Šta je novo?

Istocna profesorska kolonija & Bogoslovija distrikt | Urban Koncept

zexland

Advanced
Učlanjen(a)
07.06.2007.
Poruke
4.558
Pohvaljen
6.928
Lokacija
Belgrade / Βελιγράδι
Dragi Beobildovci,

Igrom slucaja cesto se zadesim u delu grada (ili prolazim kroz njega) koga svi zovemo "kod Bogoslovije".

Kada mi neko kaze Bogoslovija, prvo sta mi padne na pamet je totalno neuredjen i zapusten kruzni tok sa nekakvim otpadima i stovaristima u neposrednom komsiluku.

Definitivno svi smo svedoci katastrofalnog stanja u kome se nalazi citav kvart (a pripada samom centru grada.)

E sada, nas dragi forumas i kolega "Spati" mi je jos ranije skrenuo paznju na verovatno nikada ostvarenu fantasticnu direktnu komunikaciju sledecih delova grada:

Trg Republike - Makedonska - Politika - Hilandarska - Botanicka basta - Jase Prodanovica - Hala Pionir - Bogoslovija - Dragoslava Srejovica - Marijane Gregoran - Karaburma

Pogledajte na karti i shvaticete o kom prodoru se radi.

Ko malo vise proucava istoriju urbanizacije Beograda uocice da je sirom grada nekada neko dobro planirao pojedine pravce za koje se verovatno smatralo da ce biti buduce zile kucavice grada.

To nije samo slucaj sa ovom relacijom Trg Republike - Kraburma , ima toga jos, samo se treba udubiti u celu pricu.

Citam stalno kritike na ovom forumu, kako je ovaj trg trebao ovako da se sredi, onako da sredi, ali nazalost te prazne decenijske price niko nije ostvario.

Desio se II sv. rat, potom decenije komunisticke vladavine i svi iole dobri urb. planovi za mnoge gradske skverove, trgove koji su pre rata pazljivo i ozbiljno planirani jednostavno se nisu ispostovali. Tako na primer imamo osakacenu urbanu matricu trga Republike, nedovrsenu Slaviju, poprilicno sovjetsku verziju trga Nikole Pasica, poremeceni ulicni front predratnih zgrada na Bajlonijevom trgu, urbanisticki haos na samom ulazu u stari deo grada kod Brankovog mosta, Terazije koje su se pretvorile u gradsku magistralu, narusenu kompoziciju Studentskog trga sa izgradnjom PMF-a i Hemijskog fakulteta, potpuno zapustenu Terazijsku terasu...itd...

O manjim nekada planiranim gradskim skverovima i urbanim dzepovima necu ni da govorim...

Elem krenuvsi da istrazujem ovaj deo grada pored vec pomenutog prodora, zapazio sam jos nekoliko stvari koje su potpuno neverovatno nelogicno postavljene, ovaj put to je direktna veza Pancevackog mosta sa SVIM gradskim arterijama, ukljucujuci :

-Bogosloviju
-Ruzveltovu/Mije Kovacevica
-Despota Stefana/Visnjicku
-Starine Novaka/Mitropolita Petra
-Severni Bulevar
-Dragosalva Srejovica

U okviru Urban Koncepta uradjeno je sledece:

1. SAOBRACAJ

Dva direktna prodora :

-Severni bulevar - Most
-Dragoslava Srejovica - novi deo Jase Prodanovica

-Ulice Ljube Didica i Despotska su povezane direktno sa saobracajnicama koje vode ka Pancevackom mostu.


2. URBANA MATRICA

-Skica detaljnijog urbanistickog idejnog resenja dva nova kvarta "Istocna profesorska kolonija" & Kvart Bogoslovija ili Bogoslovija Distrikt

-Uredjenje trga Bogoslovija

-Oformljena su dva nova urbana skvera, dva urbana trga, jedan u ulici Despota Stefana, drugi (Trg Sporta) u neposrednoj blizini SH "Pionir", koja je dobila zaseban blok.

-Pravilnim rasporedom citav deo grada dobio je skoro manjih i vecihh 60 urbanih blokova, uglavnom za stanovanje, dok je odredjeni broj blokova predvidjen za komercijalnu namenu.

Vizuelizacije:

jt5bis.jpg


67jitz.jpg


xgjgwy.jpg


2w7eo00.jpg


2urm1ok.jpg


svsxop.jpg


bfiert.jpg


98r70y.jpg


2vwe7f9.jpg


2a512m1.jpg


m9p268.jpg


3D

6hjjnl.jpg


15fokr4.jpg


ie12jb.jpg


amb9qs.jpg


2wrnn77.jpg


3ribt.jpg


111hwjk.jpg


30xbi8g.jpg


m7fgg3.jpg



Kako vam se cini ? :)
 
+1 Zexe,
Super je sto si uradio modelizaciju tog moguceg pravca od centra do kruznog toka o kome smo pricali pre par meseci.
Takodje mi se svidjaju uiviceni blokovi koje si predlozio.
 
Фино замишљено, али много згуснуто.

Неминовно се намеће питање, ко би населио толику количину станова, ако узмемо у обзир да Београд има неискориштеног земљишта у велики процентима у односу на урбанизовану површину.

Сам овај пројекат, гледан засебно, би се и попунио, али имајмо у виду да има још доста правих пространстава градског неуређеног земљишта.

Када се на то све дода да и поред исисавања Србије, Београд губи становникем и да ћемо тешко догурати и до 2 милона....

Е, сад, зашто све ово причам? Управо те чињенице нам дају велике могућности да направимо конфоран град, са огромним бројем зелених површина, блокове у којима ће се поштовати старо правило да зграда не сме бити виша од ширине улице у којој се налази....

Не треба проширити улице, већ тротоаре тих улица и широк зелени путни појас. Ја бих, нпр. онај средишњи део измђу рампи Панчевачког моста, па све до колоније оставио као зелени појас.

Иначе, + за почетак. :)
 
Spati hvala ! :kk:

Stefane tacno sam znao da ces da predlozis zeleni pojas :kk: Imam i tu varijantu, ali sam izbacio samo ovo...inace jako lepo izgleda sa tim zelenim prodorom...

Pa pazi moze i pola/pola pola stambenog prostora/pola poslovnog...moze kako oces, stavio sam zatvorene blokove radi popunjavanja placeva, tu bi verovatno isla prerduzimac varijanta, gradile bi se zgrade kao na Vracaru ili oko Bulevara :) recimo one kucice su tipske vile koje bi izgledale poput londonskih kuca u nizu...mozda bi trebalo njih umnoziti i rasporediti po kvartu...

Definitivno jedan vrlo zapusten deo grada, koji ima neverovatan potencijal, to mi i jeste sustina koncepta - potencijal :)
 
Najzad da neko posveti paznju tom delu grada koji je na fenomenalnoj lokaciji a tako zapusten i zapostavljen! :kk:

Uvek me je nervirala "razvaljenost" tog prostora a i totalno nesuvislo resenje "ulaska" Pancevca u grad. Jedan ipak impresivan most bukvalno nalece na zid umesto da se ulije u grad. Jako mi se dopada da je to ovde uradjeno mada mi malo nije jasno ulivanje tri ulice u desni krak mosta a samo dve u levi. Znaci ulica od bogoslovije bi bila jednosmerna? Kako bi izgledao taj spoj i uterivanje svega toga u 2 trake na onom kriticnom mestu? Jesu detalji ali mi malo nije jasan toliko razlicit tretman dve inace jednake polovine mosta.

Ostatak mi se isto generalno svidja mada bih i ja udenuo vise zelenih povrsina. I nekako mi se cini da u sklopu toga zexland moze da vise razuzda svoju poznatu kreativnost vidjenu na drugim mestima, pre svega u onom resenju za Savsku padinu i u "brzoj" skici moguceg resenja za Stari mlin. Ako postoje prostori za hrabrost i eksperimentisanje u gradu ovo je jedna od idealnih lokacija! Drugim recima, ovo je jako dobar i pozeljan predlog ali, "jazz it up a little", a ja znam da to zex moze, i moglo bi da bude f-e-n-o-m-e-n-a-l-n-o.

Neki "wow", neku hrabru, suludu ideju - bilo objekat, raspored masa, filozofiju/pristup popunjavanju bloka ili temu/motiv u celoj prici, neki "je ne sais quoi"... osecam da je ovo na tragu necega takvog, samo treba dodati tu svezu jagodu na kolac (OK, Amerikanci kazu tresnju ali oni nemaju pojma o kolacima :D ). Mozda je to neki pravac ili glavna ulica, ili tacka kao kruzni tok kod stadiona (mene ona "rogljasta" zgrada prosto izaziva na neku suludu konverzaciju na tom mestu, nesto sto je postuje a opet pokazuje koje su se nove mogucnosti i horizonti otvorili), inovativna forma zgrada/naselja ili nacin popunjavanja blokova, neki suludi/impresivni drvored koji ce vremenom da izraste, nesto deseto?
 
Fino sto si se dohvatio u kostac sa ovim delom grada. :kk: +
Neke ideje, tj. njihova realizacija bi prilicno promenila ovaj sada tmurni kraj.
+ i za Stefana, Bg mora da prodise.
 
@ JohnyBgood - Skroz si me provalio :D i hvala ti na slinim pohvalama :p

Pogotovo si me provalio za rogljastu kulu :kk:

Da, onaj novi bulevar sto ide ka mostu bi bio jednosmeran i verovatno bi najvise sluzio za uliv saobracaja ka Borci, mada tu bi saobracajci imali dosta posla :)

Definitivno ovo pri kraju sto si rekao je tacno, jagoda/tresnja je vec posadjena, samo da uberemo plod :)

Upravo to inovativna forma postavljanja mase i blokova je ono nainteresantnije, kao sto se moze i videti u slucaju "Grada na vodi" recimo...

Ovaj prostor je definitivno veliki zalogaj :D

Hvala Johnest_Hon ! :kk:
 
Da, da, oko ovog kruznog toka bi mogla da nikne kompozicija sastavljena od ostrih formi, zamisljam par kula u staklu i drugim materijalima koje se uvijaju spiralno ili krive a opet su nekako "rogljaste" i ostre, mozda i neka "vrata", jednu suludu fokalnu tacku tog prostora, nesto sto izgleda kao skulptura iz daljine, a la Stounhendz samo dinamicnije/u pokretu.

A i taj stadion mi je nekako drag, imas pogled na Dunav sa vrha tribina, "romanticarski", bes Zvezdu i Partizan :D ... a i njemu ce nadam se jednom doci dan za kompletnu renovaciju i dogradnju.
 
Vrh