Šta je novo?

Izbori 2024

Pa onda neka crkne odmah, zasto se uopste muciti vise kad ce sve biti uzalud.
Полако, свакако цркава и свакако смо већ у демографској катастрофи. До краја овог века биће дупло мање Срба, до краја следећег питање да ли ће нас бити уопште.
 
Свашта сте тачно и паметно рекли, али ја једноставно не могу да замислим да подржавам типа из десног угла ове слике - посебно због ове слике:
Pogledajte prilog 137617
То је већ ствар бола у стомаку, пробавне естетике. Извињавам се царевима и крунисаним главама, посебно самозваним, а и римском папи из времена црне смрти, који заузимаше сличан деликатан положај пред Вишим мужицима што седеше збијено.

А наш народ већински подржава овога који седи овако. И то је истина, јбг.

Ствари нису тако комплексне. Наш народ подржава њега зато што за разлику од његових главних супарника не каже да смо геноцидаши који су одоговорни за све могуће несреће на овом несрећном полуострву у последних пола века.
 
@Joe Peeps
Prvo - pa da, crkava zato što otkako postoji, uvek svu odgovornost polaže u nekog drugog osim u sebe. I obožava da se valja u melanholiji i samosažaljenju.
''Šta ću da glasam na izborima, ionako neću ništa promeniti''. I ništa se ni ne promeni. ''Eto! ' sam lepo reko da se ništa neće promeniti!''
''Šta ću da ulažem u protivgradnu mrežu, ko zna kad će sledeći put roknuti grad''. Rokne grad svake godine 5 puta. ''E jbg, ko je mogao da zna...''
Bude rodna godina - ''To je zbog Boga i Vučića, hvala im oboma!''
Bude loša ili olujna godina - ''To je zbog onih Amerikanaca i Đitlera!!!''

Za većinu ne postoji stav da od njih zavisi kako će im biti. Ne postoji koncept preuzimanja odgovornosti. Ne postoji ideja kako da čovek radi tako da sutra i njemu i drugima bude bolje. Nego sve se uvek vrti oko nekog tribalizma, nekih izvitoperenih religijskih pogleda (uzme iz religije ono što mu prija, a ono što mu ne prija samo iskulira), nekih palanačkih zanimacija, sitnih i jeftinih zadovoljstava i doza dopamina (recimo ''uh vidi ove u Zadrugi, ja sam za njih gospodin, ha!'') i tog večitog valjanja u melanholiji i defetizmu. To se najbolje vidi u muzici koja se produkuje, i to najviše u onim žanrovima koji su se ovde najduže zadržali (čak i ako sada blede). Sve neke melanholije, sve neke depresije, ljubavni jadi, zavisnosti, čemer, tuga, beda, očajavanje, žal za prošlošću...

Drugo, pola svetskih nacija je u demografskom opadanju. A svet ide u takvom smeru da niko više ne zna ni da li će države u ovakvom obliku uopšte postojati na kraju veka. Msm niko ne zna šta će, po pitanju socio-ekonomije i politike, biti ni za 20 godina. A kamoli 2100. Lupati glavu oko toga šta će tada biti, ja zaista ne vidim smisao u tome. Više me zanima šta će biti i šta mogu da uradim u narednih 50 godina, dok sam ovde.

Treće, ako smem da pitam - da li si ti do sad dao svoj doprinos umanjenju demografskog odnosno populacionog srozavanja Srbije, i koliko? Pitam pošto upravo na temi Demografija imamo paralelnu diskusiju na tu temu i kao i uvek, u njoj su najgrlatiji oni članovi koji k**cem nisu mrdnuli da porade na demografiji Srbije. Ali bukvalno k nisu mrdnuli. :LOL: Pa samo da znam da li je i ovde to slučaj ili ne. Ako smem da pitam, naravno. Ako ne, u redu, ništa.
 
@Џо Пипс
Не знам, сад, предметни је помињао Сребреницу бар двапут као пример највећег ужаса...

Али да, у праву си. И опет смо у процепу, што и јесте наша трагедија, Мислим, омрзнуће нас и мислећи Руси - ни они не воле ове Плаве крви црвене боје. А већ смо плаћали кад нас мислећи Руси омрзну (1878. и 1992.). Тренутно не владају, али закон вероватноће каже да хоће.
 
@Joe Peeps
Prvo - pa da, crkava zato što otkako postoji, uvek svu odgovornost polaže u nekog drugog osim u sebe. I obožava da se valja u melanholiji i samosažaljenju.
''Šta ću da glasam na izborima, ionako neću ništa promeniti''. I ništa se ni ne promeni. ''Eto! ' sam lepo reko da se ništa neće promeniti!''
''Šta ću da ulažem u protivgradnu mrežu, ko zna kad će sledeći put roknuti grad''. Rokne grad svake godine 5 puta. ''E jbg, ko je mogao da zna...''
Bude rodna godina - ''To je zbog Boga i Vučića, hvala im oboma!''
Bude loša ili olujna godina - ''To je zbog onih Amerikanaca i Đitlera!!!''

Za većinu ne postoji stav da od njih zavisi kako će im biti. Ne postoji koncept preuzimanja odgovornosti. Ne postoji ideja kako da čovek radi tako da sutra i njemu i drugima bude bolje. Nego sve se uvek vrti oko nekog tribalizma, nekih izvitoperenih religijskih pogleda (uzme iz religije ono što mu prija, a ono što mu ne prija samo iskulira), nekih palanačkih zanimacija, sitnih i jeftinih zadovoljstava i doza dopamina (recimo ''uh vidi ove u Zadrugi, ja sam za njih gospodin, ha!'') i tog večitog valjanja u melanholiji i defetizmu. To se najbolje vidi u muzici koja se produkuje, i to najviše u onim žanrovima koji su se ovde najduže zadržali (čak i ako sada blede). Sve neke melanholije, sve neke depresije, ljubavni jadi, zavisnosti, čemer, tuga, beda, očajavanje, žal za prošlošću...

Drugo, pola svetskih nacija je u demografskom opadanju. A svet ide u takvom smeru da niko više ne zna ni da li će države u ovakvom obliku uopšte postojati na kraju veka. Msm niko ne zna šta će, po pitanju socio-ekonomije i politike, biti ni za 20 godina. A kamoli 2100. Lupati glavu oko toga šta će tada biti, ja zaista ne vidim smisao u tome. Više me zanima šta će biti i šta mogu da uradim u narednih 50 godina, dok sam ovde.

Treće, ako smem da pitam - da li si ti do sad dao svoj doprinos umanjenju demografskog odnosno populacionog srozavanja Srbije, i koliko? Pitam pošto upravo na temi Demografija imamo paralelnu diskusiju na tu temu i kao i uvek, u njoj su najgrlatiji oni članovi koji k**cem nisu mrdnuli da porade na demografiji Srbije. Ali bukvalno k nisu mrdnuli. :LOL: Pa samo da znam da li je i ovde to slučaj ili ne. Ako smem da pitam, naravno. Ako ne, u redu, ništa.
Прво, не смемо мешати апатију и неодговорност. Додуше, то је некако повезано у духу нашег народа и у неку руку разумем шта желиш да кажеш. То је свакако утицај вишедеценијског, пардон, вишевековног односа појединца са политиком. Са друге стране такав дух не мора да буде апсолутна детерминанта. У периоду од 1903. до 1912. имали смо какву-такву фунционалну државу у којој је како-тако било грађанских слобода. Срамота је што до тог нивоа нисмо дошли више од век касније.
Ипак, неки фактори нису за поређење. Ја сељака из твог примера могу да осудим зато што се није обезбедио на време. То је пример класичне неодговорности. Човека који није изашао на изборе ове године не могу. То је пример апатије, а она се у том човеку изградила на основу пређашњих искустава. Преварен је 1990. године, преварен је 2000. године, преварен је 2008 и 2012. Ко му гарантује да неће бити преварен и 2022. године?

Друго и није баш истинито. Ми смо у топ 10 држава на свету са проценом пада популације. Ситуација је гора само у свега пар држава - Молдавији, Украјини, Бугарској, евентуално балтичким земљама. То је и те како алармантно стање.
Такође, твоје размишљање је крајње кратковидо. Баш због таквих размишљања смо у једној рупи данас у којој се људи у Србији осећају максимално апатично и због чега их ти осуђујеш. Једина каква таква нада овог народа је да бар својим унуцима остави нешто, а не овај полураспад од државе. То је најпаметније што данас можемо да учинимо. Да су тако размишљали наши преци, можда нас не би било данас.

Треће, смеш није проблем. Ја за сада немам деце, али то не значи да их не планирам. Моја партнерка и ја смо и даље млади за децу, али врло ускоро нећемо бити тако да ћемо дати свој допринос у борби против демографског понора :). Шалим се мало за последњи део пређашње реченице, али све остало стоји.
 
Što se Putina tiče, ne samo naš narod, i ne samo Rusi, nego i ceokupan svet ga je u nekoliko perioda podržavao i cenio. Primer, odnosno podsetnik:
1287937687.jpg

Iz dva razloga:
Prvo, došao je nakon ovog bolida i počeo da ispravlja brljotine i gluposti koje su napravili on i njegov prethodnik (Gorbačov, ljubi ga majka). I da to nije bila samo iluzija svedoče, kako članak i nagrada od Time magazina, tako i brojni komentari i izjave zapadnjačkih političara, novinara, analitičara... iz perioda 2000ih. Pa čak i pojedinih iz 2010ih. Iako je tada sve to počelo da splašnjava i da se RF i zapad ponovo udaljavaju.

A drugo, zato što su svi svesni, pa i Zapad, da Putin koliko god bio daleko od savršenog, od 2000 do 2020 je opet bio najbolja opcija od svih ponuđenih za Rusiju. Mislim zamislite nekog drugog na njegovom mestu, pogotovu za vreme rata u Čečeniji ili u periodu kad su oligarsi još više upravljali Rusijom. Pa svako ko bi bio iole slabiji i popustljiviji u tom periodu, doveo bi do toga da se Ruska federacija pocepa na brojne male indijanske teritorije i da svaki guverner i lokalni šerif (a na teritoriji RF ih ima na stotine) poželi da napravi svoje malo pleme i plemensku zajednicu.

E to je jedan od razloga koji je činio Putina najboljim od svih ponuđenih opcija. Još jednom: najboljeg od svih ponuđenih opcija. U smislu da, nije ni on sjajan, ali je najmanje zlo, najbenigniji scenario za Rusiju. To sam više puta čutao i slušao i od zapadnjačkih medija i analitičara krajem 2000ih i početkom 2010ih. Ono, ne moraju da ga vole, ali ako su objektivni i realni analitičari, ne mogu ni da poreknu da je on, za Rusiju, bio najmanje zlo.

To je onako ukratko, reko samo da istaknem to, jer se ponekad zaboravi taj aspekt. Da, iako nije bio sjajan, bio je bolja opcija po Rusiju nego da se raskomada na male plemenske zajednice - potpuno odvojene, potpuno autonomne i potpuno podivljale - koje bi vodili ovakvi ili ovakvi. Naravno, znam da takvi već vladaju nekim svojim plemenima i prćijama, ali ne samostalno od Rusije i ne u potpunosti.


E sad, to je sve počelo da se menja zadnjih godina. A ovo što je usledilo početkom ove, za većinu ljudi, ne samo u svetu nego i u Rusiji, je bilo previše i promenili su stav u skladu sa novonastalim okolnostima. Isto se desilo i meni. I to je sad novo vreme i novi svet u kome moramo da živimo. Meni su trenutno globalno gledano bitne samo dve stvari. Prvo, da ne počne treći svetski rat (što može da se desi i ako oni pacijenti u Pekingu odluče da navale na Tajvan, a niko ne može da zna hoće lili ne). I drugo, da prođu sve ove krizetine pa da možemo da počnemo da se oporavljamo. Mislim mi, obični ljudi širom sveta. A za političare me baš briga, neka pocrkaju svi. Kamo sreće da ih neko sve poskida, i u Briselu, i u Vašingtonu i u Moskvi i u Pekingu. Sve je to isti kancer, samo s drukčijim zastavama.
 
Poslednja izmena:
Не верујем у тезе да народ у Србији воли ауторитарну власт. Нити да је наш народ толико склон култу личности. Заправо Јосип Броз је прва личност којој је изграђен култ личности у овој земљи.
Svaki je vladar u Srbiji bio obozavan. Procitaj malo istoriju.
 
@Џо Пипс
Не знам, сад, предметни је помињао Сребреницу бар двапут као пример највећег ужаса...

Али да, у праву си. И опет смо у процепу, што и јесте наша трагедија, Мислим, омрзнуће нас и мислећи Руси - ни они не воле ове Плаве крви црвене боје. А већ смо плаћали кад нас мислећи Руси омрзну (1878. и 1992.). Тренутно не владају, али закон вероватноће каже да хоће.

Масакр у Сребреници јесте ужас. Свако кажњавање без процесуирања је ужас. Мени је и масакр код Блајбурга ужас зато што кажњени нису одговарали пред судом за своја злодела. Ипак, рећи да је Сребреница геноцид нема за циљ да расветли злочин него служи у политичке сврхе и ништа друго.

Русија је земља са комплексним односима и структуром. Народ те земље је од Првог светског рата до данас доживео невероватан низ трагедија, пораза и тешкоћа да је право чудо како је та земља уопште и опстала до данас.

Не постоје љубави, не постоје братства међу државама. Постоје само интереси. Интереси Русије често су се слагали са интересима српског народа (рецимо у борби против Османског царства), али постоје и ситуације када се наши интереси нису слагали. Добро си навео такве ситуације, било их још неколико, рецимо устаници су остављени на цедилу 1812. године, а можемо рачунати и процеп 1948. у неслагање интереса. Ипак, интереси других великих сила знатно мање су се поклапали са интересима српског народа. Ту долазимо до кључног закључка - са којом државом или политичким савезом се интереси нашег народа навјише поклапају? Да ли нам је у интересу да испунимо све захтеве евро-атлантске осовине (ЕУ-НАТО) да бисмо били њихов део? Са друге стране да ли наше савезништво са Русијом вреди нашег непријатељства са пређашњима. Све то треба детаљно изанализирати. Нажалост за наше државнике то је превелики изазов. Наше дипломате су можда и најцрњи део проблема, довољно нам је да видимо каква се селекција ту врши да нам буде јасно у каквом смо понору.
 
Човека који није изашао на изборе ове године не могу. То је пример апатије, а она се у том човеку изградила на основу пређашњих искустава. Преварен је 1990. године, преварен је 2000. године, преварен је 2008 и 2012. Ко му гарантује да неће бити преварен и 2022. године?
Zato što ako izađe i uradi nešto, umanjiće zlo i štetu. Ako ne izađe, samo će sebe uvaliti u još goru nevolju.
Ljudi moraju da shvate da borba za uređeno društvo, borba protiv zlih ljudi, borba protiv pohlepe i profiterstva... to nije borba kao i bajki, koja se desi jedanput i bude rešena jednom za svagda, i posle svi žive srećno. Ne, to je borba koja traje večno.

Dok ljudi ovde koriste izgovore ''neću da izađem na izbore jer me 30 godina ispaljuju i daju bolji život'' neke druge nacije po svetu se duplo duže bore da uopšte dobiju svoju zemlju, svoju državu. Pa ne kukaju i ne dižu ruke toliko kao ljudi ovde. Zamisli da tek oni preuzmu taj mentalitet pa kažu ''ma kak'e veze ima, pa sve je uzalud...'' Pa nestali bi kao nacija, kao etnička grupa, u roku od 10 godina.
Једина каква таква нада овог народа је да бар својим унуцима остави нешто, а не овај полураспад од државе.
Pa ispada da je jedini način da se svojim unucima ostavi nešto to da se kotimo ko miševi?
Stvaranje i odgajanje dece je najpre odgovornost prema njima samima, odgovornost prema tome kakvi će da budu i u šta će da izrastu. Bitno je da dete bude kvalitetno, a ne da se ide na kvanitet. Svet je prepun ljudi, debila, koji štancuju decu iz raznih razloga (lažni patriotizam, religija, zatucanost, dosada, iluzija da će deca da uspeju pa da ih izbave iz siromaštva...) i dok su opsednuti kvantitetom te dece, kvalitetom se uopšte ne bave.

To važi i za društvo u globalu. Svi samo seku vene i nariču nad Srbijom ili zemljama kojima opada populacija, a ne uzmu da pogledaju šta biva u nekim zemljama kada dođe do naglih eksplozija stanovništva. I ne gledaju kolika je odgovornost podići i otpremiti svako dete, ali svako od njih, da sutra bude zdravo i normalno. I fizički i mentalno.

A u Srbiji je jedan od omiljenih sportova konstrukcija da se srpska sela prazne jer nema stanovništva. Ne, praznila bi se ona i da su trostruko naseljenija. Da je problem u naseljenosti, ne bi ljudi bežali glavom bez obzira iz mesta u kojima još uvek ima mnogo drugih ljudi. Nego beže jer se osećaju zapostavljeno i zaglavljeno, a njihovi predstavnici koje su poslali u Beograd, umesto da se bore za veći stepen decentralizacije i ravnomernog razvoja, oni se bore samo za vile na Dedinju.
Треће, смеш није проблем. Ја за сада немам деце, али то не значи да их не планирам. Моја партнерка и ја смо и даље млади за децу, али врло ускоро нећемо бити тако да ћемо дати свој допринос у борби против демографског понора :). Шалим се мало за последњи део пређашње реченице, али све остало стоји.
Pošteno. Mogu to i da razumem i da se složim sa takvim stavom i takvim nastupom. Dakle, mogu da se složim kada neko samo konstatuje da se Srbiji drastično pogoršava demografska slika i da je to šteta. Problem za mene nastaje kada neki ljudi idu dalje od toga, pa em konstatuju to, em kritikuju druge oko sebe, a sami nisu ni blizu roditeljstvu. A i da jesu roditelji, to im ne daje pravo da drugima stavljaju neke obaveze i stigme i određuju im hoće li da budu roditelji ili koliko dece da imaju. Nego samo kažem da o tim temama najviše klepeću oni koji zapravo ne znaju ili se ne trude da razumeju šta znači napraviti i odgajati decu.

Prva i osnovna odgovornost svake osobe koja namerava da postane roditelj treba da bude da to dete koje napravi, oblikuje i spremi da bude zdravo i sposobno fizički i mentalno, i da ima neku početnu tačku s koje može da krene u stvaranju svog života. I to su jedine prave obaveze koju svaki roditelj ima i treba da ispuni. Sve ostalo - služenje državi, ispunjenje religijskih verovanja i iluzija, demografski oporavak, ovo ono... to je sve čista dobra volja i stvar izbora i želje. Ne dolazi to dete na ovaj svet ni da bi služilo Srbiji, ni da bi služilo Bogu i crkvi, ni da bi bilo šraf u demografskom sistemu.
 
Mozes da nadjes mnogo stiva o "viteskom kralju" A. Karadjordjevicu i koliko je negovan kult negove licnosti.
Doticni je prodavao povrce uzgajano na zemljistu dvora (vojnici kao radna snaga) na beogradskim pijacama.
Mozes d anadjes mnogo o korupciji iz tog vremena.

Mozda si previse mlad, ali Milosevic je bio obozavan. pesme su mu pevali....

Toga nema u udzbenicima.
 
Mozes da nadjes mnogo stiva o "viteskom kralju" A. Karadjordjevicu i koliko je negovan kult negove licnosti.
Doticni je prodavao povrce uzgajano na zemljistu dvora (vojnici kao radna snaga) na beogradskim pijacama.
Mozes d anadjes mnogo o korupciji iz tog vremena.

Mozda si previse mlad, ali Milosevic je bio obozavan. pesme su mu pevali....

Toga nema u udzbenicima.
Имамо извештаје британских новинара који су посетили Београд нешто пре Великог рата о култу личности, тада престолонаследника, Александра Карађорђевића. Нико му није устајао док је он пролазио, сви су без много пажње настављали са својим кафенисањима без обзира што им је престолонаследник у непосредној близини. Британцима је то било просто невероватно.
Имамо и пример да су сељаци из Тополе тужили и добили краља Александра на суду. Пре тога су га избацили из задруге. Толико су га волели они из жустрог Карађорђевићевског краја.
 
Zato što ako izađe i uradi nešto, umanjiće zlo i štetu. Ako ne izađe, samo će sebe uvaliti u još goru nevolju.
Ljudi moraju da shvate da borba za uređeno društvo, borba protiv zlih ljudi, borba protiv pohlepe i profiterstva... to nije borba kao i bajki, koja se desi jedanput i bude rešena jednom za svagda, i posle svi žive srećno. Ne, to je borba koja traje večno.

Dok ljudi ovde koriste izgovore ''neću da izađem na izbore jer me 30 godina ispaljuju i daju bolji život'' neke druge nacije po svetu se duplo duže bore da uopšte dobiju svoju zemlju, svoju državu. Pa ne kukaju i ne dižu ruke toliko kao ljudi ovde. Zamisli da tek oni preuzmu taj mentalitet pa kažu ''ma kak'e veze ima, pa sve je uzalud...'' Pa nestali bi kao nacija, kao etnička grupa, u roku od 10 godina.

Pa ispada da je jedini način da se svojim unucima ostavi nešto to da se kotimo ko miševi?
Stvaranje i odgajanje dece je najpre odgovornost prema njima samima, odgovornost prema tome kakvi će da budu i u šta će da izrastu. Bitno je da dete bude kvalitetno, a ne da se ide na kvanitet. Svet je prepun ljudi, debila, koji štancuju decu iz raznih razloga (lažni patriotizam, religija, zatucanost, dosada, iluzija da će deca da uspeju pa da ih izbave iz siromaštva...) i dok su opsednuti kvantitetom te dece, kvalitetom se uopšte ne bave.

To važi i za društvo u globalu. Svi samo seku vene i nariču nad Srbijom ili zemljama kojima opada populacija, a ne uzmu da pogledaju šta biva u nekim zemljama kada dođe do naglih eksplozija stanovništva. I ne gledaju kolika je odgovornost podići i otpremiti svako dete, ali svako od njih, da sutra bude zdravo i normalno. I fizički i mentalno.

A u Srbiji je jedan od omiljenih sportova konstrukcija da se srpska sela prazne jer nema stanovništva. Ne, praznila bi se ona i da su trostruko naseljenija. Da je problem u naseljenosti, ne bi ljudi bežali glavom bez obzira iz mesta u kojima još uvek ima mnogo drugih ljudi. Nego beže jer se osećaju zapostavljeno i zaglavljeno, a njihovi predstavnici koje su poslali u Beograd, umesto da se bore za veći stepen decentralizacije i ravnomernog razvoja, oni se bore samo za vile na Dedinju.

Pošteno. Mogu to i da razumem i da se složim sa takvim stavom i takvim nastupom. Dakle, mogu da se složim kada neko samo konstatuje da se Srbiji drastično pogoršava demografska slika i da je to šteta. Problem za mene nastaje kada neki ljudi idu dalje od toga, pa em konstatuju to, em kritikuju druge oko sebe, a sami nisu ni blizu roditeljstvu. A i da jesu roditelji, to im ne daje pravo da drugima stavljaju neke obaveze i stigme i određuju im hoće li da budu roditelji ili koliko dece da imaju. Nego samo kažem da o tim temama najviše klepeću oni koji zapravo ne znaju ili se ne trude da razumeju šta znači napraviti i odgajati decu.

Prva i osnovna odgovornost svake osobe koja namerava da postane roditelj treba da bude da to dete koje napravi, oblikuje i spremi da bude zdravo i sposobno fizički i mentalno, i da ima neku početnu tačku s koje može da krene u stvaranju svog života. I to su jedine prave obaveze koju svaki roditelj ima i treba da ispuni. Sve ostalo - služenje državi, ispunjenje religijskih verovanja i iluzija, demografski oporavak, ovo ono... to je sve čista dobra volja i stvar izbora i želje. Ne dolazi to dete na ovaj svet ni da bi služilo Srbiji, ni da bi služilo Bogu i crkvi, ni da bi bilo šraf u demografskom sistemu.
Добро, ако је тако, коме је народ у Србији требао да да свој глас на прошлим изборима и кога треба да подржава у Народној скупштини :)?
 
pa tad on jos nije bio kralj.
njegov kult je razvijen kasnije.
Citaj predratnu POlitiku.
 
Ne mora da podržava nikoga. Treba samo da glasa protiv monopola i jednoumlja.
Ко гарантује да сваки глас није за монопол и једноумље? Ко гарантује да сваки глас није за особе које се воде искључиво личним интересима а не за добробит народа и државе?
 
Niko.

Ko garantuje za bilo šta u životu i univerzumu?

Ali covek moze ili da pokusa da se bori i preduzima nesto, pa mozda i proizadje nesto iz toga, ili da se preda i utone u zivo blato odmah.
 
pa tad on jos nije bio kralj.
njegov kult je razvijen kasnije.
Citaj predratnu POlitiku.
Да, толико је био развијен култ личности да су сви били свесни да су му последње речи биле фабрикација министра Богољуба Јевтића. И гле чуда, баш је тај Јевтић постао председник владе пар месеци после атентата...
 
Niko.

Ko garantuje za bilo šta u životu i univerzumu?
Е видиш, када се неко игра са осећањима народа то врло деструктивно може да буде. Људи су 2000. године веровали у нову епоху, нову и светлу будућност. Шта су добили за узврат? Мало тога. Енглези имају једну изреку - превари ме једном срам те, превари ме други пут срам ме.
 
Samo što Srbi misle da su oni jedini razočarani, izmoreni i nasamareni narod zbog svega što su pretrpeli 32 godine od 1990.

A u realnosti, skoro cela planeta je u razočarenju i očaju već 15 godina, još od kraja 2000ih i svi se osećaju prevareno i opljačkano. Pa ne dižu svi ruke i ne prepuštaju se defetizmu i samosažaljenju.

I opet da ponovim:

Borba za pravdu, istinu, poštenje, dobrotu... borba protiv zla, profiterstva, psihopata... to je borba bez prestanka. Nema kraja. Narodi koji to shvate i prihvate, oni nešto naprave od sebe. Narodi koji to odbijaju i misle da svet funkcioniše kao u bajkama ili plemenskim i verskim pripovetkama, oni vremenom postaju sve gori i samo rade sebi na štetu.
 
Poslednja izmena:
Е видиш, када се неко игра са осећањима народа то врло деструктивно може да буде. Људи су 2000. године веровали у нову епоху, нову и светлу будућност. Шта су добили за узврат? Мало тога. Енглези имају једну изреку - превари ме једном срам те, превари ме други пут срам ме.
Добили су извлачење земље са руба пропасти и доследан раст животног стандарда.

Разлика је у томе што су прво били у масивном порицању где се налазе 1999., опијени лажима и пропагандом, а после пљували по свакој промени која је захтевала од њих да се потруде. У огромном броју глава у Србији идеал је и даље раст животног стандарда о туђем трошку и на основу туђег труда. Ја ћу само да радуцкам мало а на држави је да се постара да сваке године живим све боље док шлајфујем у месту. Заузврат дајем пуну потчињеност и саучесништво у разарању нације.
 
Добили су извлачење земље са руба пропасти и доследан раст животног стандарда.

Разлика је у томе што су прво били у масивном порицању где се налазе 1999., опијени лажима и пропагандом, а после пљували по свакој промени која је захтевала од њих да се потруде. У огромном броју глава у Србији идеал је и даље раст животног стандарда о туђем трошку и на основу туђег труда. Ја ћу само да радуцкам мало а на држави је да се постара да сваке године живим све боље док шлајфујем у месту. Заузврат дајем пуну потчињеност и саучесништво у разарању нације.
Заправо, добили су највећу пљачку у историји ове државе (чак и ако рачунамо пљачке окупатора). Добили су хиљаде лоповских приватизација које су довеле до енормне деструкције. Добили су и то да канцерогене праксе државне организације и поред "промене" друштвеног уређења нису прекинуте.
 
Kailane, pazi, post bi ti bio 100% ispravan i na mestu i ja bih se 100% složio da u ovoj rečenici
Ја ћу само да радуцкам мало а на држави је да се постара да сваке године живим све боље док шлајфујем у месту.
ne ispada kao da nije bilo neopisivih pljački i srozavanja društva i nakon 5. oktobra i da država Srbija nema već više od 100 godina praksu i tradiciju da uvek radi protiv svog čoveka.

Kritika da se mnogi oslanjaju na državu da im reši sve probleme stoji. Kritika da bi svi da budu kao svet ali ne i da se potrude ili prihvate odgovornost, takođe stoji.
Ali moram da dam zamerku za ovo citirano, jer iz toga ispada da ovde država svom narodu daje idealne uslove da se promeni i poboljša, a on eto kao neće iz čistog inata. Pa i ne baš. Uvek je ovde državni aparat bio jedan od najvećih neprijatelja i kočničara. Kao neko ko uvek ističe sve loše strane Jugoslavije i gnuša se kolektivizma i nametanja bilo čega pojedincu od strane zajednice, ti bi trebalo to da razumeš.

Taj državni aparat i štroke koje se talože u njemu još od 19. veka su mnoge porodice ojadile još 1912. Pa i Prvom svetskom ratu. Pa i u periodu nakon toga. Pa i u Drugom ratu. I u pljačkama neposredno nakon njega. I u raznim pljačkama za vreme ''stabilne'' SFRJ. I 90ih. I 2000ih. I 2010ih. Prosto, srpski državni aparat jeste nužno zlo, bez njega je jelte nemoguće da Srbija opstane. Ali je ipak zlo, i ipak jeste kancer. Samo što se nekako naučilo da se živi sa tim kancerom. Ali to ne menja činjenicu da je kancer i da pravi određenu štetu svom narodu.

Ali slažem se da je Miloševića trebalo skinuti i da jeste bilo bolje tako nego da je ostao. Tu nema dileme.
 
Poslednja izmena:
Vrh