Šta je novo?

Hajd park i Senjak

dedinje

Higher intermediate
Učlanjen(a)
03.02.2007.
Poruke
1.387
Pohvaljen
244
Jedan od najlepših delova Beograda je onaj kraj oko Topčiderske zvezde. To je veliki skver od koga se razilazi više ulica među kojima je glavna Bulevar Vojvode Putnika. Tu nema kuća već je ceo skver sa okolnim ulicama u zelenilu, uglavnom su prisutna stabla divljeg kestena stara nekoliko decenija. Sve ulice koje idu od skvera (osim Užičke) imaju bogate drvorede, često dvostruke ili trostruke. Nažalost,sada je skver upropašten. Kestenovi na samom skveru su posečeni i postavljena je jedna čudovišna figura od gvožđa koja treba da pretstavlja žirafu. Svo drveće između skvera i ulica Užičke i Tolstojeve je posečeno, nasuta jegomila zemlje u vidu brežuljka sa gvozdenim vratima tako da to liči na sklonište (?). Kao vrhunac, ceo taj deo je ograđen ružnom gvozdenom ogradom. Kako je sve ovo dozvolilo gradsko zelenilo? Zašto u novinama ništa nije pisalo o čemu se tu radi? Topčiderska zvezda se inače direktno nastavlja na Hajd park a u blizini je i Topčiderski park.
 
Nije žirafa uopšte loša, loše je što šimšir oko nje nikako da izraste kako treba. Kad ozeleni, žirafa će da bude vrhunska..
 
Dedinje to je rezervoar za vodu evo info sa beoland-a

Rezervoar “Topciderska zvezda“

U neposrednoj blizini Topciderske zvezde izgraden je istoimeni rezervoar, koji ce biti jedan od kljucnih objekata u sistemu vodosnabdevanja grada. Prostor izmedu Užicke, Tolstojeve i Krajiške ulice gde su bili radovi ponovo je ozelenjen novim zasadima.


Uloga rezervoara je da gradanima Novog Beograda i Zemuna obezbedi dovoljne kolicine vode kada je povecana dnevna potrošnja. Puštanjem u rad rezervoara produžice se i radni vek crpnih stanica na Bežanijskoj kosi, a one su jedine koje trenutno obezbeduju ravnomernu potrošnju u opštinama Novi Beograd i Zemun. Kada je na levoj obali Save potrošnja vode manja, rezervoar „Topciderska zvezda“ koristice se i za snabdevanje delova opština Savski venac i Stari grad.

Rezervoar je izgraden na ovoj lokaciji da bi se obezbedilo izravnavanje potrošnje prve visinske zone na levoj obali Save. Na teritoriji Novog Beograda i Zemuna nije postojala odgovarajuca visinska kota koja može da ispuni ovu funkciju, te je za izgradnju rezervoara odredena lokacija na Senjaku.

Rezervoar se sastoji od dve komore, ukupne zapremine 11 hiljada kubnih metara. Svaka komora u osnovi ima oko hiljadu kvadrata, a visina im je pet metara. Rezervoar se najvecim delom nalazi pod zemljom, tako da je na citavoj lokaciji ponovo zasadeno zelenilo.

U toku godine pocece i izgradnja cevovoda dužine 1.200 metra od ovog rezervoara do mosta „Gazela“, na kome su prošle godine vec rekonstruisana tri postojeca cevovoda. Time ce se zaokružiti citav sistem, kojim se od crpne stanice „Topcider 1“ voda potiskuje u rezervoar „Topciderska zvezda“, a kroz novi cevovod i preko mosta „Gazela“ distribuirace se stanovnicima Novog Beograda i Zemuna.
 
U redu, prihvatam, nisam bio informisan. A i nadao sam se da ovako kako je sad neće ostati (mislim na posađene nove sadnice). Ali ograda je jako ružna a i nije funkcionalna. Ukoliko neko hoće da napravi neku štetu rezervoarima preskočiće je bez problema. Jasno je da ovakvi rezervoari moraju biti izuzetno obezbeđeni. G. shumar hvala na informaciji.
 
ti kestenovi na samom skveru su odnosili živote (bukvalno). naime ljudi se zalete od ruda pošto je ulica široka i ravna i jednostavno produže pravo i pravo u kesten. ako često prolaziš tuda možda si primetio vence i slično. sad kad je postavljena žirafa sada kad se desi da neko produži dalje jednostavno otkine nogu žirafi i to tako stoji mesecima dok se neko ne seti to da popravi.


oću da dažem da svi mi voilmo drveće ali to drveće na skveru je bilo opasno i mislim da su sigurno spasili par života od kako su ga isekli.

a ograda od rezervoara stvarno je užasna. više pristaje nekoj fabrici nego najelitnijem beogradskom naselju.
 
Sečenje kestenova nikako nije rešenje odnosno jeste za pijane ili loše vozače ali postoje mnogo bolja rešenje po kojima kestenovi ostaju a vozači neće biti ugroženi. Pre svega skver treba dobro osvetliti. I drugo, na rubu skvera treba zasaditi solidnu živu ogradu (može šimšir) koja će sigurno zaustaviti kola i onemogućiti da udare u drvo. Mogu kola da jure i 150 ako je pojas šimšira gust, širok i visok sigurno će ih zaustaviti. Ljudi se zalete od Ruda?! treba postaviti ležećeg policajca.
 
Postavljene su bile "ležeće trake" pred ulazak u krug, ali su ih skoro sklonili. Svakodnevno prolazim tuda, i uopšte nije toliko opasno, naprotiv. Mesto ni ne spada u nekih 50-100 najopasnijih u Beogradu (mnogo je opasniji deo bulevara ka Rudom, gde postoje "dve" trake). Ranije su se često zaletali ljudi, ali u poslednje vreme skoro uopšte ne, jer redovno policija stoji na nekom od četri mesta od Mostarske petlje do Topčiderske zvezde. Postavljeni su bili drveni stubići, koji su užasno jaki, i od tada je retko ko proletao u centar kružnog toka (na njiih su stavili i neke trepćuće led, ali uopšte ne rade).

edit: Uostalom, valjda je cilj usporiti i obezbediti saobraćaj, a ne omogućiti ludacima da "bezbedno jure". Tu bi možda dobra stvar bila postaviti tri trake, sa srednjim smerom koji je izmenjiv.
 
Ne zalecu se prema Rudu više, jer ispred semafora su popreko kolovoza metalne rešetke na nekim kanaličem, koje su često polomljene pa točak može da ostane a auto nastavi.... :laugh:
Čudo jedno niko ne spominje krčenje parka, izgradnju i legalizaciju takvih objekata Pre par godina bila je podignuta neka prašina u javnosti
ista se slegla, a objekti ostali .... :laugh: :lool: :laugh:
 
A, da, uostalom, ako su ih posekli zbog bezbednosti, zašto su zasadili više mladog drveća? Da bi kola njih obarala, i sadili nova?
 
Ma to je klasicno zelenilo,isekli drvece pa zasadili novo.

Topicderska zvezda nije kruzni tok kao slavija ili NBG pa da ne sme imati nesto sto zaklanja pogled jer je ovde ipak mirniji kraj koji nije tranzitni pa moze i neko drvece da bude u centru kruznog toka.I saobracaja ima mnogo manje a i brzina bi trebala biti prilagodjena jer je usred park sume,a i skola je blizu.Izgradnjom tunela ispod senjaka ce ovaj pravac imati jos manji protok saobracaja sto je i dobra stvar.

Stoji da je ograda objekta vodovoda a i objekat kao da je u pitanju nuklearni bunker.
 
Šta mislite da Bulevar vojvode Putnika bude 2+2, nešto razmišljam kad god prodjem tuda uvek se vozi uporedo kao da već postoje dve trake po pravcu. Mislim da postoji širina puta ili eventualno malo proširivanje zbog zakonskih širina trake.
 
Mislim da 2+2 ne bi ništa promenilo. Bulevar je do zvezde sasvim dovoljno širok a od zvezde do topčidera je dosta uži ali tunel će rešiti taj problem. Dobo je rekao Vučko, to je miran kraj, nema mnogo kuća (naseljeno je tamo prema Vase Pelagića ). Ono što je glavno to je zelenilo i drvoredi. Beograd u stvari, preko Zvezde ima kontinuirani zeleni pojas Hajd park - T.Zvezda - Topčider i samo pruga i put presecaju pa da uključimo i ceo Košutnjak. Vodovod je neophodan i dobro je što su odmah zasadili nove mladice ali skver nisu smeli dirati. Žirafa, u krajnjoj liniji može ali meni deluje malo smešno.
 
Dualni pogled kroz naočare.

dualni pogled hajd park.jpg


izvor: FB
 
Danas dok sam se šetao Hajd parkom, naleteh na karavan vozilo Ganjana sa podignutim gepekom, koje je išlo pešačkim stazama. Stajao sam pored gomile nekih oborenih stabala, i čekao da vozilo prođe. Kada su prošli, video sam da su imali utovarenu gomilu nekih velikih debala. Napravili su krug i susednom stazom se uputili ka Topčiderskoj zvezdi. Ručno su utovarivali ta debla i nisu imali nikakvu testeru. Kada su skontali da sam ih fotografisao, zatvorili gepek i "pobegli" iz parka. Nije baš najbolja fotografija, jer sam ih fotografisao iz daljine.

Takođe, ono što je primetno je i gomila poobaranog drveća, koje je u 95% staro i trulo. Neka od njih su isečena i pojedini delovi uklonjeni. E sad da li je toradilo zelenilo ili pomenuti na fotografiji, ne bih znao.

20230219_164753.jpg
 
Bez sarkazma, niko od nas nema predstavu koliko lose zivi vecina tih ljudi, moraju da prezive.
 
Da li žive loše ili samo koriste priliku da se badava ogreju ne znam, ali znam da i po zvezdi stoji tako granje razbacano i debla. Kad već stoji nek neko i sakupi.
 
lepo je, sve ce to upropastiti prokop kad bude u punoj funkciji!
 
Neće, zato što korisnicima nije proritet Hajd park i ako bude trebao da čeka vreme putovanja, to će biti ili u samoj staničnoj zgradi ili u mojim soliterima odmah pored stanice.​
 
Прокоп ће бити оријентисан ка аутопуту где ће бити станични трг. А и сада ко иде пешака са плоче гледа што пре да се докопа Војводе Путника па на тролу или Мостар.
 
Vrh