Šta je novo?

Izbori 2024

Nek nam uvedu vize. Pa i sankcije, sto da ne?
Hrane i gasa u tom slucaju neces imati ni ti ni ja.
Vec Vucicevi pajtosi. Koji ce nam to prodavati za njihove cene i ubedjivati nas da "moze i gore". Za raju mantra dogodine na Kosovu i u BanjaLuci preko tudjih kostiju. Poznat scenario trke do dna? Ocigledno nije svima jer su 90e prespavali na nekom oblaku ili bili u medjunozju
 
Реално, мислим да се Респиратор сад највише узда да се у Москви у догледно време догоди пуч, или да Путин умре, и да се некако смањи притисак на Русију и због Русије. Са тим звездама водиљама (пуч, погреб) купује време. Титу је успело са Стаљином (прво погреб, па пуч)...
 
Poslednja izmena:
Iako sam ja iz očiglednih razloga za veće oslanjanje na zapad nego sada, treba imati na umu sve mogućnosti pa raditi samo ono što se zaista mora.

Naprimer, izgleda da zapad toliko insistira da mi uvedemo sankcije Rusiji ne zbog privida političkog i ekonomskog konsenzusa u Evropi prema Ruskoj intervenciji, nego kao elegantno i brzo rešenje inače teškog i po njih politički osetljivog problema Kosova. Tj priča o sankcijama Rusiji u našem slučaju nema mnogo veze sa ratom u Ukrajini. Ako zbog sankcija izgubimo podršku Rusije u Savetu bezbednosti, Kosovo brzo postaje i formalno nezvisno. Time se istovremeno poništava uticaj Rusije na Balkanu, rešava otvoreni problem Kosova i "srećim" (tj legalnim) završetkom opravdava politika intervencije NATO-a u Srbiji, što je po njih posebno neprijatno sada, tokom rata u Ukrajini, pošto se Putin poziva na presedan Kosova. Tri mrtve muve jednim udarcem. Zbog toga je to njima daleko važnije od toga što mi neuvođenjem sankcija tobože "pomažemo" Rusiji. Ovo drugo je skoro nebitno, ali ono prvo za zapad ima ogromni značaj. Najteže je steći realan osećaj ko u kojoj meri blefira, tj gde bi bio spreman da popusti, a gde ne bi.
 
Što više čitam o ekonomskim posledicama rata u Ukrajini izgleda sve gore i gore. Životni standard će tek da se sunovrati. Većina predviđanja je toliko mračna da više i ne govore o ostalim stvarima, već su sveli isključivo na najelementarnije, na energiju i hranu.

A kod nas, što se energije tiče, prodali smo Naftnu industriju Srbije, zavisimo od Rusa za gas, a od zapada da taj gas prebacimo do nas. Divna kombinacija. Isto i za naftu. A zatim je vlasnik pečenjare toliko upropastio EPS da više ni onog najlošijeg uglja nemamo dovoljno, nego uvozimo i struju. Plus što je izgorela najbolja mašina za kopanje uglja pošto su svi stručnjaci pobegli.

A što se hrane tiče, sada već strateškog proizvoda globalnog značaja, i to smo prodali ... sećate li se koliko sam pisao da je prodaja PKB-a i tragedija i zločin, da je to čak i pitanje bezbednosti, a ne samo ekonomije. I to pre sedam godina, onda onda kad rata nije bilo ni na vidiku.

Imam utisak da bi se sada, dok čekamo zimu, i TOGA trebalo podsetiti. Recimo ova poruka iz 2015. godine:


Pa nije da se za sve to nije znalo. I ko će sada biti kriv, a ko će ispaštati?
 
I ko će sada biti kriv, a ko će ispaštati?
Pa sirotinja, kao i uvek.

A namastice se mnogi i na ovim krizama. Naravno, kad kazem mnogi, mislim na par stotina pojedinaca i mocnika sirom sveta, sirom zemalja. Preostalih 99.99% obicnih ljudi ce nadrljati kao i uvek.

Da ima pravde, za ovo njesra bi odgovarali najpre rukovodstva i vladari NATO, Rusije i Ukrajine. Sve bi ih okacio kao novogodisnju rasvetu.
 
Poslednja izmena:
Da uvedu vize.
Neka uvedu.
Tu će narod pući i svi će biti za sankcije. Osim možda vas par koji "ne putujete" i sl.
Misliš da će ljudi hteti opet da stoje u redovima pred ambasadama da bi mogli da idu u Grčku, Mađarsku i sl?
Ako nešto bude izvuklo ljude na ulicu onda će to biti vraćanje viza
 
Nismo daleko od toga:


Dobar prikaz situacije. Potpuno sam zaboravio na još jedan ključni element od koga zavisimo. A to je naš dug. Sve dosadašnje ekonomske uspehe treba posmatrati u svetlu činjenice da su postignuti tako što stari dug uglavnom plaćamo podizanjem novog. Drugim rečima, postignuti su bez velikog budžetskog opterećenja dugom, tj kao da on ne postoji. Međutim to je tako moglo dok je jeftin novac bio dostupan (povoljni krediti, kupovina naših obveznica). Ali zahvaljujući ratu u Ukrajini i novac je postao skup, a ne samo energija, pa nam se tako odjednom može otvoriti "provalija" u budžetu. Dakle potreba da se plati nešto veliko (rata kredita) što se ne bi pojavilo da smo po očekivanju mogli da je platimo podizanjem novog kredita. Tako se umesto malih razlika između uobičajenih troškova i zarade odjednom može pojaviti ogromna troškovna stavka koja se ovaj put mora platiti iz budžeta, a ne iz kredita. Ili bar ne iz jeftinog kredita. Ovo takođe može biti bitan faktor od koga zavisi politika Srbije.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Зашто се овде се своди на Украјину? Видите само једно дрво.
 
Dobar prikaz situacije. Potpuno sam zaboravio na još jedan ključni element od koga zavisimo. A to je naš dug. Sve dosadašnje ekonomske uspehe treba posmatrati u svetlu činjenice da su postignuti tako što stari dug uglavnom plaćamo podizanjem novog. Drugim rečima, postignuti su bez velikog budžetskog opterećenja dugom, tj kao da on ne postoji. Međutim to je tako moglo dok je jeftin novac bio dostupan (povoljni krediti, kupovina naših obveznica). Ali zahvaljujući ratu u Ukrajini i novac je postao skup, a ne samo energija, pa nam se tako odjednom može otvoriti "provalija" u budžetu. Dakle potreba da se plati nešto veliko (rata kredita) što se ne bi pojavilo da smo po očekivanju mogli da je platimo podizanjem novog kredita. Tako se umesto malih razlika između uobičajenih troškova i zarade odjednom može pojaviti ogromna troškovna stavka koja se ovaj put mora platiti iz budžeta, a ne iz kredita. Ili bar ne iz jeftinog kredita. Ovo takođe može biti bitan faktor od koga zavisi politika Srbije.
Da.
takodje treba imati u vidu da je naprednjacki kriminalni kartel imao srece da vlada u doba realno negatovnih kamatnih stopa u prvoj ruci zaduzivanja.
 
Tu će narod pući i svi će biti za sankcije. Osim možda vas par koji "ne putujete" i sl.
Misliš da će ljudi hteti opet da stoje u redovima pred ambasadama da bi mogli da idu u Grčku, Mađarsku i sl?
Ako nešto bude izvuklo ljude na ulicu onda će to biti vraćanje viza
Ako manje putuju, manje ce i da trose goriva. Manje ce biti zagadjenja. oStacemo sami sa sobom, pogvledacemo se u oci i ocisticemo ovaj svinjac u kome zivimo.
Medjutim, nece ni morati da uvode sankcije.
Cela Evropska srednja klasa, a prvo u sirotinjiskim zemljama kao kod nas, morace da zaboravi na turizam.
O tome pisu mnogi analiticari.
 
Što više čitam o ekonomskim posledicama rata u Ukrajini izgleda sve gore i gore. Životni standard će tek da se sunovrati. Većina predviđanja je toliko mračna da više i ne govore o ostalim stvarima, već su sveli isključivo na najelementarnije, na energiju i hranu.
Da. bice bas tako.
U afrrickim zemljama glad i umiranje i emigracija.
U Istocnoj Evropi teska sirotinja.
U Zapadnoj Evropi nestanak srednje gradjanske klase i njenih ideala. (povratk na pedesete)

Klaus Svab je jos davno rekao da je to dobro.
Za neke buduce narastaje mozda, a nama sledi pakao.
 
Ako manje putuju, manje ce i da trose goriva. Manje ce biti zagadjenja. oStacemo sami sa sobom, pogvledacemo se u oci i ocisticemo ovaj svinjac u kome zivimo.
Bukvalno nijedna od ovih stavki nije tačna.

Ako ćemo već da ulazimo u tehnikalije i da cepidlačimo, automobil na otvorenom putu troši manje nego u stani-kreni uslovima u gradu. Ok, tačno je da ako porodica ode jednog petka popodne na put, da će taj auto u tom slučaju tog dana potrošiti više goriva nego u drugim, redovnim okolnostima, gde bi poslepodne samo stajao ispred stana ili možda bio upotrebljen za neko manje kretanje po gradu. ALI, ono što ti zaboravljaš je da dok je ta porodica u automobilu i na odmoru (u hotelu), oni će trošiti mnogo manje struje i resursa nego da su ostali u svom stanu ili kući.

Idemo dalje. Stavka ''ostaćemo sami sa sobom i pogledaćemo se u oči''. Ljudi koji već imaju neku dozu svesti, obrazovanja i introspekcije već znaju koji su glavni problemi u srpskom društvu i kako ih rešiti. Donekle ili u potpunosti. S druge strane, Srbija je prepuna i mnogih zatucanih, primitivnih, glupih i neobrazovanih ljudi (oni koje ti stalno braniš, čak i kada i tebe mrze i prozivaju) koje možeš da ostaviš zatvorene u Srbiji čitav život, a daš im sve knjige, znanja i stručnjake sveta, i oni opet nikad neće uzeti da ''se pogledaju u oči'' jer ih to prosto ne zanima. Prosto, nemaju moć introspekcije. A nemaju, fala bogu, jer su i od malena gajeni sa idejama da se introspekcijom, radom na sebi, društvom, psihologijom, filozofijom, i generalno - intelektom, bave samo debili, peškirčići, slabići, foliranti, fenseri i tako dalje. Dakle, možeš ti da ostaviš jedan deo Srba da ceo život provedu u izolaciji a da imaju svo znanje sveta na dlanu - ništa nećeš promeniti na bolje. Primera radi, idi kod onih Jutkinih u Brus i pitaj ih koliko često rade na sebi ili uče nešto novo. Većina će te gledati kao ludaka. Ali ako neki od njih jednog dana i vide nešto od spoljnog sveta izvan Balkana, jedan deo njih možda i napravi evolutivni korak pa počne da gleda na neke stvari drugačije i da ih menja, ili se menja. I tu dolazimo do treće stavke.

Treće, svako ko je bio u inostranstvu, posebno dalje od Balkana, zna da se najviše stvari uoči i uči upravo tokom obilaska drugih, udaljenih zemalja. I najviše utisaka se donosi upravo sa takvih iskustava i najviše ideja i poleta se ima upravo kad se čovek vrati s njih ovde u Srbiju. Iako u mom slučaju često usledi i trenutak razočarenja. Ali to razočarenje je čisto trenutno i reaktivno i prođe brzo. I brzo se ponovo osetim srećno što sam ovde, u svom domu (koji btw uvek čuvam i branim kad ga neko neosnovano napada). A utisci, iskustva i saznanja iz inostranstva ostaju. I čovek tada još više uvidi šta ovde ne valja i kako to promeniti. I širi ta saznanja sa ljudima oko sebe, kao što i ja, moja porodica i moji ortaci širimo i delimo svoja iskustva i zapažanja sa putovanja. A ti bi da izoluješ narod, to jest - da ga motivišeš da se izoluje, sa nadom da će onaj deo Srba koji nije sposoban za introspekciju i rad na sebi, posle dovoljno godina izolacije i odricanja, da promeni sebe, pa onda i Srbiju na bolje. Ne, ne da neće, nego će postati još gori.
 
Poslednja izmena:
Bukvalno nijedna od ovih stavki nije tačna.

Ako ćemo već da ulazimo u tehnikalije i da cepidlačimo, automobil na otvorenom putu troši manje nego u stani-kreni uslovima u gradu.....

Idemo dalje. Stavka ''ostaćemo sami sa sobom i pogledaćemo se u oči''......

Treće, svako ko je bio u inostranstvu, posebno dalje od Balkana, zna da se najviše stvari uoči i uči upravo tokom obilaska drugih, udaljenih zemalja......

1. Uzmi u obzir avione, koliko oni trose. Uzmi zbir svih automobila koji prolaze kroz Bgd. u letnjoj sezoni. To je ogromna potrosnja. Putovanja i turizam unistavaju
ambijente starih gradova.
2. Cak i najtuplji, kad dogori do nokata moraju da se pokrenu. Iza zgrade u kojoj zivim je dvoriste koje stanati, osim mene, jednom mesecno ne ciste nikada. Pre nekoliko godina
djubre je zapusilo jedini odvod. Doslo je do poplave. SVI stanari su morali da se dogovore iplate odgusenje i popravku. Ka ddogori do nokata, ljudi moraju da se dogovore.
3. Danas imamo interenet i sve mozemo da vidimo i bez putovanja. Umesto da ucimo o Firenci bolje je da ucimo kako d aodrzavamo stepeniste.
 
Nećemo, nismo to uradili ni 90tih.
Ko je mogao pobegao je, ostao je škart koji danas vlada. Isto će biti i sada.
Istorija se ponavlja ali svaki put sve više košta.
devedestih su ljdui jos verovali u kapitalizam, u EU.
Kad EU osiromasi umrece san i mo cemo da se probudimo.
 
Da moderni, i masovni turizam uništava gradove, s tim se slažem. Mislim to govore i iskustva, i nadležni i brojni mediji.
Za avione bih morao da pogledam brojke, ali možda i jesi u pravu što se njih tiče. Ali ne zaboravi na druge resurse koji se troše u svom domu naspram resursa u hotelu. I ne, ne idu svi uvek u top deluxe hotele. I ne idu svi na odmor samo i samo da bi trošili ili da bi ždrali i ležali.
Cak i najtuplji, kad dogori do nokata moraju da se pokrenu
Pa to onda ispada da treba da se zatvorimo i izolujemo od ostatka sveta i da dođemo do nivoa Severne Koreje, da bismo onda možda, ali mooooožda nešto promenili kod sebe?
Pa ne vidim da je Severna Koreja krenula u neki siloviti boljitak kad god bi dotakla dno.
Danas imamo interenet i sve mozemo da vidimo i bez putovanja.
Imamo i virtuelne seks softvere i virtuelne devojke. Za one koji vole takve stvari. Jel to znači da je bolje da čovek konzumira to umesto prave stvari i pravog iskustva sa pravom osobom?
Umesto da ucimo o Firenci bolje je da ucimo kako d aodrzavamo stepeniste.
Nema jačeg učenja nego kada neko, ko ima makar trunku mogućnosti promene i boljitka (samo možda nije imao dobro vaspitanje, ali dakle ima intelektualnu podlogu) ode negde i lično vidi i doživi nešto, pa nauči iz toga i promeni svoje poglede i stavove.
 

20 godina u kojima nije bilo sankcija, gde su se stvari koliko toliko držale na nekom nivou kao i sam standard i sl.

Sad zamislite šta će biti ako nam uvedu sankcije zbog tvrdoglavosti i teranja inata i ako zvanično postanemo slepo crevo ili kloaka Evrope.

Koliko će Srbija onda za 5-10 godina izgubiti stanovništva?
 
Pa nisam daleko od toga, i pokrenuo sam nešto što se toga tiče, samo što mi ova situacija sada ne ide na ruku trenutno.
Jel mogu da pitam u koju zemlju, ili bar u koji region želiš da ideš?


Inače, ovo što Vračarac/Posejdon govori i piše je tipična SNS politika i rezon prema narodu koji ga izdržava i trpi. ''Kome smeta ovde, nek se tornja''.
Zato posle kada im pucaju energetski sistem, baze podataka, ekonomija, pa i fabrike municije i koječega bude ''ajme mene, pa zašto nemamo više stručnih ljudi!!!???''
 
Ali vi naprdnjaci treba da budete srećni što se vraća i ostaje ovde, jer onda možete da ga derete za više poreza i taksi i koječuda. Kako toliko ne razmišljate... XD
Toliko ste opsednuti svojim narcizmom, fiks idejama i j***njem majke svakome ko ne misli kao vi, da niste u stanju da prepoznate kad vam nešto ide na ruku. XD

Na leto poskupljenje struje, na jesen poskupljenje prevoza (doduše dobro, ovo za Koju ne važi, pošto on ima auto), negde između ono dodatno, 56. po redu poskupljenje sve elektronike zbog muzičkog ''''''''''dinara'''''''''' za govna iz SOKOJa. Kako vam nije veći interes da ga vi ovde derete nego neki Evropljani ili Ameri. Mislim isto važi i za ostale Srbe koji beže odavde. Zar ne želite da ih iscedite i ispijete im krv što više? A to možete samo ako žive, rade, troše i plaćaju ovde. :D
smart-yousmart.gif
 
Poslednja izmena:
Vrh