Šta je novo?

Izbori 2024

Слоба је дошао на власт преко удбе. Видело се то на Осмој седници, где је сваки корак и ток расправе а посебно гласања био унапред испланиран и договорен.
 
Била је нека руска банка која је прикривала трагове дела српског новца на Кипру. Другим и нешто већим деловима почастили су се Америка и ЕУ. Ми и данас после више од двадесет година не знамо где су те милијарде завршиле.
 
pitati Borku Vučić

oh, wait...

doduše, tadašnji direktor Beobanke, Zlatan Peručić, još je valjda živ
 
Опет, 1986. Слоба се није могао питати ни за покрајинска питања, ни за савезна у чији домен спада присуство стране војске.
 
Ne mora ništa da se potvrdi, dovoljno je da se gledaju činjenice! Imperijalna Rusija koja se vekovima širila (ne računajući za*eb sa Aljaskom), koja bi svakako bila pobednica velikog rata, onda se dešava to, gotovo ritualno ubistvo Romanovih, završava se rat i šta imamo? Nezavisnost Finske, Brest-litovski sporazum i odoše pribaltički delovi, deo Poljske i Belorusije, dalje nezavisnost Jermenije, Besarabia otišla, Japanci uzimaju ceo Sahalin, Tanu Tuva proglašava nezavisnost i na kraju kao šlag na torti, stvaranje SSSR!

Njegov mauzolej bi trebalo minirati!

Staljin je bio još veći krvnik po ruski narod, ali je on čak i povratio neke teritorije, onda su ostali to okrnjili, od Hruščova, pa dalje...
thinking-gif-2018-22.gif


Može i tako da se posmatra. Ali isto tako stoji činjenica da je u Rusiji za vreme kraljevine bio strašan jaz između bogatih i siromašnih i razvijenih i nerazvijenih delova zemlje. Tragove toga sam video lično kada sam bio na dugom putovanju kroz tu zemlju, i posmatrao njihove dvorce i njihove obične seljačke kuće od pre 100 godina. Nebo i zemlja. Dvorci pršte od ukrasa i lepote, a kuće običnih ljudi kao neke kolibe, okružene (nekada) blatom i pustošem. A i mimo toga sam se informisao, pa sam čuo i od njih samih da mnogi za vreme kralja nisu imali ništa, dok su se ovi kupali u raskošu. Da nije bilo tako ne bi ni ta revolucija bila tako krvava, ne bi se toliko ljudi pobunilo.

Da se vratim na temu - isto važi i za nas i Jugoslaviju. Evo pre svega nedelju dana sedim sa dva mlađa drugara i oni se sami dotaknu teme kapitalizam vs. socijalizam. Jedan kaže ''pre komunizma, moji deda i baba su živeli u malom Bosanskom selu, nisu imali ni put, ni kanalizaciju, ni struju. Sve su to dobili kada su komunisti gradili širom zemlje''. Drugi pak kaže kako zna čoveka čiji su roditelji pre rata imali celu jednu zgradu u Beogradu na Lionu valjda, znači celu zgradu sa 8 ili 10 stanova, a onda su im posle rata komunisti to oduzeli. I ostavili im jedan ili dva stana ko veli ajd kao, evo vam da ne budete prosjaci. I ako sam dobro razumeo, nisu još uvek povratili to vlasništvo, možda su u još u procesu a možda su i digli ruke.

I tada uočim jednu tako prostu i očiglednu stvar, ali koju mnogi ljudi ovde često previđaju i ne kapiraju:
Iz ugla Osobe A, njen život je postao mnogo bolji dolaskom komunista.
Iz ugla Osobe B, njen život je postao mnogo gori dolaskom komunista.

Samim tim, ako pitamo Osobu A šta misli o uređenjima, ona će reći da je komunizam jedini dobar. Ako pitamo Osobu B, ona će reći da je komunizam zlo. Ako uradimo presek njihovih izjava, dolazi se do zaključka da nije ni dobar ni loš odnosno može da bude i dobar i loš. I, ko je onda u pravu? Kako kvantifikovati i uporediti npr XYZ ljudi koji su procvetali kad je bio komunizam, sa XYZ koji su propali i ispaštali. Imaš deset ljudi u sobi, pet voli Partizan, pet Zvezdu. Koji je zaključak, koji klub voli ta populacija? Pa nijedan, ne može da se odgovori na takvo pitanje na taj način.

Znam da ti spadaš u ljude koji preziru socijalizam i komunizam, i zato mi nije namera da bilo šta sugerišem il ibranim. Jer na kraju krajeva, znam koliko retko i koliko teško ljudi menjaju stavove oko bilo čega. Samo ističem da ako posmatramo stvari iz Perspektive A, imamo jedan zaključak. Ako posmatramo stvari iz Perspektive B, imamo sasvim drugi, suprotan zaključak. Ja sam zato među onim ljudima koji uzimaju SVE faktore i činjenice u obzir, i umesto da polažem sve na prekidač ili KLACKALICU dobro-zlo, ja to postavljam na SKALU pa onda tu gledam kako se činjenice raspoređuju i lično mislim da je, kada se sve sabere i oduzme, istina po običaju negde između ta dva. I verujem da je i u slučaju Rusije bilo tako.

I da, upravo ovi gore opisani fenomeni objašnjavaju zašto u Srbiji ima jako malo ljudi sa umerenim mišljenjem o bilo čemu, i zašto su toliko dugo prisutne podele na komuniste i kapitaliste i na partizane i četnike. Zato što su neki promenom uređenja strašno puno izgubili, a neki su strašno puno dobili. I zaključak se menja u zavisnosti od toga kako se menja perspektiva i doživljaj.
 
Jedna od mojih omiljenih fotografija, koja odlično sumira ovakve situacije, dileme i problematike:
examples-media-truth-manipulation-5bd2d0fd1cb37__700.jpg

Perspektiva A: Američki vojnik drži uperenu pušku u kolabiranog Iračkog vojnika
Perspektiva B: Američki vojnik poji vodom kolabiranog Iračkog vojnika
Šta je istina? Pa i jedno i drugo. A to se uvidi samo kada se pogleda šira slika ili zlatna sredina između.
Ne postoji jedan tačan odgovor. Odnosno postoji samo ako se uzmu i kombinuju druga dva odgovora tj. sve perspektive.

Ljudi koji granično razmišljaju i vole sve u životu da dele na crno i belo i dobro i zlo nikada neće moći da razumeju istovremenu i kompleksnost i jednostavnost ove fotografije, odnosno ovakvih situacija. I tu pojavu da se zaključci o nečemu menjaju zavisno od toga kako se menja perspektiva, te da odgovori ne moraju da budu međusobno isključivi. Nažalost, dosta Srba ima granične crte, a i dosta je vaspitano da sve u životu mora da se deli na dobro i zlo, pa tako i politička uređenja i filozofije.


P.S.
Voleo bih da više ljudi na svetu vidi ovu fotografiju. Svet bi onda bio manje gluplje mesto.
 
Ne sećam se ko je od naših političara rekao, ali u fazonu, bilo bi najbolje da su Tito i komunisti vladali tako do sedamdesetih, da su izgradili infrastrukturu, puteve, pruge, elektrane, industriju, škole, bolnice itd.. iskoristili te "prednosti" državnog planiranja u komunizmu da bi se zemlja izvukla iz zaostalosti i bede...

... a onda, da su krajem sedamdesetih počeli da se sve više okreću Zapadu, ka tržišnoj privredi, dopuštanju višestranačja i postepenom integrisanju u Evropu... npr. da su SKJ preimenovali u Socijaldemokratsku partiju i izašli na izbore, verovatno bi bili birani još dugo..

Liberali sa Markom Nikezićem i Latinkom Perović, koji su vladali u Srbiji krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih bili su na tom tragu... hteli su modernizaciju zemlje, "politiku čistih računa" među republikama, sami su Yu shvatali kao interesnu zajednicu.. svaka republika da bude što samostalnija i da tako grade Yu.. Hteli su jačanje institucija, što se Titu nije svidelo, jer ne bi mogao da arbitrira kao vrhovno božanstvo u međurepubličkim sukobima.

Inače, u to vreme je Srbija unutar Yu percipirana kao najdemokratskija republika, koliko je to bilo moguće, sa modernim i mladim ljudima na čelu, ka kojima su se i druge republike okretale, nasuprot nacionalistima Maspokovcima u Hr... I da, mnogi su smatrali da sa približavanjem Titove smrti takva moderna Srbija ima lepu šansu da preuzme glavnu ulogu u vođenju i osavremenjivanju Yu.

Preporučujem dve dobre knjige-"Zatvaranje kruga" Latinke Perović i "Srpska krhka vertikala", zbirka govora Marka Nikezića... On je bio veoma zanimljiv čovek..

Mislim da smo tada propustili šansu da istorija ovde krene u boljem smeru, Tito je smenio liberale u Srbiji i Maspokovce u Hr, ali su hr ideje ugrađene u Ustav od 1974. i dobili smo šta smo dobili..
 
Тзв. либерали су прецењени, као и Стамболић, у суштини нису имали снаге да се изборе да очувају своје позиције.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Pa, od Tita niko nije mogao da sačuva pozicije, njegova je bila poslednja.. Proučavao sam dosta taj period i pročitao mnogo toga kad sam pisao master rad, mislim da bi svima bilo bolje da je ta "liberalna" struja opstala.

Nažalost, preovladali su konzervativniji likovi početkom sedamdesetih, od Tita, pa do Draže Markovića i Stambolića u Srbiji... Paradoks je da je i te konzervativce počistio 100 puta gori, zadrtiji i konzervativniji Milošević 1987.

Pa vi sad vidite kako bi prošli sa "liberalima" Nikezićem i Latinkom, kad iz ove perspektive i Marković i Stambolić izgledaju suviše fino i normalno u odnosu na Miloševića, koji nas je dokusurio.

Da, da ponovim, već sam jednom pisao, da je Draža Marković rekao Stamboliću da mu istorija neće oprostiti što je doveo Miloševića na vlast i da će on sve da upropasti.

Završavam sa veoma dobrim tekstom o liberalima:https://www.nedeljnik.rs/dosije-srp...stila-prvu-i-poslednju-sansu-da-krene-napred/
 
Nego, da vidimo šta će da bude u skoroj budućnosti, dva teksta o tome:
I reakcija:
 
I tada uočim jednu tako prostu i očiglednu stvar, ali koju mnogi ljudi ovde često previđaju i ne kapiraju:
Iz ugla Osobe A, njen život je postao mnogo bolji dolaskom komunista.
Iz ugla Osobe B, njen život je postao mnogo gori dolaskom komunista.
Ako bi prebrojao koliko je bilo onih koji su ziveli u siromasnim selima, bosanskimi ostalim i procenat onih koji su imali kuce na Lionu, doci ces lako do odgovora vezanog za dilemu oko dolaska komunizma.
 
Slično je nuđeno Tuđmanu i Slobi, 1991 ali su odbili.
Pričao je pokojni Kiro Gligorov o tome 2007 godine

Verujem da će Vučić zbog svog ega to sada odbiti isto kao i Sloba tada zbog svog ega i Tuđman zbog svog.
 
Te bajke o "nudjenju", to je za decu.
Imperija nikad nista ne nudi.
Imperija otima.
 
Da, da ponovim, već sam jednom pisao, da je Draža Marković rekao Stamboliću da mu istorija neće oprostiti što je doveo Miloševića na vlast i da će on sve da upropasti.
Secam se histerije naroda 1988.-1989.
Lepili su MIloseviceve slike na kola.
Zene su govorile "kako je lep". Seks simbol. Kao Hitler.

"sad se narod pita ko ce nama da zameni Tita"

i

"Slobodan ce da zameni Tita"

pa prica o srpskom bogocoveku, pa "jedinstvo naroda i rukovodstva".

Samo MIlosevic nije u potpunosti vladao kako narod hoce. Nije hteo da rasturi drzavnu oragnizaciju i prikloni se seljackom srpskom anarhizmu.
Nije ni davao direktno pare ljudima.
Kradja je bila delimicno kontrolisana, ko nije slusao dobija je metak od Ledenog.
Bilo je u njemu jos malo boljsevicke discipline na pocetku.

Nije razumeo obicnog, prosecnog Srbina. Vucic jeste.
 
Nebitno je sve i da cela EU odjednom poželi da nas primi. Dokle god su na vlasti one dve ljigave p**de Makron i Šolc, Srbija nikad neće biti primljena u EU.

Njih dvojica ne veruju Srbima, boje se da se ne namnože tamo pa da naprave novu Srbiju. Dok ovima odmah šire vrata a i još nešto drugo pored vrata...
friday_prayers_paris001.jpg

AFP0723193-01-08884446.jpg_wa.jpg


Sad će možda da se jave dežurni SJ i PC advokati pa da kažu kako se ovi prizori sa donje slike mogu videti i u nekim mestima u Evropi gde ima srpskih zajednica. Ali poenta nije u tome da li su Srbi bolji od ovih sa slika iznad, već da svakako nisu ništa gori. A Makron i Šolc se ponašaju kao da jesu (gori). Iako je od ovih nemoguće biti gori.
 
Mislim da će Vučić da prihvati EU ponudu, uz neke izmene.. to će ga, nažalost, zadržati na vlasti još poprilično dugo.
 
Secam se histerije naroda 1988.-1989.
Lepili su MIloseviceve slike na kola.
Zene su govorile "kako je lep". Seks simbol. Kao Hitler.
Ти имаш озбиљан проблем у глави ако ти је Милошевић упоредив са Хитлером. Ово остало што си написао је чиста пропаганда и зато ти препоручујем да се јавиш редакцији ВВСа, чије су новинарке, а посебно Енглескиње и Швеђанке, својевремено биле опчињене Гебелсом.
 
thinking-gif-2018-22.gif


Može i tako da se posmatra. Ali isto tako stoji činjenica da je u Rusiji za vreme kraljevine bio strašan jaz između bogatih i siromašnih i razvijenih i nerazvijenih delova zemlje. Tragove toga sam video lično kada sam bio na dugom putovanju kroz tu zemlju, i posmatrao njihove dvorce i njihove obične seljačke kuće od pre 100 godina. Nebo i zemlja. Dvorci pršte od ukrasa i lepote, a kuće običnih ljudi kao neke kolibe, okružene (nekada) blatom i pustošem. A i mimo toga sam se informisao, pa sam čuo i od njih samih da mnogi za vreme kralja nisu imali ništa, dok su se ovi kupali u raskošu. Da nije bilo tako ne bi ni ta revolucija bila tako krvava, ne bi se toliko ljudi pobunilo.

Da se vratim na temu - isto važi i za nas i Jugoslaviju. Evo pre svega nedelju dana sedim sa dva mlađa drugara i oni se sami dotaknu teme kapitalizam vs. socijalizam. Jedan kaže ''pre komunizma, moji deda i baba su živeli u malom Bosanskom selu, nisu imali ni put, ni kanalizaciju, ni struju. Sve su to dobili kada su komunisti gradili širom zemlje''. Drugi pak kaže kako zna čoveka čiji su roditelji pre rata imali celu jednu zgradu u Beogradu na Lionu valjda, znači celu zgradu sa 8 ili 10 stanova, a onda su im posle rata komunisti to oduzeli. I ostavili im jedan ili dva stana ko veli ajd kao, evo vam da ne budete prosjaci. I ako sam dobro razumeo, nisu još uvek povratili to vlasništvo, možda su u još u procesu a možda su i digli ruke.

I tada uočim jednu tako prostu i očiglednu stvar, ali koju mnogi ljudi ovde često previđaju i ne kapiraju:
Iz ugla Osobe A, njen život je postao mnogo bolji dolaskom komunista.
Iz ugla Osobe B, njen život je postao mnogo gori dolaskom komunista.

Samim tim, ako pitamo Osobu A šta misli o uređenjima, ona će reći da je komunizam jedini dobar. Ako pitamo Osobu B, ona će reći da je komunizam zlo. Ako uradimo presek njihovih izjava, dolazi se do zaključka da nije ni dobar ni loš odnosno može da bude i dobar i loš. I, ko je onda u pravu? Kako kvantifikovati i uporediti npr XYZ ljudi koji su procvetali kad je bio komunizam, sa XYZ koji su propali i ispaštali. Imaš deset ljudi u sobi, pet voli Partizan, pet Zvezdu. Koji je zaključak, koji klub voli ta populacija? Pa nijedan, ne može da se odgovori na takvo pitanje na taj način.

Znam da ti spadaš u ljude koji preziru socijalizam i komunizam, i zato mi nije namera da bilo šta sugerišem il ibranim. Jer na kraju krajeva, znam koliko retko i koliko teško ljudi menjaju stavove oko bilo čega. Samo ističem da ako posmatramo stvari iz Perspektive A, imamo jedan zaključak. Ako posmatramo stvari iz Perspektive B, imamo sasvim drugi, suprotan zaključak. Ja sam zato među onim ljudima koji uzimaju SVE faktore i činjenice u obzir, i umesto da polažem sve na prekidač ili KLACKALICU dobro-zlo, ja to postavljam na SKALU pa onda tu gledam kako se činjenice raspoređuju i lično mislim da je, kada se sve sabere i oduzme, istina po običaju negde između ta dva. I verujem da je i u slučaju Rusije bilo tako.

I da, upravo ovi gore opisani fenomeni objašnjavaju zašto u Srbiji ima jako malo ljudi sa umerenim mišljenjem o bilo čemu, i zašto su toliko dugo prisutne podele na komuniste i kapitaliste i na partizane i četnike. Zato što su neki promenom uređenja strašno puno izgubili, a neki su strašno puno dobili. I zaključak se menja u zavisnosti od toga kako se menja perspektiva i doživljaj.

Isto tako je i sada, ogroman jaz, ako ne i veći. Moskva i Piter, ostalo katastrofa! Razlika je što je za vreme komunjara sve bilo katastrofa, dakle sada bar neko ima šansu da izađe iz te uprosečenosti i to uz svoj rad i trud i talenat. Ne moraš da zavisiš od nekog komesara ako si dovoljno dobar, tada to nije moglo. '70-ih si mogao da uđeš u GUM, daju vam svima po šubaru npr, pa se vi na trgu menjajte koja kome odgovara po veličini i sl. Sada bez debljeg buđelara ne treba ni da razmišljaš da uđeš u GUM, osim da uživaš u ambijentu, šubaru ipak možeš da uzmeš na pristupačnijem mestu. :) Govorim iz ličnog, a i iskustva u bližoj familiji, ljudi koji su godine tamo proveli. Naravno, podeljeno je društvo, možeš da sretneš mladog IT-evca koji ti veliča Staljina i savetuje da obiđeš njegov bunker, a možeš i bakicu koja priča kako joj je majka pričala da su živeli u kraju gde je danas aerodrom Šeremetjevo i da su porušili sve kuće uključujući i crkvu.

Ne prezirem ja socijalizam, ni ljude, čak su mi ovako na ličnom planu i gotivniji ljudi za koje znam da su provereno komunjare. Što neko reče ako nisi komunista u mladosti, nemaš duše, ako si i u starosti, nemaš mozga. Naprotiv, čak podstičem socijalnu državu, progresivnu fiskalnu politiku baš zato da bi oni koji su sposobniji i bolji na neki način pomogli drugima da dobiju šansu, obrazovanje, zdravstvo i sl. To ne znači da treba da ga smestiš u nečiju vilu na Dedinju, makar ih taj neko imao i 10. Smeta mi što ne kapiraju koliko je inferiorniji sistem i da je bolje da imaš jednog sa kamionim i avionima koje je pošteno stekao, a da svi mi ostali živimo bar malo bolje od onih koji su menjali šubare na trgu. Zavist prosto koja nije ni bazirana ka pravim vrednostima.

Smeta mi što pravdaju baš to što pričaš za osobu A i B, pa da, normalno da je bolje za te A, oni su dobili nešto na tuđoj grbači i dan-danas jašu na tome i ništa loše ne vide u tome! Do dana današnjeg udovica pokojnog premijera živi u tuđoj kući koja je i sudski vraćena vlasnicima i ne mogu da je isele. Da ne pričam o lakrdiji restitucije i legalizaciji zločina. O životima da ne pričamo, to nema cenu! Ovi kolonijalni upravnici koji nas vode danas su upravo deca tih komunjara, porasli na tim sednicama KPJ, UDBAma i sl, sad što je neko '91-e postao velika Srbenda i počeo da slavi slavu, nema veze, cilj opravdava sredstvo.

Samo da ne ulazimo u to da se neko nakrao pre '45-e, bilo je i toga sigurno, ali onda ako već imaš sve poluge vlasti uz sebe, sudstvo, pa lako ti je i da dokažeš, a ne onako banditski, 2 svedoka i uz zid, zato što je neko kulak ili trgovac! Na kraju krajeva, eto smeta mi to što se desilo i 1917. sa jednim takvim narodom sa takvom istorijom, kulturom i umetnošču, da se do dan-danas uz sva svoja bogatstva nisu oporavili i sve ovo što se danas dešava, dešava se upravo zbog repova od tada! Isto važi i za nas!
 

Prilozi

  • 20210726_104432.jpg
    20210726_104432.jpg
    277,7 KB · Pregleda: 88
Nebitno je sve i da cela EU odjednom poželi da nas primi. Dokle god su na vlasti one dve ljigave p**de Makron i Šolc, Srbija nikad neće biti primljena u EU.
Mislim da će oni morati da urade šta im budu rekli Ameri
Isto kao i sa Otvorenim Balkanom iza koga stoji Amerika a Nemačka ga ne podržava ali ta priča se i dalje gura.
Verujem i da je ovo "rešenje" došlo preko bare ali prezentovano od strane FRA i DE da bi se videlo da EU ima kao neki uticaj.
Ne treba zaboraviti da je EU ipak američki projekat pre svega.
 
Secam se histerije naroda 1988.-1989.
Lepili su MIloseviceve slike na kola.
Zene su govorile "kako je lep". Seks simbol. Kao Hitler.

"sad se narod pita ko ce nama da zameni Tita"

i

"Slobodan ce da zameni Tita"

pa prica o srpskom bogocoveku, pa "jedinstvo naroda i rukovodstva".

Samo MIlosevic nije u potpunosti vladao kako narod hoce. Nije hteo da rasturi drzavnu oragnizaciju i prikloni se seljackom srpskom anarhizmu.
Nije ni davao direktno pare ljudima.
Kradja je bila delimicno kontrolisana, ko nije slusao dobija je metak od Ledenog.
Bilo je u njemu jos malo boljsevicke discipline na pocetku.

Nije razumeo obicnog, prosecnog Srbina. Vucic jeste.
Svašta se vrtelo na tv-u u vreme Miloševićevog uspona:
 
Da, da ponovim, već sam jednom pisao, da je Draža Marković rekao Stamboliću da mu istorija neće oprostiti što je doveo Miloševića na vlast i da će on sve da upropasti.
Secam se histerije naroda 1988.-1989.
Lepili su MIloseviceve slike na kola.

"sad se narod pita ko ce nama da zameni Tita"

i

"Slobodan ce da zameni Tita"

pa prica o srpskom bogocoveku, pa "jedinstvo naroda i rukovodstva".

Samo MIlosevic nije u potpunosti vladao kako narod hoce. Nije hteo da rasturi drzavnu oragnizaciju i prikloni se seljackom srpskom anarhizmu.
Nije ni davao direktno pare ljudima.
Bilo je u njemu jos malo boljsevicke discipline na pocetku.

Nije razumeo obicnog, prosecnog Srbina. Vucic jeste.
Ти имаш озбиљан проблем у глави ако ти је Милошевић упоредив са Хитлером. Ово остало што си написао је чиста пропаганда и зато ти препоручујем да се јавиш редакцији ВВСа, чије су новинарке, а посебно Енглескиње и Швеђанке, својевремено биле опчињене Гебелсом.

Misliio sam na opcinjenost zena MIlosevocem, na taj apsekt slicnosti sa Hitlerom.
Bio sam u tramvaju, 1988. u jesen. Pored tramvaja na semaforu je stao kamion sa Milosevicevom slikom. I zene su komentarisale iz tramvaja "kako je lep... kako je lep".
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Vrh