Šta je novo?

Izbori 2024

Jeste, s tim što se karte sada ponovo dele (a ja lično mislim da neće biti dobre ni za Rusiju, ni za Evropu), kao i posle pada Berlinskog zida, ne moramo se uvek istrčavati i ispasti glupi!

Mislim ne treba da se niko ovde ne zanosi i glorifikuje Rusiju (preporuka za odličan ruski film Levijatan, prikaz društva sa sve njihovim Palmama, Jutkama i Pahomijima), ali ne moramo biti ni prevrtljivi, imamo određenu zajedničku duhovnu podlogu sa Rusima, a i genetsku, kako kažu naučnici 30%. Imamo i interes!
Sedenje na dve stolice ne dolazi u obzir.
Sve samo ne to.
 
Jeste, s tim što se karte sada ponovo dele (a ja lično mislim da neće biti dobre ni za Rusiju, ni za Evropu), kao i posle pada Berlinskog zida, ne moramo se uvek istrčavati i ispasti glupi!

Mislim ne treba da se niko ovde ne zanosi i glorifikuje Rusiju (preporuka za odličan ruski film Levijatan, prikaz društva sa sve njihovim Palmama, Jutkama i Pahomijima), ali ne moramo biti ni prevrtljivi, imamo određenu zajedničku duhovnu podlogu sa Rusima, a i genetsku, kako kažu naučnici 30%. Imamo i interes!
Rusija ce ili preziveti ili ce biti unistena, odnoso podeljena, a njihovi resursi ce biti opljackani.
Rusija nece vise biti evropska drzava, morace da nadje svoje mesto u Aziji.
To je teska situacija, ali i to je bolje nego beskonacno truljenje.

S druge strane, Evropa, koja je pogazila svoje princpe (pljacka imovine ruskih drzavljana i bez sudskog naloga, kolektivna krivic,a prikljanjanje fasizmu...) postaje jedna militaristicka totalitarna drzava sa vojnim rokom i trosenjem novca na americko naoruzanje.

Oba su izbora losa.
 
Poslednja izmena:
Nije to sedenje na dve stolice, to je saradnja sa svima!

Ako imam drugare Peru, Miku i Lazu i ako prvi uslovljava druženje sa njim time da izopštim ostalu dvojicu, a ovi me NIKADA nisu uslovljavali, pa sva je prilika da upravo prvi otpada! Opet ni njega ne bih otpisao, možemo sarađivati, ne moramo se družiti!
 
Nije to samo srpski mentalitet, "Srce na istoku, pare na zapadu" postoji sirom sveta, nismo mi izmislili.
Mozda, cak, nije ni mentalitet, nego recept za drzanje ljudi u mraku, kako se nikad ne bi dovoljno osnazili da sruse mafijaske klike sa vlasti.
Pomenuti politicari iz opozicije samo oponasanju taj sistem.

Vladajuce elite u Saudijskim zemljama (np.) su se basoslovno obogatile od energenata,
svoje bogatstvo su stekli od zapadnih para koje ne dele sa narodnom,
decu salju u najbolje skole na zapadu, pare drze u zapadnim bankama bez problema,
ali svoje drustvo drze u srednjevekovnim kastama. Za narod vazi zakon religije i robstvo, a za njih sta god pozele u svojim vrlo dekadentnim zivotima.
Slicne pojave se mogu pronanci i u nekim azijskim i juznoamerickim drustvima, samo sto oni nisu pronasli zlatku koku kao Arapi, pa zato propadaju na svakom polju.
Cak i kada ulazu u modernizaciju infrastrukture, sve dolazi od toga sto je to bilo neciji licni kapric, a ne samo zato sto je to neka najproiritetnija potreba za gradjane.
Ober-seik zeli da ima lep pogled sa kule, sestricima treba autoput do rodne oaze, i to je tako.

Naravno, svako individualno moze da drzi pare gde god pozeli i da propoveda sta god mu padne napamet,
ali mora da se demistfikuje kakvom dustvenom sistemu ovakva kombinacija vodi tj. na kakav se ugleda.
Moras da se naviknes na to da tamosnjem narodu to ne smeta.
Kao sto skoro sve moje komsie vole svog Sultana bez obzira sto ih potkrada, tako i oni tamo.
 
Nije to sedenje na dve stolice, to je saradnja sa svima!

Ako imam drugare Peru, Miku i Lazu i ako prvi uslovljava druženje sa njim time da izopštim ostalu dvojicu, a ovi me NIKADA nisu uslovljavali, pa sva je prilika da upravo prvi otpada! Opet ni njega ne bih otpisao, možemo sarađivati, ne moramo se družiti!
Aha, ''uslovljavanje'' je kada te neko tera da se ponasas normalno a ne kao u periodu 1992-2000.
Muka je to. :D
 
Sto s etic e"napreka" SRbije, ne pada li Beogradski univerzitet neprekidno

2012 bio je na 601. mestu, danas na 800. mestu.

Srpsko zdravstvo na evropskim listama je na poslednjem mestu
 
Da li ste primetili odvratne i infantillne bilborde koji reklamiraju EU?

"Sta Evropa znaci za tabe? blagostanje..."

Bude narodu mix vlaznih snova iz 70' ih i nejasnih secanja o SFRJ iz istog perioda.
 
Rusija ce ili preziveti ili ce biti unistena, odnoso podeljena, a njihovi resursi ce biti opljackani.
Evropska nece vise biti evropska drzava, morace da nadje svoje mesto u Aziji.
To je teska situacija, ali i to je bolje nego beskonacno truljenje.

S druge strane, Evropa, koja je pogazila svoje princpe (pljacka imovine ruskih drzavljana i bez sudskog naloga, kolektivna krivic,a prikljanjanje fasizmu...) postaje jedna militaristicka totalitarna drzava sa vojnim rokom i trosenjem novca na americko naoruzanje.

Oba su izbora losa.

Naravno, to nije skorašnji plan, to je rađeno svaki put kad bi Rusi podigli glavu preko 100 godina. Nije normalno da država sa tolikim prostranstvima i bogatstvima, pa i populacijom, bude na marginalnih 2% svetskog BDP-a, uprkos njihovim tutumracima za koje verujem da nadmašuju ove naše u korupciji, nepotizmu i negativnoj selekciji!

Neće ni propasti, a neće se ni podeliti, u stvari u tim nekim ekstremnim scenarijima, verovatnija mi je nuklearna zima, nego potencijalno cepanje teritorije! Ipak, svakako će osetiti i biće najoštećeniji u celoj ovoj priči (ako izumemo Ukrajinu, koja verovatno neće ni postojati, a čiji narod će biti ugl jeftina evropska radna snaga). Taman su skočili malo, ovo će ih usporiti, možda i decenijama. Odmah sledeći na redu su Evropljani i to će se dobro osetiti kroz standard i već počinje da se oseća, mi to nećemo izbeći! USA i Kinezi su trenutno dobitnici cele priče! Prvi će usporiti pad i ostati pojedinačno najveća svetska ekonomija duže nego što se očekuje (po knjigama pre 3 godine pominjalo se sustizanje do neke 2027. godine), uz blagu dedolarizaciju, a drugi će utoliti ogromnu energetsku žeđ i apsorbovati svu energiju sa severa po diskaunt cenama!

To vezano za nacionalizaciju privatne svojine na zapadu mi se posebno gadi, mada sam interno i očekivao i najavljivao tako nešto pre 3 godine, nisam baš očekivao ovako nešto!


Aha, ''uslovljavanje'' je kada te neko tera da se ponasas normalno a ne kao u periodu 1992-2000.
Muka je to.

Ne podržavam mnoge stvari, ali istorija ne počinje 1992. Analogija sa SFRJ i u Ukrajini. Hoćete dekomunizaciju. Može, ali ne može selektivno, vratićete i ono što su vam te komunjare i dale! Jedan od razloga zašto ne podnosim naše komunjare je upravo to što su promašile stranu u tim godinama, u suprotnom ne bi srpski narod jedini bio satanizovan, a ostali krvnici XX veka potpuno amnestirani!
 
Stalno se ovde forsira da ako se ne priklonimo zapadu i ne odbacimo radikalno istok, postaćemo ruska gubernija. Nećemo! Ja prvi ne bih mogao da zamislim situaciju da radim za nekog ruskog Palmu, niti mogu da zamislim naš narod kako pristaje npr na neke kineske zero-covid i druge politike i sl. koje ukidaju lične slobode. Za sada, sve ucene i sve packe koje smo dobijali u prošlosti, dolaze sa zapada!
Ne boje se ljudi da će Srbija da bude bukvalno Ruska gubernija, ali se boje da će da bude mesto i kolateralna šteta okršaja između Rusije i zapada. Političkih sukoba, ekonomskih, špijunskih... A nama toga zaista ne treba. Umoran sam od toga da moja zemlja bude jedini kontraš i pametnjaković na celom kontinentu, da uvek ide mimo svih i da glumata neko moodo između dva bloka sila koji savršeno mogu i bez nje.

Možemo mi da mrzimo zapad, možemo da se tripujemo kako smo vojno neutralni i suvereni, da se zamajavamo prošlošću... ali činjenica je da su EU i NATO svuda oko nas, da mnogo više zavisimo od zapada nego od Rusije, kao i to da nam zapad daje i donira mnogo više. Da, sad će da se jave komentari ''ali Rusija nas nije uništavala a zapad jeste, tako da ovo je samo iskupljivanje''. I to je tačno. Ali poenta je da zapad tako radi u odnosima. On gleda ovde i sada, ne zamajava se prošlošću. Gleda interes obe strane, a ne neke emocije i ideale. S druge strane, Rusi i istočnjačke zemlje, su puni priča kako (i) oni mnogo cene emocije, ljubav, ideale i pravdu, a kad treba da pomognu svojim partnerima, najveća podrška koja se može očekivati je u UNu i SB i... to je manje više to. Njihove poruke i spoljna politika se svode na očekivanje da im Srbi budu branik jer bitno je žrtvovati se za pravoslavlje. Ili, kad se radi o zemljama poput Kube - braća po komunizmu. Ajde Kubanci, da još malo živite pod sankcijama i izolacijom, jer bitno je da održimo nostalgiju na SSSR i komunizam. Ili u slučaju Belorusije - ajde braćo dajte vi nama MZKT fabriku da je mi čuvamo a mi ćemo zauzvrat da vam posadimo PVO divizion u zemlju. Pa ne, to ne funkcioniše tako. U 2022. godini, baš briga većinu naroda da žive ko jadnici i žrtvuju se na sto načina da bi za džabe štitili Ruske ili Kineske interese preko svoje grbače. Ali Rusi to nisu u stanju da shvate. Zato što imaju viševekovnu istoriju tlačenja svojih i tuđih naroda, gde se sve svodi na ''MORAŠ''. Umesto da se fokusiraju na pristup ''Pomozi ti meni i pomoći ću i ja tebi''. Čak su i one mrcine u Kineskoj KP to počeli da shvataju i da koriguju svoju politiku i pristup u skladu sa modernim dobom i željama ljudi.

A da zapad isto ima niz svojih brljotina, zla i mana, to većina ljudi ne spori. Ja sam baš danas ili juče pisao ovde kako i zapad ima svojih mana, ali manje nego istočnjačke zemlje i blokovi. A juče napisah i kako nisu sve teorije zavere samo teorije, te da stoji tvrdnja da neke zapadnjačke zemlje i organizacije zaista ne vole Srbe i smatraju da nas treba kazniti ili bar držati dole. Ali, to ne znači da je to isti homogeni stav celog zapada, od Londona do Varšave. I na kraju dana, kad se sve sabere i oduzme, mi više koristi imamo tj. imali bismo od držanja blisko uz zapad nego od nekih fantazija o tome da budemo Ruska ispostava okružena NATO u odbrani pravoslavlja ili Kineski satelit u ime bratskih odnosa i popularnosti Valtera što brani Sarajevo među kineskim domaćicama i penzosima. :rolleyes:
 
Poslednja izmena:
Da, sve je jasno gde pripadamo, čista geografija i blizina i procentualni promet sa njima! Opet se ne treba izletati. Baš suprotno od kontriranja, ćutiš i smrdiš, možemo i mi to jednom sebi da dozvolimo, ne moramo biti najkurčevitiji uvek! Ako se brzo završi, a to je u interesu nas i Evrope, sve će biti super, opet ako potraje (a USA daju sve od sebe da tako bude) to menja neke relacije na zimu i cene koštanja i konkurentnost čitavog kontinenta!

Šteta je samo (i po nas) što je Evropa ovde izabrala svog gazdu. Uvek sam smatrao da su Nemačka (i ceo kontinentalni deo Evrope) i Rusija najprirodnije saveznice. Tehnologija, know how i neograničeni resursi = najveća svetska sila! Taman je to počelo da se ostvaruje uprkos toliko prolivene krvi u prošlom veku (ni to, verujem, nije slučajno) i onda se desi ovo. Ovako će ispaštati i jedni i drugi, s tim što će Rusi na kraju i imati svoje evroazijsko tržište od skoro 4 milijarde ljudi!

Znaju svi šta mislim o AV-u, opet mislim da je tako trenutno najmudrije! Eto osudio si, podržao si međunarodno pravo, imaš odstupnicu za sopstvenu teritoriju koju žele da otcepe, dalje kao jedna od zemalja koje zavise 100% od ruskog gasa imaš izgovor i prema zapadu (izuzeće drugih) i prema Rusima (nisi zabio nož u leđa i dalje imas podršku u UN, ali i bolje cene), dalje ništa nisi nikome ukrao, nacionalizovao, bukvalno imaš argument ti njima da deliš moralne lekcije! Na kraju te priče, pritisci, sankcije, pa to nikome nije u interesu u Evropi, mi smo njima samo jeftina radna snaga! Da ne pričam o političkim problemima i šta će biti ako sutra 100K ljudi izađe na ulice grada, a ovako izbegavaš to!
 
Poslednja izmena:
Da, sve je jasno gde pripadamo, čista geografija i blizina i procentualni promet sa njima! Opet se ne treba izletati. Baš suprotno od kontriranja, ćutiš i smrdiš, možemo i mi to jednom sebi da dozvolimo, ne moramo biti najkurčevitiji uvek! Ako se brzo završi, a to je u interesu nas i Evrope, sve će biti super, opet ako potraje (a USA daju sve od sebe da tako bude) to menja neke relacije na zimu i cene koštanja i konkurentnost čitavog kontinenta!

Šteta je samo (i po nas) što je Evropa ovde izabrala svog gazdu. Uvek sam smatrao da su Nemačka (i ceo kontinentalni deo Evrope) i Rusija najprirodnije saveznice. Tehnologija, know how i neograničeni resursi = najveća svetska sila! Taman je to počelo da se ostvaruje uprkos toliko prolivene krvi u prošlom veku (ni to, verujem, nije slučajno) i onda se desi ovo. Ovako će ispaštati i jedni i drugi, s tim što će Rusi na kraju i imati svoje evroazijsko tržište od skoro 4 milijarde ljudi!

Znaju svi šta mislim o AV-u, opet mislim da je tako trenutno najmudrije! Eto osudio si, podržao si međunarodno pravo, imaš odstupnicu za sopstvenu teritoriju koju žele da otcepe, dalje kao jedna od zemalja koje zavise 100% od ruskog gasa imaš izgovor i prema zapadu (izuzeće drugih) i prema Rusima (nisi zabio nož u leđa i dalje imas podršku u UN, ali i bolje cene), dalje ništa nisi nikome ukrao, nacionalizovao, bukvalno imaš argument ti njima da deliš moralne lekcije! Na kraju te priče, pritisci, sankcije, pa to nikome nije u interesu u Evropi, mi smo njima samo jeftina radna snaga! Da ne pričam o političkim problemima i šta će biti ako sutra 100K ljudi izađe na ulice grada, a ovako izbegavaš to!
1. Cak i kada bi zaista zazivela ta Evropa od Lisabona do Vladivostoka, tu bi Rusija bila samo sirovinska baza i kolonija za tudje gotove proizvode. A saradnja bi bila samo ekonomskog tipa, nikako kulturno-civilizacijskog ili vrednosnog, ne bi bilo potpunog objedinjavanja Rusije i ostatka Evrope u Jedno.
2. Zemlja u kojoj je BDP per capita jedva 9500$ (Srbija) ne moze imati skupu radnu snagu pa da se svi na glavu postavimo. Potrebne su godine i godine razvoja da bi plate dosle do zeljenog nivoa od 1000€ (posto valjda to smatras skupom radnom snagom).
 
Meni se čini da je dosta ljudi ili zaboravilo ili ne znaju da je Tito (za kojim i mnogi danas žale) Rusima rekao NE pa je onda usledila "renesansa" u SFRJ i "lepo se živelo" i "mogao si na klupi da spavaš" kad su Ameri zbog tog istorijskog NE počeli da sipaju ogromne pare u tadašnju FNRJ a kasnije i SFRJ.

Ne znam da li bi i danas kad bi Vučić opet rekao NE opet mogli da spavamo na klupama ali sigurno bi opet od Amerike i Nemačke dobili mnogo više nego što možemo da dobijemo od Rusije u vidu gasa.
 
EU od početka ima ovde pogresan narativ. Bukvalno se svela na to da bude raj i san za grebatore i one koji bi da žive na socijali. Bukvalno takvom samu sebe prodaje. Nije ona više nikom drugome san. Ali sa druge strane nikakva "vojna neutralnost" ne postoji. To je još veća utopija i iluzija.
 
Meni se čini da je dosta ljudi ili zaboravilo ili ne znaju da je Tito (za kojim i mnogi danas žale) Rusima rekao NE pa je onda usledila "renesansa" u SFRJ i "lepo se živelo" i "mogao si na klupi da spavaš" kad su Ameri zbog tog istorijskog NE počeli da sipaju ogromne pare u tadašnju FNRJ a kasnije i SFRJ.

Ne znam da li bi i danas kad bi Vučić opet rekao NE opet mogli da spavamo na klupama ali sigurno bi opet od Amerike i Nemačke dobili mnogo više nego što možemo da dobijemo od Rusije u vidu gasa.
Није Србија неки фактор као што је онда Југославија била, нит се граничи са неком земљом која има Руске трупе на свом тлу, нит има излаз на море.
Вучићево НЕ Путину ће нам дати оно што ЕУ жели - да се међусобно признамо са нашом отцепљеном територијом. Тешко да ће нека јака фабрика нпр. да дође у Србију или да ће бити кредита за развој индустрије као 60их. У супротном би то исто видели у Босни која је баш насупрот пример тоталног умирања индистрије која је једним лепим делом и преживела ратна разарања.

Оно што можда буде део неког пакета јесу визни режими за наше грађане да раде у ЕУ, тј. Немачкој пошто им фале радници.
 
Оно што можда буде део неког пакета јесу визни режими за наше грађане да раде у ЕУ, тј. Немачкој пошто им фале радници.
Isti taj paket tj sporazum je imao i Tito potpisan sa SR Nemačkom 1968 godine.
Pre toga 1965 godine ti sporazumi su potpisani i sa Švedskom i Austrijom.
To je bio onaj prvi talas naših gastarbajtera u zapadnoj Evropi.

Kada bi Vučić izašo na TV i rekao da Nemci nude vize za rad u Nemačkoj i/ili drugim zemljama EU u zamenu za priznavanje Kosova šta misliš da bi narod izabrao?

I opet se vraćamo na ono da od EU (čak i te hipotetičke radne vize) dobijamo više nego od Rusije u vidu gasa i te neke kao podrške oko Kosova koja služi samo Rusima u korist.
 
Zaboravljamo da se situacija menja. Nemacka, zavisna od LNG gasa iz USA, Nemacka koja mora da kupuje oruzje. to vise nece biti prosperitetna Nemacka.
Nemackoj uskoro nece faliti radnici.

Zapad igra na to da ce se svi troskovi nadoknaditi kad budu raskomadali Rusiju i opljackali njen resurse.
Ali moze da se desi da plan ne uspe.
 
Isti taj paket tj sporazum je imao i Tito potpisan sa SR Nemačkom 1968 godine.
Pre toga 1965 godine ti sporazumi su potpisani i sa Švedskom i Austrijom.
To je bio onaj prvi talas naših gastarbajtera u zapadnoj Evropi.

Kada bi Vučić izašo na TV i rekao da Nemci nude vize za rad u Nemačkoj i/ili drugim zemljama EU u zamenu za priznavanje Kosova šta misliš da bi narod izabrao?

I opet se vraćamo na ono da od EU (čak i te hipotetičke radne vize) dobijamo više nego od Rusije u vidu gasa i te neke kao podrške oko Kosova koja služi samo Rusima u korist.
Па тако ће отприлике и бити, само што неће бити значајнијих инвестиција код нас.
 
Meni se čini da je dosta ljudi ili zaboravilo ili ne znaju da je Tito (za kojim i mnogi danas žale) Rusima rekao NE pa je onda usledila "renesansa" u SFRJ i "lepo se živelo" i "mogao si na klupi da spavaš" kad su Ameri zbog tog istorijskog NE počeli da sipaju ogromne pare u tadašnju FNRJ a kasnije i SFRJ.

Ne znam da li bi i danas kad bi Vučić opet rekao NE opet mogli da spavamo na klupama ali sigurno bi opet od Amerike i Nemačke dobili mnogo više nego što možemo da dobijemo od Rusije u vidu gasa.

Da, renesansa u vidu bespovratnih kredita da bi bili tampon zona i topovsko meso. Kad je to presahlo, onda se videlo kakvu utopijsku priču smo popušili od komunista. Da ne pričam o šteti i podeli našeg naroda, trebaće decenije da se to sredi (srećom sređuje se, što Teofil i primećuje). Daleko im lepa kuća, ne ponovili nam se! Sem toga, danas im nismo potrebni kao tada, otišli su malo istočno i upravo koriste druge za topovsko meso! Nemaju interes da nas razvijaju, zašto bi? Isto izvor jeftine radne snage, beli, intelektualno taman koliko treba, kulturološki laki za asimilovati! Evropi samo odgovara da bude mir, US ni to, baš im odgovara da postoji žarište koje se može upotrebiti za eventualne packe Evropi!
 
Наравно, ал тешко може и јаре и паре. ЕУ тренутно тешко да може да нам помогне по питању енергије и економије.
 
Koliko ce ljudi biti usreceno nemackim radnim vizama i koliko ce biti unesreceno 3 X skupljim infostanom zbog grejanja.

OECD
The growth momentum in the EU is estimated to have slowed to 0.4% in the last quarter of 2021, from 2.2% in the previous quarter

pazite, ovo je pre rata u Ukrajini
 
Vrh