Šta je novo?

IMT

Po meni nije čak ni novac toliko presudan koliko uslovi i budućnost (baš o ovim subvencijama koje je ovaj direktor sa vesti spominjao).
Eto imamo i ovaj E-Agrar koji je uneo dosta zabuna, a i neke stvari ne funkcionišu sa NIS-om od kada je uveden što je verujem veliki problem, a u pitanju su banalne stvari.

Meni lično početni kapital ne bi bio problem, ali odmah nailazim na prvi problem, kako naterati potencijalnu udavaču da pređe na selo?!
Zvuči banalno i smešno, ali bez porodice nema ni života na selu, potomstvo je bitna stavka za gazdinstvo, sami nema smisla da radite.
Naime deca već kada napune 4 godine dobijaju prve zadatke i od tada postaju deo jednog sistema koji će kasnije preuzeti.
Šta će biti za 5 godina kada gazdinstvo ne može više da živi od početnog kapitala već od rada? Šta ako bude loša godina, cene sirovina odu na gore, da li će me država odbraniti i podržati?

Slušah na radiju daje država kuće na selu mladima, pa bravo carevi, ali to je ništa samo ste im stavili teg oko vrata.
Žena će verovatno morati da radi u gradu blizu sela, znači trebaće prevoz koji radnim danima do grada mora da ide minimalno 4 puta dnevno.
Mužu je potreban dobar put za "kočije" & kola kada ide da uzme neki deo za traktor ili koncetrat.
Deci treba škola, ako ne u tom selu, onda ne na više od 30 minuta vožnje školskim autobusom, pored škole treba im društvo.
To znači barem još 2-3 slične porodice u istom mestu, da žena ima društvo za kaficu sa komšikom posle rada u bašti i pomoći pri žetvi, deca da se igraju zajedno i socijalizacija je bitna.
Gde je tu kanalizacija i čist vodovod, mi svi kupujemo flaširanu vodu, to ne može tako.
Gde je prodavnica u selu, u mom okruženju max 2 postoje, 2 prodavnice na 12 sela, ni to ne može tako.

Znači, pričamo o nekim uslovima, ne novcu (koji je bitna stavka) nego uslovima za život, koji moraju da postoje.

A od uslova u Srpskim selima to ovako izgleda.

Prodavnica:
DSC_2306 2.jpg


Kulturne ustanove:
DSC_2316 2.jpg


Put:
Tabakovac-Brusnik-Tamnič (21).jpg


Javni Prevoz:
Снимак екрана (1543).png
 
Dobro sad, ima i pozitivnih stvari.. zeleniš, džbunje, potok, zvezdano nebo, romantika, privatnost, niko ti ne zeva-gde si, s kim si, pa da prisluškuju, tanki zidovi itd...ti odma' zapeo za ženidbu, polako, proluftiraj se malo..
 
Kao neko sa kontaktom sa selom, vrlo brzo ti to dosadi, ne može se živeti sam na selu ma koliko god to zvučalo primamljivo.
Ja prvi idem na selo zbog mira, ali posle 4-5 dana dosadi i kreneš nazad, i besposlenost dosadi.
Zato je bitno da si okružen ljudima, čak i tamo, upravo to prisluškivanje ti i dolazi sa sela, ali zato su ti isti tu kada je gusto da pomognu.
 
Upravo tako. Na selu može neko "opstati" ako nikad ne ide u neku urbanu sredinu i iskusi drugačiji način života. Ja trenutno imam veliku želju za nekim odmorom u nekom selu na planini, ali nema šanse da bih izdržao više od par dana. A živeti na selu i ići na odmor nije isto, jer je daleko veći stres. Ja ne mogu zamisliti više da do najbliže prodavnice, škole, posla i slično moram dugo putovati. Isto tako, kada razmišljam o kupovini kuće, ona mora biti blizu grada i mora u krugu od 1km imati sve, uključujući i odličan javni prevoz do grada.
I verujem da tako razmišlja većina mladih danas, a oni koji tvrde drugačije i koji žude za selom - pa da je to tako iskreno, već bi sada živeli tamo. Ali teško je odreći se svih privilegija koje nudi urbana sredina.
 
Vrh