Šta je novo?

Hitna pomoć

Ko je pročitao ovoj pasus iz članka zna zašto sam otvorio ovu temu.

"Kompleks Zavoda za urgentnu medicinu izgrađen je 1957. godine i do sada nije doživeo značajnija ulaganja, navode iz grada Beograda. Ovaj kompleks sastoji se od tri zgrade sa pripadajućim parkingom, ukupne površine od 5.227 kvadratnih metara. Novim planom predviđeno je proširenje kapaciteta i modernizacija prostora, sa ukupnom bruto površinom od oko 11.000 kvadratnih metara." . .
IMG_20240516_144625.jpg
 
Poslednja izmena:
Heliodrom izgleda nije u planu i pitanje je da li postoje svi potrebni uslovi. Ali, zato je planiran u obližnjem Kliničkom centru.
 
Крајње нерационално разбацивање са простором. Објекат хитне помоћи је технички већим делом велика гаража, могли су да направе на истом месту и огромну гаражу за запослене да буде висином до горњег нивоа на брду и да на крову буде хелиодром.
 
Хитну помоћ је требало сместити у зграду КЦС-а као што је било планирано 1974 године, а што се те зграде тиче, то је требало претворити у велику гаражу, али не, троши паре на прављење нове монтажне зграде. Опет се праве грешке. Дојадило је. Гаражу треба изградити да изгледа овако. У тој гаражи могло је да се паркира неколико хиљада возила, а тај плац на коме се налази зграда хитне помоћи је идеална за ово.
1716035212522.png
 
Poslednja izmena:
Garaža ili nove operacione sale tik uz auto-put. Meni to baš ne deluje kao neka dilema. Naročito za slučajeve kada svaki minut do operacione sale znači.
 
Ako ćemo da se bavimo ŠBB KBB i da idemo dalje u prošlost, Klinički centar i nije trebalo praviti tu već negde na nekoj lokaciji gde bi imao em više prostora, em bolju organizovanost, em lakši i direktan pristup javnim prevozom.

Nijedna linija JGPa ne ide do samog bolničkog kruga, a sve unutar njega je opšti haos u kome ne može da se nađe površina od 10 m2 u kojoj je sve standardizovano i podređeno funkcionalnosti.

Sad šta je tu je, KCS se premeštati neće. Ali da je promašaj od lokacije, to se sve više vidi iz godine u godinu.
 
Ako ćemo da se bavimo ŠBB KBB i da idemo dalje u prošlost, Klinički centar i nije trebalo praviti tu već negde na nekoj lokaciji gde bi imao em više prostora, em bolju organizovanost, em lakši i direktan pristup javnim prevozom.

Nijedna linija JGPa ne ide do samog bolničkog kruga, a sve unutar njega je opšti haos u kome ne može da se nađe površina od 10 m2 u kojoj je sve standardizovano i podređeno funkcionalnosti.

Sad šta je tu je, KCS se premeštati neće. Ali da je promašaj od lokacije, to se sve više vidi iz godine u godinu.
Требало је направити нови УКЦ са све кампусом МФУБ негде на НБГ у близини Сава центра, можда најбоље у Владимира Поповића пошто се из те улице може на сва 4 моста преко Саве.
 
Занимљиво је то што ће објекат завода за хитну помоћ бити готов пре него објекат Тиршове 2.
 
Sad šta je tu je, KCS se premeštati neće. Ali da je promašaj od lokacije, to se sve više vidi iz godine u godinu.​
I tvojih usta u božje uši. GUP 2041 predviđa izmeštanje jer zauzima vredno građevinsko zemljište. Taj isti gup predviđa i izmeštanje GAK Narodni front na periferiju BK, što je već u procesu.​
 
Sećam se toga. Nisam znao da je ta zamisao još uvek aktuelna?

Inače pre 15ak godina kad se prvi put pomenula ta ideja, bio sam žestoko protiv. Ali zato što je tad i Beograd bio rasterećeniji. Nisam mogao da zamislim ovoliko ljudi, automobila, zgrada, a i nizanja novih promašaja u razvijanju grada, pa da pomislim da bi bilo realno i potrebno toliki kompleks izmestiti sa tog mesta. Sada pak počinjem i sam da razmišljam u tom smeru.

Ali problem je što znam da ovi glupaci ne mogu da obave to bez nekog propusta i bez nekog zakidanja. Postavlja se pitanje kako bi sve to izgledalo na kraju, i kvalitativno i organizaciono. Sigurno bi bilo na desetine krpelja koji bi gledali da ućare na toj izgradnji novog KCS, i još toliko drugih krpelja koji bi bili ko pušteni s lanca kad dovate to fino zemljište gde je sadašnji KCS pa načičkaju kulčine i kocke dvaput veće i više od dozvoljenog.

Čini se da šta god da se odabere i desi, kajaćemo se. Pitanje je samo sa čime ćemo se kajati manje.
 
@Bender Rodriguez

Po toj njihovoj zamisli se maltene sve veće bolnice, klinički centri i sl. izmeštaju na periferiju grada, periferija BK, periferija Petlovog brda i sl. Čak su zamislili i VMA da sele (ne mogu za sve da se setim trenutno). Tako da sada imamo sređivanje svega što je moguće u sklopu Kliničkog centra, uključujući i Hitnu pomoć, a kroz par godina selidba.​
 
Pogledaj samo kako preko noći niču privatne klinike, domovi zdravlja, pedijatrije, porodilišta... , i to sve maltene u centru (užem i širem) i po malo NBG. Jedino u šta nisu uzeli da se upuste je Hitna pomoć, koliko videh.​
 
Čak su zamislili i VMA da sele (ne mogu za sve da se setim trenutno).
Где си чуо ту новост? Читав комплекс данашњег КЦС-а се састоји од старе Војномедицинске Академије. Читаво војно здравство се уселило у нову зграду ВМА 1980 године која има све за чим вапи ова реконструисана поликлиника КЦС-а. Шта ће онда да раде са зградом која је највеће архитектонско чудо и коштала нас читаво богатство да је изграде? Не смем ни да помислим, али бојим се да знам шта ће бити на крају. Језа ме спопадне при помисли на то. Измена: покушао сам да пронађем неки чланак у вези овога, али нисам имао среће. Вероватно неће то да објаве да не би изазвали панику и бунт. Урадиће то потајно без знања јавности, као што су то урадили са Савамалом, као по обичају.
 
Poslednja izmena:
Nisam nigde čuo, nego svojim očima video plan koji je bio na Ranom javnom uvidu pre dve godine, a na koji sam izneo primedbe kao da sam pisao naučni rad. Čak sam se i sa ljudima koji su plan prezentovali u Knezu na bilbordima razgovarao. Tamo je sve lepo skicirano gde sve tačno zamišljaju da izmeste kompleks KC i druge bitnije zdravstvene ustanove.

O sami GUP 2041 možemo da nastavimo u temi o istom. Ovde sam se samo osvrnuo na aspekt koji se odnosi na Hitnu pomoć i kompleks Kliničkog centra.​
 
Poslednja izmena:
Nisam nigde čuo, nego svojim očima video plan koji je bio na Ranom javnom uvidu pre dve godine, a na koji sam izneo primedbe kao da sam pisao naučni rad. Čak sam se i sa ljudima koji su plan prezentovali u Knezu na bilbordima razgovarao. Tamo je sve lepo skicirano gde sve tačno zamišljaju da izmeste kompleks KC i druge bitnije zdravstvene ustanove.

O sami GUP 2041 možemo da nastavimo u temi o istom. Ovde sam se samo osvrnuo na aspekt koji se odnosi na Hitnu pomoć i kompleks Kliničkog centra.​

Хвала ти за ту тему. Језиво шта су смислили.
 
Vrh