcina da pomogne Srbiji i čak doleteo pre početka agresije u Beograd rizikujući svoj život, to ne smeta raznim Ponošima, Đilasima, Zelenovićima, Grbovićima, Stojkovićima i drugim evropatofilnim "opozicionarima" da zdušno podrže Vučićevo uvođenje sankcija Belorusiji po diktatu iz EU.

Avione MiG-21 je Hrvatskoj takođe poslala Nemačka, koja ih je imala u inventaru vazduhoplovstva bivše DR Nemačke.
S-300 jeste isporucila Ukrajina, i to se znalo i pre. Ono sto se nije znalo, a pominje se u ovom clanku iz 2017. (koji je inace objavio i Blic) jeste da su Rusi i Belorusi obucavali Hrvate.

Sto se tice Jeljcina, i ja sam sebi tako ranije govorio da je Rusija propustila ovu, onu, trecu, petu priliku da nas brani samo i samo zbog Jeljcina. Onda sam malo sazreo pa shvatio da iako je u Rusiji predsednicki sistem, nije uvek sva odluka predsednika, nego i ostalih glavesina u Kremlju. E sad, u tom Kremlju svakako ima Rusa naklonjenih Srbiji, poput Leonida Ivasova. Ali isto tako ima i onih koje zabole za nas ili bi nam dali isti tretman kao Belorusiji - da im sluzimo cisto kao branik, pista i baza, i nista preko toga.

Isto tako, kada sam bio u Rusiji, za Sjerbiju su culi oni koji su bili redovno u kontaktu sa turistima (osoblje hotela, brodova, turistickih atrakcija, suvenirnica) i poneki procenat ljudi koji su imali prilike da vide nesto sveta, ili su nacitani. Prosecan Rus izvan tih kategorija pojma nije imao o Srbiji. Ili bi znao samo najosnovnije stvari, a ne da se gubi u nekim idejama o panslavizmu i Pravoslavlju od Beca do Tokija.

Razlog sto sam te sinoc pitao za godine je sto imas slicne stavove o Rusiji i NATO kakve sam ja imao, s tim sto sam ja to imao i prolazio u toku puberteta, a vec do 27. sam uveliko shvatao da su sve razne nijanse sive, i da nema nista od nekih grandioznih pravednickih vizija. Pritom su tvoja ubedjenja jedno 2-3 puta intenzivnija i zadrtija, posto ja npr. ni u najjacoj fazi Rusofilije nisam bio za to da budemo Ruska baza i branik. Samo da ih se drzimo i da budemo partneri. To bese u godinama pre nego sto su nas NATO i EU opkolili sa svih strana. Onda sam prerastao sve to, sto zbog odlaska u Rusiju, sto zbog novih okolnosti koje Srbija ne moze da menja, sto zbog sazrevanja i shvatanja da u medjunarodnoj politici sve bas briga za emocije, nego gledaju svoje interese i potrebe. Ukljucujuci tu i Rusiju. Daaaleeeko je to od onih srpskih iluzija kako u Rusiji svi znaju za nas, i svi crkavaju od zelje da nam pomognu, nego im ne da NATO a pre Putina im nije dao Jeljcin.

Znam da su sanse da korigujes bilo sta u svojim stavovima vrv. oko 1%, i zato ni ne odgovaram na neke tvoje stavove i izjave, jer velim zasto da ulazim(o) u rasprave iz kojih se nista konstruktivno nece stvoriti. I to je u redu, svako neka ima svoj stav, jer ima i pravo na to. Samo ti prijateljski savetujem da malo olabavis te ekstremisticke i iskljucive poglede na svet, jer ce te odvesti ili u jos jace zablude ili u brz i jak pad u razocarenje. Sama tvoja izjava da su samo Ameri i NATO zli, a Rusi takoreci neka sila dobra, dok granatiraju civilne zgrade i elektrane, bas kao tebi mrski NATO 1999. pokazuje da si se ukopao i zabunkerisao u ekstremno nerealnim i opasnim stavovima.

Ja nikad necu podrzati aktuelne gmazove u Ukrajinskoj vlasti u svemu ovome i necu vikati Slava Ukraini, ali svakako necu podrzati ni to da Rusi tovare bombama civilne zgrade i elektrane, svesno iduci na to da ostave milione ljudi bez struje, vode, grejanja i krova nad glavom jer su nesposobni i neizmerno glupi da nauce da bolje ratuju.

Prijateljski ti kazem, mani se tih deluzija da su u medjunarodnoj politici jedni cisto zlo a drugi cisto dobro. Malo je modernih drzava koje su na skali zlo-dobro blize ovom dobrom, a cisto dobra drzava ne postoji. Mozda neka od onih ostrvskih nacija ili tako nesto. Ali to sto su Ameri i NATO zli, ili negde na zloj strani skale, ne cini Ruse automatski dobrim. Ako ti vec nije dovoljno ovo sto rade civilima i infrastrukturi u Ukrajini (opet, bas kao tebi omrazen NATO 99') prodji malo kroz istoriju te, i zemalja oko nje i zemalja koje su bile pod njenom kontrolom. Da kazemo da je jedna drzava mrzi pa ajd kao, izuzetak, nije merodavno. Da kazemo i dve, tri... Ali njih mrzi - ili je ne podnose - bezmalo 10ak zemalja iz njenog okruzenja i jos 5 izvan njenog regiona. Svi koji su bili pod njima, jedva su docekali da im vide ledja. Ako mislis da gresim, a ti me slobodno ispravi i demantuj. Samo sto nema toga, neces naci jednu zemlju koja je bila pod njihovom kontrolom a da je zele nazad. Cak ni Belorusi. Jer da ih toliko zarko zele nazad, spojili bi se u federaciju, a ne bi ipak gledali da zadrze jedan-dva sloja autonomije.

Rusi su losi saveznici. Uvek bili i ostali.To ne kazem sa namerom da pljujem vec kao kritiku prema toj zemlji koju sam i ja nekad gotivio i zeleo joj da bude bolja. Jednostavno su rdjavi i neuki kao saveznici i diplomate. Nema koga nisu pokusali da za**bu na neki nacin. Belorusima da preuzmu MZKT. Alziru uvaljivali Mig-29ke napravljene od starih delova. Indusima menjali uslove u nekoliko projekata i uslova. Kubu pustili niz vodu jer ih mrzi da se angazuju oko nje na jos neki nacin osim slanja polovnih raskantanih Lada i Kamaza. Tako se ne odrzavaju saveznistva, pogotovu kada si u svetu vec na losem glasu, i tvoji rivali drugima nude sargarepu a ti im nudis truli krompir ili stap ako odbiju. Razumi, niko se nikad nije ovajdio od Rusije. Ako ti nesto znaci, i ja sam nekada negirao taj stav, ali onda sam shvatio gorku istinu, da u medjunarodnoj politici nikoga ne zanimaju moral, etika, postenje i emocije. A posebno ne jake, imperijalisticke i ponosite sile, koje su navikle da se raskusuravaju malim i slabim zemljicama poput nase.
 
Poslednja izmena:
Ali i pored toga od Evrope nešto i imamo, od Rusa nemamo ništa.
Od SAD i EU imamo:
-Otimanje Kosova i Metohije.
-Kršenje Dejtonskog Sporazuma na štetu Republike Srpske.
-Podgrevanje separatističkih tendencija u Vojvodini, Raškoj i jugu Centralne Srbije.
-Podršku Milu Đukanoviću i drugim antisrpskim političarima u Crnoj Gori.
-Stalne ucene da vodimo briselsko-vašingtonsku spoljnu politiku umesto svoje, iako to nije naš nacionalni interes.
-Jednostrani Sporazum o Stabilizaciji i Pridruživanju sa EU, koji je grobar srpske ekonomije.

Da stvarno od Rusije nemamo ništa dobro, onda barem nemamo ni ovoliko zlo koje nam stiže iz Brisela i Vašingtona. A ta tvrdnja je tolika budalaština, da je nema smisla ni komentarisati. Jedini tvoj argument je da Rusija Srbiji ne pomaže dovoljno, pa je onda za nas dobra EU i Amerika koja 30 godina podržava sve naše neprijatelje. Možda ti i Vučić imate nešto dobro od EU i Amerike, ja nemam, kao što nema ni 99,99999999% ovog naroda.
 
@Bender Rodriguez Sve te stvari su se znale, nema apsolutno dobrog i apsolutnog zlog i postje samo interesi.
Ne treba d abudemo ni ruska ni zapadna kolonija.

Ali ipak. Sve to je iskopala sada Huljina propagandna masina, zbopg svojih interesa.
Onaj ko ih citira radi za njih.

Tu postoji momenat gde je moguce odrediti sta je apsolutnoi zlo.
Sve sto radi Hulja i njegovi, to je apsolutno zlo. To prevaziliaz sve zlo koje su nam mogli uciniti drugi.
 
Jel si guglao ikad odakle Srbiji stize najvise donacija? Jel si pogledao ikada gde se tu kotira Rusija?
Pogledaj usput i koliko smo i kome najvise duzni.
I koliki deo donacija su u stvari krediti.
Glupo je da se ubedjujes sa nama ovde,
Upotrebi tu energiju na borbu protiv Hulje.
Napravi letke, ubaci ih komsijama u postanske sanducice.
Toliko mozes.
Svi smo u istim gov..ma.
 
@Bender Rodriguez Sve te stvari su se znale, nema apsolutno dobrog i apsolutnog zlog i postje samo interesi.
Ne treba d abudemo ni ruska ni zapadna kolonij
Ja mislim da neki ljudi na forumu i van njega misle skroz drugacije. Na ovoj ili prosloj strani je ispisan post koji implicira da zapadni svet samo seje zlo dok Rusija sluzi kao jedina kontrateza, neka svojevrsna Bozja sila dobra, koja cuva svet od potpunog unistenja od strane zapada.

Meni je to apsolutno neshvatljivo i nedopustivo. Pogotovu u momentima dok pijane nesposobne gluperde tovare bombama civilne i energetke objekte sa namerom da ostave milione ili zatrpane u rusevinama ili bez krova nad glavom.

A o svemu tome pricaju ljudi koji su kivni i besni na NATO koji je radio ama isto to. I pritom ove gluperde to ne radd nekom tamo NN narodu na drugom kraju planete, nego svojim najblizim rodjacima uz Beloruse. To je brate bolest. Tu nema sta da se brani i pravda. Kazem, ja nikad necu trubiti Slava Ukraini (bar ne dok se ovako ponasa) ali nikada necu braniti Rusku vojsku i vladu koja radi isto, ALI ISTO, sto je i nama NATO radio 99'.
 
Glupo je da se ubedjujes sa nama ovde,
Upotrebi tu energiju na borbu protiv Hulje.
Napravi letke, ubaci ih komsijama u postanske sanducice.
E nemoj samo ti da mi pricas o usmeravanju energije, molim te.

Video sam tvoje napore i upotrebu energije na pravom mestu i u pravom smeru.

Kukanja o zagadjenju, pozivanje na tusiranje ladnom vodom (kao da to nesto menja bhahaha), izlivi mizantropije svakog dana po nekoliko puta, klevete i prdenja po Beogradjanima, branjenje ljudi koji balave na Vucica, slusanje raznoraznih baronija od svake budaletine na koju naidjes, navijanje za propast sveta, kuliranje nekoliko izbora, kuliranje referenduma ako se dobro secam...

Tako da molim te, nemoj samo ti da mi dajes lekcije i instrukcije o aktivizmu i upotrebi energije u korisne svrhe. Hvala lepo.
 
Jel si guglao ikad odakle Srbiji stize najvise donacija? Jel si pogledao ikada gde se tu kotira Rusija?
Nemam pojma odakle stižu, misliš da stižu iz EU ili SAD ? Ako i stižu, ja ih ne osećam u svom životu, a verujem ni ti. A i šta znače te donacije kada se uporede sa svom štetom koju imamo za ove 22 godine puta bez alternative? Jeste, super je što su Nemci 1942. sagradili Stari Savski Most, ostao je do danas i valjda ga ovi bolesnici neće srušiti, ali da li to znači da je njihova okupacija i podela Kraljevine Jugoslavije bila dobra, kao i genocid i streljanje 100 za jednog koji su posledica te okupacije?

To je ista zamena teza, kao kada je u jednoj skoroj emisiji dr Dragan Petrović rekao da je Briselski Sporazum izdaja, a NATO maskota Šorgmaz je odmah skočila da kaže "odličan je Briselski Sporazum, posle njega je u Srbiju ušla gomila investicija". Sigurno je da su ozbiljne investicije ušle u njegove izdajničke džepove, ali posledica tog sporazuma je da su šiptarski teroristi prvi put ušli na sever KiM, i da će verovatno i sutra 1. novembra ponovo ući da sprovedu odluke svojih "institucija" koje Briselski Sporazum jedino priznaje, a AV i njegova Antisrpska Ljista će "štititi narod" tako što će moliti Kvintu da spreči novi 17. mart. Da su Draža Mihajlović i Momčilo Đujić štitili narod tako što su "molili" Treći Rajh da spreči ustaški genocid u NDH, nijedan Srbin zapadno od Drine ga ne bi preživeo.
 
Nemam pojma odakle stižu,
Pa informisi se malo. Imas internet, tako? Jel time imas pristup jos necemu osim InfoSrbina, NSPM, Balkan Info...? Imas. Pa upotrebi ih onda jbm mu misa golisavog. A da... za tebe je laz sve sto nije naklonjeno prema Rusiji, jel tako?
Ako i stižu, ja ih ne osećam u svom životu, a verujem ni ti.
Pa to samo opet potvrdjuje tvoju neinformisanost. Za pocetak, u nekim od tih donacija si se vozio sigurno ako zivis u Beogradu.

A drugo, to sto ti nesto ne vidis ili sto ne pise na svakoj donaciji odakle je, ne menja cinjenicu da je donirano sa zapada. Raspitaj se malo po bolnicama, po policiji, po vojsci, po prevoznicima... odakle su sve stizale donacije. A onda se malo raspitaj i koliko ljudi ovde zivi ili dobija podrsku od EU fondova. Evo da te obradujem i preduhitrim odmah - jeste, medju njima su i Sonja Sliht, Sonja Biserko, Natasa Kandic i njima slicni. Da, tako je. Ali pored njih, ma tim fondovima su i razni vrtici, skole, bolnice, preduzeca...

Tvoje vracanje na to da nas je zapad bombardovao je samo potvrda da nisi u stanju da o temi/sferi gde ne mogu da postoje emocije, iskljucis i prevadizdjes iste. Tacno je da nam je zapad naneo veliku stetu ali je isto tako tacno i da nam je dao ogromnu pomoc, i daje nam i dalje. Dok od Rusije nikad nismo dobili bombe i razaranja, ali nismo dobili ni neku konkretnu podrsku osim glasova u UNu (i to tek ponekad, ne uvek, cak ni onda kada smo im davali sve sto pozele) i osim povremenog bombasticnog pominjanja Kosova pred svetskim medijima, za sta EU i NATO bas zabole.

Ti ces se i za 50 godina u svakoj raspravi vracati na argument "ali NATO nas je bombardovao", i ljudi nece kapirati kako je to nakon toliko godina validan argument, niti ces ih takvim nastupima ubediti da najure i izujedaju NATO a okrenu se Majcici Rusiji. Doduse videh da ti tvrdis da NATO nece postojati jednog dana. Dobro, zivi bili pa videli. Meni isto tako 20 godina govore kako EU i NATO samo sto nisu propali, a preko 30 godina mi govore da je Kosovo Srbija. Pa stanje na terenu ne moze biti dalje od toga.

I opet cuh sve i svasta sa Srbin Info ali ne i koje su to zemlje nakon oslobadjanja od Ruske kontrole ikada pozelele da joj se vrate.
 
Rusi su losi saveznici. Uvek bili i ostali.
Ako su i loši saveznici, ali drugih saveznika u svom bližem okruženju barem za sada nemamo. I Rusija je svakako svetska sila koja nam je najnaklonjenija, bez obzira što često pravi taktičke greške čak i na svoju štetu. Kina još uvek nije u stanju da projektuje svoju vojnu moć u Evropi, a druge sile BRIKS-a nisu dovoljno jake da nam pomognu, niti su nam civilizacijski bliske kao Rusija.
Razumi, niko se nikad nije ovajdio od Rusije.
Da ne idemo predaleko u prošlost, ali Srbija i Crna Gora su uz ogromnu vojnu podršku Rusije izborile autonomiju, a kasnije i nezavisnost u odnosu na Osmansko Carstvo u 19. veku. Isto važi i za sve druge balkanske pravoslavne zemlje, Rumuniju, Grčku i Bugarsku. Rusija je 1914. ušla u svetski rat da bi spasila Srbiju. Sa druge strane, Britanija je tokom celog 19. veka i početkom 20. veka podržavala Osmanlije protiv nas, a u zadnjih 30 godina zajedno sa Amerikom podržava njihove poslednje ostatke na srpskom prostoru, kao što i inače podržava svakog našeg protivnika ko god on bio.

Od britanske i američke politike su se ovajdili samo oni narodi koji pripadaju anglosaksonskom svetu, ili ranije spomenuti balkanski narodčići koji su toliko nezreli i tradicionalno konjušarski orijentisani prema svakom osvajaču da njih ni ne smatraju za bilo kakav samostalni kolektivitet, i upravo takve podržavaju protiv nas. Mi ne spadamo ni u jednu ni u drugu kategoriju, kakvu god vlast imali oni će nas tretirati kao Male Ruse, i zato NIKADA NEĆEMO IMATI BILO KAKAV BENEFIT OD ANGLOAMERIČKE POLITIKE, čak da ovog trena prihvatimo apsolutno sve njihove ultimatume vezane za KiM i Rusiju, odmah će nas čekati 10 novih ultimatuma, pa još sledećih 10 kada ispunimo i njih, i tako sve dok nas više ne bude bilo.
 
Poslednja izmena:
Zamisli imas komsije peru i ziku.
Pera ti jedan dan upadne u stan sa pajtasima, siluju ti zenu, cerku, ubiju oca, i posle sa vezama kod izvesitelja ti uzme i stan.
Komsija zika pozove policiju ali je nemocan, niti ti mnogo pomaze ali ni odmaze.
Posle par godina, ti sedis i iznajmljnom stanu i pricas, eto nije pera bas toliko los, dao mi je neku kintu da odustanem od tuzbe, a i cale je imao zivotno osiguranje pa sam dobio dosta novca. Posle taj isti pera napadne ziku na ulici, a ti pritrcis da podzis komsiju peru. Eto to je ludilo koje se ovde kod pojedinaca zapatilo .
Sve sto nam rusi nisu dali nisu nam dali svoje, sve sto nam zapad daje vraca nam nase.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Amerika je podrzala rivale oko nas tek posto je nas tadasnji predsednik, a i ostatak bolida oko njega, pokusao da izvrda prethodne ponude. Neka bude da je pokusao da izvrda ultimatum, moze i tako da se kaze, ne smeta mi to. Opet - pokusao je da izvrda. A onda smo svi platili cenu.

To sta je bilo pre 100 godina postaje prilicno irelevantno u ovom modernom svetu. I Rusi i Ukrajinci su - izuzimajuci neke grupe - pre 80 godina zajedno jurisali na neprijatelja, a pre i posle toga zajedno gradili zemlju, pomagali se, spasavali jedni druge, i tako dalje. I slicno je bilo 90ih, pa i ranih 2000ih. Ali eto, vise nije. Moderna politika, nazalost, ne gleda toliko sta je bilo pre vise od 20 godina, nego sta je ovde i sada. Moze slobodno da se diskutuje o tome da li je to u redu ili ne, ali cinjenica je da jeste tako.
spomenuti balkanski narodčići koji su toliko nezreli i tradicionalno konjušarski orijentisani prema svakom osvajaču
Ah da, cuveno uzdizanje svoje zemlje i umanjivanje njenih brljotina spustanjem drugih. Vidim, odlicno smo prosli od tog podsmevanja drugima oko sebe. Dok oni odose napred i dovedose se u red, mi ovde jos uvek ne mozemo da se otarasimo turskog gena i mentaliteta. Ali bitno je da nismo Becki konjusari. Nego Ruski granicari. Velika razlika.
Mi ne spadamo ni u jednu ni u drugu kategoriju, kakvu god vlast imali oni će nas tretirati kao Male Ruse, i zato NIKADA NEĆEMO IMATI BILO KAKAV BENEFIT OD ANGLOAMERIČKE POLITIKE, čak da ovog trena prihvatimo apsolutno sve njihove ultimatume vezane za KiM i Rusiju, odmah će nas čekati 10 novih ultimatuma, pa još sledećih 10 kada ispunimo i njih, i tako sve dok nas više ne bude bilo.
Jes vala, eno Bugarska propade od angloamericke politike i njih kao jos vece male Ruse od nas unistise za ovih 20 i kusur godina samo tako.

I opet ne cuh koja to nacija koja je ikad bila pod Ruskom kontrolom a da je pozelela da joj se vrati.
U sustini sve se opet svodi na Srbendasko opijanje uzrecicom i pricom - ceo svet je u krivu, a samo Srbi (i Rusi) u pravu. Sto jes jes, ipak smo mi Nebeski narod, a sto se Rusije tice, zna se - Na nebo e Bog, a na Zemlje e Rosija (mrzi me da prebacujem na Ruski, a i briga me). Ok. Vazi. Mi nebeski narod a oni nebesko carstvo. Srecno s takvim nastupom u zivotu i posebno u politici.

I da, sad svi kolektivno da viknemo "Kosovo je srce Srbije" i vec cemo biti na pola puta da ga vratimo. I ponovimo to jos nekoliko puta, i nema sta, za par meseci Kosovo ponovo nase. Da, tako funkcionisu svet i politika. Ok.
 
Poslednja izmena:
Ako su i loši saveznici, ali drugih saveznika u svom bližem okruženju barem za sada nemamo. I Rusija je svakako svetska sila koja nam je najnaklonjenija, bez obzira što često pravi taktičke greške čak i na svoju štetu. Kina još uvek nije u stanju da projektuje svoju vojnu moć u Evropi, a druge sile BRIKS-a nisu dovoljno jake da nam pomognu, niti su nam civilizacijski bliske kao Rusija.

Da ne idemo predaleko u prošlost, ali Srbija i Crna Gora su uz ogromnu vojnu podršku Rusije izborile autonomiju, a kasnije i nezavisnost u odnosu na Osmansko Carstvo u 19. veku. Isto važi i za sve druge balkanske pravoslavne zemlje, Rumuniju, Grčku i Bugarsku. Rusija je 1914. ušla u svetski rat da bi spasila Srbiju.
A šta ćemo sa San Stefanskim mirom kad je Rusija Bugarima dala pola Srbije do Niša pa nam Bizmark spašavao dupe tada?

I to da je Rusija "zbog nas ušla u rat" nije tačno.

Imaš knjigu pod nazivom:

George, Nicholas and Wilhelm: Three Royal Cousins and the Road to World War I​


Ne znam da li je ima na srpskom ali je lepo objašnjeno kako su se tri rođaka, među njima i taj veliki "brat Rus" zaigrali preko svake mere pa gurnuli svet u dubiozu Velikog Rata
 
Svake 3-4 godine kada nastanu novi problemi sa Zapadom, "iskoci" neka pricica u Blicu, B92 ili Danasu o "zlim" Rusima i kako nam nisu pomagali ili kako su saradjivali sa Hrvatima pre 30 godina, cisto da nas malo "otrezne" i ne daju da zastranimo. Sto je najgore to savrseno uspeva, jako smo jeftini za njih, jedan novinar, mali tekst i uspeh je zagarantovan, nema potrebe za milionskom PR kampanjom kao kod drugih naroda. E, sta to govori o nama. bolje i da ne raspravljamo...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Ah da, cuveno uzdizanje svoje zemlje i umanjivanje njenih brljotina spustanjem drugih. Vidim, odlicno smo prosli od tog podsmevanja drugima oko sebe. Dok oni odose napred i dovedose se u red, mi ovde jos uvek ne mozemo da se otarasimo turskog gena i mentaliteta. Ali bitno je da nismo Becki konjusari. Nego Ruski granicari. Velika razlika.
Kada su u pitanju Hrvati, Šiptari, Bošnjaci, mi nemamo potrebe da ih "spuštamo", sve istorije sveta znaju da prva dva naroda nikada nisu imali prestonicu na svojoj teritoriji niti svog sunarodnika kao vladara, a da treći nisu postojali kao nacija do kraja 20. veka. Što se ne bi moglo reći za nas.
Mi nemamo turski mentalitet, a još manje turske gene, to nas upravo optužuju oni koji su duboko iskompleksirani svojom sramotnom proturskom prošlošću, a čak i danas mašu turskim zastavama, navijaju za turske klubove i haluciniraju osmanske sandžake 100 godina posle Osmanlija.
Bečki konjušar si ako ti je prestonica Beč, a kralj Habzburg. Ako ti Rusija vojno pomaže poštujući tvoju državnu samobitnost, nisi ruski graničar niti konjušar, nego ruski saveznik. To je paradigmatska razlika.
I opet ne cuh koja to nacija koja je ikad bila pod Ruskom kontrolom a da je pozelela da joj se vrati.
Ako ne računamo donjecku, lugansku, zaporošku i hersonsku oblast gde je ruska etnička većina, Belorusija je danas u državnoj zajednici sa Rusijom, sa perspektivom punog državnog ujedinjenja. Čak je i Lukašenko, koji je nekada forsirao beloruski nacionalni identitet i jezik otkako su počeli agresivnije da ga ruše sa zapada, izjavio da on najdalje za 10 godina vidi Belorusiju kao ravnopravnu republiku u sastavu Ruske Federacije, kao što su danas Karelija, Čečenija, Severna Osetija, Jakutija, itd.
U sustini sve se opet svodi na Srbendasko opijanje uzrecicom i pricom - ceo svet je u krivu, a samo Srbi (i Rusi) u pravu.
Sankcije Rusiji je do sada uvelo nekih 40 država u celom svetu. Koliko ono UN imaju članica, podseti me?
 
Da s' ti meni ziv i zdrav, Belorusi su kao narod od pocetka ove galakticke svinjarije sve dalji od Rusije. Ne samo sto je bio nemali broj dobrovoljaca koji su iz Belorusije otisli u Ukrajinu da se bore protiv Rusije, nego su im sabotirali i vozove i logistiku. Pored svoje odbrambene prirode, jedan od razloga sto se Ludi Brka Despot ne usudjuje da posalje Belorusku vojsku u UA jeste to sto zna da bi i sam imao mnostvo dezertera, a u zemlji bi buknuli neredi koje ne bi imao ko da obuzda. Belorusi koji ratuju protiv Rusije ili je sabotiraju je znak da nesto opasno ne valja i svako sa mrvom mozga bi to shvatio kao znak da se preispita malo. Ja da sam na celu srpske vlade, i da Makedonci (pravi Makedonci, ne Siptari) dolaze da ratuju protiv mene u trecoj zemlji, pa ili bih se preispitao o svemu, ili bih dao ostavku i kolektivno se izvinio naciji na svojoj gluposti.

Svi se udaljavaju od Rusije. Svako ko je ikad bio pod njima, gleda da vise nikad ne ponovi tu gresku. Zato sto su bili i ostali rdjavi saveznici. Jedino jadnije od njihove politike i nastupa je kada Srbi hoce da dele lekcije: Poljacima, Ukrajincima, Moldavcima, Rumunima, Bugarima, Madjarima, Cesima, Slovacima, Litvancima, Letoncima, Estoncima, Kazacima (Kazahstancima?), Uzbecima... kako je ziveti pod ruskom sapom i kako oni nemaju pojma, pa cemo mi prepametni i tome da ih ucimo.

Sve mi znamo najbolje. Znamo cak i stvari koje nikada nismo ni doziveli.
 
Vrh