Šta je novo?

Izbori 2024

O stvarima vezanim za drzave mora da se razgovara hladno, bez emocija, samo logikom interesa.
Onaj ko je u stanju da prepozna interes, on je pobednik.
 
Poslednja izmena:
Popisna pitanja su zastrasujuca.
Zato bi mi morali jednoj oragnizaciji ciji visoki funkcioneri suruju sa raznim klanovima da damo podatke.
Znamo i ko ce biti popisivaci.


Što se mene tiče, dobiće ime i prezime, nacionalnu pripadnost, veroispovest, obrazovanje, dobiće i kafu. Dalje će ljubazno dobiti instrukcije da me ne davi i napusti privatnu svojinu.
 
Što se mene tiče, dobiće ime i prezime, nacionalnu pripadnost, veroispovest, obrazovanje, dobiće i kafu. Dalje će ljubazno dobiti instrukcije da me ne davi i napusti privatnu svojinu.
Zar su ostala pitanja neobavezna?
Sta ako im nikada ne otvorim vrata?
 
20-60к казна, нису остала необавезна. И није то ништа што се не може сазнати без да им Ви лично кажете, а и морао бих да приметим да неће нешто посебно сазнати ако им откријем да путујем на факс аутобусом.
А око личних информација: Када је један мој другар био у процесу интервјуисања за посао у BlackRock-y они су кроз некакве провере сазнали да му је прабаба била медицинска сестра партизанима, када је последњи пут заменио новац за динаре (у кешу на мењачници, не кроз банку), када је последњи пут купио алкохол,... биле су ту још неке ствари које би човек очекивао од послодавца. Ове 3 ствари сам навео јер то није нешто што је лако да се пронађе, па ако могу то да пронађу могу буквл све
 
Zar su ostala pitanja neobavezna?
Sta ako im nikada ne otvorim vrata?

Evo saznajem da nisu. Ne radi se toliko o zadiranju u privatnost (a i to je preterano po meni), koliko udaviše. Sećam se da je pre 10 godina to trajalo 2 minuta i ja sam dao podatke za celo domaćinstvo tada, nas četvoro.

Još jedna stvar, očigledno nisam ćirilica naci, ali ovakva vrsta dokumenata bi morala biti na ćirilici!

@ika

Zezaš da imaš drugara koji je u Blackrocku? :)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Ovo je sramotno. Sve će znati o vama. Gde su one organizacije koje se bore za zaštitu ličnosti? Ne volim da mnogo pričam o sebi, pogotovu ne da otkrivam takve stvari.
 
kapiram da niko ne voli da mu neznanci ulaze u dom, ali je paranoja oko ličnih podataka, baš too much - gro tih stvari se o svima nama, već zna, a i, brate, popisi su normalna stvar, u svim normalnim državama...
 
Ја не знам да ли ови дозвољавају попис ван стамбеног објекта, треба да се провери то. Између осталог била би то добра превенција ширења грипа и новог таласа ковида. Иначе, ја бих формулисао то овако: Шта вас брига да ли дозвољавају, ваша кућа, ваша правила!
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Ovo je sramotno. Sve će znati o vama. Gde su one organizacije koje se bore za zaštitu ličnosti? Ne volim da mnogo pričam o sebi, pogotovu ne da otkrivam takve stvari.
Te organizacije imaju istog sponzora koji je odredio neka od popisnih pitanja - prokletu, fasisticku EU.

Mejdutim isplati se odbiti popis. 50000 i miran, bez radikala u kuci
Prosli popis sam uspeo da eskiviram, ali nivo represije nije bio ni blizu kao sada. (Jos uvek nisu radikali bili na vlasti)
 
Poslednja izmena:
kapiram da niko ne voli da mu neznanci ulaze u dom, ali je paranoja oko ličnih podataka, baš too much - gro tih stvari se o svima nama, već zna, a i, brate, popisi su normalna stvar, u svim normalnim državama...
Srbija nije normalna drzava. Srbija uopste nije drzava nego servis kolonizatora i vladajuce mafije.
 
Не само Србија него цела Европа.
Tacno.
Evropa klizi ka neslucenom fasizmu, postaje vojna ekonomija. Bio skoro u jednoj holandskoj firmi. Firma je mala, ali ugradili su na svaka vrata elektronske brave i citace. Plase se nepoznatog neprijatelja, strepe, "Sturm und Drang".

Deindustrijalizacija i pad standarda je nesto sto ce evropske mase da prihvate, kao i kod nas.
Mirno i bez pogovora, kao i svaka st.ka.
Jer ostaje im san da sanjaju.
Oni o Americi, o superiornosti "evropske civilizacije", mi o zlatnom dobu i Spasitelju.


Kad smo kod toga. Rece Arcibald Rajs u delu "Cujte Srbi":
"Niste mogli da prihvatite Boga kakav je u Bibliji, pretvorili ste ga u večnog i svemoćnog glavara svog naroda."
 
Što se tiče zaštite podataka, ako vas već brine popis i eventualno iskorišćavanje ličnih podataka, onda ste malo zakasnili. Niste trebali uvoditi internet u domove, telefone ste trebali ostaviti na one bez pristupa internetu. Država i privatne kompanije odavno znaju više o vama nego što će to ovaj jedan popis učiniti.
 
Ако већ знају све, онда не смеју додатно замарати људе. И каква су им то дрска питања, типа имате ли воде у нужнику/кад сте се последњи пут умивали/купали/ј****? Замислите да оду код шефа и то питају њега, па нашли би се у КПЗу барабар са највећим криминалцима у истој ћелији.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
To je jedna velika zabluda, da svako ko koristi interet ili pametni telefon treba automatski da se pusti niz vodu i da sve podatke stavi na izvolte svima jer kao, ako Gugl već zna sve o meni, pa što ne bi znali i Facebook, i Twitter, i BlackRock, i ekipa sa Tora, hakeri, Nigerijski prinčevi, internet-ucenjivači i razbojnici i svi ostali.

Korišćenje interneta ne mora automatski da znači odavanje svih važnih podataka o sebi celom svetu. I internet može da se koristi bez povezivanja svojih tragova na internetu sa svojim pravim identitetom. Zato se za emailove, avatare, nickove, loginove i slično... ne koriste lične informacije nego psuedonimi i fasade. Bar za one koji se masovno dele ili koriste za trećerazredne svrhe. Ono, sigurno neću da se registrujem na Nexus mods sa ličnim emailom i imenom... Može Gugl da zna svašta o meni na osnovu nadziranja mog telefona i grabljenja podataka i statistike iz njega, ali džaba mu je ako ne može da ih poveže sa mojim imenom ili identitetom. Pošto mi ni telefon nije na lično ime i email, tako da mogu da ga na na na... ☺️

Ideja i floskula ''pa svi ionako već znaju sve o vama, tako da besmisleno je boriti se'' je ravno ideji i floskuli ''pa vaš JMBG i potpis ionako stoje upisani u E-upravu, što ih onda ne biste objavili i prikazali celom svetu?'' Pa zato što to ne ide tako i zato što postoje razlike. Evo, jel pristaje neko ovde da mi pošalje podatke o sebi sa sve JMBGom i potpisom? Ne? Pa što? Pa ako je istina da korišćenje interneta = prikazivanje svega o sebi celom svetu, onda kak'e veze ima ako na sve to ja dobijem i nečiji JMBG i potpis? Pa prosto, zato što nije to baš tako simplistički kako moderni geekovi i propagatori ''otvorenog sveta i uma'' propovedaju.

Prihvatanje da se koriste neke predatorske aplikacije i servisi (npr Android) do neke mere NE znači automatski da korisnik pristaje da bude deo masovnog nadzora i kontrole i da njegovim podacima može da se trguje i igra kao da je neki predmet. Mora da postoji linija koja se ne sme preći. E ako države dopuštaju takvima previše, onda sam korisnik se postara da podaci jedne vrste ne mogu da se povežu sa podacima druge vrste.


Međutim, što se tiče popisa, tu je malo drugačija priča. I mislim da na tom polju se malo preteruje sa pričom o privatnosti, jer Partija koja vlada ovim brlogom od zemlje ima prikupljene informacije o mnogim ljudima koje uredno skladišti i koristi. A ako o nekome i nema dovoljno, uvek može da povuče iz E-uprave i javnih spisa i arhiva. Tako da ako neko misli da će popisivač otkriti nešto što SNS već ne zna, ili ne bi mogao da otkrije kad bi poželeo, mislim da greši. Naravno, besmisleno je presuditi dok ne vidimo sama pitanja popisa.

Od prirode pitanja zavisi i šta čovek treba da uradi odnosno šta da odgovori ili ne odgovori. Ako negde postoji spisak pitanja, voleo bih da ga vidim. Nisam stigao da ispratim tu priču oko popisa, jer u Srbiji da bi se čovek objektivno informisao, mora čovek da čita 20 izvora i da onda radi presek svih da bi došao do objektivne istine. A mene to smara sve više.
 
Poslednja izmena:
1664623393518.png

1664623420228.png

1664623451714.png

1664623469065.png

1664623496944.png

1664623515164.png

1664623528413.png
 
Poslednja izmena:
Korišćenje interneta ne mora automatski da znači odavanje svih važnih podataka o sebi celom svetu. I internet može da se koristi bez povezivanja svojih tragova na internetu sa svojim pravim identitetom. Zato se za emailove, avatare, nickove, loginove i slično... ne koriste lične informacije nego psuedonimi i fasade.
Ovo je prilično nerealno Bender. Od početka sam pristup internetu zahteva korišćenje pravog identiteta - potpisivanje ugovora sa internet provajderom (mobilnim operaterom). Onda se dobijaju uređaji koji imaju jedinstvenu (mac) adresu koja se povezuje sa tvojim identitetom. Potom svaki pametni uređaj u kući, a to je laptop, kompjuter, telefon, televizor, muzički uređaji, set top box itd, imaju tu mac adresu i povezani su na ovaj ili onaj način sa vlasnikom i njegovim identitetom. Pa je to onda i korišćenje raznih servisa, koji su opet na ovaj ili onaj način povezani sa vlasnikom. Email nalog, da, pseudonim, šifra, ali opet se uloguješ na telefon sa tim nalogom - a telefon ima negde svog vlasnika. I ovde što ostavljamo poruke, vrlo lako neko može da otkrije tvoju lokaciju, eventualno da pristupi tvojim uređajima.

Ono što hoću da kažem je da u eri interneta i pametnih uređaja, privatnost i zaštita ličnih podataka postoji samo na papiru. Ima gomila zakona koji navodno štite lične podatke, ali znaš kako to ide - nije ilegalno dok se ne sazna, do tada se razmenjuju i prodaju lični podaci.

E sad, što se tiče popisa, tu je verovatno drugačiji osećaj jer ta lična pitanja ipak postavlja neko uživo. Lako je kliknuti na dugme "ja bolujem od X bolesti", a potpuno je druga priča da te neko to u 4 oka pita i još da ga gledaš kako zapisuje.
 
Spisak pitanja se moze naci svuda. Samo ukucaj "popis spisak pitanja"
Ono sto je narocito fascinantno je sto levicari i njohove NGO agituju za ovaj popis, sto je jasan znak da podaci o nama idu stranim drzavama (njihovim sponzorima).


Zanima me da li je kazna od 50000 din zza celo domacinstvo ili po clanu domacinstva.

Član 32
Novčanom kaznom, od 20.000 do 50.000 dinara, kazniće se za prekršaj fizičko lice koje se obuhvata Popisom ili lice koje je dužno da dâ podatke o odsutnim članovima domaćinstva, odnosno roditelj, usvojitelj ili staratelj za dete mlađe od petnaest godina, ako odbije da odgovori na pitanja u popisnim upitnicima ili dâ netačne i nepotpune odgovore (član 26. stav 1.).

Član 29
Podaci prikupljeni u Popisu koriste se isključivo u statističke svrhe i Republički zavod za statistiku ih ne može ustupati drugim fizičkim i pravnim licima.

Ali u ovo poslednje ce vam poverovati mozda samo dobri Deda Mraz.
 
Ovo je prilično nerealno Bender. Od početka sam pristup internetu zahteva korišćenje pravog identiteta - potpisivanje ugovora sa internet provajderom (mobilnim operaterom). Onda se dobijaju uređaji koji imaju jedinstvenu (mac) adresu koja se povezuje sa tvojim identitetom.
Nije isto ugovor sa provajderom o pristupu internetu i ugovor sa Guglom o korišćenju pretrage i ugovor sa Guglom o korišćenju Androida.
U prvom se potpisuje ugovor lično, daju se lični podaci, adresa, JMBG, svašta... i održava se kontakt i transakcije između potpisnika ugovora. U drugom i trećem slučaju nije tako.

Ono gde nastaje problem je što se provajderi obavezuju da čuvaju podatke, i zaista poštuju i zaista mogu da snose posledice ako to ne rade. Zato što su kompanije koje posluju i odgovaraju zakonima i institucijama zemlje u kojoj obavljaju delatnost. Dok jajarske prakse MultiNaci oktopoda poput Gugla i Fejsbuka nominalno kažu korisnicima da su im podaci bezbedni i poverljivi i da služe samo i samo za poboljšanje usluge. A zapravo ih zloupotrebljavaju i za svoje reklame, i za NSA potrebe, i još ih naknadno prodaju na crnom tržištu. Pardon, ''upadnu im hakeri pa pokradu pa preprodaju''.
I ovde što ostavljamo poruke, vrlo lako neko može da otkrije tvoju lokaciju
Ne bez saučesništva provajdera. IP adresa može da se odredi do nivoa dela grada. Što onemogućuje da neko nekoga uhodi znajući tačnu adresu ili ulicu. Nego može da sazna samo kraj grada. Tek uz saučesništvo provajdera može da se sazna tačna lokacija. A to uvek ostavlja pisane tragove u beleškama i sistemu provajdera.
Potom svaki pametni uređaj u kući, a to je laptop, kompjuter, telefon, televizor, muzički uređaji, set top box itd, imaju tu mac adresu i povezani su na ovaj ili onaj način sa vlasnikom i njegovim identitetom.
Nemaju svi ti uređaju MAC adresu. A što se tiče povezanosti, meni su samo kompovi i mobilni povezani na net. I TV, ali ne na Wi Fi nego na STB uređaj. Koji je, opet, pod ingerencijom i odgovornošću mog provajdera. Dok dodira sa Guglovim ili Fejsbukovim servisima nema. I nikad neće ni imati. Ja sam veliki protivnik IoT koncepta ne samo zbog nadzora i kontrole, nego i zato što je vrhunac besmisla, slika i prilika arčenja resursa i izmišljanja novih problema i novih potreba ni iz čega a onda i novih rešenja za te probleme koja će, naravno, masno da se naplaćuju ili eksploatišu. I znam da je to nepopularno mišljenje, ali kad god naiđem na kolege koji misle isto, znam da sam u pravu i da nisam jedini koji uviđa to i gleda širu sliku. O tome sam čak pričao i sa čovekom koji predaje nekoliko predmeta i specijalista je za informacione sisteme. I isto je jako, jako oprezan kuda sve ovo vodi. I ne opčinjava se svime što je novo i blještavo.

Šta god pričali razni ljudi danas (imao sam druga koji je stalno vrteo floskulu ''ovo je informatičko doba'' ali isto kada bih ga pitao za JMBG ili sestrin broj 😁 , odjednom bi menjao ploču), borba za privatnost i zaštitu podataka je itekako potrebna i opravdana. Zato što druga, protivnička strana, nikada neće da ostane na dogovoru i kompromisu, nego će uvek gledati da prekorači i zloupotrebi sovje moći.

Jedina odbrana protiv ljudi i grupacija koji bi da nameću svoju volju svetu jeste konstantna kontra ofanziva i preventivno delovanje, odnosno držanje na kratkoj uzdi i strogo kažnjavanje za svaki prestup. Ne sme da se čeka da se desi globalno njesra (npr globalna krađa podataka ili globalno inficiranje računara) pa da se onda kaže ''e jbg, možda smo malo previše verovali Guglu''. Nego mora stalno preventivno da se radi protiv njih, da bi se držali na odstojanju.
 
Poslednja izmena:
Ovo je prilično nerealno Bender. Od početka sam pristup internetu zahteva korišćenje pravog identiteta - potpisivanje ugovora sa internet provajderom (mobilnim operaterom). Onda se dobijaju uređaji koji imaju jedinstvenu (mac) adresu koja se povezuje sa tvojim identitetom. Potom svaki pametni uređaj u kući, a to je laptop, kompjuter, telefon, televizor, muzički uređaji, set top box itd, imaju tu mac adresu i povezani su na ovaj ili onaj način sa vlasnikom i njegovim identitetom. Pa je to onda i korišćenje raznih servisa, koji su opet na ovaj ili onaj način povezani sa vlasnikom. Email nalog, da, pseudonim, šifra, ali opet se uloguješ na telefon sa tim nalogom - a telefon ima negde svog vlasnika. I ovde što ostavljamo poruke, vrlo lako neko može da otkrije tvoju lokaciju, eventualno da pristupi tvojim uređajima.

Ono što hoću da kažem je da u eri interneta i pametnih uređaja, privatnost i zaštita ličnih podataka postoji samo na papiru. Ima gomila zakona koji navodno štite lične podatke, ali znaš kako to ide - nije ilegalno dok se ne sazna, do tada se razmenjuju i prodaju lični podaci.

E sad, što se tiče popisa, tu je verovatno drugačiji osećaj jer ta lična pitanja ipak postavlja neko uživo. Lako je kliknuti na dugme "ja bolujem od X bolesti", a potpuno je druga priča da te neko to u 4 oka pita i još da ga gledaš kako zapisuje.

Ово је као да кажеш да је узалудно да се бориш за слободу говора јер власт може да пошаље тенк да те разнесе ако кажеш нешто што јој се не свиђа

Циљ је да се максимизује људска слобода, приватност и достојанство а максимално отежа свима који то хоће да ускрате. То је довољно племенита борба сама по себи чак и ако није гарантовано у сваком случају да ће бити победничка већ ће постојати довољно јаке структуре моћи да то наруше
 
Nego, što se tiče popisa...

Pogledao sam pitanja i ne vidim baš neko zadiranje u privatnost u smislu da će se saznati nešto što država ILI Partija već ne mogu. Kapiram da neka pitanja mogu da budu problematična i nezgodna za neke kategorije ljudi:
1) Stanodavce ili zakupce stanova, ili bilo koga ko nekome nešto izdaje ili zakupljuje od nekog
2) Ljude koji rade honorarne poslove
3) Gastarbajtere
4) Poljoprivredna gazdinstva

Verovatno ima još nešto što mi je promaklo (nisam još prošao svih 100%). I kažem, kapiram da nekima može da bude problem, i ne sporim to. Ali što se tiče baš zadiranja u privatnost, nisam do sad video nešto što je tu pitano a da država odnosno Partija već nisu ili ne mogu da saznaju.

Detalji o stanu ili imanju postoje već u katastru. Detalji o vlasništvu nad nečim postoje već u Poreskoj upravi. Kažem, jedino su možda problematična ta pitanja oko podstanara i izdavanja, honorarnih poslova i prihoda od njih, ovo za gastose i možda ovo za količinu proizvodnje u gazdinstvu (pilići i ostalo).

Što se tiče bojkota popisa, i ja i moja porodica imamo XY razloga da budemo i kivni na državu i da ih jurimo po sudovima i cedimo za ono što su nam oteli. I drugo, razumem bunt i prema srpskoj državi kao kanceroznom aparatu i bunt prema SNS jednoumlju u koju je pretvorena. Kapiram ja, ljudi imaju želju da kažu fak ju državi i Partiji. Ali ne mislim da je popis ni pravi, ni dobar, ni efektivan način da se to uradi. A dobro sproveden popis može mnogo da nam kaže o stanju društva, ekonomije, zdravlja, itd. Moj stav je da treba terati inat i osvetu SNSu na druge načine, a bojkotovanje popisa ili majmunisanje sa lažnim deklarisanjima i podacima ništa, ali baš ništa neće promeniti na bolje.
 
@ika

Zezaš da imaš drugara koji je u Blackrocku? :)
Знам да је добио понуду, али нисам питао да ли је прихватио јер је почетна плата била огромна па ми се чинило нелогичним да одбије, такође га ове године нисам чуо да се жали на поскупљења тако да верујем да је прихватио посао.
Они имају канцеларију у кнезу код Сремске, некако су се лепо сакрили на очигледно место.
 
u biti me i ne čudi ovaj zazor od popisa, a samo kad se setim pomračenja sunca jula '99., i situacije da su se ljudi masovno sakrivali i zatvarali u kuće

naizgled deluje kao da su dve različite pojave po sredi, ali su obe strahovito indikativne spram razine svesti u Srbiji, i sledstvenog straha od nepoznatog, koji je očigledno, duboko usađen...
 
Vrh