Šta je novo?

Izbori 2024

Ako je to istina, onda su stvarno izgubili svaki kriterijum. To je kao kod Orvela, dakle da u stanu imaš uređaj koji te prati. Jedino što je njemu bila poznata samo televizija, pa mu je to bio "dvosmerni TV". Danas bi pisao o Internetu. Ovome se treba suprotstaviti na svaki način.

Левица го крејзииии !!

Nije jasno kakve to veze ima sa levicom? Koliko puta treba pričati o samim osnovama političke podele? To je klasična desna ideja. Desnica je ta koja promoviše koncept da treba da vlada uži krug "sposobnih" (čitaj bogatih), pa zato NJOJ treba kontrola mase da bi se kontrolisalo nezadovoljstvo većine koja je kod njih već po definiciji siromašna. Ako nije siromašna onda smatraju da nešto nisu dobro uradili, jer se "sposobni" od mase "nesposobnih" ne izdvajaju u dovoljnoj meri, tj tobože nisu "nagrađeni po zasluzi". Levica je ionako već za to da šire mase imaju veći uticaj, tj za širu demokratiju, pa nema razloga da insistira na takvim idejama. Nemojte mešati ono što se nazivalo komunizam i levicu. To nema veze jedno sa drugim. Ti koji se zalažu za ovakvu kontrolu su klasična desnica.
 
Poslednja izmena:
🥶🥶🥶🥶

Прозивам левицу јер толико њих не капира. Уосталом није ни прозивка, већ глупа шала.
 
Zapravo, Vijetnam se prilično dobro oporavio od rata. Ovime ne kažem da je napad na njega bio opravdan - nije, i drago mi je što su ih Vijetnamci isprašili. Ali oporavio se. I još bitnije - jedan od razloga što se tako dobro oporavio i uzdigao jeste i to što je Vijetnam na vreme shvatio da bez dobrih odnosa sa razvijenim svetom nema leba.

Zato su još 2004. ugostili Američku mornaricu:
2010. su održali i prvu zajedničku vojnu vežbu:
A evo kako je izgledala poseta i vežba iz 2016, vidi se rastuće poverenje i partnerstvo između dve strane:
20160928_us_navy_danang-1140x684.jpg

Istina, mogu da razumem zašto mnogi ljudi i dan danas misle da su Amerika i Vijetnam u groznim odnosima, jer se na prostoru Evrope ne prenose mnogo vesti i dešavanja iz Azije, a i mediji vole da nas drže u toj zabludi da svi u Vijetnamu dobijaju napad besa čim vide američku zastavu. Kao npr što je Top Gear implicirao u onom svom specijalu u Vijetnamu (koji je, izuzev tog budalisanja, bio zaista odličan). Ali sve u svemu, eto, čak i oni izgladiše svoje odnose i ugostiše američku vojsku još ranih 2000ih, pre 20 godina. Sam rat se završio 1975, Klinton i njegovi su prišli Vijetnamu sredinom 90ih, tačno 20 godina kasnije. A još 10 godina kasnije, eto, uspostaviše i vojnu saradnju. Čini se da su Vijetnamci brže i lakše oprostili Amerima sve one grozote 8-godišnje intervencije nego mi ovdašnje intervencije. Mene to navodi na razmišljanje. Ne o etici i ispravnosti toga. Nego o tome kako prolaze zemlje koje su fleksibilne, a kako one koje se zadrto i fanatično drže svojih uverenja i prošlosti.

Tvoj će problem @Užice uvek biti što odbijaš da prihvatiš da u međunarodnoj politici nema emocija i gledanja u prošlost. Samo interesi, ovde i sada.
Samo da dodam da je i Obama bio u zvaničnoj poseti Vietnamu 2016 godine
Ima na Youtube video materijal te posete.
 
E vidiš to nisam znao, hvala.
Eto, imamo i to...

Naravno, neko bi sad rekao "ma to se Ameri udvaraju Vijetnamcima samo da bi imali još jednu ispostavu i odskočnu dasku oko Kine''. I bio bi u pravu. ALI, činjenica da su oni sad u ovakvim, solidnim odnosima, nam i dalje govori nekoliko stvari. Prvo, da su i Vijetnamci shvatili da od držanja ljutnje i uskraćivanja odnosa i trgovine sa svetskim silama i ekonomskim gigantima, nema vajde. Ako prosečan Vijetnamac više ne zamera Amerima zbog nečega od pre 30 godina (govorim za 2004. godinu, kad su uspostavili i vojnu saradnju), i prosečan Amer ne zamera njima, zašto da Vijetnam i Amerika ne trguju i ne sarađuju tamo gde mogu, kad im je oboma to u interesu i od koristi. Druga stvar koju vidimo iz svega toga je da Ameri i zapadnjaci očigledno u svojim dilovima i pristupima nude više dobrih stvari nego loših. Inače da ne nude, ne bi ih Vijetnam prihvatao. I ne bi pola sveta u zadnjih 30 godina naginjalo ka zapadu ili bar održavalo pristojne odnose i trgovinu sa njim. I treće, govori nam da Kina i slične zemlje očigledno nisu baš tako divne i bajne u odnosima, te da je iz ugla Vijetnama, bolje družiti se i sa Amerikom nego sa Kinom. A i Kina sama sebe tu ukopava, jer ima jako agresivnu i sebičnu politiku prema regionu jugoistočno oko sebe. Pravi veštačka ostrva hilajdama km od svojih obala i onda govori nekolicini zemalja oko njih da su te vode njene. Svađa se sa Vijetnamom, sa Filipinima, sa Indonezijom... Opet, istina je da i Ameri šire svoje uticaje i kontrolu po svetu, ali očigledno oni to rade na ljudima prihvatljivije načine. I ma kolike siledžije bili, ne sećam se da su ikad došli nekolicini većih i uticajnijih, respektabilnih zemalja i preko noći rekli ''fak juuu, ove vode su sad naše''. Ameri i zapadnjaci generalno sve rade malo perfidnije i lukavije. I zato im dosta toga i prolazi. Ne ulazim u to jel to ispravno ili ne (meni lično nije ispravno), samo kažem kako jeste.

Sve te činjenice govore mnogo toga i treba učiti iz njih. Ameri i Vijetnam se pomiriše pre čitavih 20, odnosno 30 godina (ako računamo generalno uspostavljanje odnosa) a deo Srba bi da se i dalje duri i izoluje i očekuje da će svet da se sažali i na svetskoj pozornici izgrdi Amere i pozove sve da se sažale. Pa ne, zapravo neće. Svako gleda svoj interes.
 
Poslednja izmena:
Vezano za vest sa tvitera

Tako napisana vest je potpuna budalaština...

Pogotovo što EU kao i nas vezuje evropska konvencija o ljudskim pravima.. pa ne znam ko i kako može da kontroliše i koje to chatove, prepiske?

Ne korisrim tviter pa ne znam na koje se to prepiske odnosi? Kako može privatnu prepisku da ti nešto ili neko kontroliše... Za javne prepiske već postoje neke cenzurisane reči, koje ne možeš da koristiš...

Ne razumem jednostavno vest, ako može neko da je pojasni...
 
Можда левица јесте мало откачила, али овакве вести без извора или неких прецизнијих података често се покажу као најобичније новинарске (или твитерске) патке. Мада са друге стране, ко још увек верује да обавештајне агенције што левичарских што десничарских администрација већ немају "chat control". Под оправдањем борбе против криминала сигурно се користи и злоупотребљава и за друге сврхе.
U USA vec postoji nesto kao ministartvo za dezinformacije, pa vi vidite. I to je uvela americka DS,
 
Ja sam se nadao da je svima odavno postalo jasno da je cela ta priča kako su svi isti, da je politika prljava, da je moralnoj osobi "odvratno" i "ispod časti" da učestvuje u njoj, jedna od klasičnih manipulacija i laži vladajućih elita svuda i na svakom mestu. Jer to UVEK pomaže onima na vlasti, pošto su jedino oni u poziciji da imaju i resurse i uticaj kojim mogu da obezbede da se njihovi glasovi osipaju sporije od opozicionih, čime na izborima poboljšavaju svoje rezultate u relativnom odnosu glasova.

Nisu svi isti.

Čak i da su SVI u politici "pokvareni" ili "nesposobni", nisu svi isti. Onda bi prosto trebalo pomagati onog koji je najmanje loš, ili onog čiji se sebični lični interesi trenutno i slučajno najviše poklapaju sa interesima naroda. Ako je to najbolji izbor od mogućih, onda to JESTE NAJBOLJI izbor. Nema tu ništa relativno i uslovno.

Politika je jedino što može da promeni situaciju. Čak i ako se na kraju desi revolucija i nasilno zbacivanje neke diktature, prethodno se u dovoljnom stepenu mora promeniti raspoloženje naroda, pa se to opet svodi na isto, tj na neophodnost prethodnog političkog rada. Što nije moguće ako se širi shvatanje da je politika nešto prljavo. Kako može biti prljavo ono od čega zavisi i vaš život i život naroda kome pripadate? Politka je uvek izraz i slika stvarnosti, pa ko je "ne voli" živi u svetu fantazija ili vere u neki nepostojeći ideal, u prigodno božanstvo koje je sam izmislio, a ne u realnosti. Politika je ista kao i zima, kiša ili sneg. Takvi su kakvi su, nema šta da se vole ili ne vole. Bez vazduha se ne može disati.
Mozda tvoja logika vazi za druge zemlje, ali u Srbiji jesu svi isti. Poslednji izbori su to dokazali.
 
Одговара наравно али радници су ти који бирају да ли ће да раде за њу - неће ако имају бољу понуду. Што више расте минималац то ће мање њих имати бољу понуду и више њих ће технички радити за минималац. Ако нпр. данас 400.000 ради за минималац (350 евра) а још 400.000 ради за мање од 450 евра и држава попусти, увећа минималац на 450 евра имаћеш да 800.000 радника ради за минималац. И онда Данас може да пише како се "број људи на минималцу дуплирао, упркос тврдњама из Владе Србије како БДП расте" или нешто слично. У реалности додуше би један део оних који су нпр. радили за 400 евра био отпуштен јер њихов рад не вреди 450 евра или просто њихови послодавци не могу да приуште толико да их плаћају.
Da li minimalac mora/treba da pokrije minimalne zivota zaposlenog?
 
Чланство Србије у Европској унији подржава 45 одсто грађана, а просечна оцена односа Србије и ЕУ је 2,85, показало је истраживање Института за европске послове чији резултати су објављени данас.
У поређењу са истраживањем из јула 2016. године у Србији је очит пад еврооптмизма – тада је више од половине анкетираних (55 одсто) подржавало чланство Србије у Европској унији, против је било 39 одсто, док се шест одсто уздржало од оцене.

Fascinantno je da toliki broj gradjana ne prepoznaje da je politika EU samoubilacka, a perspektive nikakve.
Umesto verovanja u EU mozete staviti verovanje u Rusiju/Seike.Dobroh Svabu, ali radi se o jednom te istom verovanju.
Treba da se resimo verovanja u spoljasnjeg spasitelja i da sami radimo.
 
Pravo privatnosti i pravo na nepovredivost tajnosti pisma u realnoj sferi ili chata/poruka u virtuelnoj sferi je osnovno ljudsko pravo...

Možda se pod chatom misli na prepiske u javnoj sferi... Ali tu već imamo cenzuru, politički korektan govor, zabranu korišćenja određenih uvredljivih termina... Sad ne znam kako bi to da prošire... Recimo, da se to primenjuje na ovom forumu postovi Bendera Rodrigeza bi mogli izgledati ovako:
Ali u pravu je ovde Užice. Zmihajlovićka i Grčić su štroka. Grčića bih posebno lično prevaspitao. Krme seljobersko.
Jedina je sreća što se uvek najpre setim one Kesićeve reprezentacije njega, tako da kad god mu vidim tu volovsku facu, setim se te foto montaže i dobrano ismejem. 😄
Ali u pravu je ovde Užice. Zmihajlovićka i Grčić su *****. Grčića bih posebno lično prevaspitao. **** **********.
Jedina je sreća što se uvek najpre setim one Kesićeve reprezentacije njega, tako da kad god mu vidim tu ******* facu, setim se te foto montaže i dobrano ismejem. 😄
Šalim se naravno 😅

Ali kakvi levičari, pa ja sam levičar.. Levičari su za što veći stepen ljudskih prava, a što manje uplitanje i interferenciju države...

Vidim da se na ovom forumu pod plaštom levice provlače američke demokrate... Tu je jedino onaj deda, beše Sanders bio levica... Možda cenzurišu i to "deda" jer je "ejdžizam"...

Ali levica nije jednako kontrola svega i svačega na svakom koraku... To je izvitoperno shvatanje levice...
 
Naravno da ima raznih levičara, neki su umereni i razumni u svojim ciljevima ali neki su i malo opičeni i skrenuti. Bilo je i ovde na forumu par ispada pojedinaca, po kojima je svako ko se ne slaže sa njihovim levičarskim stavovima, automatski desničar. Zato sam i ja oprezan po tom pitanju i imam malu toleranciju na takve situacije. Inače da budem jasan, ne mislim na Vučka (član Vučko), on je druga priča, i uglavnom se slažem u većini stvari koje je iznosio u zadnje vreme.

I nije problem samo u američkom levičarenju. Preliva se to i na Evropu i na nas, kao i uvek. Ljudima je preko glave političke korektnosti, socijalne pravde i generalno, promašenih, pogrešnih zalaganja i ideala. Pisao sam i ovde na temi o tome, dok svet nagrizaju brojni problemi i krize, neki ljudi i struje se bave filozofiranjem šta sme da se kaže na netu a šta ne, šta je uvredljivo, šta je osetljiva tema... Ma idi bre. XD Svet u nikad gorem blatu i sosu, i nikad puniji zlotvora i profitera, a neki, umesto da udare na takve, oni se bave tim trivijalnostima. Na to mora na vreme da se reaguje, inače će da se širi, kao što se proširilo i Amerikom. Na kraju Srbin neće smeti da zbija šale na račun Srba, jer će odmah da se nađe neko uvređen.

Što se ove vesti o chat cenzuri tiče, danas pošto ju je okačio Mikie, proguglao sam sa telefona i video sam da je bilo sličnih vesti o tome i na drugim portalima i medijima. Dakle nešto ima. Ali priznajem da nisam dalje guglao i kopao tako da ne znam baš kako izgleda ceo kontekst i pozadina. Ja se nadam da je to neko pogrešno tumačenje ili samo predlog. Daj bože.
 
Sećam se kad sam učio Ljudska prava, bio mi je jedan od omiljenih ispita, jer je pun primera iz prakse i presuda Evropskog suda za ljudska prava pa je bio zanimljiv... Obrađivale su se sve neke zanimljive teme od eutanzije, abortusa, gay brakova do smrtne kazne...

I ostalo mi je u sećanju da se stalo na neko stanovište da ti je kao građaninu dozvoljeno (da se tako uličarski izrazim) da "tovariš" predstavnike vlasti, funkcionere...

Baš zato što su najviši deo javnih vlasti i negde privilegovani su "dužni da istrpe više" pa kao deo političke kritike može da prođe i ono tvoje "krme seljobersko" a da se ne smatra uvredom i da shodno tome nema naknade štete za pretpljenu duševnu bol ili povredu časti i ugleda...

Eto to je tipičan levičarski stav, zaštitimo obespravljene, manjine i osetljive grupe, (između ostalog i politički korektnim govorom), a ne one koji su već dovoljno zaštićeni i privilegovani i svakako u većini...
 
Baš zato što su najviši deo javnih vlasti i negde privilegovani su "dužni da istrpe više" pa kao deo političke kritike može da prođe i ono tvoje "krme seljobersko" a da se ne smatra uvredom i da shodno tome nema naknade štete za pretpljenu duševnu bol ili povredu časti i ugleda...
Dabome, i treba da budu podložni kritici, i to mnogo oštrijoj i podrobnijoj nego drugi ljudi.

Moj stav oko toga je uvek bio jednostavan: svaki političar ili javni funkcioner, kada ulazi u svet politike ili stupa na funkciju, zna da će se baviti poslom gde će redovno biti skeniran, pritiskan, izložen kritikama, što od naroda što od drugih političara... Ali zato isto tako zna da će dobiti brojne beneficije, u vidu poslaničkih, ministarskih, direktorskih ili funkcionerskih plata, veza, uticaja, službenih aksesoara i resursa, a nekada čak i imuniteta. Ako nekome sve to nije dovoljno, ili ne može da izdrži pritisak i izazove takvih karijera, uvek može da da ostavku i nađe nešto drugo. Niko ga ne drži da ostane na vlasti ili funkciji. :D

Naravno, znam da to nije zvničan i školski stav Prava i političkih nauka. XD Samo kažem koji je moj rezon tu, a i mnogih drugih ljudi. Imaš brojne beneficije, imaš dužnost za koju si plaćen, imaš narod kome odgovaraš, i imaš odnosno imao si savršenu predstavu šta te čeka kada stupiš na funkciju. Molim lepo. A ako si se pak i predomislio ili iznenadio, pa uvideo da ne možeš da izdržiš, izvoli papirče u ruke pa napiši ostavku na njemu.


Na kraju krajeva, ne treba brinuti za Grčića jer i on je druge javno izvređao i prozvao kad je dao svoju ostavku. Izvređao je i Zoranu Zmihajlović, ali i ljude iz centra Beograda. I ako se dobro sećam njegove logoreje, druge je optužio za svinjarije u EPSu a svoju krivicu i odgovornost nigde nije pomenuo. Stoga, narodski rečeno - ko mu j' mater. :D A i ostalim naprednjacima, i svim drugim strankama koje su izgradile svoj imidž i identitet na prozivanju, svađanju, manipulisanju, relativizovanju, deljenju naroda, laganju, obmanjivanju, vređanju i omalovažavanju. Čik da vidim da oni nekome pričaju o vaspitanju ili korektnosti, bilo narodu bilo pojedincima. Samo se ode u novinske arhive i odande za svakog od njih izvuku gomile i gomile svinjarija koje su izrekli na račun drugih ljudi i ostali (za sada) nekažnjeni.
 
Poslednja izmena:
Eto to je tipičan levičarski stav, zaštitimo obespravljene, manjine i osetljive grupe, (između ostalog i politički korektnim govorom), a ne one koji su već dovoljno zaštićeni i privilegovani i svakako u većini...
Smatra se da odnos vecine prema manjini dobro ilustruje stepena demokratije u jednoj drzavi. Zastita slabijeg spada u univerzalne vrednosti jednog drustva - od obdanista, pa do vojske, ako hoces, i nije, ili ne bi trebalo biti, samo levicarski stav. Ako te vrednosti ne postoje, znamo sta se moze desiti nakon sledecih koraka u tom pravcu, postoji previse primera u istoriji, a vrlo lako moze da se otrgne kontroli.
Tipicni levicarski stav bi bio da niko ne sme da pati kako bi se drugi osecali komotno, kao "bubreg u loju". i obrnuto.

Neoliberalna ideologija snazno koristi ovaj princip zastite manjine, ali upada u drugu krajnost, jer pljuvanjem po sebi, on, zapravo, odrzava svoj privilegovan stav. Manjinama je tu strogo zabranjeno da pljuju po sebi, jer se to nikako ne uklapa u taj ideoloski diskurs. Vrlo je bitno, dakle, praviti razliku izmedju leve i neoliberalne ideologije.
 
Sećam se kad sam učio Ljudska prava, bio mi je jedan od omiljenih ispita, jer je pun primera iz prakse i presuda Evropskog suda za ljudska prava pa je bio zanimljiv... Obrađivale su se sve neke zanimljive teme od eutanzije, abortusa, gay brakova do smrtne kazne...
😐 На сваки тај пример додај 50 где се крше конвенције. Па на факултету ми је најважнија лекција била да све може да прође и да све може да се заврши и испегла... То је оно што те већ на првој години науче. Први факултет не поштује правила, и то нема везе са друштвеним или природним наукама.

А пропо оног да левица не капира... Користе је као марионету.
 
Juce je odrzan sastanak predstavnika nemacke vlade i tzv lidera opozicije. "Lideri" opozicije obecali su pomoc Nemackoj u smislu problema nemacke spoljne politike.
Bez da traze nesto zauzvrat, "lideri" su razgovarali sa predstavnikom jedne bedne, vazalne drzave koja, osim sto sprovodi samoubilacku politiku, snosi, uz Francusku najvecu odgovornost za sve zrtve u ukrajinskom ratu. Naime, vazalna Francuska, i vazalna Nemacka bile su garanti MInskog sporazuma.

Nasi "opozicionari" nisu se usudili da pokusaju da trampe svoju podrsku Nemackoj. Valjala bio nam koja milijarda za ekologiju, odustajanje Nemacke od trovanja Srbije litijumom, otvaranje medija,,,

Ali nista od toga snishodljiva rulja ostaje snishodljiva rulja. A Nemackoj ostaje njen glavni favorit i igrac. By the way, u jeku afere s Belivukom, ovamo je dolazila bivsa kancelarka. Nije joj smetalo da cakula s covekom za koga je bilo dokazano d aje nocu 150 puta zvao telefonomljude koji su sekli ljude u masini za meso.

Odvratno, Najodvratnije do sada.

Немачки изасланик за Западни Балкан Мануел Сарацин осим са лидером СНС и председником Србије Александром Вучићем, разговарао је и са представницима опозиције из коалиције Уједињени за победу Србије. На састанку су били Мирослав Алексић из Народне странке, Мариника Тепић из ССП, Ксенија Марковић из ДС и Натан Албахари из Покрета слободних грађана.
 
Poslednja izmena:
Ali levica nije jednako kontrola svega i svačega na svakom koraku... To je izvitoperno shvatanje levice...

Postoje dva shvatanja levice.
U Americi liberali se smatraju levicarima iako su oni daleko od toga.
U Evropi liberali nisu levicari, vec su to socijalisti ili komunisi.

Liberali su za sto manje mesanja drzave, to je u stvari izgovor da bi bogati mogli da rade sta zele.

sto se tice vredjanja, nas adomaca levica redovno vredja vecinu stanovnika Srbije, koja redovno ne glasa za njih. Nazivaju im krezubima, ogranicenima itd.
 
U Americi liberali se smatraju levicarima iako su oni daleko od toga.
U Evropi liberali nisu levicari, vec su to socijalisti ili komunisi.
Mi smo u Evropi... i pravimo razliku između liberala i levičara... u oblasti ljudskih prava tu je situacija slična, ali kod ekonomskih i socijalnih prava se drastično razlikuje...

@Bender Rodriguez svaka ti je zlatna :) ne bih imao šta da dodam...
 
Svako poređenje Amerike i Evrope je neracionalno ako ne i sumanuto. I pravni, ekonomski i politički sistem u Srbiji je blizak Evropskim zemljama. Putem medija i interneta smo bombardovani informacijama o Americi i otud to izlizavanje reči liberal koje se koristi u americi kada se vređaju demokrate i republikanci između sebe.
 
Treba uzeti u obzir da sa normalnim cenzusom od 5%, kod nas ne bi postojala ni konzervativna desnica (Zavetnici, Nada...) ni levi liberali (Moramo) u Skupstini.
 
Министар одбране Небојша Стефановић изјавио је да ће у наредне две недеље Министарство одбране предложити председнику Србије Александру Вучићу моделе по којима би могло да се обавља обавезно служење војног рока, а онда ће уследити дужа јавна расправа после које ће бити донета одлука да ли ће бити обавезног служења војске.

Jeftini vojnici ce biti trazeni u predstojecem jurisu na Moskvu.
Americi se zuri, Vodji se zuri, posilnom se zuri.
Bice to sjajna Vulinova armija.
Niko ne pita i ne razmislja koliko to sve kosta.
Zanimljivo je i pitanje sta ce biti sa onima koji nisu odsluzili.
Da li ce moci da sluze retroaktivno, da se otkupe ili da obezbede zemenika?
 
Pre 2 dana kad sam kupovao jogurt bio je 184 din, danas je 209. Dezodorans poskupeo 120 dinara, toalet papir sa 350 na 450din...
 
Vrh