Šta je novo?

Idejno resenje Trga / Parka sa skulpturom - ugao D.Stefana & Cvijiceve

zexland

Advanced
Učlanjen(a)
07.06.2007.
Poruke
4.558
Pohvaljen
6.928
Lokacija
Belgrade / Βελιγράδι
Evo da i ja predstavim jedno idejno resenje koje sam nedavno zavrsio u okviru jednog projekta na faxu.
Izabrao sam temu "Studija skulpture u prostoru", i za skulpturu izabrao divan ali nazalost devastiran prostor danas jos uvek bezimenog trga, koji uokviruju ulice Despota Stefana, Cvijiceva i Carlija Capilna.

Skulptura se zove "Talasi", i predstavlja organsko-floralnu formu koja se uzdize nad novoformiranim trgom.
Od posotojecih objekata, uklonio sam sve divlje objekte na trgu ( cvecaru, fast-food, i kafanu ) i pumpu NIS petrol, koja se nazalost nalazi na sred tog zanimljivog prostora.
Sama skulptura moze biti od kamena ili pak aluminijuma, bronze itd...

Sustina je u pogledu sa strane, tj. dinamican uzlet linijskih formi sa dugacke mirne podloge tj. zidova koji ogradjuju vodenu povrsinu sa fontanom.

Dan

Resizeofprojekatskulptura006.jpg


Resizeofprojekatskulptura007.jpg


Resizeofprojekatskulptura008.jpg


Resizeofprojekatskulptura009.jpg


Resizeofprojekatskulptura011.jpg


Resizeofprojekatskulptura013.jpg


Vece

Resizeofprojekatskulptura031.jpg




Noc

Resizeofprojekatskulptura023.jpg


Resizeofprojekatskulptura025.jpg


Resizeofprojekatskulptura026.jpg


Resizeofprojekatskulptura027.jpg


Resizeofprojekatskulptura030.jpg


Sa dekorativnim osvetljenjem zgrade

Resizeofprojekatskulptura035.jpg


Resizeofprojekatskulptura036.jpg


Kako vam se dopada ? :)
 
:kk: Woah Zex, ovo je odlicno, kako si se samo setio...
Bio bi to predivan kutak, steta sto je okruzenje prekoputa onako ogavno i to nepopravljivo :(
 
Veoma lepo, cini mi se jeftino za izradu. Iskreno, vise od skulpture u centru me je privukao raspored elemenata, trouglasto resenje fontane, i Araucaria araucana (ako nije, lepo bi izgledale, haha)...

Ono sto je lepo kod spomenika su senke, ali mislim da bi bilo dobro kad bi se on produzavao talasasto po duzini nazad ka fontani i osnovi trougla... ne mogu sad da nacrtam, ali nadam se da znas na sta mislim...
 
Bas mi je drago da vam se dopada :)

@ Goldstajn - super zapazanje :) neke moje kolege na faksu pojedini delovi asociraju i na Usce :)
@ Rasci - oduvek me je intrigirao ovaj prostor, pa reko ajde da probam malo da ga osvezim :), a okolina je vec ona cuvena sto stalno pljujemo po njoj :laugh:
@ JovanovM - Araucaria araucana :lol: to sam capio mladice iz parka kod Starog Dvora :) . To si super primetio, imam i tu talasastu verziju, ali nisam je postavio :)
 
Jako lepo. Bio bi ovo veoma lep ulaz u Profesorsku koloniju. Da li je rec samo o studentskim vezbama ili stvarno hoce da sredjuju ovaj skver?

I znas li mozda da li ce napokon da sredjuju fasadu zgrade koju i ti imas u renderu, jednu od najlepsih i ujedno najvise propalih u Beogradu?
 
sizif":362z2kx0 je napisao(la):
Jako lepo. Bio bi ovo veoma lep ulaz u Profesorsku koloniju. Da li je rec samo o studentskim vezbama ili stvarno hoce da sredjuju ovaj skver?

I znas li mozda da li ce napokon da sredjuju fasadu zgrade koju i ti imas u renderu, jednu od najlepsih i ujedno najvise propalih u Beogradu?
Cao Sizif, i hvala na komplimentima .
Za sada je samo studentska verzija, a verovatno ce biti i predstavljeno na jednoj izlozbi u Palati "Progres",u okviru izlozbe.
A za fasadu, ne znam nazalost. Voleo bih da je srede, jer je zdanje zaista prelepo, i zasluzuje revitalizaciju :)

@ creme-nadlle - Pitaj Stevu :cool: salim se :) imam poslacu ti na pp

@ Senke - Hvala :kk:
 
I od mene pohvala, a naročito je pohvalno da se neko bavi i tim delom grada, koji će nadam se za koju deceniju da bude jedan od reprezentativnijih. Planovi su veliki....
 
Super ti je ideja :kk: , nadam se da će postati stvarna
 
Одлично, одлично!!!
zexland":1mab0lek je napisao(la):
Sama skulptura moze biti od kamena ili pak aluminijuma, bronze itd...
Од камена или са челичном конструкцијом само обложеном каменом...?


Позови све са факултета на Беобилд...што вас је више и дискусије ће да буду квалитетније + бесплатна промоција рада, кад овако окачиш слике...Све у свему, сви су на добитку!!!

Још једном, све похвале!!! :kk::kk::kk:
 
retardinjo":3v34es2i je napisao(la):
Одлично, одлично!!!
zexland":3v34es2i je napisao(la):
Sama skulptura moze biti od kamena ili pak aluminijuma, bronze itd...
Од камена или са челичном конструкцијом само обложеном каменом...?


Позови све са факултета на Беобилд...што вас је више и дискусије ће да буду квалитетније + бесплатна промоција рада, кад овако окачиш слике...Све у свему, сви су на добитку!!!

Још једном, све похвале!!! :kk::kk::kk:
Hvala Retardinjo :)

Pre varijanta sa celicnom konstrukcijom oblozenom kamenom, ili armaturom koja bi drzala celu konstrukciju pa nalivena betonom preko kalupa...recimo...
Cak i opcija sa titanijumom bi mogla, ali to je cini mi se preskupo....

Hocu pozvacu, i znam da dosta ljudi vec redovno prati vesti na Beobuild-u oko izgradnje i projekata :)

@ Sinisa & Goje - Hvala :kk:
 
a gde je bilo kakva kulturno-istorijska vrednost skulpture?

malo mi besmisleno da sedi tu samo radi ukrasa.

evo jedne moje ideje:

iz studentskog parka prebaciti tu spomenik jovanu cvijiću
i obrazovati njegov trg tu.

ne znam kako napraviti tg od tog prostora, ali dobro.
 
Meni je krivo što se u Beogradu više ne grade zdanja, spomenici ili šta već koji bi mogli postati novi simboli Beograda (ako izuzmemo rekonstrukciju Avalskog tornja ili možda Arene, mada je ona davno započeta). Što će reći...Prokop se mora završiti makar na stogodišnjicu od početka radova ili na dan otkrivanja warp pogona.
Mene ova skulptura malčice podseća na logo naše Evrovizije, onaj violinski ključ :) But just a little bit
 
Vrh