Šta je novo?

Izbori 2024

Explore Kosova...
Fxkcf9yWAAAcyAX.jpg
 
Toлико о Косова репубљик као европској демократској и правној држави свих народа и народности, за све који се чуде што се наши доле буне.
 
Od 2012 do danas, najbolji opozicioni uspeh (po rezultatima) je bio DJB 2016. Jbt oni su kao samostalna stranka uz minimalno delovanje na politickoj sceni Srbije dobili 16 poslanika u narodnoj skupstini. Ajde da zanemarimo sta se posle desilo, nego da se udubimo u to KAKO je autisticni Radule (sa svim svojim vrlinama i manama) pridobio takvu podrsku. Odgovor lezi u tome sto se DJB percipirao kao nova, zdrava, liberalna struja - bez uticaja onih koji su vec imali svoju sansu na vlasti. Radulovic se fokusirao skoro iskljucivo na ekonomiju, korupciju, burazersko vodjenje drzave, itd. Covek je pricao o temama koje zaista zanimaju gradjane Srbije, a ne deljenje oko Kosova, NVO, ambasade, hulje, placenici, kocke na trgu, itd....DJB je kroz neprekidno ponavljanje mantre da ce da "urede Srbiju" dobio je********nih 16 poslanika u Skupstini a opozicionari danas misle da ljude zanima "srozanje kulturne elite".
Апсолутно се слажем. Они су, према истраживању ЦеСИД-а, имали најбољи однос новца уложеног у кампању и освојених гласова. Према истраживању НСПМ-а, имали су највећи удео високообразованих присталица и присталица млађих од 40 година од свих листи. Такође, ако узмемо у обзир да нису имали никакав медијски буст као „МОРАМО” прошле године, да их естрада није популаризовала, да за њих нису агитовала позната лица са политичке сцене и да су имали скромну видљивост, то стварно и јесте највећи опозициони успех од 2012. Штета што је таква шанса протраћена.
Да је ДЈБ остао такав, не би му требала никаква коалиција, напротив, могла би и да им шкоди јер су их бирачи перципирали као нешто јединствено.
Не верујем да се икада више у историји нашег парламентаризма десило да листа која је чак 17. на листићу заузме 4. место.

Мала исправка: ДЈБ тада није био странка, него покрет.
 

Prilozi

  • НСПМ.png
    НСПМ.png
    328 KB · Pregleda: 141
  • ЦеСИД.png
    ЦеСИД.png
    130,4 KB · Pregleda: 119
Secam se tad pred 2016 sedi nas 12 u kafani, od nas 12, 11 ce glasati za DJB, 1 ne veruje u izbore i ne izlazi.

Danas, od nas 11, mislim da bi svi pre glasali za Vucica nego za Raduleta. Ja vec od predsednickih 2017. ostali vecina ostalih verovala jos koju godinu. Neverovatno kojom brzinom je uspeo da unisti celu pricu.
 
Радуловић је протраћио поверење које је имао. Сећам се колико су млади тада били наложени на њега. Сећам се и другара који је гласао за Шапићеву странку на изборима, каже нису ни за СНС, нису ни за ДС, он је спортиста, води хуманитарну фондацију, бољи је него Вучић и Ђилас. И сад када га питам за Шапића, он каже боље да ми неко тада пљунуо у уста.
 
Са маркетиншке стране, погрешно је што је звучно име и бренд покрета „ДОСТА ЈЕ БИЛО” прекрио клишеизираном ознаком „СУВЕРЕНИСТИ” која чак и није званичан назив садашње странке. На изборима 2020. и 2022. године бирачи на листићу нису могли да виде речи „ДОСТА ЈЕ БИЛО”, што је велика грешка.

ДОСТА ЈЕ БИЛО > СУВЕРЕНИСТИ
 
Са маркетиншке стране, погрешно је што је звучно име и бренд покрета „ДОСТА ЈЕ БИЛО” прекрио клишеизираном ознаком „СУВЕРЕНИСТИ” која чак и није званичан назив садашње странке. На изборима 2020. и 2022. године бирачи на листићу нису могли да виде речи „ДОСТА ЈЕ БИЛО”, што је велика грешка.

ДОСТА ЈЕ БИЛО > СУВЕРЕНИСТИ
Мени се он још док је био министар није баш свидео, имао је неке изразито капиталистичко-либералне изјаве 100% у корист послодаваца а 0% за заштиту радника, а ја не волем никакве екстремисте, ни леве ни десте. После, кад је одлетео из Вучићевог јата, јесте водио одличну кампању и имао успеха све док није ушо у те "суверенистичке" глупости типичне за поборнике теорија завера. Тај наратив може донети неки бум за странке и покрете који крећу од нуле али истовремено и поставља лимите. Радуле, који је већ имао солидан број поборника не да није имао никакве користи од новосклепаног суверенизма већ је буквало уништио све што је стекао.
 
Мени се он још док је био министар није баш свидео, имао је неке изразито капиталистичко-либералне изјаве 100% у корист послодаваца а 0% за заштиту радника, а ја не волем никакве екстремисте, ни леве ни десте. После, кад је одлетео из Вучићевог јата, јесте водио одличну кампању и имао успеха све док није ушо у те "суверенистичке" глупости типичне за поборнике теорија завера. Тај наратив може донети неки бум за странке и покрете који крећу од нуле али истовремено и поставља лимите. Радуле, који је већ имао солидан број поборника не да није имао никакве користи од новосклепаног суверенизма већ је буквало уништио све што је стекао.
Питам се да ли у његовом бирачком телу из 2020. и 2022. има више присталица стечених суверенистичким заокретом или оних које је придобио 2016.
Да се приметити да је 2016. имао значајно бољи резултат у урбаним срединама (великим градовима: Београд, Нови Сад, Ниш...) него у остатку Србије, да би се касније тај однос променио у благу, али приметну корист унутрашњости. Ово имплицира да је суверенистичким заокретом у мањим срединама:
1. Добио извесно појачање или
2. Претрпео значајну мању штету него у већим срединама.

Баш занимљив случај за анализу. Негде сам прочитао да су због специфичности ситуације они незгодни за истраживање јавног мњења. Било би лепо када би политичари и предизборне кампање ишле тим стазама, то би нас водило ка изградњи много боље политичке културе.


Још два изненађења 2022. којих ћу се дотаћи:

1. Двери-ПОКС: Иако су на почетку скромно стајали, извукли су их Несторовић и неки људи који су се активирали на локалу. Након уласка у парламент, Бошко замењује своје монархистичке ставове причом о геј паради и санкцијама Русији, а ПОКС (4 од 10 посланика за коалиционе листе) препушта име покрета фракцији са Војиславом Михаиловићем.
2. Заветници: Милица је имала солидну присутност на националним фреквенцијама, такође, осетило се да је заузела значајно мање агресиван став него претходних година.
 
Колико се сећам Суверенисти су на последњим изборима ишли са неким локалним ликовима попут Стаматовића који су привукли извесни број гласова. Ја бих рекао да је отуда то појачање у унутрашњости и да нема везе са појмом "суверениста".
 
Secam se tad pred 2016 sedi nas 12 u kafani, od nas 12, 11 ce glasati za DJB, 1 ne veruje u izbore i ne izlazi.

Danas, od nas 11, mislim da bi svi pre glasali za Vucica nego za Raduleta. Ja vec od predsednickih 2017. ostali vecina ostalih verovala jos koju godinu. Neverovatno kojom brzinom je uspeo da unisti celu pricu.
Jedan pametan.
 
Ni dan danas ne može niko da me ubedi da su Zavetnici i razni monarhisti dobili više glasova od DJB. Nisu tu čista posla u prebrojavanju glasova, pogotovo ako se uzme u obzir da je jedini otvoreno govorio protiv globalista i njihovih agendi. Jednostavno je sklonjen.
 
Колико се сећам Суверенисти су на последњим изборима ишли са неким локалним ликовима попут Стаматовића који су привукли извесни број гласова. Ја бих рекао да је отуда то појачање у унутрашњости и да нема везе са појмом "суверениста".
Стаматовић им је донео око 3.500 гласова из Чајетине и можда 500 из Ужица. Њега Србија не зна, није могао значајно да утиче на унутрашњост ван Златиборског управног округа. Ближи сам опцији коју сам изнад понудио под 2. - присталице из унутрашњости које је Радуле стекао 2016. га се нису одрекле у толикој мери. Просто, он се у њиховој свести искристалисао као неко ко жели истинске промене и спреман је да се за њих бори. У том погледу, остали су колико-толико доследни.

Ni dan danas ne može niko da me ubedi da su Zavetnici i razni monarhisti dobili više glasova od DJB. Nisu tu čista posla u prebrojavanju glasova, pogotovo ako se uzme u obzir da je jedini otvoreno govorio protiv globalista i njihovih agendi. Jednostavno je sklonjen.

Волео бих да је то истина, али сам прилично сигуран да није, имали су и они неке контролоре.

Ако су избори покрадени или је неко плаћен да гласа још некако и има наде. Ако су резултати стварни - е ту је крај и ту нема наде. 😃

Хвала свима који су учествовали у овој студији случаја.
 
Super.

Već sutra se može očekivati lavina komentara iz naroda ''eto, ima nas jedva 40.000'' a sa režimskih medija vesti tipa ''eto, vidite, ima ih 20.000 u vr' glave'' (računajući 40.000 umanjeno za pola = 20.000, a većina će pak izvestiti o 10.000 odnosno 25% od procenjenog).

Hvala ovim ljudima što su se postarali - da li namerno ili zato što su prosto nepromišljeni idiоti - da se jedan od stubova ovih protesta, jedan od ključnih elemenata koji je motivisao ljude da izađu i bore se - masovnost - diskredituje, umanji i okrnji.

Znači, nema nas (bar) 100.000 koji smo se u nekom momentu okupili da iskažemo da smo protiv SNSa, kao što smo do skora misllili. Istina je da nas ima 40.000 u vr' glave. Odlično. To će baš motivisati ljude da nastave da se bore i da veruju da mogu da promene nešto. Odlično. Svaka čast. 👏
 
Poslednja izmena:
Smorio sam se što ovo znači da u jednom Beogradu od 1.8 miliona ljudi i dalje nema ni 50.000 ljudi sa kičmom i uverenjima koji su spremni da izađu na ulicu i protestuju, a samim tim neće biti ni 100.000 ljudi koji će na sledećim izborima glasati protiv SNS odnosno glasati za to da se obustavi njegova vladavina.

Ovi likovi misle da su bog zna kako pametni a samo rade na štetu protesta i na štetu nekih ideala, ili pak nekog idealizma i principa koji su počeli da se javljaju u ovoj uspavanoj masi od naroda. Mora da su i na zabavama najtraženiji i najgotivniji likovi. Ili u bioskopima recimo, kada usred projekcije uzmu da seciraju koja je scena CGI a koja praktični efekti, umesto da jbno umuknu i uživaju u filmu i čuju njegovu poruku (ako je ima), ili da prosto napuste bioskop ako im nije do gledanja filma nego do diskutovanja o nauci iza filmova.

Izaći sa ovakvim sadržajem i ovakvim tvrdnjama u ovim ključnim trenucima je ništa drugo do pucanj u koleno svima i svemu što je doprinosilo ovim protestima.
Sve ovo su mogli da saopšte i posle, kada/ako zahtevi protesta budu ispunjeni i kada se više ljudi probudi i pridruži borbi (bilo protestnoj bilo izbornoj) protiv SNS hegemonije i monopola. Ali ne... štreberi, na čelu sa samim Čavićem kao prezenterom, su morali sada da istrče pred kamere i da svima umanje osećaj doprinosa i uticaja. I to će dovesti do odličnih rezultata u narednim danima. A da ne pričam što su režimu upravo dali čitav brod medijske municije da diskredituju i umanje sve ovo na 100 raznih načina...

Do skora sam gotivio ovog Čavića ali sam s ovim shvatio da je lik esencija štreberizma, koji, da sutra sa društvom ugleda nešto braon na trotoaru i svi kažu ''pazi, to je g..no!'' on bi prvi pohitao, sleteo na zemlju i zario jezik i zube u to braon da i naučno stavi na test tvrdnju i pretpostavku da li je g..no ili je pak komadić čokolade. Kakav kralj. J'š mi sve.


Indeed, svaka im čast. 👏
 
Poslednja izmena:
Drago mi je da čujem to (slabo uspevam da ispratim grupe i četove izvan BB) i da su takve reakcije.

Poslednje što nam treba u ovim trenucima kada voda vri sve više, posle režima i njegovih sabotera, jesu razni korisni idiоti, nesvesni šta rade, da sve dodatno obezvrede i umanje.
 

Žao mi je što to čitam i što si je izgubio na takav način. Jedino što sad mogu da ti kažem da grešaka, propusta, nemara i neljudskog postupanja ima puno, a opet sretao sam i posvećene i predusretljive lekare, kako se zalomi... A najgore je kad se loše zalomi u kritičnim, život ili smrt situacijama. Ali s obzirom da sam i sam prošao slično verujem ti da je propust na njihovoj strani. Imala je baš lepo ime. Nek počiva u miru.
 
Fucking aleva paprika od 200g je 500din. a ti i dalje razmisljas da li da se bunis ili da cutis.Gledam kako mi svaki dan inflacija jede platu i kako se svaki put dvoumim da li da uzmem banane ili kivi.Zar je toliko bogatih ljudi u ovom gradu,u ovoj zemlji da ovakav rast cena ne pogadja nikog!? Protesti koji bi iz dana u dan trebali biti sto masovniji i puni besnih ljudi...da li zivim u paralelnom univerzumu pitam se svaki jbn dan!?
 
Vrh